Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Claas Arion inne rozwiązanie sterowania nawiewem

-XantiO- 23 Sie 2016 01:16 831 0
  • #1 23 Sie 2016 01:16
    -XantiO-
    Poziom 18  

Witam.

Jako, że w serii ciągników marki Claas zastosowano dość wadliwe rozwiązanie sterowania wentylatorem w nawiewie z manualną klimatyzacją postanowiłem temu zaradzić.

Główny problem to wypalający się przełącznik, który steruje wentylatorem(prąd na jednym z biegów wynosi 9A). Jako, że oryginalne rozwiązanie zawiodło gdy jest najbardziej potrzebne powstał ten projekt.

Założenia były następujące:
    -Tanio a więc z tego co jest na magazynie
    -Szybko a więc z tego co jest na magazynie
    -Aby się nic nie nagrzewało.

Na start przegląd tranzystorów, które posiadam. Wypadało by oczywiście użyć jakiś P-MOSów aby łatwo je się sterowało i miały mały Rdson.No niestety z P-kanałowych tranzystorów mam tylko irf9640 a one mają Rdson około 0.6Ω co je na start wyklucza ze względu na straty przy prądzie 9A. Z N-kanałowych na szczęście znalazły się BSC030N03 których to Rdson wynosi około 3mΩ a więc wystarczająco mało aby straty na nim były praktycznie nieodczuwalne.
    Pozostaje niestety kwestia sterowania. Jako, że nie chciałem przerabiać instalacji to musiałem wykorzystać sterowanie "od plusa" tak jak oryginalnie. To mnie zmusiło do wygrzebania kartonika z miniaturowymi przetwornicami DC/DC. I znalazła się tam wykorzystana NMV1215SC.

Sterowanie wygląda następująco: Masa przetwornicy po stronie wyjściowej jest połączona z +12V ciągnika. Następnie +15V idzie na przełącznik 4 pozycyjny, który steruje wentylatorem podając zasilanie na odpowiednią bramkę tranzystorów. Napięcie jest podawane po przez rezystor 100Ω aby ograniczyć prąd przeładowywania bramki MOSFETa a jednocześnie bramka jest połączona z źródłem po przez rezystor 1kΩ i diodę zenera 15V. Z wyliczeń wynika, że prąd płynący przez przełącznik to około 15mA a więc w limicie dla przetwornicy.

Płytka została wykonana metodą fotochemiczną z wykorzystaniem fabrycznie pokrytych lakierem światłoczułym laminatów. Naświetlanie naświetlarką DIY na 4 diodach 3W'owych chłodzonych wentylatorem. Czas naświetlania to 4 minuty. Czas wywoływania to 80 sekund. Wytrawianie odbyło się w BC327 przy czym czasu nie liczyłem.

Płytka po lutowaniu została umyta w izopropanolu następnie polakierowana lakierem do PCB w celu zabezpieczenia przed wilgocią.

Płytka przygotowana została na przewody przyłączeniowe 2.5mm².

Jeśli chciałby ktoś skopiować projekt proszę napisać a udostępnię wzór PCB i schemat.

Pozdrawiam
    Piotr Goryński

0 0