Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peugeot 306 - Radio rozładowuje akumulator

22 Sie 2016 21:05 1434 16
  • Poziom 10  
    Witam!

Mam problem z samochodem Peugeot 306 1999 2.0 HDi. Mianowicie w ciągu dwóch dni postoju rozładował mi się niemal całkowicie akumulator. Uznałem, że to sprawka radia - pobór prądu na postoju wynosił 0,3A a radio było ciepłe. Po odłączeniu radia wskazywał 0 (za wyjątkiem minimalnego skoku tuż po rozpoczęciu pomiaru). Radio to fabryczny Philips RB1 na kasety.

Prosiłbym więc o radę, jak sobie z tym fantem poradzić? Jaką usterkę w samym radiu powinienem podejrzewać i czy ewentualnie mogłoby się obejść bez kupna nowego radia i wizyty u elektronika, aby poprzestać na samodzielnej naprawie?

Z góry dzięki za pomoc!
  • Poziom 38  
    aragorn07 napisał:
    czy ewentualnie mogłoby się obejść bez kupna nowego radia

Zabudować możesz dodatkowy wyłącznik na zasilaniu radia. :D
  • Poziom 43  
    brofran napisał:
    Zabudować możesz dodatkowy wyłącznik na zasilaniu radia
    Wystarczy podpięcie pod stacyjkę.
  • Poziom 18  
    Zobacz dokładnie na którym przewodzie pobiera prąd czerwony czy żółty.
    Jak żółty to pamięć więc przełącznik nic nie da bo radio zresetuje wszystkie ustawienia w radiu za każdym wyłączeniem.
  • Poziom 16  
    Według mnie jeśli radio jest fabryczne i wcześniej pracowało poprawnie to wina samego radia. Należy szukać mini zwarcia na podzespołach elektronicznych w radioodtwarzaczu.
  • Poziom 34  
    Akurat te radio nie zgubi pamięci, tylko kod za każdym razem trzeba będzie podawać.

Może stacyjka nie rozłącza zasilania? Ale wtedy radio by mogło działać bez kluczyka.
    Bo nie tylko w Peugeocie takie rzeczy mogą się dziać.
  • Poziom 10  
    Już myślałem o tym, by po prostu na zasilaniu radia zrobić wyłącznik gdzieś w kabinie, ale wtedy musiałbym codziennie rano wpisywać kod ;)

kellygrzyb3 napisał:
    Według mnie jeśli radio jest fabryczne i wcześniej pracowało poprawnie to wina samego radia.

Przypomniało mi się, że poprzedni właściciel samochodu też twierdził, że radio rozładowuje akumulator. Pytanie, czy takie mini zwarcie da radę zdiagnozować samemu, czy to już robota dla elektronika?

MARKSON43 napisał:
    Zobacz dokładnie na którym przewodzie pobiera prąd czerwony czy żółty.

W ciągu najbliższych dni to sprawdzę. A gdzieś na innym forum znalazłem informację, by przepiąć kable (chyba właśnie czerwony i żółty) na jakiejś "kostce ISO" do innego pina - i to podobno pomoże. Ktoś kojarzy, o co może chodzić?
  • Poziom 18  
    Jak by było zle podpięte czyli odwrotnie czerwony z żółtym to by działało jak ten przełącznik co chcesz zamontować.A myślę że nie wpisywałeś kodu codziennie po kilka razy??
    Zmierzyć pobór na obu przewodach i po problemie a pisałeś że jest 0.3A czyli 300mA.To dużo.
    Myślę że prosta sprawa demontaż radia i spróbować poza autem a jak pobiera dalej to radio wymienić lub naprawić!
    Jeszcze zostaje sprawa czy te dwa przewody ktoś ze sobą nie zmostkował.?
  • Poziom 34  
    MARKSON43 napisał:

Jeszcze zostaje sprawa czy te dwa przewody ktoś ze sobą nie zmostkował.?

Dlatego napisałem czy radio działa bez kluczyka.
  • Poziom 10  
    Wtyczka sprawdzona. Kable nie są czerwone ani żółte, ale sytuacja wygląda tak:
    Peugeot 306 - Radio rozładowuje akumulator

pepe150 napisał:
    Może stacyjka nie rozłącza zasilania? Ale wtedy radio by mogło działać bez kluczyka.

Radio działało normalnie bez kluczyka i nie trzeba było wpisywać kodu. Ale chyba faktycznie stacyjka nie rozłącza, bo według różnych schematów podłączania radia jeden z kabli zawsze jest powiązany ze stacyjką. Teraz pytanie, czy założenie przełącznika na kablu od stacyjki by nie spowodowało wyzerowania pamięci i ograniczyłoby pobór prądu.
  • Poziom 10  
    kellygrzyb3 napisał:
    Zobacz czy jedno +12 zanika po wyciągnięciu kluczyka.

Nie, 12V jest na obu pinach niezależnie od położenia kluczyka.
  • Poziom 16  
    Sprawdzić na którym kabelku najmniej pobiera to będzie pamięć. A drugi normalna praca
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Zobacz jeszcze skrzynkę bezpieczników.
    Masz tam 2 bezpieczniki które mają pozycję a, np. 24 i 24a.
    Czasami jest możliwość podpięcia radia bez kluczyka, i można zmienić to tymi bezpiecznikami.

Więc się upewnij. czy po wyjęciu tych bezpieczników które mają możliwość pozycji "a", i przełożyć jest na inne pozyjce (z 24a, na 24.)
  • Poziom 18  
    To różowe 12V ma zniknąć po wyłączeniu kluczyka.
  • Poziom 11  
    Sprawdź czy przy wyłączonym radiu i stacyjce I WYJĘTEJ wtyczce głośnikowej dalej masz "lewy" prąd 0,3A.
  • Poziom 10  
    Pomogła wymiana stacyjki na nową oraz przełożenie bezpiecznika radia na alternatywną pozycję.