Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola dostępu do domku jednorodzinnego

23 Sie 2016 11:22 1440 16
  • Poziom 7  
    Dzień dobry.

Mam do was kilka pytań, mieszkam w domku jednorodzinnym i rodzice postanowili wymienić zewnętrzne drzwi wyjściowe od domu na nowe. Mieszkam z nami moja babcia która jest w Podeszłym już wieku i ma problem z wzrokiem. (problematyczne jest włożenie klucza do zamka) Często też zdarza się tak, że sam wychodząc z domu zapominając klucza muszę się dobijać do własnego domu. Korzystając z okazji chciałbym zamontować zamek szyfrowy lub pójść o krok dalej i założyć czytnik Lini papilarnych. W sieci na ten temat jest bardzo mało informacji, a producenci prześcigają się coraz to dziwniejszymi urządzeniami.

Koszt całego zestawu chciałbym aby nie przekraczał 500zł. Stąd moje pytania:

Zamek szyfrowy ma być jedynym zabezpieczeniem drzwi, a więc jak to odnosi się do bezpieczeństwa w razie próby włamania przez złodzieja? Producent twierdzi że w urządzeniu zastosowano mechanizmy uniemożliwiające otworzenie w nielegalny sposób: przecięcie kabli, przyłożenie silnego magnesu czy zwarcie.

Pytanie jak to ma się w rzeczywistości skoro czytnik ma działać jako autonomiczny, a sam kontroler ma wbudowany przekaźnik wiec jedno mija się z drugim.
    Znalazłem na stronie producenta również Zasilacz liniowy który posiada wyjścia przekaźnikowe NC/NO i może kontrolować bezpośrednio zamki. Stąd moje pytanie nr. 2:
    Czy ten zasilacz może również pełnić funkcje kontrolera dostępu dzięki któremu próbą ingerencji w instalacje jak i w sam czytnik nie pozwoli na otwarcie drzwi osoba trzecim?

Proszę o wyrozumiałość zwracam się do was z prośbą ponieważ wiem ze macie dużo więcej doświadczenia niż ja, a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Co do pytania pierwszego - zamek, czy autonomiczny kontroler dostępu posiada czy to przekaźnik, czy układ elektroniczny powodujący bezpośrednie wyzwolenie zaczepu, więc jest to stosunkowo łatwe do obejścia (ale nie będę pisał w jaki sposób).
    Kontrolery z zewnętrznymi czytnikami - bezpieczeństwo jest znacznie wyższe, jednak kwota za komplet do jednych drzwi jest zdecydowanie wyższa i na pewno 500PLN jest niewystarczająca.
    Zewnętrzne czytniki biometryczne dla temperatur poniżej zera to trochę nie ta klasa cenowa. Nie wystarcza autoryzacja kartą/brelokiem?

Czy masz w domu jakiś alarm? Może dałoby to ze sobą połączyć.
  • Poziom 7  
    Dom jest bez alarmu. Myślałem już o tym żeby po prostu podłączyć alarm pod styk anty-sabotażowy. Wówczas instalacja i tak przekroczy budżet.

Rozważam również kupić Prosty zasilacz 12v 1A na szynę Din35, do tego kontroler dostępu Sebury z lini superb model SKW oraz Sebury Wiegand kontroler dostępu mini 100. W ten sposób powinien być rozwiązany mój problem z obawa o dostęp osób trzecich, mam racje?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    impressa88 napisał:
    Mieszkam z nami moja babcia która jest w Podeszłym już wieku i ma problem z wzrokiem (.....) chciałbym zamontować zamek szyfrowy

To babcia się na pewno ucieszy :)

A tak na poważnie, w tej sytuacji zintegrowany kontroler jest jak napisał kolega bez sensu. Ale naprawdę duże wyzwanie to odpowiedni zespół elektrycznych blokad gdyż klasyczny elektrozaczep za 50,- zł lub rygiel za 100,- całkowicie się do tego nie nadaje.
  • Poziom 7  
    Ale przecież napisałem również poniżej ze jestem skłonny zamontować czytnik z interfejsem wiegand oraz centrale która będzie sterować elektrozaczepem. Dlatego pytam czy to juz rozwiązanie jest bezpieczne?
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    W tym przypadku najsłabszym ogniwem będzie elektrozaczep...
    Jak otwierają się drzwi? Na zewnątrz czy do wewnątrz?
  • Poziom 7  
    Tak, dzwi będą otwierane do środka. Nie wiem dokładnie jaki to bedzie elektrozaczep, ale wiem ze kosztuje ekstra 300zł więcej przy zamówieniu dzwi.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Podejrzewam, że będzie to zwykły typu R4 z regulacją zapadki..Niestety "kopniakiem" go pokonasz bez trudu...
    Może przemyśl sprawę z zamkiem elektrycznym lub elektromotorycznym?
    Nie jest to tania alternatywa ( pomijając wyroby z ChRL ), ale czasem zdarzają się na portalach aukcyjnych za "grosze". Nie tak dawno widziałem oryginalnego ABLOYA za 80 zł (nowy)! Albo zrób samemu zasuwę elektromechaniczną ( jeżeli czujesz się na siłach oczywiście ). Sam zrobiłem sobie taką u siebie i... zapomniałem co to jest klucz :D
    Siłownik od zamka centralnego+zasuwa burtowa+zasilacz buforowy+cienka stalowa linka (do ukrytego otwierania awaryjnego), kontaktron+ trochę elektroniki i chęci oczywiście.
  • Poziom 7  
    Idąc tym tokiem myślenia to musiałbym wstawić kratownice w oknie obok drzwi gdyż bez trudu można rozbić szybę i wejść do domu przez okno. Szanujący złodziej stara się raczej bez szelestnie wejść do domu. Zresztą u nas w domu zawsze jest ktoś w domu wiec próba takiego wejścia skończy się wpadką.
    impressa88 napisał:
    Zamek szyfrowy ma być jedynym zabezpieczeniem drzwi, a więc jak to odnosi się do bezpieczeństwa w razie próby włamania przez złodzieja?

