Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do pomiaru poziomu dźwięku z sygnalizacją przekroczenia progu

mtffucik 21 Sie 2016 14:52 3366 2
  • #1 21 Sie 2016 14:52
    mtffucik
    Poziom 1  

Witam kolegów.
    Chcialbym zbudować urządzenie które będzie mierzyło poziom natężenia hałasu w sali (lekcyjnej czy dydaktycznej) i po przekroczeniu jakiegoś poziomu nada sygnal dźwiękowy lub/i świetlny. Próg zadziałania chcialbym aby był regulowany jak również poziom nadanego sygnału. Oczywiście zasilanie z gniazdka. Mam dostęp w szkole do starego sprzętu komputerowego i znam podstawy elektroniki. Jeśli nie ten dział proszę moderatora o przeniesienie do właścowego.
    Pozdrawiam

0 2
  • #2 21 Sie 2016 20:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mtffucik napisał:
    po przekroczeniu jakiegoś poziomu nada sygnal dźwiękowy
    Od razu mówię - zapomnij o dźwiękowej sygnalizacji - zrobi Ci się dodatnie sprzężenie zwrotne... :)
    Co do układów - widziałem gdzieś coś takiego - Mała dokładność, ale dla Twoich potrzeb powinien się nadać. Jedyne co należałoby zrobić w tym układzie (nie wiem czy nie był to jakiś KiT z AVT?) to zamiast wskaźnika diodowego zastosować komparator uruchamiający np. przekaźnik załączający żarówkę.

0
  • #3 22 Sie 2016 09:45
    adambyw
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:
    Od razu mówię - zapomnij o dźwiękowej sygnalizacji - zrobi Ci się dodatnie sprzężenie zwrotne...

Niekoniecznie. Na czas trwania alarmu trzeba zablokować pomiar. Czyli przekroczenie progu generuje sygnał dźwiękowy przez np 1s, później 1s ciszy i wznowienie pomiaru. Przy takiej sekwencji przy zbyt głośnym poziomie tła będzie sygnał przerywany co 1s.

Można to zrobić analogowo, lub na małym mikrokontrolerze, coś np z rodziny ATtiny.

0
  Szukaj w 5mln produktów