Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odtwarzacze CD z napędem Philips CDM-0/CDM-00, CDM-1 (REVOX, MARANTZ, GRUNDIG)

20 Sie 2016 14:42 2472 1
  • Poziom 10  
    Ukłony.

Czy ktoś z Was orientuje się, czy da się zregenerować napęd Philips CDM-0 (CDM-00)
    i CDM-1
    ?
    To te najstarsze napędy jakie były, z ramieniem pracującym po łuku i szklanymi soczewkami. Zakup nowych już od kilkunastu lat nie jest możliwy. Dawniej sens miało robienie przeszczepów z jakichś tanich, używanych Philipsów, ale dziś one już nie są ani tanie (moda na retro), ani te mechanizmy zbyt sprawne nawet, jeśli działają.

Może sensownie będzie wymienić modele, w których to się znajdowało (nie rozróżniam CDM-0 i CDM-1 bo to ta sama optyka; uwaga! CDM-1 MKII to zupełnie co innego i tutaj nie jest uwzględnione, nie jest wymienne z oryginalnym CDM-1):

Philips
    CD50
    CD100
    CD101
    CD104
    CD200
    CD202
    CD204
    CD300
    CD301
    CD304
    CD960
    LHH1000
    LHH2000

Marantz
    CD-12
    CD-34
    CD-44
    CD-54
    CD-63
    CD-64
    CD-73
    CD-74
    CD-84
    CD-94*
    CD-95*
    CD-99*

Grundig
    CD 30
    CD 7500
    CD 7550

Revox
    B126 (początkowe modele)
    B225
    B226 (początkowe modele)

Studer
    A725
    A727

A także mniej spotykane firmy. Nie wiem, czy jest sens wymieniać modele, zawsze można sprawdzić tutaj:
    http://www.dutchaudioclassics.nl/the_complete_d_a_dac_converter_list/

Warto zwrócić uwagę na nazwę Tesla w tym zestawieniu - to były czechosłowackie klony tańszych Philipsów, nie wiem, w jakim stopniu robione w Czechosłowacji, ponieważ wyglądają niemal tak samo, jak oryginalne konstrukcje.

Aristona, Loewe, Magnavox,Sylvania, Radiola, Schneider, Bang & Olufsen, Cambridge Audio, Erres, McIntosh, Meridian, Micro, Phonophone, Spectral, Wadia, Tesla!

Trochę się rozpisałem, bo to dość ciekawe wg mnie. Ale wracając do tematu - pewnie ktoś potrafił to regenerować - nie chce mi się wierzyć, że drogie Studery z radia i studiów nagraniowych pozostały bez serwisu. Moda na retro sprawiła, że nawet niskobudżetowe modele teraz są drogie, a mechanizmy w nich zazwyczaj dają oznaki bliskiej śmierci.

Mam w domu 1 trochę lepsze urządzenie (działa, choć ledwie - to Revox), a na strychu już 4 byłych dawców w postaci tanich Philipsów i Marantzów. Chciałbym im wrócić życie.

Jeśli coś wiecie (nie musi być w Polsce), to dajcie znać. Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    mnie też wysiadł CDM1 (przez przypadek spięcie).
    Znalazłem diodę ale nie wiem czy średnica dobra: RLD78MYA1, QL78D6S, LT026MF.