Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faac 414, centrala 455d, siłowniki nie zatrzymują się w krańcowych pozycjach.

20 Sie 2016 12:17 7836 3
 • Poziom 6  
  Witam.
  Zamontowałem sobie siłowniki faac 414 centralę 455d i radiolinię rpe 433.
  Obecnie nie mam zamontowanych fotokomórek dlatego zmostkowałem 12 i 13 z 19 zgodnie z instrukcją. Połączony jest też pin 11 i 14 czyli stop do -. Nie przeprowadzałem programowania czasu pracy tl, bawiłem się tylko funkcjami basic L0, F1, F2.

  Pierwsze pytanie dotyczące siłowników. Jak one dokładnie działają czy po najechaniu na przeszkodę np."odbojnik krańcowy" na końcu toru otwierania bramy lub powalone drzewo w połowie toru otwierania siłownik powinien stanąć po przekroczeniu siły ustawionej dla poszczególnego skrzydła F1 i F2 w programowaniu basic? Czy nie ma on żadnego zabezpieczenia i po prostu trzeba ustawić czas pracy powiedzmy 10sekund w funkcji tl?

  Napotkałem na kilka problemów,
  1. Brama zamyka się i otwiera niestety po dojściu do maksymalnego punktu otwarcia lub zamknięcia bez różnicy czy zastosuje odbojnik krańcowy "w postaci wbitej rurki w ziemię" czy nie cały czas mieli i chce dalej pracować. Czekałem kilkakrotnie tak z 7-10sekund na zwarciu ale bałem się że siłowniki mogą się uszkodzić. Przycisk pilota wyłącza prace.
  2. Mam dwa piloty w jednym z nich nie mogę zaprogramować tylko pierwszego przycisku cała reszta przycisków w tym pilocie działa. Podejrzewam że jest uszkodzony...
  3. Radiolinia RPE 433 jest wpięta w J2 zworka jest na ON. Drugi kanał nie działa wyczytałem że musi on być podłączony dodatkowo pod OPENB?

  W załączniku wrzucam fotkę podłączenia.

  Pozdrawiam BB
 • Pomocny post
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  414-ki wymagają odbojów/ograniczników w położeniach krańcowych skrzydeł. Czas pracy programujemy tak, aby po dojściu do położenia krańcowego silnik chciał pracować jeszcze 3-5 sekund po czym się wyłączy. Wymaga to nieco wprawy więc w Twoim przypadku spowolnienie i czas pracy ustawiasz doświadczalnie ( nie uda się za pierwszym razem -próbuj dalej..)
  F1 i F2 ustawia siłę nacisku skrzydła i nie ma to nic wspólnego z amperometryką. Jeżeli chcesz uruchomić dodatkową funkcję zabezpieczeń musisz dokupić GATECODER-y.
  Jeżeli zaprogramowałeś prawidłowo wszystkie inne przyciski pilota a jeden nie działa to może faktycznie jest on uszkodzony ....
  Jeżeli chcesz uruchomić funkcję "furtki" to podłączasz wyjście przekaźnikowe radiolinii z open B i uczysz żądany przycisk do drugiego kanału.
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  I tak dodatkowo - napisałeś że nie użyłeś funkcji tI ale przejście przez nią jest niezbędne aby brama pracowała poprawnie a siłowniki nie " mieliły" długo (tak jak napisał przedmówca - ok 5 sek). Tak przy okazji - te siłowniki nie poczują blokady nawet 30 sek do minuty, oczywiście powtarzające sią takie sytuacje spowodują w końcu zagrzanie silników, na szczęście mają skuteczne bezpieczniki termiczne ( przez uszkodzenie krańcówki w samodzielnym napędzie garażowym miałem test 414 na przegrzanie. Pracował na blokadzie non stop dwie doby - termik także dobrze działał i siłownik przeżył...)
  Zresztą i tak musisz pomielić na zamknięciu aż do wyłączenia napędów bo dla skutecznego ustawienia czasów w funkcji tI brama musi być bezwzględnie zamknięta i nieaktywna ( nie migający kogut i cisza na siłownikach)
 • Poziom 6  
  Bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi, teraz już wszystko jasne ;)
  Pozdrawiam