Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno nowego komputera, a podłączenie wentylatorów.

Lemur80 21 Sie 2016 21:49 1353 6
  • #1 21 Sie 2016 21:49
    Lemur80
    Poziom 9  

Mam zamiar kupić nowego PC-ta. Sprzęt będzie złożony w miejscu jego zakupu. Większość podzespołów została przemyślana przeze mnie (mam nadzieję) dość szczegółowo. Komputer będzie używany do standardowych zadań (amatorska obróbka zdjęć, multimedia), oraz do gier.

Wszystko było jasne i proste dopóki nie natrafiłem na problem związany z wentylatorami. To będzie komputer ze średniej półki, ale mimo wszystko będzie dysponował dość mocnymi podzespołami, które jak sądzę mogą wydzielać sporo ciepła. Zależy mi na dobrej wentylacji obudowy i ogólnie na na akceptowalnej kulturze pracy całości.

Do rzeczy. Wybrana przeze mnie obudowa Zalman Z3 Plus dysponuje 4-ma fabrycznie wbudowanymi wentylatorami 120 mm z wtyczkami 3-pinowymi. natomiast płyta główna to MSI B150 GAMING M3 (B150 2xPCI-E DDR4), która posiada 3, 4-pinowe złącza do wentylatorów obudowy.

Będę miał więc 4 wentylatory, ale pod płytę główną dział montażu w sklepie będzie mógł podłączyć tylko 3. Sklep montuje tylko te podzespoły, które są dostępne w sprzedaży. Niestety, na stanie nie mają ani splittera, ani kontrolera PWM podpinanego pod szufladę 5,25 cala.

Zaznaczam, że nie mam zamiaru samodzielnie składać komputera, samo jego czyszczenie doprowadza mnie czasem do szału, więc daruję sobie, naprawdę. Grzebania w środku już po zakupie całości też chciałbym uniknąć, ale jeżeli modyfikacja byłaby prosta i bezpieczna, to jestem w stanie się tego podjąć.

- Możliwości rozwiązania problemu z wentylatorami widzę następujące [po zakupie]:

1. Poprosić przy zakupie dział montażu o takie złożenie całości, by wszystko działało jak trzeba (czyli wszystkie 4-ry wentylatory). Żadnej pewności, że tak się stanie oczywiście nie mam. Podejrzewam, że nie jest to standardowa "modyfikacja", więc niczego takiego nie zrobią, a wentylatory będą działać ale 3.

2. Po zakupie komputera zaopatrzyć się albo w splitter, albo w kontroler PWM. Co byłoby w moim przypadku lepszym rozwiązaniem? Chciałbym mieć kontrolę nad tym z jaką prędkością one działają. Wolałbym oczywiście móc sterować ich RPM, niż napięciem, ale zdaje się że to drugie rozwiązanie też mi wystarczy. Dobrze myślę, że jeżeli wentylatory 3-pinowe zostaną podłączone do płyty, do złącz 4-pinowych, to będę mógł je kontrolować tylko i wyłącznie przez napięcie? Nie zależy mi specjalnie na tym, by na froncie obudowy mieć świecącą po nocy konsoletę. Jeżeli jest to jednak lepsze rozwiązanie, to powiedzcie proszę dlaczego. Jeżeli będę miał możliwość kontrolowania wentylatorów przez oprogramowanie (nie ma już w tym momencie większego znaczenia czy przez napięcie, czy RPM), to myślę, że w zupełności mi to wystarczy.

Reasumując punkt drugi, jaki splitter byście mi polecili, ewentualnie jaki kontroler PWM i dlaczego?

Problem wydaje się błahy i niemal głupi, ale naprawdę nie chciałbym by nowy komputer zamienił się w grzałkę, substytut trąby jerychońskiej, ewentualnie rakiety balistycznej. By mieć spokój z temperaturami jestem gotowy zmienić podzespoły i wysłuchać każdej sensownej rady lub sugestii.

- Rozwiązanie problemu z wentylatorami na etapie doboru podzespołów [przed zakupem]:

A. Zastanawiałem się już nad zmianą obudowy. Zalman Z3 Plus dysponuje jak wspominałem 4-ma wentylatorami 3-pinowymi. Może powinienem raczej wybrać obudowę bez fabrycznych wentylatorów i zakupić je oddzielnie, już 4-pinowe?

Z3 Plus wybrałem ze względu na atrakcyjną cenę. Podejrzewam, że zakup innej, nawet tańszej obudowy, wraz z oddzielnie nabytymi wentylatorami będzie droższym rozwiązaniem? Mam rację? Zostać przy aktualnej obudowie, czy wybrać inną?

Następna rzecz to kontroler obrotów (tryby High/Low) na froncie obudowy tego Zalmana Z3. Podejrzewam, że to proste i tanie urządzenie, które prawdopodobnie szybko się zepsuje. Czy w ogóle jest sens podłączać wentylatory do tego kontrolera?

B.Chipset B150 jest moim zdaniem właściwy do moich potrzeb, ale jestem w stanie rozważyć zakup Z170. Myślę o wymianie w przyszłości procesora (literka "K"), oraz o kupnie szybszego RAMu. Dlatego tania płyta Z170 nie byłaby złą opcją, tym bardziej jeżeli pozwoliłaby rozwiązać kwestię wentylatorów. Niestety nie znalazłem jeszcze takiej, która dysponowałaby 5-cioma złączami. Większość dysponuje tylko trzema złączami wentylatorów obudowy.

Tak to z grubsza wygląda. Bardzo proszę o odpowiedzi na pytania: 1, 2, A, oraz B. Z chęcią rozważę także wszystkie sugestie/rady, które wcześniej nie przyszły mi do głowy.

Rozumiem, że tematów związanych z wentylatorami jest całe mnóstwo, zarówno na Elektrodzie jak i na całej masie innych portali. Problem polega na tym, że rzadko kiedy są one poprowadzone i wytłumaczone szczegółowo, krok po kroku. Poza tym każdy problem, dosłownie każdy (jeżeli przyjrzeć się mu bliżej), jest inny. Istnieje prawie że nieskończona ilość kombinacji obudów/płyt głównych/splitterów/wentylatorów. Dlatego proszę o nie odsyłanie do wujka Google'a, ani innych tematów bym się po prostu odczepił, dziękuję.

Podzespoły komputera który mam zamiar zakupić:

- Obudowa: Zalman Z3 PLUS USB3.0 czarna
    http://www.x-kom.pl/p/159697-obudowa-atx-btx-zalman-z3-plus-usb30-czarna.html

- Procesor: Intel i5-6500 3.20GHz 6MB BOX
    http://www.x-kom.pl/p/250233-procesor-core-i5-1151-intel-i5-6500-320ghz-6mb-box.html

- Chłodzenie procesora: SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024
    http://www.x-kom.pl/p/291319-chlodzenie-do-procesora-silentiumpc-spartan-3-pro-he1024.html

- Karta graficzna: ASUS GeForce GTX 1060 Turbo 6GB GDDR5
    http://www.x-kom.pl/p/316844-karta-graficzna-pci-e-asus-geforce-gtx-1060-turbo-6gb-gddr5.html

- Płyta główna: MSI B150 GAMING M3 (B150 2xPCI-E DDR4)
    http://www.x-kom.pl/p/257405-plyta-glowna-soc...151-msi-b150-gaming-m3-b150-2xpci-e-ddr4.html

- Pamięć RAM: HyperX 8GB 2133MHz Fury Black CL14
    http://www.x-kom.pl/p/228710-pamiec-ddr4-hyperx-8gb-2133mhz-fury-black-cl14.html

- Napęd optyczny: ASUS DRW-24F1MT(D5) czarny SATA OEM
    http://www.x-kom.pl/p/256343-nagrywarka-wewnetrzna-dvd-asus-drw-24f1mtd5-czarny-sata-oem.html

- Zasilacz: SilentiumPC 600W Vero M1
    http://www.x-kom.pl/p/227229-zasilacz-komputerowy-silentiumpc-600w-vero-m1.html

Z góry dziękuję za pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 22 Sie 2016 11:48
    Krzychu7
    Poziom 39  

Do złącza 4-pinowego płyty głównej możesz podłączyć wentylatory z 3-pinową wtyczką.
    Regulacja obrotów tej obudowy jest bardzo prosto zrealizowana. Jest to po prostu zwykły mechaniczny przełącznik, który zmienia napięcie zasilania wentylatora z 7V (tryb LOW) na 12V (tryb HIGH).

0
  • #3 22 Sie 2016 20:44
    Lemur80
    Poziom 9  

Krzychu7 napisał:
    Do złącza 4-pinowego płyty głównej możesz podłączyć wentylatory z 3-pinową wtyczką.

Ok, jasne.

Pytanie jaką będę miał nad nimi kontrolę w takim wypadku? Przez napięcia? Pomijając kontroler obudowy, czy będę mógł ustawić, zmieniać napięcia w BIOSie, lub innym programie po załadowaniu Windowsa?

Krzychu7 napisał:
    Regulacja obrotów tej obudowy jest bardzo prosto zrealizowana. Jest to po prostu zwykły mechaniczny przełącznik, który zmienia napięcie zasilania wentylatora z 7V (tryb LOW) na 12V (tryb HIGH).

Też jasne:-)

Jeżeli wentylatory zostaną podłączone do kontrolera obudowy, to będę mógł zmieniać napięcie przez ten prosty przełącznik, czy takie rozwiązanie uniemożliwi mi kontrolę napięć z poziomu płyty główny? Czy też nawet w przypadku podłączenia ich pod kontroler obudowy regulacja będzie możliwa zarówna z poziomu płyty głównej, jak tego prostego regulatora?

0
  • Pomocny post
    #4 22 Sie 2016 21:30
    Krzychu7
    Poziom 39  

Aby BIOS oraz programy sterowały wentylatorem na złączu 3-pin musi być wybrana w BIOS-ie opcja Auto lub Voltage. Nie może być ustawione na PWM (to jest tylko do 4-pinowego złącza wentylatora).
    Jeśli wykorzystasz przełącznik obudowy, to nie będzie możliwości sterowania programami lub z poziomu BIOS-u. Nie musisz wszystkich wentylatorów podłączać pod przełącznik obudowy (część może być podłączona do płyty głównej).

0
  • #5 22 Sie 2016 22:09
    Lemur80
    Poziom 9  

Krzychu7, chyba właśnie rozwiązałeś mój problem!

Reasumując:

1. W tej konfiguracji nie mogę sterować wentylatorami przez PWM. Mogę zrobić to tylko przez napięcia w BIOSie (uprzednio ustawiając opcję voltage i wyłączając PWM). Ewentualnie mogę podłączyć wentylatory pod kontroler w obudowie, ale wtedy będę mógł nimi sterować tylko przez przełącznik.

2. Najważniejsze, aby ominąć problem brakującego złącza pod wentylator na płycie głównej 3 wentylatory podłączam pod płytę, a czwarty pod kontroler będący na wyposażeniu obudowy.

Dobrze myślę? Jeżeli tak, to heh, jakie to proste:-) Nigdy sam bym na to nie wpadł, bardzo Ci dziękuję za pomoc!

Nie chcę zamęczać, ale który z wentylatorów radziłbyś podłączyć pod kontroler na obudowie? Jeden jest z tyłu, dwa z przodu i jeden na górze.

Hmm, to chyba tyle, chyba już więcej nie potrzebuję wiedzieć. Najwyraźniej nie potrzebuję ani splittera, ani kontrolera PWM, ani innych kombinacji alpejskich:-)

0
  • Pomocny post
    #6 22 Sie 2016 22:13
    Krzychu7
    Poziom 39  

Z tego co pamiętam, w tej obudowie jeden wentylator (chyba przedni) ma tylko wtyczkę 2-pinową i ten radzę podłączyć pod przełącznik obudowy (będzie działał prawidłowo).
    Pozostałe do płyty głównej.

0
  • #7 22 Sie 2016 22:24
    Lemur80
    Poziom 9  

Wszystko super, przekażę informację co jak ma być podłączone. Jeszcze raz dziękuję Ci za pomoc!:-)

0
  Szukaj w 5mln produktów