Zadałeś pytanie o bezpieczeństwo - dostałeś odpowiedź.

impressa88 napisał:
    Idąc tym tokiem myślenia to musiałbym wstawić kratownice w oknie obok drzwi gdyż bez trudu można rozbić szybę i wejść do domu przez okno. Szanujący złodziej stara się raczej bez szelestnie wejść do domu. Zresztą u nas w domu zawsze jest ktoś w domu wiec próba takiego wejścia skończy się wpadką.

Albo chce się bezpieczeństwa albo tylko jego bezpodstawnego poczucia.
    Jak myślisz co zrobi Twojej babci narkoman na głodzie który "z kopa" otworzy drzwi do domu i zostanie nakryty - in flagranti?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    impressa88 napisał:
    jestem skłonny zamontować czytnik z interfejsem wiegand oraz centrale która będzie sterować elektrozaczepem. Dlatego pytam czy to juz rozwiązanie jest bezpieczne?
    Tak, to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie od elektrozamka/autonomicznego kontrolera dostępu. Dlaczego? bo zewnętrzny czytnik nie ma fizycznego kontaktu z zaczepem, przesyła tylko i wyłącznie zaszyfrowane dane do kontrolera (do 37 bitów), zaczepem steruje kontroler umieszczony po chronionej stronie ściany, możesz sobie podłączyć komputer do kontrolera i na bieżąco lub korzystając z pamięci zdarzeń odczytywać pamięć zdarzeń, możesz sobie ustawić godziny i tryby pracy systemu itp.
    Przy pracy z zaczepem od strony zewnętrznej drzwi musi być pochwyt/kulka zamiast klamki.
    Co do samego zaczepu - masz już wyjaśnione powyżej.
  • Poziom 7  
    [quote="Rysiek2"]
    impressa88 napisał:

Albo chce się bezpieczeństwa albo tylko jego bezpodstawnego poczucia.
    Jak myślisz co zrobi Twojej babci narkoman na głodzie który "z kopa" otworzy drzwi do domu i zostanie nakryty - in flagranti?

Chyba nie chce mi pan wmówić że narkoman na głodzie ma siłę uderzenia około 1tony żeby elektrozaczep się odchylil?
    impressa88 napisał:
    Chyba nie chce mi pan wmówić że narkoman na głodzie ma siłę uderzenia około 1tony żeby elektrozaczep się odchylil?

Nie rozumiesz kolego problemu. Nie zamierzam Cię do niczego przekonywać ani też niczego "panu wmawiać" bo temat nie nadaje się do otwartej dyskusji.
  • Poziom 7  
    Temat jest jak najbardziej odpowiedni do dyskusji, gdyż raczej nigdzie o tym nie piszą w sklepach że elektrozaczep odblokuje się po pierwszym lepszym kopie. Jestem zielony w tym temacie i wysłucham każdą opinie. Stąd moje pytania a nie oburzenia, jeśli pan tak to odebrał. Być może ktoś inny również zielony będzie chciał podobny zamek założyć i nie będzie potrzebował zakładać nowego wątku tylko rozezna się w tym. A wracając do tematu, czy wzmocniony elektrozaczep o sile nacisku 1000kg nie podoła próbie kopnięcia nogą? Trochę mnie to martwi gdyż przecież w klatkach w blokach tylko takie przecież zaczepy są montowane. :shocked!:
  • Poziom 23  
    Kolega nie chce zdradzać wszystkich tajników z jaką łatwością takie zamki można obejść lub unieszkodliwić, i słusznie, bo złodziej niejednokrotnie to też specjalista w swoim fachu i na tym forum też mógł by zdobywać wiedzę.
    Co do drugiej części pytania, to tak na klatkach do bloków są montowane zwykłe elektrozaczepy, ale zwróć uwagę na fakt że one mają tylko ograniczyć dostęp do klatki a nie go uniemożliwić. Tą druga funkcje mają już pełnić drzwi i zamki Lokatora w jego mieszkaniu.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    impressa88 napisał:

Mylisz nacisk z udarem.. To są dwie różne rzeczy.

impressa88 napisał:

No to po co ta cała dyskusja o zabezpieczeniach? Zamontuj normalny kontroler zintegrowany z przekaźnikiem, podłącz sam sabotaż pod "latch-a" SOA i po sprawie. Jak myślisz czy potencjalny szkodnik wybierze odkręcanie np. czytnika, szukanie odpowiednich kabelków przy wyjącej syrenie czy kopnie porządnie w drzwi?
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Nawet ten temat , może służyć do wyciągnięcia informacji .....
    A wiadomo , kto tam pisze po drugiej stronie ?