Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie licznika, bezpiecznika i gniazdka na działace

21 Sie 2016 19:14 7590 13
  • Poziom 4  
    Przymierzam się do podłączenia prądu na działce. Kabel trzy żyłowy będzie leciał ze słupa. Nie mam altanki więc skrzynka będzie na ziemi a kabel będzie wchodził od spodu z ziemi. Same podłączenia do słupa jak i zaplombowanie zrobi zarząd, ale chciałem sobie wcześniej wszystko na sucho przygotować.
    Elementy: wyłącznik nadmiarowo-prądowy B16, gniazdko podwójne i licznik regenerowany (nie ma sensu lepszego bo jeszcze ukradną). Elementy te zarządca kazał kupić oraz również pomogli mi wybrać w hurtowni elektrycznej

Proszę powiedzieć czy schemat jest poprawny. I takie dodatkowe pytanie, skoro chcą zaplombować to na pewno nie chcą umożliwić kraść prąd. Tylko, że kabel wejściowy wejdzie od spodu prawdopodobnie za tą szarą płytą (płyta jest z jakiegoś tworzywa) bo musi dojść aż do bezpiecznika. Jak to zaplombują skoro mogę w dowolnym momencie odkręcić cała szarą płytę i ominąć licznik?

• Pomocny post
    Poziom 33  
    A gdzie masz tam schemat :-)
    Zasilanie podłączone będzie na licznik i on est plombowany.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Kolego schemat(o ile o tym czymś co wstawiłes można powiedzieć schemat) jest błedny. Kabel który przychodzi do skrzynki musi być podłączony bezpośrednio do licznika. Dopiero od niego wyprowadza sie zasilanie na bezpieczniki. Jeśli byś podłączył tak jak na schemacie, to licznik w
    ogole by nie zarejestrował przepływu pradu:) w momencie gdy kabel zostanie podłączony do licznika, i zakład energetyczny go zaplombuje , to nie będzie możliwości aby kraść prąd.:)
  • Poziom 33  
    ozimaro napisał:
    technikabasenowa napisał:
    A gdzie masz tam schemat :-)
    Zasilanie podłączone będzie na licznik i on jest plombowany.

No tymi liniami zaznaczyłem jak chce wszystko poprowadzić. Czyli dobrze rozumiem, że główny kabel powinien być podłączony bezpośrednio do licznika a z licznika do bezpiecznika? Bo w mieszkaniach są zawsze bezpieczniki przedlicznikowe.

W mieszkaniach nie ma zabezpieczeń przedlicznikowych.
  • Poziom 4  
    szulec125 napisał:
    Kolego schemat(o ile o tym czymś co wstawiłes można powiedzieć schemat) jest błedny. Kabel który przychodzi do skrzynki musi być podłączony bezpośrednio do licznika. Dopiero od niego wyprowadza sie zasilanie na bezpieczniki. Jeśli byś podłączył tak jak na schemacie, to licznik w
    ogole by nie zarejestrował przepływu pradu:) w momencie gdy kabel zostanie podłączony do licznika, i zakład energetyczny go zaplombuje , to nie będzie możliwości aby kraść prąd.:)

Jeśli chodzi o kradzież prądu to faktycznie do licznika jest bezpieczniej. Ale by nie zarejestrował prądu tylko gdyby bezpiecznik był wyłączony? Czyli wtedy i tak bym nie mógł korzystać z prądu a jak by bezpiecznik był włączony to licznik by normalnie działał? Podobnie jak w mieszkaniach (dokładniej na klatce) są bezpieczniki przedlicznikowe
  • Poziom 43  
    Czy z prawnego punktu widzenia to będzie licznik (umowa i rozliczanie z ZE) czy podlicznik (rozliczanie z zarządem działek, zgodnie z regulaminem)?
  • Poziom 4  
    rozliczanie z zarządem działek, zgodnie z regulaminem, ZE nie ma z tym nic wspólnego
  • Poziom 43  
    ozimaro napisał:
    rozliczanie z zarządem działek, zgodnie z regulaminem, ZE nie ma z tym nic wspólnego
    W takim razie w regulaminie powinno być ujęte jak rozlicza się różnicę pomiędzy wskazaniem głównego licznika na zasilaniu działek a sumą wskazań wszystkich podliczników. "Od łebka" czy proporcjonalnie do zużytych KWh?
    Dopłaty wystąpią bo każdy podlicznik zużywa prąd na własne potrzeby czyli zasilanie cewki napięciowej licznika nawet gdy wszystkie odbiorniki prądu są wyłączone. Rocznie wychodzi to mniej niż 50 zł na 1 podlicznik.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    vodiczka napisał:
    Dopłaty wystąpią bo każdy podlicznik zużywa prąd na własne potrzeby czyli zasilanie cewki napięciowej licznika nawet gdy wszystkie odbiorniki prądu są wyłączone. Rocznie wychodzi to mniej niż 50 zł na 1 podlicznik.

Nie tylko zużycie na własne potrzeby liczników, również na straty energii w sieci między licznikiem głównym a podlicznikami.
  • Poziom 43  
    jdubowski napisał:
    Nie tylko zużycie na własne potrzeby liczników, również na straty energii w sieci między licznikiem głównym a podlicznikami.
    Przy poprawnie położonej sieci nie są znaczące, chyba że masz na myśli te wynikające z kradzieży prądu, bo wbrew uwadze,
    szulec125 napisał:
    w momencie gdy kabel zostanie podłączony do licznika, i zakład energetyczny go zaplombuje, to nie będzie możliwości aby kraść prąd.
    nieuczciwy działkowiec potrafi. :cry:
  • Poziom 4  
    Dziękuje za odpowiedzi. Oprócz złej kolejności podłączenia bezpiecznika i licznika czy są jeszcze jakieś błędy na rysunku?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    vodiczka napisał:
    jdubowski napisał:
    Przy poprawnie położonej sieci nie są znaczące, chyba że masz na myśli te wynikające z kradzieży prądu, bo wbrew uwadze,
    szulec125 napisał:
    w momencie gdy kabel zostanie podłączony do licznika, i zakład energetyczny go zaplombuje, to nie będzie możliwości aby kraść prąd.
    nieuczciwy działkowiec potrafi. :cry:

Pewnie że nieuczciwy działkowiec potrafi, ale tutaj raczej rozmawiamy o prawidłowym podłączeniu:)

Dodano po 21 [minuty]:

Wydaje mi się że w miarę czytelnie pokazałem jak poprowadzić przewody.
  • Poziom 4  
    Super dzięki. A te zaciski muszą być? Tak się po prostu robi na wypadek na przykład chęci rozbudowy? W takim wypadku zrobię raczej gniazdko nad bezpiecznikiem, żeby nie trzeba było prowadzić tyle kable.
  • Poziom 12  
    Wiesz, głównie chodzi o to że jak będziesz chciał wykonać jakieś dodatkowe podłączenie, nie wiem, np. oświetlenie, to nie będziesz już miał tyle roboty. Lepiej zrobić raz a porządnie:) poza tym dużo przewodu nie zmarnujesz. A gniazdko trochę Ci ciężko będzie wcisnąć nad bezpiecznikiem. Wydaje mi się że ta konfiguracja co jest na zdjęciu jest całkiem zgrabna:) Chyba że to będzie inna konstrukcja to wtedy można nad tym pomyśleć:)