Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ulepszenie prostownika Romstan BP12/15 o AVT3120

damian5602 07 Sty 2017 19:31 4845 36
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
    Stanisław Guzy
    Poziom 11  
    Witam. Odświeżę temat, główną przyczyną uszkadzania się układu AVT3120 jest zbyt wysokie napięcie AC z transformatora. W tym prostowniku napięcie jałowe zwykle przekracza 20V AC, ale przy niewielkim obciążeniu spada do 16-17V AC, dlatego stosowny jest regulator na uzwojeniu pierwotnym. Układ AVT3120 jest wrażliwy na przekroczenie napięcia 26V DC, a 20V AC * 1,41 = 28,2V DC i każdy kondensator w tym układzie podnosi to napięcie szczytowe do tej wartości. A miernikiem mierzymy napięcie skuteczne AC. W pierwszej kolejności należy zająć się napięciem z transformatora. Jeżeli to aktualne będę obserwował temat i w miarę możliwości starał się pomóc.
    damian5602
    Poziom 9  
    Po krótkiej przerwie postanowiłem w końcu zrobić naprawić ten układ.
    Wyeliminowałem problem z napięciem, znów uwalona dioda D3 27V.
    Teraz po włączeniu diody led migają jednocześnie a napięcie pomiędzy pinami 4 i 8 IC3 = ok 5V przy podłączonym 10V do akup.
    Bodajże napięcie to zmienia się, gdy kręcę potencjometrem R24.

Załączam link do pdf:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT3120.pdf

@EDIT
    Znalazłem winowajcę, uszkodzony lm7805

Jednak cały, coś co lm7805 zasila powoduje problem z napięciem.

C5 , C4 , R12 i IC1
    macka1
    Poziom 2  
    Witam
    odświeżę tema, czy w końcu udało się uruchomić ten prostownik.bo ja mam podobny problem .Przy podłączaniu transformatora i chęci wyregulowania amperów coś się stało i niema napięcia 5V na pinu 1 -14 w układzie scalonym .jak znajdę czas to sprawdzę to co pisaliście wyżej.Pozdrawiam