Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja laptopa Asus K52JB - wybór procesora

Aramis93 21 Sie 2016 00:52 579 6
  • #1 21 Sie 2016 00:52
    Aramis93
    Poziom 9  

Witajcie, cześć i czołem. Planuję małe zakupy w święto Matki Boskiej Pieniężnej, a konkretnie dla swojego K52JB kupię RAM + procesor (może jeszcze dopieszczę go baterią, zależy czy szef dopisze jedno zero więcej w przelewie ;) ).

Na chwilę obecną jest stock, czyli i3-350M na G1. Pytanie tylko czy warto pchać się w i7-640M/620M czy wyjdzie lepiej jeśli kupię coś z półki i5? Prostokąt służy mi głównie do oglądania filmów i grania w mało wymagające gry, na pewno nie będę tu renderował swoich dzieł sztuki. Ostatnimi czasy denerwuje mnie prędkość z jaką działa, tj. troll w wannie kiślu. Wiadomo że i system poleci na nowo (będzie Win7 tj. był w oryginale, obecnie XP), jednak flaczki też zmienię, a co :)

Przy okazji - kości RAM kupować na 1066Mhz czy uciągnie 1333Mhz?

Z góry wielkie dzięki.

0 6
  • #2 21 Sie 2016 04:35
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj. Jeśli chodzi o komfort użytkowania to wysunę tezę, że dysk SSD przyda Ci się bardziej niż nowy procesor, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie. Do oglądania filmów i mało wymagających gier (pytanie jak mało wymagających...) taka konfiguracja już starczy. Jeśli jednak chodzi o SSD to Przy Windows XP nie jest to najlepszy pomysł, Windows XP nie miał pojęcia o tej technologii i nie jest w stanie z niej w pełni skorzystać (np brak obsługi TRIM), również jako że nie rozróżnia SSD od HDD może go obciążać niepotrzebnymi zapisami. Przy Windows 7 będzie Ok.

Jeśli chodzi o wymianę procesora to ta seria występowała z następującymi modelami:
    Intel® Core™ i5 430M/450M/520M/540M Processor
    Intel® Core™ i3 330M/350M/370M Processor
    Intel® Pentium® Dual-Core P6000 Processor

I7 być może zadziała na tej płycie, a być może nie (być może BIOS nie obsłuży tego modelu). Możesz poszukać po forach, czy komuś się udała taka przesiadka. Jeśli chodzi o temperatury to nie powinny one dużo się zmienić - i7-640M ma, tak samo jak obecne i3-350M, 2 rdzenie i wydajność cieplną na poziomie 35W, więc chłodzenie teoretycznie powinno dać radę.

Nie wiem, ile posiadasz RAM, ale fabrycznie te laptopy były sprzedawane z 4GB i przy tej konfiguracji i zastosowaniach, jak wymieniłeś, powinno tyle starczyć. Producent twierdzi, że obsługiwany RAM to DDR3-1066. Większość (co być może nie oznacza że wszystkie, w przypadku wątpliwości warto odszukać notę katalogową producenta pamięci i sprawdzić) kości DDR3-1333 potrafi zwolnić do poziomu DDR3-1066 i pracować prawidłowo przy takich ustawieniach.

1
  • #3 21 Sie 2016 04:41
    Aramis93
    Poziom 9  

Okej, sprawa RAM załatwiona - mam go z drugiej ręki, obecnie mam 1 kość 2GB, drugą 1GB, i tą mniejszą planuję zmienić. Prawdopodobnie kość 2GB jest z Henixa (o ile pamiętam), więc po prostu postaram się kupić drugą identyczną, dziękuję.

Bardzo ciekawy pomysł z SSD, mocno wezmę go pod uwagę, nie chcę ryzykować z procesorem więc zwyczajnie kupię używanego i5, do tego bardzo prawdopodobne że skorzystam z SSD. Oczywiście będzie stał pod Win7 :)

Bardzo dziękuję za pomoc, zostawiam jeszcze otwarty temat gdyby ktoś miał ciekawą opinię :)

0
  • #4 21 Sie 2016 15:08
    dt1

Wymień najpierw sam dysk i zobacz, jak to zacznie działać. Wymiana procesora nie będzie bardzo mocno odczuwalna jeśli nie używasz komputera do zastosowań wymagających większej mocy obliczeniowej. Jeśli posiadasz wersję 32 bit Windowsa to instalowanie więcej RAMu niż te 3GB nie ma sensu. Przy 64 bitowej wersji może i jest jakiś, znowu zależy to od aplikacji, których używasz.

Przy doborze dysku SSD nie patrz tylko na marketing producentów. Producenci podają tylko prędkość zapis/odczyt, ewentualnie parametr IOPS, ale na tej podstawie nie warto takiego urządzenia kupować.

1
  • #5 15 Wrz 2016 01:17
    Aramis93
    Poziom 9  

Kupiłem i5-540M, do tego 2x 2GB nowych pamięci Hynix 1066, do całości jeszcze doszła nowa bateria. Procesor zmieniony razem z pastą, kości zamontowane, bateria włożona, wgrany Win7 Ultimate. Póki co śmiga wyśmienicie, za całość zapłaciłem na alledrogo razem z przesyłkami ok. 208 zł. Na razie jestem zadowolony, temat jeszcze zostawię i postaram się odezwać za jakiś czas (jak nie zapomnę) jak się to wszystko układa :)

Dzięki za rady, dzięki temu kupiłem zgodny procesor i współpracujące w dualu kości, pewnie bym na to przy zakupie bez Was nie spojrzał ;)

0
  • #6 15 Wrz 2016 01:34
    dt1

W sumie dalej uważam, że bardziej byś skorzystał na zakupie SSD, ale przynajmniej wiesz, co jeszcze można zmodernizować w tym sprzęcie ;)

1
  • #7 15 Wrz 2016 01:41
    Aramis93
    Poziom 9  

Zgodzę się, tylko mając wszystkie za i przeciw stwierdziłem że SSD nie będzie dobrym rozwiązaniem, dość dużo mam plików na dysku więc musiałbym celować w min. 256GB, co cenowo mnie szczerze powiedziawszy przeraziło ;) Dodatkowo nie ma miejsca na HDD, mógłbym co prawda podczepić go zamiast napędu ale ten też jest mi potrzebny, więc musiałbym zostać przy samym SSD.

Aczkolwiek... Może za jakiś czas o tym pomyślę, kiedy znowu zamiast szukać czegoś nowego będę próbował sentymentalnie ratować swojego "dziadka" :D

0
  Szukaj w 5mln produktów