Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pętla prądowa.

andrzej_nied 06 Jul 2005 10:13 3494 2
Rocketjobs
 • #1
  andrzej_nied
  Level 13  
  Witam!!!

  Mam problem z zasilaniem pętli prądowaych.

  Mam 7 kanałowy układ pomiarowu temperatuty za pomocą czujników PT100. Każdy kanał przeysyła wartośc za pomocą pętli prądowej do mostka pomiarowego który ma wejście napięciowe. Napięcie mierzone jest przy mostku na rezystorze pomiarowym. Mój problem polega na sposobie zasilania poszczególnych pętli. Chciałbym zasialc cały układ za pomocą jedego zasiacza ale z tego co się orientuję to kazda petla powinna byc zasilana z osobnego źródla napięcia.
  Kolejne pytanie to czy zasiacz nalezy umieścic po stronie czujnika pt100 czy po stronie mostka pomiarowego. Oba ukłądy są znacznie oddalone od siebie. Czy miejsce umieszczenia zrodla zasilania pętli prądowej ma wpływ na jakośc pomiaru.

  Pozdrawiam
  Andrzej
 • Rocketjobs
 • #2
  marcinj12
  Level 40  
  Witam.
  Ja co prawda dopiero skończyłem studia w tej dziedzinie i brak mi jeszcze doświadczenia, więc proszę nie traktować mojej odpowiedzi jako pewnik.

  Nie bardzo widzę ten układ, ale zakładam że jest to tak jak na rysunku.
  Miejsce umieszczenie zasialania pętli prądowej nie ma znaczenia, skoro i tak w całym obwodzie (zasialcz-przetwornik-odbiornik) płynie jednakowy prąd. Zasięg pętli prądowej to przynajmniej 600m, a może i więcej (1000-1500m). Jest ona bardzo odporna na zakłócenia właśnie z tego powodu że prąd w całym obwodzie jest jednakowy. Skoro tak, to wydaje mi się można zasilić czujniki Pt 100 jednym wspólnym przewodem, ale sygnał na rezystor pomiarowy należy odprowadzić osobnymi przewodami tak, żeby prąd w obwodzie każdego czujnika był niezalezny od pozostałych.
  Nagryzoliłem rysunek jak ja to widzę - przyjmijmy że każdy przetwornik daje sygnał 10mA, więc rozpływ prądu powinien wyglądać tak (gruba czarna linia to przewód, kolorowe cienkie - rozpływ prądu (10mA) w poszczególnych obwodach). Z zasialcza pobierany jest prąd 70mA, ale spadek napięcie dla każdego rezystora pomiarowego wywoływany jest przez prąd 10mA.

  Oczywiście mogę być w błedzie :D, może ktoś bardziej doświadczony powie czy mam rację czy nie...
 • #3
  bogdan_p
  Level 39  
  Witam !
  Schemat jest poprawny jednak nie do końca w sytuacji kiedy jedna z pętli pomiarowych jest w stanie zwarcia cały prąd popłynie tylko w tym obwodzie ! !
  W przemysłowych rozwiązaniach 4-20mA w pętli prądowej stosuje się zasilacze separujące które galwanicznie izolują pętle pomiarową od wejścia układów pomiarowych , dostarczają napięcia do pętli pomiarowej i można je zasilać z wspólnego zasilacza .
  W proponowanym rozwiązaniu zasilacz musi posiadać odpowiednią wydajność prądową ( 7*25mA) napięcie 24-30 V i należy liczyć się z szkodliwym wpływem (zakłóceniami ) między pracującymi układami pomiarowymi