Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[SSD] - SSD Kingstone 60GB - przestał działać!

22 Sie 2016 20:56 1380 19
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich serdecznie :)

Posiadam laptopa Lenovo IdeaPad Y580 z fabrycznym 1 Tb dyskiem HDD.
    Ponieważ zamontowany dysk miał tendencję do zamulania zakupiłem dysk SSD pod system.
    Posiadam dysk SSD Kingston sms200s3 60 Gb. Zakupiłem go w czerwcu 2014 roku.
    Dziś wyskoczył mi błąd i wyświetliło się automatyczne narzędzie do naprawy windows'a 10.
    Niestety żadna wybrana opcja nie była w stanie naprawić systemu. Postanowiłem więc przywrócić system do ustawień pierwotnych kasując przy tym dane.

Operacja nie zakończyła się jednak pomyślnie. Wyświetlił się komunikat: przywracanie ustawień windowsa 1%... (mniej - więcej), po czym wyskoczyła informacja o błędzie podczas przywracania ustawień i przywracanie zakończyło się niepowodzeniem.

Po restarcie nie było już możliwości skorzystania z automatycznego narzędzia naprawy windowsa.

Pojawił się za to taki komunikat:

Wciśnięcie Ctrl+Alt+Delete nic nie dawało.
    Tak wygląda boot w biosie:

Wgrałem Windowsa 7 (tylko takiego mam obecnie na płytce) i system zaczął działać, ale po przestawieniu boot'a.
    W pierwszej kolejności windows ma się odpalać z HDD.

A to dziwne, ponieważ zainstalowałem Windowsa ponownie na dysku SDD bez czyszczenia go (wystarczyło miejsca).
    Jeden dysk nie jest widoczny w "mój komputer"
    Miałem 3 partycje z dysku HDD i jedną systemową z SDD.

Jak odzyskać dane z dysku SSD? Czy da się jakoś przywrócić Windowsa 10 do poprzedniego stanu? Czy dysk SSD jest uszkodzony?

Wyjmowałem go i jeśli chodzi o stronę fizyczną to wygląda OK (sami oceńcie)

Proszę o pomoc.
  • Spec od komputerów
    Uruchom Linuxa LiveCD z pendrive i sprawdź co się z dyskiem dzieje.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    IMO wg obrazków to partycją systemową jest pierwsza na HDD (nie widzisz jej w 'Komputer' bo nowsze Windowsy domyślnie nie nadają litery odzielnej partycji systemowej t.j. najczęściej tej z etykietą SYSTEM czy Zastrzeżone przez system) a rozruchową -> pierwsza na SSD.
    Można potwierdzić wrzucając jeszcze widok okna Zarządzanie dyskami
    oraz SMART dysków.

AreS_PL napisał:
    Czy da się jakoś przywrócić Windowsa 10 do poprzedniego stanu?
    Jeśli nie było formatowania to może z \Windows.old
    https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/971760

Skoro
    AreS_PL napisał:
    Postanowiłem więc przywrócić system do ustawień pierwotnych kasując przy tym dane.
    to po co
    AreS_PL napisał:
    Jak odzyskać dane z dysku SSD?
    ?
    Obraz ISO W10 można ściągnąć - aktualnie 1607 Anniversary Update.
  • Poziom 10  
    Dodaje zrzut ekranu z zarządzania dyskami

Zauważyłem, że wcześniejszy dysk D (44 Gb) nie ma teraz przypisanej literki.
    Chyba dlatego nie było go widać.

Spróbuję przywrócić system windows 10 według instrukcji microsoftu ;)
    Dam znać jak poszło.

Ale dlaczego system przestał się odpalać z dysku SSD? Dlaczego musiałem wgrać od nowa windowsa i zmienić bootowanie na HDD?

Dodano po 31 [minuty]:

S.M.A.R.T dysków SDD i HDD

EDIT
    Podczas próby przywrócenia systemu (windows old) pojawia się taki komunikat:

Scaliłem. RADU23
  • Poziom 10  
    A więc tak. Udało mi się uzyskać płytkę z windowsem 10

Nieważne co się kliknie, zawsze wyskakuje jakiś błąd :<
    Oto jak to wygląda po kolei:

1. [SSD] - SSD Kingstone 60GB - przestał działać! 2. [SSD] - SSD Kingstone 60GB - przestał działać!
    3. [SSD] - SSD Kingstone 60GB - przestał działać! 4.[SSD] - SSD Kingstone 60GB - przestał działać!
    5. [SSD] - SSD Kingstone 60GB - przestał działać!

Na zdjęciu nr 4 jest jakaś informacja o zablokowanym dysku :/
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli jest jeszcze działający Windows to (po skopiowaniu co ważne z SSD) wgraj nowe firmware do tego Kingston SMS200S3 (524ABBF0 -> 603ABBF0)
    https://www.kingston.com/en/support/technical...nloads?product=sms200s3&filename=603ABBF0

Odzyskiwanie z \Windows.old - mało ważne jaki nośnik instalacyjny - chodzi o dostanie się do wiersza polecenia (w trybie offline) aby 'poprzesuwać' foldery. Jak krzyczy o niezgodnej wersji to Shift+F10 i masz wiersz polecenia. Poza tym to pewnie bez startu z nośnika by się obyło - jeśli masz dyskowe WinRE (przy starcie: <F8> -> Napraw komputer).
    Jak ktoś nie lubi pisać komend to jakiś Windows Live czy Linux z GUI też może być.

Sam oceń czy nie szybciej skopiować co ważne z \Windows.old (jak tam jest) i reszty ważnych plików na HDD i od nowa zainstalować...

Aby umożliwić start obecnego Win7 z SSD -> z wiersza polecenia uruchomionego jako administrator:
    bcdboot %WinDir% /s C: /l pl-PL [enter]
    i po restarcie w BIOSie przestawić na start z SSD.
  • Poziom 10  
    WojtasJD napisał:
    Jeśli jest jeszcze działający Windows to (po skopiowaniu co ważne z SSD) wgraj nowe firmware do tego Kingston SMS200S3 (524ABBF0 -> 603ABBF0)
    https://www.kingston.com/en/support/technical...nloads?product=sms200s3&filename=603ABBF0

Zrobione!

WojtasJD napisał:
    przy starcie: <F8> -> Napraw komputer

To nie wchodzi.

WojtasJD napisał:
    chodzi o dostanie się do wiersza polecenia (w trybie offline) aby 'poprzesuwać' foldery. Jak krzyczy o niezgodnej wersji to Shift+F10 i masz wiersz polecenia.

I co mam wstukać w wierszu poleceń, by odzyskać Windowsa 10? :)
    Chce odzyskać mój stary system wraz z rejestrem i wszystkimi danymi. Tak by odpalał się jak było wcześniej, czyli z dysku SSD.

Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 10  
    310artur napisał:
    to sprawdź czy tam w ogóle są pliki...

20,5 Gb... To chyba nie pustka :>
  • Poziom 43  
    Ja się pogubiłem. Namieszałeś strasznie instalując drugiego windowsa. Nie wiem co naprawiasz i jak. Jeśli wcześniej to w ogóle było prawidłowo to dysk HDD możesz odpiąć. Wtedy będzie pewność że jedynym dyskiem który ma system jest SSD. Pozostaje pytanie jak to było wcześniej. Tablica partycji była MBR czy GPT? Który system próbujesz naprawiać tera tymi metodami odzyskiwania? Więcej pytań niż odpowiedzi.
    Popsułeś to 100 razy po drodze... Teraz to odkręcić łatwo nie będzie.
  • Poziom 10  
    310artur napisał:
    Ja się pogubiłem.

A więc tłumaczę. Konkretnie

[BYŁO]
    System na SSD,
    Boot z SSD,
    Windows 10,
    SSD - partycja C,
    HDD - partycja D, E, F,

[JEST]
    System na SSD,
    Boot z HDD,
    Windows 7,
    SSD - partycja C,
    HDD - partycja D, E, F

[CO SIĘ STAŁO]
    Windows 10 nie uruchamia się, automatyczna naprawa i inne opcje nic nie dają.
    Boot z SDD daje taki komunikat:

[CO ZROBIŁEM]
    Instalacja windows 7 na SSD. Komunikat z SSD nie znikł, więc zmiana boota na HDD. Windows 7 uruchamia się.
    Instalacja nowego firmware'a SSD.
    Próba przywrócenia windowsa 10 (windowsa.old)
    Pojawia się komunikat:
    Przywrócenie windowsa 10 za pomocą płytki z windowsem 10 również kończy się niepowodzeniem.

