Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zabezpieczyc glosniki wysokotonowe??

davidos_77 06 Lip 2005 14:58 2408 9
  • #1 06 Lip 2005 14:58
    davidos_77
    Poziom 17  

Witam na forum!!
    Mam dwie kolumny OPUS 300 na ktorych prowadze imprezy,problem tkwi w glosnikach wysokotonowych (GDWT 120/8).W jaki sposob najlepiej zabezpieczyc cewki przed spaleniem??W domciu mam kolumny QUADRAL,lubie czasem posluchac glosno muzyki i sopranki sa nie do zdarcia.Kiedys je rozbieralem i zauwazylem ,ze cewki od wysokich zanurzone sa w jakims zelu-wydaje mi sie ,ze on odprowadza cieplo i dlatego wciaz jeszcze graja.Co to jest za zel i gdzie mozna go nabyc??Prosze o pomoc.Z gory dziekuje i pozdrawiam!!

0 9
  • #2 06 Lip 2005 15:38
    elektronik8
    Poziom 19  

Napsiukaj sobie takiego do mycia rąk :) A na powage to musi glośnik mieć jakąś specjalną budowę , w normalnym jak na mój gust nie da rady na tym grać , a to raczej zabezpieczenie przed przegrzaniem cewki i ewentualnym spaleniem , ja moge podłączyć wzmaka 1Kw i itak sie spalą czy jest gel czy go niema:)

0
  • Pomocny post
    #3 06 Lip 2005 15:50
    aca
    Poziom 29  

Zel ktory widziales w szczelinie twojego glosnika wysokotonowego to ferrofluid. Ferrofluid to ciecz utworzona przez zawiesinę bardzo drobnych cząstek tlenków żelaza o wysokiej przenikalności magnetycznej. Ciecz tą stosuje się nieraz w szczelinie obwodu magnetycznego głośników wysokotonowych lub zadziej średniotonowych. Zastosowanie ferrofluidu wpływa na na parametry głośnika. Duża przewodność cieplna ferrofluidu powoduje polepszenie odprowadzania ciepła z uzwojenia cewki.
    Co do zabezpieczenia glosnika wysokotonowego to stosuje sie czesto zarowki samochodowe wpiete w szereg przed glosnikiem. Poszukaj tu na forum sa schematy zwrotnic z takim zabezpieczeniem.

0
  • #4 06 Lip 2005 15:58
    davidos_77
    Poziom 17  

Jesli chodzi o QUADRAL'a napewno nie ma specjalnej budowy,wyglada jak glosnik Tonsil GDWK.Cewke mozna w nim wymieniac bez wiekszego problemu.Rozni sie tylko tym ,ze w szczelinie w ktorej siedzi cewka jest zel.

Dodano po 6 [minuty]:

Drogi panie "aca",wlasnie o cos takiego mi chodzilo-konkretna wypowiedz.Juz myslalem ,ze mialem jakies zwidy z tym zelem.Serdecznie dziekuje za pomoc i pozdrawiam!!

0
  • #5 06 Lip 2005 16:44
    toadi
    Spec od akustyki

Tak ferrofluid stosuje sie czasem ale nie zwieksza on niewiadomo ile wytrzymalosci glosnika zwykle jest to w granicy o 20-30% gdyz ferrofluid nie przewodzi idelanie ciepla bo tlenek zelaza zawarty w nim jest slabym przewodnikiem ciepla jak rownierz ciecz(rodzaj oleju mineralnego) nie przewodzi rewelacyjnie ciepla za to ferrofluid jeszcze nieznacznie zwieksza efektywnosc glosników i poprawia liniowosc prznoszenia.....ale nie w tym rzecz..... te opusy 300 to audiomegi prawda ..... tam siedzi slabiotka kopuleczka na na male imprezki pasowalaby tubka nie bedziesz musial podkrecac sopranów dodatkowo do zabezpiecznia zarowka samochodowa typu 12V10W

0
  • #6 06 Lip 2005 17:02
    davidos_77
    Poziom 17  

Zwiekszenie wytrzymalosci glosnika o 20-30% to juz zawsze cos,do tego dojdzie zabezpieczenie zarowka.Po tym wszystkich usprawnieniach,mam nadzieje,ze troche pograja.Mam jeszcze jedno pytanko,gdzie mozna kupic ferrofluid??

0
  • #7 06 Lip 2005 17:23
    toadi
    Spec od akustyki

Czasem sie na allgro pojawia ale 30% dla wysokotnowego to jest malutko bo to daje jakies 1,5dB w glosnosci to trudno zauwazalna roznica te 1,5 dB to jak pokrecenie sopranow o 1/10 (przy typowym zakrasie +/-15dB@12kHz) jezeli brakuje ci sopranów najlepiej bedzie wymiemic glosniczek na tubke np GDWT8-150 STXa kosztuje grosze (ok 15zł)

0
  • #8 07 Lip 2005 09:43
    aca
    Poziom 29  

Jak juz => toadi napisal wymien lepiej glosnik. Da to o wiele wiecej niz zabawa z ferrofluidem( ewentualnie trzeba bedzie dobrac(zmienic)elementy w zwrotnicy).Kolumn nie znam wiec nie wiem jak wyglada ta zwrotnica ktora jest obecnie w srodku, ale moze kolega toadi ja zna i Ci cos doradzi.
    Pozdrowienia.

0
  • #9 07 Lip 2005 17:49
    toadi
    Spec od akustyki

Hehee w opus 300 nie mozna mowic o zwrotnicy bo wkladali co mieli pod reka mysle ze po prostu podmienic glosnik nieczym sie nie przejmujac (ale zeby bylo porzadnie cza by nowa zwrotnice w ogole tam zrobic)

0
  • #10 28 Maj 2015 23:54
    davidos_77
    Poziom 17  

Temat do zamknięcia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo