Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Search 200 000 TME products
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Książki o konstrukcji układów mechanicznych

d33b 20 Aug 2016 17:47 873 5
  • #1 20 Aug 2016 17:47
    d33b
    Level 7  

Poszukuje książek do projektowania układów mechanicznych.
    Zależy mi, aby zawierały informacje jak obliczać (pod kontem wytrzymałości i/albo zużycia trybologicznego) takie rzeczy jak: połączenia wciskane, łożyskowanie cierne, przekładnie typu śruba nakrętka, przekładnie zębate itp.
    Inaczej mówiąc, poszukuje poradnika konstrukcji.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Translate post from polish to english
  • #2 20 Aug 2016 18:20
    mikke2
    Level 11  

Polecam książkę "Podstawy technologii montażu maszyn i urządzeń" autorstwa Puff Tadeusza i Sołtys Waldemara.

Książka zawiera całokształt zagadnień związanych z projektowaniem i realizacją procesu technologicznego montażu maszyn i urządzeń. Podano w niej definicje podstawowych pojęć, zasady projektowania procesu technologicznego montażu, jak też omówiono metody montażu, operacje pomocnicze i główne oraz scharakteryzowano przyrządy i uchwyty montażowe.

• #3 21 Aug 2016 13:02
    d33b
    Level 7  

Chodzi mi głównie o obliczenia. Jak w praktyce uzyskać dobre przybliżenia co do wytrzymałości i zużycia.
    Jutro, albo pojutrze powinienem dostać tę książkę do ręki, wtedy sprawdzę czy to na pewno jest to, o co mi chodziło.

• #4 24 Aug 2016 14:54
    d33b
    Level 7  

Polecana wyżej książka nie dotyczy dokładnie tego o co mi chodziło.
    Znalazłem jednak pośród różnych książek dwa tytuły, które również innym mogą się przydać:
    "Podstawy konstrukcji maszyn" redakcja Dietrich Marek wydawnictwo WNT
    "Przykłady obliczeń z podstawa konstrukcji maszyn" Dziurski Andrzej, Kania Ludwik wydawnictwo WNT.

Nie wyczerpują one tematu, ale zawierają znaczną część zagadnień o które mi chodziło.

• #5 24 Aug 2016 17:45
    2785103
    Removed  
  • #6 24 Aug 2016 19:02
    d33b
    Level 7  

Nie.
    Mój kierunek studiów pozwolił mi zgłębić jedynie podstawy wszystkich podanych zagadnień włącznie z wymienionymi przeze mnie wcześniej.
    Podczas projektowania różnych prostych urządzeń elektro-mechanicznych pojawiają się problemy, których rozwiązanie trzeba uzasadnić obliczeniowo, a nie zawsze praktyczny sposób obliczenia czegoś jest tak oczywisty.

Książki które przytoczyłem dostałem dzisiaj do ręki i miały to co mnie interesowało, czyli przedstawiony praktyczny sposób obliczania.
    Owszem, można wychodzić z wytrzymałości materiałów do takich obliczeń, ale pojawiają się kłopoty związane z wyjściem poza założenia przyjmowane zazwyczaj w obliczeniach w wytrzymałości materiałów.

Oczywiście to co podałem nie wystarczą do wszystkiego i wymagają wcześniejszej znajomości wielu zagadnień. Uznałem jednak, że podzielę się tym co znalazłem aby inni szukający mieli jakąś propozycje, której ja wcześniej znaleźć nie mogłem.
    Owszem jest wiele książek o konstrukcji, ale większość przedstawia jedynie zwięzły opis na jakiej zasadzie coś działa, a nie pokazuje jak w praktyce coś jest liczone. Jakie uproszczenia są dopuszczalne.

Jednocześnie dzięki za propozycje książek, bo (po bardzo pobieżnym przejrzeniu wersji elektronicznej stwierdzam, że chyba) stanowią coś czego szukałem.

Quick reply or ask a question
Thank you. This message is awaiting moderator approval.
 Search on offer
Close 
Search 200 000 TME products