Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zestaw PV dobrać do zestawu kamer CCTV

expol1 23 Sie 2016 13:39 2328 32
  • #1 23 Sie 2016 13:39
    expol1
    Poziom 5  

Witam serdecznie.
    Planuję zamontować w altanie rejestrator analogowy wraz z kamerami.
    Urządzenia które będą działały to:
    - rejestrator 320 gb hdd 1szt
    - kamery 4 szt ( opcjonalnie mogą być min 3szt)
    Materiał będzie zapisywany na HDD bez wi-fi i innych urządzeń.
    W związku iż nie ma prądu w sieci, będe musiał zainstalować zestaw fotowoltaiczny 12v, który podtrzyma cały system.
    Pytanie:
    1. jakiej mocy dobrać panele by podtrzymały zestaw 24h
    2. jakiej pojemności akumulatory 12v
    3. jak podłaczyć rejestrator do sieci 12v bez zasilacza
    4. jak ( tylko do podgladu okazjonalnie) podłączyć monitor do sieci 12v, a moze smartfon - pomysły jakieś?

Z góry dziękuję za pomoc. W załaczniku fotki specyfikacji sprzętowej.

0 29
  • #2 23 Sie 2016 13:53
    szymon122
    Poziom 37  

Najpierw sobie podlicz ile watów pobiera cały zestaw. Wg mnie nie wykonalne ma energii słonecznej. W nocy nie ma światła a wtedy kamery włączają podczerwień i wtedy pobór wzrasta jeszcze więcej.

0
  • #3 24 Sie 2016 10:23
    expol1
    Poziom 5  

Znalazłem tutaj https://suntrack.pl/content/7-monitoring-pytania informację odnosnie zużycia energii przez taki zestaw z 4 kamerami. Podają ze trzeba przyjąć jakieś 60w.
    czyli przy takich parametrach zużycia jakie panele i akumulatory żelowe 12v należało by przyjąć?

Jeszcze jest jedna opcja możliwa : mianowicie mogę zrezygnować z rejestrowania w dzień i po zastosowaniu programatora monitoring mógłby włączać się w godz 19:00 - 7:00, dzieki temu akumulatory ładowały by się w dzień przez PV a zużywały w nocy. Zaoszczędził bym na ewentualnych zapotrzebowaniach prądu. Mozna prosić o jakies rozwiazania?

0
  • #4 24 Sie 2016 11:08
    marcinbbb
    Poziom 21  

Po pierwsze jest jeden zasilacz do kamer cctv (u siebie mam 4 szt. 2000TVL FullHD z laserowym światłem podczerwonym ) zasilacz ma 0,7A 12 V
    Do tego rejestrator z 1 TB dyskiem twardym zasilacz 3,5A
    3,5 +0,7 = 4,2A * 24h = 100,8Ah tyle potrzebujesz na dobę. W trakcie dnia instalacja musi naładować akumulator na nockę więc przynajmniej do połowy pojemności i w tym samym czasie nadmiar przekazywać na bieżącą konsumpcję.
    Przelicz sobie ile paneli potrzebujesz - ale od razu piszę gra nie jest warta świeczki i więcej zapłacisz za panele i akumulatory niż za sam zestaw do monitoringu.

Nie rezygnuj z rejestracji zestaw ma chodzić na okrągło bo w razie W może Ci się obraz skończyć. Możesz zastosować co najwyżej detekcję ruchu i w momencie wykrycia ruchu włączy się nagrywanie. Jednak dla dysku to żadna różnica czy nagrywa 1 kamerę czy 4, różnica to tylko ilość dni wstecz do odtworzenia.

0
  • #5 24 Sie 2016 11:56
    expol1
    Poziom 5  

marcinbbb - bardzo dziekuje za konkretne info.
    Zatem biorąc pod uwagę twój zestawik 4 kamer + rejestrator zapotrzebowanie na 24h będzie 100ah.

W takim razie potrzebuję:
    - akumulator 100ah 12v
    - panel wytwarzający prąd 10A, ale również ogniwo 130W 7,5A

biorąc pod uwagę pogodę zamontowałbym programator 12v który właczał by system np. 18:00 i wyłączał się np o 9:00. Kluczowe są godziny nocne kiedy to dokonywane jest sporo włamań w okolicy. W dzień prawdopodobieństwo włamania jest równe 0. Zatem w tym systemie nawet w zimę system powinien dać rade?
    Na chwilę obecną mam na zewnątrz atrapy kamer i odpukać jest spokój z włamaniami do tego na panelu 50w działa oswietlenie z programatorem, które włacza się o różnych porach nocy. Prądu w altanie nie będzie bo koszty podłączenia są ogromne.

0
  • #6 24 Sie 2016 13:07
    marcinbbb
    Poziom 21  

Jak pisałem wcześniej proponuje aby system chodził non stop ale na wykrywaniu ruchu - kamera wykryje ruch i zaczyna rejestrować obraz. Z takim ustawieniem zaoszczędzisz sporo prądu ma samym dysku twardym w rejestratorze. Jak będziesz bardzo chciał mogę wpiąć miernik energii elektrycznej w rejestrator i będzie konkretna wartość w Watach, a nie wyimaginowane prądy które potrafi wykrzesać z siebie zasilacz.

Musisz zakładać że w przypadku braku słońca panel będzie generował tylko około 10% swojej mocy nominalnej i przeliczyć to dla swojego monitoringu. Ile instalacja będzie mogła pracować bez nasłonecznienia.

Edit:
    Temat się bardzo uprościł podłączyłem watomierz.
    Zużycie rejestratora 13,5W
    zużycie 3 kamer fullHD nie jest wykrywane więc poniżej 5W.
    Starczy Ci o wiele mniejszy panel niż zakładałeś.

0
  • #7 24 Sie 2016 14:06
    expol1
    Poziom 5  

marcinbbb bardzo dziekuję za odpowiedź.
    Masz rację z właczeniem wykrywania ruchu.
    To będzie najlepsze rozwiązanie.
    Zatem jak uważasz można podpiąć mniejszy zestaw PV ? zakładamy że zużycie prądu będzie wynosiło ok 20w.

Zatem dla bezpieczeństwa można zastosować:
    - panel PV o mocy 50w
    - akumulator min. 36ah

Miałbym jeszcze jedną prośbę, bo widzę ze jesteś szpecem w tym temacie. Czy zestawik z fotek na początku postu może się nadać? on będzie działał w domku letniskowym zatem mega parametry są tu nie potrzebne. Chodzi o płynność ruchów to najważniejsze.

0
  • #8 24 Sie 2016 18:13
    marcinbbb
    Poziom 21  

Szczerze to nie wiem za jakie pieniądze to możesz kupić, zakładam że max co to może kosztować to 500-600 PLN. Jak na domek letniskowy może starczyć, jednak płynny ruch w tym przypadku uważam za najmniej ważny co z tego że zobaczysz że ktoś Ci łaził po działce, jak nie będziesz w stanie stwierdzić kto to był a w razie zniszczeń będziesz miał jak napisałeś płynny ruch a nie jakość.
    U mnie kamery też są w technologii AHD, jednak to 2000TVL więc tym samym obraz full hd jednak tylko w 12 klatkach na sekundę - dla mnie to też płynny ruch.
    Tu masz porównanie jakości wszystkich trybów AHD zdecyduj jaka jakość jest Ci niezbędna https://www.youtube.com/watch?v=Ltd2Qi6TqTM

Odnośnie zestawu który proponujesz 50W uważam za dość niewiele o ile w słoneczny dzień będzie aż nadmiar energii to w pochmurny panel będzie produkował 10W a to wystarczy jedynie na bieżącą konsumpcję. Znajdź złoty środek między czasem działania minitoringu w zimowe dni a ceną. W zimowe dni słońca nie ma praktycznie w ogóle jeśli akceptujesz że po zmroku zestaw będzie działał 2-4h to wybieraj taki zestaw.
    Z doświadczenia wiem że taniej kupić używany w 100% sprawny panel 250W bo jego koszt to około 500PLN niż nowy panel 50 czy 100W bo ich cena jest bardzo podobna
    W przypadku 250W z całkowicie pochmurny dzień masz około 25W co powinno wystarczyć. Jednak do tego panela dodaj jakiś większy akumulator w zależności od zasobności kieszeni. Jednak poczytaj czy z panela o napięciu około 30V możesz ładować 1 akumulator 12V czy tylko pakiet 2 akumulatorów połączonych szeregowo jako 24V. Bo nigdy nie wiedziałem jak to jest regulator ma 12/24V ale jak to jest z ładowaniem akumulatora.
    Mam swoje 12 paneli w szeregu i dają prawie 400V ale u mnie nie ma akumulatorów.
    W razie pytań wal śmiało.

0
  • #9 26 Sie 2016 12:02
    expol1
    Poziom 5  

Witaj.
    Dzięki za szczegółową odpowiedź.
    Obecnie zamontowane mam u siebie PV 50w + akumulator 36ah. Ten mały zestawik służy jedynie do światła w domku 12v oraz programatora, który zapala w nocy jedną lampkę 9w na kilka minut w sekwencji co godzinę, poza tym radyjko na tym chodzi.
    Jeśli chodzi o wydajność w tej opcji to zestaw ogarnia to i ładuje akumulatory na max.
    Co do monitoringu masz rację może zabraknąć prądu i lipa będzie.
    Poszperałem trochę na allegro, aliexpress i wstepnie wyszło ok 2000zł za zestaw.

Poszukałem trochę w tematykach technicznych w necie i jeśli chodzi o dobór paneli do akumulatorów to przyjmuje się wartość min 1:1 tzn na panel 1w odpowiada akumulator 1ah, można zatem bez problemu dać aku 100ah na panel 130w, ale nigdy nie odwrotnie.
    Trochę się obawiam że panel 250w może przeładować akumulator 100ah? czy nie ma takiej opcji?

0
  • #10 26 Sie 2016 14:53
    marcinbbb
    Poziom 21  

Regulator ładowania uniemożliwi przeładowanie akumulatorów. Podobnie jak prostownik samochodowy po odnotowaniu ustalonego napięcia wyłączy ładowanie akumulatora (lub zostawi jakiś określony parametr na stan tzw. podtrzymania).
    Nie można przesadzić z prądem ładowania akumulatora nie chcę Cię oszukać więc lepiej sprawdź bo coś kojarzy mi się aby to było nie więcej niż 10% ilości Ah akumulatora więc aku 100Ah nie ładować prądem wyższym niż 10A. Nie wiem jak i czy reguluje to regulator ładowania.

0
  • #11 26 Sie 2016 15:07
    expol1
    Poziom 5  

Witaj.
    Zatem podsumowując parametry wybiorę dla bezpieczeństwa tak:

- panel 130W szt.1
    - akumulator żelowy 100ah 12v - 1szt
    co do regulatora ładowania znalazłem tutaj: https://suntrack.pl/content/10-pytania-fotowoltaika dość ciekawy sposób obliczenia ( wklejam bo może Tobie się przyda )

- regulator ładowania max. 10A 12v - 1szt

Biorąc Twoje pomiary na własnym monitoringu tj. ok 19W
    cyt:

marcinbbb napisał:
    Temat się bardzo uprościł podłączyłem watomierz.
    Zużycie rejestratora 13,5W
    zużycie 3 kamer fullHD nie jest wykrywane więc poniżej 5W.
    Starczy Ci o wiele mniejszy panel niż zakładałeś.

zestaw spokojnie powinien dać sobie radę w zimę przy minimalnym nasłonecznieniu.
    Ostatecznie aby zminimalizować zapotrzebowanie na prąd rozważę ustawienie detekcji ruchu, bądź czasowe wyłączanie systemu w dzień.
    marcinbbb - jak uważasz bedzie ok ? biorąc pod uwagę rozwiązanie awaryjne oszczędzające prąd w/w ?

0
  • #12 26 Sie 2016 15:32
    prose
    Poziom 32  

Jak działa system fotowoltaiczny sieciowy ON-GRID?
    System taki to nic innego jak panel słoneczny z akumulatorem i regulatorem. Za pośrednictwem regulatora ładowania panel słoneczny ładuje akumulator 12V lub zestaw akumulatorów, aby następnie oddać zgromadzoną energię w razie potrzeby.

Jak działa system fotowoltaiczny wyspowy OFF-GRID?
    To systemy które nie posiadają akumulatorów i przekazują wytworzoną energię bezpośrednio do sieci elektrycznej w formie 230V, łącząc ją z energią konwencjonalną. Rozwiązanie takie ma swoje plusy i minusy. Pracuje tylko wtedy kiedy jest słońce, ale nie wymaga wymiany drogich akumulatorów. Dzięki temu po upływie kilku lat instalacja fotowoltaiczna sieciowa zwraca swój koszt i generuje bezpłatną energię słoneczną.

Jak tak piszą na tej stronie to się dużo prawdy nie dowiesz.
    https://suntrack.pl/content/10-pytania-fotowoltaika

0
  • #13 26 Sie 2016 17:51
    marcinbbb
    Poziom 21  

@expol1 rozumiem że na działce nie ma gniazdek sieciowych bo to pytanie zostało pominięte przeze mnie:)

Na tę stronę rzuciłem okiem ale etap akumulatorów i regulatorów ładowania mam już dawno za sobą: http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230

0
  • #14 26 Sie 2016 18:39
    expol1
    Poziom 5  

marcinbbb napisał:
    @expol1 rozumiem że na działce nie ma gniazdek sieciowych bo to pytanie zostało pominięte przeze mnie:)

No niestety nie ma bo sieci nie ma :)
    Czyli co Marcinie mój zestawik ogarnie monitoring? :)
    To Twój zestaw i wykresy produktywne?

0
  • Pomocny post
    #15 26 Sie 2016 18:51
    marcinbbb
    Poziom 21  

OK przeliczmy najbardziej pesymistyczny scenariusz akumulator naładowany do pełna a później panel zasypany śniegiem przez najbliższe dni ile to podziała?

100Ah * 12V = 1200Wh
    1200W / 20W(zakładam że tyle weźmie monitoring ) = 60h
    60h / 24 = 2,5 doby tyle będzie działała ta instalacja z najbardziej pesymistycznym scenariuszem. +/- jakieś niewielkie straty.

Tak ww. link to moje 3,3kW które ruszyło w połowie lutego jednak na strone dane wysyłane od połowy kwietnia.

Odnośnie Twojego zestawu za 2k PLN
    na alledrogo panel 130W + regulator = 727 PLN
    i do tego akumulator 100Ah za 700 PLN
    w sumie niespełna 1500 PLN.

EDIT:
    Znaczy tyle będzie działał przy ciągłym zapisie jak u mnie, w przypadku ustawienia na wykrywanie ruchu trzeba to przeliczyć ale późnym wieczorem ( bo muszę wyjść z domu ) przeklepie ustawienia rejestratora i zobaczymy ile wtedy będzie brało.

0
  • #16 27 Sie 2016 10:48
    expol1
    Poziom 5  

To fajny zestaw masz. Brałeś dotację czy we własnym zakresie?
    Na działki rekreacyjne nie dają dotacji:(

Poszukiwałem alternatywnych akumulatorów zastępujących tradycyjne zelowe i znalazłem taki o 175zł tańszy o żelówki : http://sklep.batcar.pl/produkt/306,akumulator...58bJ_lITb2UXItPfJ-TesCz6syfYWR9Ew4aAhvX8P8HAQ
    Jak myślisz wzmocniony kwasowy specjalny do łodzi, kempingów, solarów będzie ok?
    Panel znalazłem trochę mocniejszy oto dane techniczne w załaczniku

regulatory tańsze dużo w chinach, jeden taki już mam do oświetlenia i sprawdza się rewelacyjnie a koszt nie przekracza z dostawą 30zł
    http://www.aliexpress.com/item/10A-12V-24V-Au...35.html?spm=2114.13010208.99999999.267.iRRrqv
    lub
    http://www.aliexpress.com/item/1PCS-20A-12V-2...99.html?spm=2114.13010208.99999999.280.iRRrqv
    lub
    http://www.aliexpress.com/item/10A-PWM-10A-12...01.html?spm=2114.13010208.99999999.287.iRRrqv
    który byś wybrał? :)
    i co myślisz o kompletacji?

0
  • #17 27 Sie 2016 11:06
    marcinbbb
    Poziom 21  

Regulatory które wybrałeś raczej się nie nadają to zwykłe PWM a nie jak piszą MPPT. Kierował bym się w stronę prawdziwego regulatora MPPT za około 250 PLN naprawdę w tym przypadku nie oszczędzaj gdzieś tu na forum było porównanie PWM i MPPT. Np. coś takiego http://allegro.pl/20a-regulator-ladowania-lcd-12v-24v-mppt-solarny-i6373755021.html

Mój zestaw to w 100% własna kasa kiedy zakładałem obiecywali że jeśli założysz z własnych pieniędzy dostaniesz 0,75 PLN/kWh a wyszło jak wyszło. Zresztą ce na takiego zestawu z dotacją to około 20-23k PLN a ja zapłaciłem niecałe 15k PLN.

A akumulatorze się nie wypowiem bo nie wiem.

panel nie wiem ile kosztuje ale całkiem sensowny.

0
  • #18 28 Sie 2016 14:24
    expol1
    Poziom 5  

Hej.
    Dzięki za odpowiedź.
    A w czym tkwi różnica w tych regulatorach PWM i MPPT?
    zobacz taki sam znalazłem z wysyłką za jakieś 90zł : http://www.aliexpress.com/item/OEM-LCD-Displa..._7&btsid=96f7d79b-b86d-4c89-b006-2dd1989116ac
    na alledrogo, biją ceny.

Co do tych prosumentów to padaczka wyszła. Pierw obiecywali 40kv i odsprzedaż za 1,20zł/kwh. Potem zmiany i okrojony prosument do 10kw i 0,63zł/kwh.
    A teraz ostatecznie nie ma prosumenta jedynie oddajesz do sieci np. 100% i odbierasz w nocy bezpłatnie 80%, żadnej odsprzedaży. Sam kiedyś się napaliłem na farmę 40kw, ale to niestety lipa ostatecznie wyszła.

0
  • #20 29 Sie 2016 21:47
    marcinbbb
    Poziom 21  

Czyli sprawa sprowadza się do PWM kosztem ceny MPPT i jakiegoś spadku mocy na takim a nie innym regulatorze.
    Możesz brać z alliexpres ale czasy przesyłek niekiedy zabijają ja na 2 rzeczy czekam już ponad miesiąc.

0
  • #21 30 Sie 2016 12:27
    expol1
    Poziom 5  

Hej Marcin.
    Wybiorę ten regulator, który poleciłeś ale zakupie na ali. Fakt nie raz trzeba długo czekać na przesyłki ale ostatecznie dużo taniej wychodzi. Pilnuj tylko okresu ochrony, jak się zbliża koniec to zakładaj spór.
    Jak coś mogę podać ci na priv mój tel,

0
  • #22 30 Sie 2016 21:25
    marcinbbb
    Poziom 21  

Myślałem że spór zakładam dopiero po przekroczeniu czasu na dostawę, ale dobrze wiedzieć - fakt jeszcze takiego przypadku nie miałem. Ale z racji hobby czasem jakieś radio krótkofalarskie ściągam do naszego kraju ale to raz na jakiś czas pozostałe zakupy to do 20 dołków.

Ja go nie poleciłem, ja wybrałem go zakładając że ma MPPT co okazało się nieprawdą, w tym przypadku wybierz regulator PWM ( byle nie najtańszy) w którym np. możesz modyfikować napięcia ładowania/podtrzymania/odłączenia ładowania dla aku. żelowych są inne niż dla tych kwasowych a nikt nie wie co za kilka lat będziesz chciał podłączyć do tego regulatora. Poza tym są jakieś wodotryski pt. włączenie lampek na "ogrodzie" po zachodzie słońca może się przydać. Załóż sobie jakąś górną granicę kasy jaką chcesz wydać dodaj do niej około 200 PLN i tej granicy nie możesz przekroczyć :) Ja tak robię za każdym razem i wybieram w tych widełkach najlepszy sprzęt jaki za to mogę kupić.
    Nr. tel możemy się wymienić czasem ktoś ma pytania na tzw. szybko i nie ma czasu pisać na forum tylko decyzję należy podjąć natychmiast.

0
  • #23 31 Sie 2016 10:17
    expol1
    Poziom 5  

Hej Marcin.
    Mój tel 502329875 Krzysiek. Co do Aliexpress - okres ochrony tyka w szczegółach zakupu, jak pokaże 0:00:00 to już po ptokach i nie da sie nic zrobić. Ja robię tak: jak czas ochrony schodzi poniżej 20 dni zakładam spór, nie raz chińczyk pisze że towar dojdzie, ze ma dzieci chore, że wyśle jeszcze raz itp. itp. to klasyczna zagrywka na czas. Nie bądź ugiety i trzymaj sie swojego.
    Na ali już ponad rok kupuje i nie raz spory zakładałem nawet jak towar mi nie pasował a doszedł dostawałem zwrot kasy ( temat z koszulami). W tej kwestii Aliexpress jest o wiele lepszy od allegro.
    Jeśli masz pytania śmiało dzwoń.

Co do regulatorów:
    jeśli chodzi o możliwość modyfikacji to chyba tylko ten:
    http://www.aliexpress.com/item/OEM-LCD-Displa..._7&btsid=96f7d79b-b86d-4c89-b006-2dd1989116ac

W tych chyba się nie da modyfikować i ustawiać :
    http://www.aliexpress.com/item/10A-12V-24V-Au...35.html?spm=2114.13010208.99999999.267.iRRrqv
    lub
    http://www.aliexpress.com/item/1PCS-20A-12V-2...99.html?spm=2114.13010208.99999999.280.iRRrqv
    lub
    http://www.aliexpress.com/item/10A-PWM-10A-12...01.html?spm=2114.13010208.99999999.287.iRRrqv

1
  • #24 01 Wrz 2016 08:52
    marcinbbb
    Poziom 21  

Na 2 zakupach czas mam jeszcze 21 i 22 dni wstrzymam się jeszcze dzień czy kilka z otwieraniem sporu. Ale dzięki za informację.

W takim razie bierz ten pierwszy regulator. Ja osobiście mam coś podobnego do tego ostatniego za 5.89 podłączony z kwasowym akumulatorem daje radę.

0
  • #25 01 Wrz 2016 10:39
    expol1
    Poziom 5  

Ok.
    Zestaw już zamówiony, pozostaje tylko zamówić panel, akumulator i kabel solarny, ale to już z PL.

Jak będziesz składał spór to zrób zrzut z tej strony : http://emonitoring.poczta-polska.pl/ oraz tej http://www.17track.net/pl wpisując wcześniej numery przesyłek.
    Bez zdjecia nie założysz sporu bo system nie przepusci.

0
  • #26 01 Wrz 2016 23:00
    marcinbbb
    Poziom 21  

dziś przyszła z 2 z 3 zamówionych towarów... w przeciągu 2 miesięcy więc jest OK.

0
  • #27 02 Wrz 2016 11:11
    expol1
    Poziom 5  

To super, pilnuj tej jednej. Ja czekam na 17 przesyłek teraz.

Słuchaj, coś wspominałeś że masz akumulator kwasowy do PV, jest jakas różnica od żelowych?

0
  • #28 02 Wrz 2016 18:09
    marcinbbb
    Poziom 21  

Ma trochę inne parametry ładowania niż żelowy. Jednak mój to jakiś staroć więc nie przyjmuje się tym.

0
  • #29 03 Wrz 2016 11:17
    expol1
    Poziom 5  

Czyli lepiej kupić żelowy akumulator niż kwasowy?

0
  • #30 03 Wrz 2016 20:50
    marcinbbb
    Poziom 21  

Lepiej tak, jednak taniej na pewno nie. Poczytaj żelowe są bezobsługowe, kwasówka myślę że też sobie poradzi z kamerami. Jedź na szrot weź byle akumulator o dowolnej pojemności zapłacisz pewnie 30-50 PLN podłączysz i będziesz wiedział jak się zepsuje po roku kupisz żelowy. Jak będzie chodził dłużej to masz sporo więcej kasy w kieszeni mój aku jest z 2008r też ze szrotu i nadal działa.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo