Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Książki o konstrukcji układów mechanicznych

d33b 20 Sie 2016 17:47 888 5
  • #1 20 Sie 2016 17:47
    d33b
    Poziom 7  

Poszukuje książek do projektowania układów mechanicznych.
    Zależy mi, aby zawierały informacje jak obliczać (pod kontem wytrzymałości i/albo zużycia trybologicznego) takie rzeczy jak: połączenia wciskane, łożyskowanie cierne, przekładnie typu śruba nakrętka, przekładnie zębate itp.
    Inaczej mówiąc, poszukuje poradnika konstrukcji.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

0 5
  • #2 20 Sie 2016 18:20
    mikke2
    Poziom 10  

Polecam książkę "Podstawy technologii montażu maszyn i urządzeń" autorstwa Puff Tadeusza i Sołtys Waldemara.

Książka zawiera całokształt zagadnień związanych z projektowaniem i realizacją procesu technologicznego montażu maszyn i urządzeń. Podano w niej definicje podstawowych pojęć, zasady projektowania procesu technologicznego montażu, jak też omówiono metody montażu, operacje pomocnicze i główne oraz scharakteryzowano przyrządy i uchwyty montażowe.

1
  • #3 21 Sie 2016 13:02
    d33b
    Poziom 7  

Chodzi mi głównie o obliczenia. Jak w praktyce uzyskać dobre przybliżenia co do wytrzymałości i zużycia.
    Jutro, albo pojutrze powinienem dostać tę książkę do ręki, wtedy sprawdzę czy to na pewno jest to, o co mi chodziło.

0
  • #4 24 Sie 2016 14:54
    d33b
    Poziom 7  

Polecana wyżej książka nie dotyczy dokładnie tego o co mi chodziło.
    Znalazłem jednak pośród różnych książek dwa tytuły, które również innym mogą się przydać:
    "Podstawy konstrukcji maszyn" redakcja Dietrich Marek wydawnictwo WNT
    "Przykłady obliczeń z podstawa konstrukcji maszyn" Dziurski Andrzej, Kania Ludwik wydawnictwo WNT.

Nie wyczerpują one tematu, ale zawierają znaczną część zagadnień o które mi chodziło.

0
  • #5 24 Sie 2016 17:45
    2785103
    Usunięty  
  • #6 24 Sie 2016 19:02
    d33b
    Poziom 7  

Nie.
    Mój kierunek studiów pozwolił mi zgłębić jedynie podstawy wszystkich podanych zagadnień włącznie z wymienionymi przeze mnie wcześniej.
    Podczas projektowania różnych prostych urządzeń elektro-mechanicznych pojawiają się problemy, których rozwiązanie trzeba uzasadnić obliczeniowo, a nie zawsze praktyczny sposób obliczenia czegoś jest tak oczywisty.

Książki które przytoczyłem dostałem dzisiaj do ręki i miały to co mnie interesowało, czyli przedstawiony praktyczny sposób obliczania.
    Owszem, można wychodzić z wytrzymałości materiałów do takich obliczeń, ale pojawiają się kłopoty związane z wyjściem poza założenia przyjmowane zazwyczaj w obliczeniach w wytrzymałości materiałów.

Oczywiście to co podałem nie wystarczą do wszystkiego i wymagają wcześniejszej znajomości wielu zagadnień. Uznałem jednak, że podzielę się tym co znalazłem aby inni szukający mieli jakąś propozycje, której ja wcześniej znaleźć nie mogłem.
    Owszem jest wiele książek o konstrukcji, ale większość przedstawia jedynie zwięzły opis na jakiej zasadzie coś działa, a nie pokazuje jak w praktyce coś jest liczone. Jakie uproszczenia są dopuszczalne.

Jednocześnie dzięki za propozycje książek, bo (po bardzo pobieżnym przejrzeniu wersji elektronicznej stwierdzam, że chyba) stanowią coś czego szukałem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo