Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oprogramowanie do edycji schematów i płytek drukowanych

JanuszM 09 Cze 2007 14:38 226386 274
  • #181 09 Cze 2007 14:38
    sunlux

Poziom 20  

Witam Kolegów.

Proszę bardzo o poradę.

Mam prosty zasilacz impulsowy (5V 2-2,5A) do routera D-Linka.
    Rozebrałem go na części pierwsze (czyli wylutowałem wszystkie elementy tworząc przy tym dokładny ich spis). Rozebrałem go bo często się psują - przegrzewają - to już kolejny (muszę zrobić jakieś otwory czy szczeliny w obudowie bo jest szczelnie zamknięty i kumuluje ciepło w środku doprowadzając do awarii - pęcznienia elektrolitów itd.). Nawet mam już laserowo-punktowy (na widmo irdy) miernik temperatury (super cudo....). I co ciekawe najwięcej grzeje się elektrolit 33uF/400V a nic n-mosfet i inne).
    Niestety nigdzie nie znalazłem schematu

I tu moje pytanie: chciałbym opracować pod jakimś programem schemat ideowy na podstawie tych elementów i płytki (nie muszę opracowywać płytki drukowanej) aby później stworzyć punkty pomiarowe itd.. Oczywiście nic automatycznego, bo wątpię aby taki był. Po prostu chce nanieść ręcznie elementy na schemat, a program tylko ładnie rozmieściłby te elementy tylko na schemacie ideowym..

Jaki program (najlepiej ogólnie dostępny) byłby do tego najlepszy?

• Computer Controls
  • #182 19 Cze 2007 15:50
    qwertyuiop
    Poziom 12  

Jak przerobić schematy płytek *.pcb żeby wydrukować je na innym komputerze bez oprogramowania obsługującego ten format?

• #183 19 Cze 2007 17:49
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    W programie „Eagle”, funkcja „export >image”, zapisujesz rysunek. Wrzucasz do jakiegoś programu graficznego (np. Photoshop), zapisujesz jako „pdf” i możesz wydrukować na każdym komputerze.
    Pozdrawiam.

• #184 19 Cze 2007 17:56
    janek1815
    Poziom 38  

Można również drukować do pliku. Wymóg musisz zainstalować u siebie drukarke na której będziesz drukował.

• #185 19 Cze 2007 18:04
    qwertyuiop
    Poziom 12  

Niestety Eagle nie obsługuje *.pcb.
    Autotrax nie otwiera płytek avt.

"There are no printers ....." trochę to głupie że nie można wyexportować do jakiegoś formatu w inny sposób :/

• #186 19 Cze 2007 18:24
    Elektryk80
    Poziom 25  

Jeżeli masz dostęp do Adobe Acrobat Professional to zainstaluj go, stworzy on wirtualną drukarkę która "drukuje" jak zwykła tyle że do PDF w bardzo wysokiej rozdzielczości oraz z idealnym zachowaniem wymiarów.

P.S. zauważyłem że gdy drukuje do PDF z Eagle 4.16r2 to tekst tworzy białe tła pod sobą co sie nie działo w wersji 4.11. Ale to tak na marginesie :)

Pozdrawiam

• #187 19 Cze 2007 18:43
    qwertyuiop
    Poziom 12  

Nie potrzebna drukarka, miałem wyłączony bufor wydruku :P Dzięki za pomoc

• Computer Controls
  • #188 08 Sty 2008 00:32
    babel23
    Poziom 10  

A macie moze cos dla poczatkujacych ???

• #190 26 Sty 2008 08:09
    Jonavalon
    Poziom 10  

raczek3 napisał:
    Ja też używam EXPRESSPCB

a masz do niego wszystkie potrzebne wsady elementów ??
    jak masz to zapodaj linka albo prześlij z góry dzięki i pozdrawiam

• #191 18 Lut 2008 12:45
    raczek3
    Poziom 22  

Nie mam niestety wsadów,zmieniłem program na Eagle

• #192 25 Lut 2008 00:11
    waldus86
    Poziom 13  

Czy znacie biblioteki do eagla, w ktorych znalazlbym elementy: tranzystor IRF1010N, diode MBR1060(albo troche inne byleby byly w odpowiadajacych tym elementom obudowach) oraz trafo 12/50S. Jestem poczatkujacy a wzialem sie za projekt przetwornicy:http://mdcs.elektroda.net/250wrms/250wrms.html
    A moze ktos ja robil i ma schemat plytki. Dzieki za pomoc

Dodano po 27 [minuty]:

A moglibyscie mi polecic jakis sprawdzony schemat przetwornicy samochodowej, najlepiej ze schematem plytki. Bo spotkalem sie z opinia ze ta tutaj http://mdcs.elektroda.net/250wrms/250wrms.html jest trudna w realizacji, a po zmontowaniu nie dziala za dobrze. Przydalby mi sie jakis sprawdzony projekt. Dzieki

• #193 27 Lut 2008 20:27
    kondzio98
    Poziom 13  

Witam.Jestem początkujący ,no i mam problem .Właśnie tworze bardziej skomplikowany projekt ,zaprojektowanie na kartce zajęło by mi z 1 rok.W związku z tym ściągnołem Eagle 4.16.Z tego ,co o nim przeczytałem sądze ,że będzie dobry dla mnie .I tu jest problem .Otóż nie mam pojęcia jak wnim projektowac.Szukałem o jego obsłudze jakieś 1.30h i nic nie znalazłem.Mile widziane by było gdyby ktoś podał link o jego obsłudze.Lub żeby mi ktoś powiedział mniej więcej jak w nim projektowac.

P.S.Każda pomoc mile widziana.

• #195 28 Lut 2008 17:23
    kondzio98
    Poziom 13  

Dzięki wielkie .Przeczytałem jusz wszystko.Ale znów mam problem.Chce załadowac którąś z bibliotek ,a tam nic niema , poprostu zameka mi okno "Board" i tyle .Wszystko robiłem tak, jak opisywali to w tekscie o obsłudze.Czemu tak się dzieje??

• #196 29 Lut 2008 01:28
    pustan
    Poziom 18  

Witam.

Dołączę sie do tematu o robieniu płytek drukowanych za pomocą programu
    EAGLE .Program jak dla amatora jest świetny jeśli się go trochę pozna.
    Próbowałem różnych opisanych powyżej lecz ten jest najlepszy.(to jest moja opinia)Ma bardzo dużą bazę elementów,płytka może być jedno lub dwuwarstwowa,łatwe drukowanie,lub po konwersji jako zamiana na PDF,
    wydruk na ksero,termotransfer i płytka jak fabryczna.
    Oto przykłady.
    Programator STK200USB z elektrody nie moja konstrukcja lecz zmieniony i poprawiony przygotowany do wydruku na ksero(papier kredowy z kalendarza własny -cena 25 groszy za wydruk A4)

Teraz moja jedna z pierwszych nieudolnych płytek.
    https://obrazki.elektroda.pl/82_1204240874.jpg
    zasilacz na LM317,tutaj już lepiej.
    https://obrazki.elektroda.pl/14_1204241419.jpg
    oraz inne do których nie mam zdjęć.
    A na koniec łakomy kąsek:dokładny opis z obrazkami programu EAGLE po Polsku znaleziony w necie.Jest to praca dyplomowa z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Trzebini przez pewnie naszego kolegę Kamila Wasyla.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2604458#2604458

Buduję parę programatorów: STK 200 STK 200 USB STK 500 oraz PRoPIC jak będą gotowe to wkleję zdjęcia.

Pozdrawiam życzę owocnej pracy z programem.

• #197 02 Mar 2008 18:32
    kondzio98
    Poziom 13  

Powtarzam moje pytanie.Jak mam dodac elementy z biblioteki??????
    Wykonuje wszystko tak jak mówią w tekście o obsłudze tzn.Klikam na ikonke biblioteki , wyskakuje mi okno ,gdzie pisze "untitled.lbr" ,chce to otworzy a w wyniku tego zameka mi całe okno "Board".Czemu tak się dzieje ?????

• #198 02 Mar 2008 23:29
    pustan
    Poziom 18  

Witam.
    kondzio 98 elementy biblioteczne dodajesz w programie schematic nie board.
    Klikasz na pasku po lewej stronie symbol z podświetleniem ADD i otwiera się biblioteka.Wybierasz element i klikasz OK.
    W programie board element pokaże się po za obrysem pola i musisz go przenieść za pomocą myszki do wnętrza obrysu.
    Potem możesz z nim wyprawiać cuda.

Pozdrawiam.

• #199 03 Mar 2008 16:05
    kondzio98
    Poziom 13  

Nic z tego .Robie tak jak mówisz. tzn.
    File-New-Schematic ,później klikam na ten symbol z podświetleniem "Add".Tak ,biblioteka wyświetla się ,ale coś pusta.Nigdzie nie widze jakiegokolwiek spisu elementów lub jakichś nazw bibliotek.Oprócz tego wyświetlają się 3 przyciski :O.K ,Drop ,Cancel

i jeszcze okienka gdzie moge zaznaczy :Smds ,Description ,Preview.

• #200 03 Mar 2008 22:33
    pustan
    Poziom 18  

Witam.
    kondzio 98,czy zaznaczyłeś Smds ,Description ,Preview,
    ja mam te trzy pozycje zaznaczone.Jeśli ty masz zaznaczone i nic ci nie
    wyświetla w bibliotece to może faktycznie jest pusta.
    Sprawdz na dysku "program files"-Eagle-lib.W "lib"powinny być jednakowe ikony tylko z różnymi podpisami elementów i rozszerzeniem "lib"
    Wyglądają tak.(tło jest białe)

Jeśli tego nie masz to znaczy że coś masz może zle wgrane.
    Spróbuj jeszcze wgrać od kogoś bibliotekę przez skopiowanie i wklejenie do katalogu "lib".Jeśli to nie pomoże to wgraj na nowo program,najlepiej ze strony producenta programu.

Pozdrawiam

• #201 04 Mar 2008 17:13
    kondzio98
    Poziom 13  

I tak nic z tego.Mam zaznaczone :Smds ,Descriptions ,Preview i nic.
    Patrzyłem w "Program Files " i tam to wogóle nic takiego nie mam jak Eagle-lib.Program pochodzi ze strony producenta.

Może wiesz z kąd moge te podstawowe biblioteki ściągnąc ????

• #202 08 Mar 2008 11:49
    kondzio98
    Poziom 13  

Czy ktoś zna odpowiedz na moje pytanie ?? Co mam zrobic , jak już mówiłem takie coś jak Eagle.lib w folderze Program Files nie istnieje(przynajmniej u mnie).W dodatku wersja mojego programu(4.16-pochodzi ze strony producenta) nie zawiera żadnych bibliotek.Kiedy klikam żeby dodac jakiś element ,to wyświetla się okno biblioteki ,ale jest totalnie puste.Próbowałem sciągnąc biblioteki ze strony producenta ,ale te biblioteki zawierają elementy najmniej mi potrzebne.Może ktoś wie z kąd mogę te podstawowe biblioteki ściągnąc .lub cały program ,który już ma te podstawowe ????

• #203 08 Mar 2008 22:32
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli okienko Name nie zawiera żadnych bibliotek przejdź do Control Panel, wybierz z listy elementów Libraries i rozwiń listę bibliotek. Sprawdź czy przy każdej pozycji jest "zielone światło" jeśli nie ma taka biblioteka nie będzie widoczna w edytorze schematu.

• #204 22 Mar 2008 23:10
    Romantello
    Poziom 14  

Witam

Widzę że jednak Eagle jest chyba najpopularniejszy i ja też z niego korzystam.
    Ale jak zwykle jest jakieś ale - ten program tez ma swoje wady - nie jest darmowy i warunki licencji nie są przyjazne przy zakupie :(
    Kicad ma zupełnie nieżyciową obsługę jak dla mnie.

Szukając czegoś nowego napotkałem w sieci taki całkowicie darmowy program: PCB ARTIST

Na stronie producenta można pobrać pełną wersję programu oraz jego prezentację:
    http://www.4pcb.com/index.php?load=content&page_id=46

Jedyne ograniczenie dotyczy exportu w formacie GERBER na drukarce czy do PDFa można spokojnie drukować.
    Nie wszystko jest dla mnie jasne, także jeżeli ktoś z kolegów dobrze znający j. angielski mógłby ten program dobrze "prześwietlić" i opisać to byłbym wdzięczny :)

• #205 28 Maj 2008 14:38
    bolek117
    Poziom 9  

Ja poszukuję jakiegoś darmowego programu w stylu elektronic workbench - proste tworzenie schematów ideowych + symulator (ze wskazaniami typu voltomierz, amperomierz...) i do pełnego spełnienia do tego wszystkiego automatyczne generowanie płytek. Istnieje coś takiego?? xD
    Jeśli nie ma czegoś takiego to tylko funkcjonalności EW, z tym, że wersja FREE

• #206 09 Cze 2008 19:39
    sasch100
    Poziom 12  

gdzie jest opcja w Eagle do przełączania płytek jednostronnych na dwustronne ??

• #207 11 Cze 2008 09:44
    massaada
    Poziom 11  

Nie przełącza się płytek. Jeżeli chcesz płytkę jednostronną rysujesz ścieżki na warstwie Bottom. W wypadku dwustronnej ustawiasz warstwę aktywną Top i Bottom wg potrzeby. Przy jednostronnej cały czas rysujesz ścieżki na warstwie Bottom.
    Zmiany dokonujesz przez przez:
    Edit->Chang->Layer
    lub na pasku narzędziowym

• #208 23 Sie 2008 20:34
    John5MM
    Poziom 19  

Witam musiałem przejść z Autotrax na Eagle 5.0 mam pytanie jak się ma schemat w eagle i jak trzeba zrobić żeby na wydruku powstały takie ścieżki (taki rozłożony rysunek) proszę o pomoc.

Chodzi mi o ścieżki które są tutaj na rysunku w Autrax

• #209 26 Paź 2008 13:48
    Juhas0
    Poziom 10  

Cześć, nie wiedziałem dokładnie gdzie to umieścić, więc umieściłem tutaj.

Otóż mam trochę zgrzytów w mózgu. Widziałem kilka schematów i zaprojektowanych płytek wg tych schematów no i generalnie jak dla mnie nijak to się ma do siebie :P(wygląda zupełnie inaczej).

Ja wiem, że płytka ma pasować do obudowy itd.
    W związku z tym, czy są jakieś wytyczne, jakieś "pomoce", które podpowiedzą, jak dobrze zaprojektować płytkę mając gotowy schemat?

Proszę przed napisaniem nowego tematu przejrzeć przyklejone wątki. Temat scaliłem. [c_p]

• #210 26 Paź 2008 15:29
    joozwa
    Poziom 31  

Witaj
    To, że rozmieszczenie elementów na płytce ma się nijak do rozmieszczenia ich symboli na schemacie, jest normalne, choć należałoby dążyć, by było podobne, co zwiększyłoby czytelność, głównie jeżeli projekt ma mieć wartość edukacyjną. Jednocześnie dobrze jest wykazać trochę sprytu i pomysłowości, aby połączenia pomiędzy elementami były jak najprostsze i najkrótsze (np. po co robić kilka dodatkowych wzorek, kiedy można ścieżki poprowadzić pod rezystorami? - tu często nie sprawdza się autorouter :D).
    Ta zasada nie zawsze ma zastosowanie, np. w obwodach w.cz., gdzie należy projektować tak, by uniknąć szkodliwych sprzężeń i pojemności, także np. we wzmacniaczach audio - izolowanie wejścia od wyjścia, itp.
    http://elportal.pl/forum/viewtopic.php?t=6581
    Pozdrawiam