[CEL][!]
    1. Rozruch (boot) systemu (windowsa) z SSD
    2. Przywrócenie windowsa 10 i wszystkich danych

Chyba powinno być teraz zrozumiałe...
  • Poziom 17  
    Miałem kiedyś taki przypadek z dyskiem HDD.
    Dysk okazał się sprawy i tylko zepsuty był "odzyskiwać systemu" ...

Osobiście naprawiam system z dysku instalacyjnego.

Możliwe, że scandisc pomoże [wystarczy podstawowy].

Podtrzymuję aktualizację firmware dysku.
  • Poziom 10  
    310artur napisał:
    Na dysku C jak rozumiem był windows 10 a teraz jest Windows 7. To jak chcesz odzyskać win 10 skoro go napisałeś?

Na dysku SSD (partycja C) działa obecnie windows 7, a windows 10 spakował się do folderu ,,windowls.old"
    Przy instalacji windowsa 7 nie usuwałem żadnych danych z dysku SSD, bo było wystarczająco dużo miejsca by go zainstalować.
    Proszę nie zapychać tematu niepotrzebnymi pytaniami, wyjaśniłem wszystko ;)

Dodano po 4 [minuty]:

piotr147 napisał:
    Możliwe, że scandisc pomoże

w wierszu poleceń wpisałem chkdsk /F c:
    Check Disk przy ponownym uruchomieniu komputera nie wykonał się.
    Mignęło coś, ze został anulowany :/
  • Poziom 43  
    Nie jestem pewien czy windows.old zawiera komplet danych. To nie jest rasowy backup który zrzuca wszystkie dane - zrzuca tylko te nadpisane przy ostatniej aktualizacji.
    Być może jakby teraz spróbować nakładkowo zainstalować win10 w wersji która utworzyła ten folder windows.old to dałby się jakoś nakłonić do powrotu do poprzedniej. Ale tego nie wiem.

PS czy całe te manewry nie mają czasem takiego powodu że win10 dostałeś w gratisie jako update z win7? I nie masz teraz licencji? Bo jeśli tak to bez obaw. Zainstalujesz win10 na czysto pomijając podawanie klucza i przejdzie aktywacje online sam.
    Jakby nie chciał to powinien przyjąć klucz licencyjny z systemu z którego został uaktualniony pierwotnie.
  • Poziom 10  
    Najważniejsze by znów system odpalał się z SSD.
    Z windowsem sobie poradzę, bardziej zależy mi na rejestrze i kilku plikach.
    Spora część mojego intelektualnego dorobku przepadła, w tym np. praca dyplomowa :/
    Dlatego chciałbym odzyskać te pliki.
    Jeśli nic nie zdziałacie panowie to będę musiał udać się do serwisu, a średnio mi się uśmiecha wydać za takie coś np 100-200 zł
  • Poziom 43  
    Skoro zainstalowałeś win7 nakładkowo to pliki powinny być dostępne na dysku C tam gdzie były. Opcja szukaj plików wpisz nazwę jakąś co pamiętasz i sprawdź czy ich nie ma gdzieś. Szczerze wątpię (prawie na 100%) że są one w windows.old - to są pliki systemu nie pliki użytkownika.

Na przyszłość w takiej sytuacji nie wolno niczego inastalować trzeba było na samym początku podpiąć dysk do innego PC i zrobić kopie danych posektorowo. Albo chociaż odpalić liveCD linuksa i spróbować skopiować potrzebne pliki na HDD. O tym że należy prace dyplomową mieć w backupie na pendrive albo w chmurze to pewnie wiesz - ale mądry po szkodzie to każdy jest.
  • Poziom 10  
    310artur napisał:
    O tym że należy prace dyplomową mieć w backupie na pendrive albo w chmurze to pewnie wiesz - ale mądry po szkodzie to każdy jest.

Miałem na szczęście na telefonie. Przypomniałem sobie.

Pójdę do serwisu. Zobaczę co mi powiedzą i ile skasują :/