Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa stołu do frezarki górnowrzecionowej

Mozart21 21 Sie 2016 12:20 1476 4
  • #1 21 Sie 2016 12:20
    Mozart21
    Poziom 12  

Witam,
    ostatnimi czasy często muszę frezować drewniane listwy. Mój ojciec posiada frezarkę dolnowrzecionową, ale ponieważ to prawdziwy potwór (silnik 5kW, cała z niesamowicie grubych kątowników) to uznałem że pora na budowę czegoś bardziej mi odpowiedniego.
    Zdecydowałem się na przerobienie frezarki górnowrzecionowej na urządzenie stacjonarne. W tym celu muszę jeszcze dorobić sobie stół do którego urządzenie będzie przymocowane. Minimalistycznie wystarczy wykonać trzy otwory do montażu urządzenia i jeden większy na frez. Pracując jednak ostatnio w warsztacie stwierdziłem, że lepszym wyjściem byłoby wykorzystanie gotowego stołu z prowadnicami. Posiadam aktualnie taką piłę stołową:

http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia...stolowa-ts100s-dexter-power,p407744,l888.html

Główne pytanie brzmi, czy można gdzieś kupić sam blat do takiej maszyny? Nie chcę rozbierać i przerabiać mojej piły jako że cały czas jej używam, ale może ktoś z forum wie gdzie znajdę takie blaty, albo uszkodzone maszyny? Szukałem na różnych serwisach, ale zazwyczaj są to kompletne urządzenia.

Pozdrawiam

• #2 21 Sie 2016 12:44
    banmar_2005
    Poziom 16  

Szukaj za złomowiskach tam czesto można spotkać

• #3 21 Sie 2016 13:42
    Michał643
    Poziom 12  

Polecam taki projekt do samodzielnego wykonania lub zlecenia komuś (został wykonany, wszystko sprawuje się bardzo dobrze, praca przebiega sprawnie) Dokładne wymiary dobierz do własnych potrzeb. Przemyśl wszystko przed montażem aby uniknąć zawiedzenia się)
    Budowa stołu do frezarki górnowrzecionowej
    Opis:
    -Nogi i belki poprzeczne wykonane z litego drewna
    -Blat górny z niepaczącej się sklejki (5 cm)
    -Powierzchnia blatu zabezpieczona stalową płytą (5mm) przykręconą dużymi -płaskimi wkrętami (wkręty równo z blachą)
    -Od spodniej strony blatu przykręcić frezarkę śrubami ze skrzydełkami (do sklejki lub w odpowiednio wycięte w niej wgłębienie) tak żeby uzyskać pożądaną regulację wysokości wiertła
    -Dobrym rozwiązaniem jest jednofazowy wyłącznik (ale dużych rozmiarów, porządny, jak przystało na maszyny, nie jakiś chiński mikroskopijny) i gniazdko 230V montowane do belki.

Elektryka:
    (gniazdko domowe>Gruby porządny kabel jednofazowy z porządną wtyczką>wyłącznik>kabel do gniazdka na belce>kabel urządzenia wpięty do gniazdka) Urządzenie można w ten sposób wygodnie i bezpiecznie włączać i wyłączać używając wyłącznika (zaznaczony na czerwono)
    -Wykonaj też grubą listewkę którą umocuj na ściskach do której dociśniesz przedmiot podczas strugania. Mocowanie takiej listewki na stałe może ograniczyć funkcjonalność urządzenia.

Szacowana masa 30 - 40 kg
    Urządzenie sprawuje się bardzo dobrze. Całość oszlifowana i pomalowana lakierem bezbarwnym wygląda profesjonalnie. Przez dokładny montaż i wypoziomowanie uzyskany został zadowalający komfort pracy. Zaprojektowane, wykonane i przetestowane :)
    Pozdrawiam

• #4 22 Sie 2016 00:53
    saskia
    Poziom 38  

Mozart21 napisał:
    Witam,
    ostatnimi czasy często muszę frezować drewniane listwy. Mój ojciec posiada frezarkę dolnowrzecionową, ale ponieważ to prawdziwy potwór (silnik 5kW, cała z niesamowicie grubych kątowników) to uznałem że pora na budowę czegoś bardziej mi odpowiedniego.
    Zdecydowałem się na przerobienie frezarki górnowrzecionowej na urządzenie stacjonarne. W tym celu muszę jeszcze dorobić sobie stół do którego urządzenie będzie przymocowane. Minimalistycznie wystarczy wykonać trzy otwory do montażu urządzenia i jeden większy na frez. Pracując jednak ostatnio w warsztacie stwierdziłem, że lepszym wyjściem byłoby wykorzystanie gotowego stołu z prowadnicami. Posiadam aktualnie taką piłę stołową:

http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia...stolowa-ts100s-dexter-power,p407744,l888.html

Główne pytanie brzmi, czy można gdzieś kupić sam blat do takiej maszyny? Nie chcę rozbierać i przerabiać mojej piły jako że cały czas jej używam, ale może ktoś z forum wie gdzie znajdę takie blaty, albo uszkodzone maszyny? Szukałem na różnych serwisach, ale zazwyczaj są to kompletne urządzenia.

Pozdrawiam

Niezbyt dokładnie opisałłś o co chodzi, ale domyślam się że o adaptację frezarki ręcznej (ang. ROUTER) do pracy stacjonarnej.
    Jeśli tak to potrzebujesz przedewszystkim płytkę metalową ok. 3 mm grubosci i o ok. 40mm wiekszej od wymiarów stopy routera.
    Przykrecasz ja do stopy routera a w stole wycinasz otwor na cala stope routera a od stony gornej powierzchni podfrezowujesz na grubosc i wymiary plytki przykreconej do stopy routera.
    daje to pelny zakres regulacji na prowadnicach routera a przy maksymalnym wystawieniu freza ponad stol nie musisz kombinowac z krotkim mocowaniem samego freza w tulei zaciskowej routera co moze skonczyc sie wypadkiem.

W linku jest pare stolikow z taka plytka-wstawka.
    http://www.rutlands.co.uk/pp+xact-pro-router-tables+c10109
    Ja uzywam takiego jak na zdjeciu.
    http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/DVEAAOSwFNZW0FS~/$_35.JPG

• #5 22 Sie 2016 20:21
    Michał643
    Poziom 12  

A jeśli już na prawdę chcesz to zrobić najszybciej, najtaniej i niekoniecznie solidnie to poszukaj jakiegoś starego stołu, ławy, szerokiego taboretu. Przykręć frezarkę, skalibruj i po robocie. (ogólnie to nie polecam, no ale cóż) .Możesz pogrzebać na złomie ale to "szukanie okazji" i może trochę zająć.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME