Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LCD Samsung UE46F6100AW - Z zewnątrz brak reakcji, zasilacz pracuje.

janomo 23 Aug 2016 16:24 3858 9
e-mierniki
    janomo
    Level 24  
    Matryca: CY-HF460CSLV1H
    zasilacz: BN44-00623B
    main: BN94-06233N BN41-01954A
    logika: BN41-01939B
    Po włączeniu do prądu słychać tylko cyknięcie przekaźnika, poza tym brak reakcji, nie świeci dioda czuwania, nie rozświetla się matryca. Widać świecące na niebiesko diody na logice matrycy.
    Po odpięciu wtyku między zasilaczem a main pojawia się podświetlenie - zatem zasilacz wygląda na dobry. Wydawało mi się że problem jest na main, ale po odłączeniu tylko logiki od płyty głównej także pojawia się podświetlenie.
    W żadnej z tych prób nie świeci się dioda czuwania ani nie reaguje na klawiaturę lokalną.
    Chciałbym zacząć od podstawienia pamięci: IC801 - 25Q40 na main oraz przede wszystkim IC13 - 25X40 na module logiki. Niestety nigdzie nie znalazłem zawartości tych pamięci.
    Może ktoś dysponuje takimi zawartościami, albo coś innego podpowie?
    Schematu nie doszukałem się.
    Na module klawiatury i odbiornika podczerwieni brak napięcia opisanego 3,3V, jest 0,2V. Nie wiem gdzie to napięcie jest tworzone na płycie głównej. Rezystancja do masy w tym miejscu to 2Ω, więc trochę mało. Zwarcie jest na płycie głównej, nie na module IR.
    I jeszcze jedna informacja, po kilku minutach podłączenia do sieci procesor główny ma ledwo wyczuwalną temperaturę, zaś blacha na procesorze na logice jest dość ciepła - ale nie gorąca.
    Nie znam historii TV, czy usterka nastąpiła samoczynnie, czy może jest to TV po burzy... TV jest z domu wczasowego, zepsuł się ale nikt nie wie w jakich okolicznościach.
    Pozdrawiam.
  • e-mierniki
    lisek
    Service technician RTV
    SM masz (chassis_U88a)Link

Wsady są na 32", 40", 46" Link
    - krótka rejestracja, test i możesz zassać (dostajesz tzw. bale ..)
    na pocz. za free , potem trzeba zakupić

Support z strony samsung np. Link
  • e-mierniki
    mirex
    Level 43  
    A na co mu wsady, skoro ma zwarcie na płycie?
    Facet który nie od dziś naprawia nie wie gdzie serwisówkę znaleźć. Ogarnij się lisek. I jeszcze powiedz nam, co w tej serwisówce, którą polecasz, jest takiego, co mogłoby mu pomóc!

@janomo, też pewnie dużo nie pomoże, bo sam musisz znaleźć, ale zerknij do tej serwisówki. Tam jest rozrysowane, jak to jest robione.
    Łatwiej będzie odszukać gdzie jest 5Vstby, a z niego jest robione przecież 3.3V stby dla IR.
    lisek
    Service technician RTV
    Stby w tym PSU BN44-00623B jest na Sanken D2011K
    A5V(5.3V) = 0.002A
    B5V(5.3V) = 1.1A
    В13V = 3.4A
    Vamp(13V) = 0.38A
    Vled= 90V

W cz. głównej jest FSFR1800HSL.
    - PFC SPC7011

Taki sam stby jak w BN44-00622b (schemat dostępny) dla serii 40" UE40F6130xx Link

Quote:
    Main Board-BN41-01954A
    CPU-SENK13 Link
    Flash -W25Q40BV IC801 /czasem *ST M25P40 Link
    Eeprom -24C256 IC802
    IC803 24C02
    Tuner-BN40-00262B (GT2CX-3S/K3S)
    - K9F1G08U0D

* być może WT61P807

LCD Samsung UE46F6100AW - Z zewnątrz brak reakcji, zasilacz pracuje.

(':arrow:') Kol. podaj_uzupełnij jakie IC masz na tym Main
    - zwłaszcza stabilizatory

Dobre schematy serwisowe u firmy S. skończyły się dobre 3-4 lata temu.
    Można bazować na SM LG , oparte na tych samych IC.
    -dają schematy elektryczne na swój Main

CPU SENK13 na Ukrainie Link

kol.mirex

Quote:
    Ogarnij się lisek.
    I jeszcze powiedz nam, co w tej serwisówce, którą polecasz, jest takiego, co mogłoby mu pomóc!

Quote:
    ale zerknij do tej serwisówki. Tam jest rozrysowane, jak to jest robione.

Co ty tam kol. "popalasz" w swoim warsztacie ?
    LCD Samsung UE46F6100AW - Z zewnątrz brak reakcji, zasilacz pracuje.
    mirex
    Level 43  
    Lisek, pierdoło z New Wales, czy nie dość jasno @janomo napisał, że zasilacz jest raczej dobry? Więc po co o nim gaworzysz?
    No chyba, że faktycznie nie jest dobry. ;) Ale myślę, że jednak napięcia, tak ładnie przez Ciebie opisane, i tak ładnie nadrukowane na płycie, to raczej sprawdził. ;)

---------
    Lisek, ja autorowi wskazałem ostatnią w miarę porządną serwisówkę (z tych nowszych), w której ładnie rozrysowano zasadę zasilania płyty głównej. Przez analogię (i ppomyślunek) spokojnie można wykorzystać w innych przypadkach. W serwisówce polecanej przez Ciebie nie ma nic. NIC.
    Masz rację, ręce opadają!
    A w kwestii palenia ... to sporo lat nie palę. Jeśli natomiast o ziółka ci chodziło, to owszem, używam w płynie. ;)
    janomo
    Level 24  
    Co do ziółek Mirku, to ja również tylko w płynie używam.
    A konkretnie, serwisówkę wskazaną przez Liska obejrzałem już wcześniej ( przepraszam że nie wspomniałem o tym ) i nic konkretnego się tam nie doszukałem. Napięcia z zasilacza są OK, problem ewidentnie jest z napięciem 3,3V. Trochę niepokoi mnie że nie wiem nic o historii usterki - czy aby Tv nie jest po burzy, bo ostatnio miałem ich bardzo dużo.
    Przepraszam za niezbyt jasne wypowiedzi i być może "lekkie lenistwo", ale roboty jest mnóstwo od dłuższego czasu, a od początku wakacji było tylko 2 dni urlopu więc już czasem człowiekowi "się nie chce".
    Jak ogarnę najpilniejsze sprzęty to wrócę do tego TV na spokojnie i przyjrzę się dokładnie gdzie jest tworzone 3,3V - może jakiś C SMD zwiera - już mi się zdarzyło.
    I jeszcze pytanie do Liska odnośnie kondensatorów zaznaczonych na zdjęciu - skoro wszystkie mają ESR w normie, napięcia z zasilacza są OK i po odłączeniu maina od zasilacza pojawia się podświetlenie - to chyba mogę sobie darować ich wymianę?
    lisek
    Service technician RTV
    Możesz sobie darować .
    * to wskazówka , jeśli jest ewidentne uszkodzenia tego zasilacza

Podaj z łaski swojej , jakie stabilizatory masz na tym Main .
    Masz tam może MCU z serii WT61P807 ?
    majek0995
    Level 1  
    Witam serdecznie, u mnie po wymianie zasilacza w tym samym modelu na drugi dzień pokazał się podobny problem, cyknięcie i kompletny brak reakcji.
    Po odłączeniu płyty jest podświetlenie.
    Pod napięciem słychać piszczenie na zasilaczu lecz gdy przykładam probowke do elementu zaznaczonego na zdjęciu ustaje i chciałbym się dowiedzieć czy to normalne?

Dodam że nie mam możliwości sprawdzenia miernikiem. Mogę w jakikolwiek sposób znaleźć usterkę?

LCD Samsung UE46F6100AW - Z zewnątrz brak reakcji, zasilacz pracuje. LCD Samsung UE46F6100AW - Z zewnątrz brak reakcji, zasilacz pracuje.
    elmo071
    Level 27  
    Taki wsad mam :
    SAMSUNG UE40F6100AK
    Płyta główna BN41-01954A
    Pamięci 24c256 oraz 25Q40
    Kolego Lisek dokładnie ta płyta posiada weltrenda WT61P807
    W Samsungach serii F najczęściej stosowane były płyty BN41-01958B.

Przepraszam za pomyłkę autor tematu szukał wsad z 46 calowego tv .
    janomo
    Level 24  
    Zapomniałem opisać jak zakończyła się naprawa tego TV. W zapiskach opisałem to tak: podłączyłem pod napięcie 3,3V zasilacz z regulowanym prądem i powoli zwiększałem prąd z zasilacza. W pewnym momencie zwarcie znika. Po podłączeniu TV do prądu zaczyna prawidłowo działać. Odszukałem kilka C SMD podłączonych do 3,3V i wymieniłem je. Na pewno nie odszukałem wszystkich, ale TV działą i nie wrócił.
    do majek 0995
    majek0995 wrote:
    Dodam że nie mam możliwości sprawdzenia miernikiem

W takim wypadku zostaje tylko wymiana płyt.