Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GS108GE - Zrywanie połączenia internetowego (wymagany restart urządzenia)

23 Sie 2016 11:28 1725 10
  • Poziom 7  
    Cześć,
    Mam problem ze zrywającym się połączeniem internetowym na urządzeniach podpiętych bezpośrednio pod switcha. Internet biegnie z modemu światłowodowego do switcha (Netgear GS108GE) i ze switcha do 3 urządzeń (telewizor, dekoder NC+ i tv box). Urządzenia są podłączone kablem normalnym. Dodatkowo do modemu mam podłączony router TP-Link H5 HyFi i do niego komputer stacjonarny. Wcześniej zamiast switcha miałem podłączony router TP-Linka TL-WR841ND, jednak jest on uszkodzony i przy większym obciążeniu resetuje się. Przy tym routerze oprócz restartów internet działał dobrze i urządzenia nie miały problemu z połączeniem się.
    - Telewizor na ustawieniach automatycznych sieci nie chce działać, na ręcznym wpisaniu działa, ale czasami pojawia się informacja o konflikcie IP.
    - Dekoder na ustawieniach automatycznych raz się łączy, a raz nie (nie jestem w stanie określić dlaczego). Ustawień ręcznych nie mogę zmienić, bo nie chce ich zapisać.
    - Tv Box radzi sobie przez pierwsze kilkanaście minut, po tym zrywa połączenie i muszę go uruchamiać ponownie.
    - Próbowałem też podłączyć laptopa po kablu do switcha, ale to też nie działa - pokazuje się informacja o braku połączenia z internetem.

Nie za bardzo wiem, jakich jeszcze informacji wam udzielić. Myślę, że jedyną podpowiedzią może być to, że na komputerze stacjonarnym (podłączonym pod router) co jakiś czas podczas przeglądania internetu pojawia się komunikat o problemie z DNS (korzystam z Chrome), jednak po odświeżeniu strony wszystko działa. Próbowałem ustawień automatycznych DNS i ręcznie ustawiałem adres na ten od Google. W obu przypadkach jest to samo.
  • Poziom 7  
    jimasek napisał:
    Co dla ciebie oznacza "kabel normalny"? Wtyczki RJ45 zarobione zgodnie ze standardem ethernet?

Dwie końcówki są zarobione dokładnie tak samo (straight-through cable), standardem 568B.
  • Poziom 7  
    kabel to RJ45, przykład pierwszy z obrazka (Ethernet patch Cable).GS108GE - Zrywanie połączenia internetowego (wymagany restart urządzenia)
  • Poziom 7  
    Fakt, to był skrót myślowy. Na izolacji jest napisane "TNVAX DATA CABLE CAT.5 UTP 26AWG 4PAIR AWM 2835 FT4 ETL VERIFIED EIA/TIA-568B-CM".
  • Poziom 7  
    Mam najtańszy tester do kabli sieciowych. Sprawdzałem nim wszystkie kable i było ok. Da się sprawdzić switcha w warunkach domowych, np. przez jakiś program zainstalowany na laptopie?

Jak rozumiem bezpośrednie podpięcie urządzeń do switcha jest możliwe i nie potrzebuje do tego routera? Ciągle się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem, że wymieniłem router na switcha. Chociaż nie ma tańszych routerów, które obsługują prędkości na poziomie 400-600Mb/s (dlatego postanowiłem kupić switch).
  • Poziom 7  
    Nie, a przynajmniej żaden z domowników nie narzekał. Później postaram się znaleźć jakiś program, który bada stabilność łącza na komputerze. W każdym razie, internet na komputerze, który podpięty jest pod router działa dobrze (pomijając te komunikaty o DNS), ale nie jest to uciążliwy problem. W programach czy grach nic się nie dzieje, jedynie w Chrome (nie sprawdzałem innych przeglądarek) kilka razy w tygodniu pojawia się komunikat o problemie z DNS.

//edit:
    Czy switch może mieć wpływ na DNS? Podpiąłem pod switcha laptopa i gdy wybrałem opcję "rozwiąż problemy", Windows pokazał, że jest problem z DNS i nie może połączyć się z siecią. Próbowałem ustawień automatycznych i na DNS od Google - w obu przypadkach wygląda to tak: połączenia z internetem nie ma, ale co kilka/kilkanaście minut pojawia się na kilka sekund. Strona zaczyna się wczytywać, ale przed końcem wczytywania zakładka się odświeża i pojawia się komunikat o problemie z DNS. Na TV-Box'ie (android) internet jest, jedynie co jakiś czas traci połączenie (pewnie przez DNS) i muszę go uruchamiać ponownie.
    Co ciekawe, gdy podepnę laptopa zamiast switcha pod kabel, który biegnie z modemu, internet działa normalnie.