Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala YOODA do bramy rolowanej - jakie fotokomórki ?

22 Sie 2016 14:41 1797 6
  • Poziom 18  
    Witam, w załączniku jest fotka centrali najprawdopodobniej YOODA o symbolu DC43N V1.1, tyle jest na płytce i obudowie, czy może ma ktoś schemat lub instrukcję do tego cuda.
    Problem jest taki że miała zamontowane fotki jak na foto, które przestały działać(tzn cały czas mrugały), chciałem podmienić je na Faac lub Beninca na przekaźniku ja te stare ale i Beninca i Faac pomimo że świeci nie uruchamia rolety do dołu, ale jak zewrę 2 przewody odpowiadające za styk NC wszystko działa, wygląda to tak jak gdyby w momencie zadziałania foto brakowało na centralce prądu, Beninca np zaczyna mrugać jak gdyby impulsowo dostawała napięcie ale sprawdzałem miernikiem i podawane jest stale 15-19vDC.

Moderowany przez Marek J.:

Zmieniłem tytuł, aby był adekwatny do treści.
    3.1.15. - tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

• Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 18  
    Doszukałem się że jest to odpowiednik centrali Yooda Gamma X, ale czy ruszy to się dopiero okaże, wychodzi na to że krawędziówki Yoody działają na styku NO a nie jak większość NC, ale czekam na odpowiedź z Yoody,
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Napięcie zasilające fotokomórki w tych centralach to 12V DC. Zastosuj takie i będzie ok.

Dodano po 6 [minuty]:

lz11980 napisał:
    ale jak zewrę 2 przewody odpowiadające za styk NC wszystko działa

Więc chyba raczej NC...
  • Poziom 18  
    doszukałem się, krawędziówki chodzą na NO i dopiero jak jest przerwa to wchodzą na NC , no cóż jak w Gwiezdnych wojanch u Yoody jest odwrotnie, ale żeby to sprawdzić muszę pojechac do klienta
  • Poziom 18  
    Działa !!! Z problemami ale zadziałało, okazuje się że fotki z Yoody są dostosowane do zasilacza na centralce czyli niskopradowe , a wszystkie inne niestety nie po godzinie kombinowania ze zworkami i miernikiem dodałem zasilacz pod fotki Beninca Pupilla i śmiga
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Reasumując:
    Tu nie chodzi o prąd tylko o napięcie zasilające. Beninca jest na 24V (20-28Vac/dc 120mA max.), a Yoda jak pisałem wcześniej podaje zasilanie do fotokomórek 12v dc...
    Gdybyś zastosował fotki na 12V lub 12/24V ac/dc jak wcześniej pisałem problemów by nie było.
    Może elektronika w fotkach działała, ale przekaźnik wykonawczy na 24V nie zadziała jeżeli napięcie jest niższe niż jakieś 19-20V..

Zewnętrzny zasilacz też jest alternatywą jeżeli kupiłeś fotokomórki zanim sprawdziłeś napięcie zasilające.
  • Poziom 18  
    Jak najbardziej się zgadzam jednak okazało się że nawet foto faac xp20w która jest na 12/24ac/dc też nie pociągnęła, w stanie spoczynku było ok(oczywiście po przestawieniu pracy Yody na NC z NO) roleta poruszała się skokami po 10 cm, czyli tak jakby na tyle wystarczało zasilania z trafo, dlatego podłączyłem zwykły zasilacz stabilizowany na 12 v który wg miernika dawał ok15 V i wystarczyło więc dlatego mój wniosek że oryginalny zasilacz w centralce miał za małą moc, ale najważniejsze że zadziałało bo oryginalne foto do Yoody są drogie w porównaniu np do mp Pupili, pomijam fakt ze centrala samoczynnie przeszła w tryb autozamykania po około 1 godzinie, więc niestety był konieczny jeszcze jeden wyjazd na szczęście przy okazji innej awarii.
    Na tym temat zamykam