Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eberspacher Hydronic D5WS Diesel- jaki zegarek modułowy będzie pasować do niego

Arturr300 23 Aug 2016 20:26 5772 17
    Arturr300
    Level 8  
    Witam.
    Posiadam ogrzewanie Eberspacher Hydronic D5WS na olej napędowy. Z tego co się dowiedziałem nie ma możliwości odpalenia go "na krótko" - muszę kupić zegar modułowy, żeby go uruchomić. Jeżeli to nieprawda, to proszę - napiszcie :)

I teraz pytanie, jaki zegar modułowy będzie pasować? Czy może być dowolny zegar firmy Eberspacher?

Taki zegar będzie dobry do tego ogrzewania? http://img33.olx.pl/images_tablicapl/41847944...asto-eberspacher-sharan-tomaszow-lubelski.jpg

I jak się upewnić że nie jest to wersja na szynę CAN?

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    mazand
    Level 13  
    Troche za mało danych, jakas fotka np wtyczek, etykietki czy oryginalnie montowany czy tez dokładany i w jakim samochodzie. Jeśli nie ma jak odpalić na krotko to zadny znany mi zegar ebera tez nie poradzi.

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

No chyba ze chodzi o odczyt bledow czy odblokowanie to zegar modulowy jak najbardziej się do tego nadaje. Ten z linku to mini zegar bez takich możliwości.
    Arturr300
    Level 8  
    Takie zdjęcia się nadadzą? Jeżeli jakiegoś brakuje lub jakieś jest nieostre to proszę napisać i poprawię.
    Ogrzewanie pochodzi z Mercedesa Sprintera, było montowane oryginalnie.

Jeżeli byłaby możliwość odpalenia go "na krótko" to byłoby świetnie, tylko nie wiem czy jest taka możliwość.. Zapytałem się tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3190603.html i użytkownik mi odpowiedział, że mam ogrzewanie z cyfrowym sterownikiem.

Patrzyłem na tą instrukcję: http://www.toyota4wd.dk/Teknik/eber_5kw_manuaali.pdf (strona 38) i zobaczyłem że w porównaniu do tamtego schematu mam u siebie dodatkową kostkę na 4 piny. Do czego może służyć?

Eberspacher Hydronic D5WS Diesel- jaki zegarek modułowy będzie pasować do niego Eberspacher Hydronic D5WS Diesel- jaki zegarek modułowy będzie pasować do niego Eberspacher Hydronic D5WS Diesel- jaki zegarek modułowy będzie pasować do niego Eberspacher Hydronic D5WS Diesel- jaki zegarek modułowy będzie pasować do niego
    mazand
    Level 13  
    To cos ma sterownik cyfrowy i tylko wspolpracuje z CAN poprzez wlasnie ten 4 pinowy wtyk. Także możesz go podlaczyc w sprinterze albo może w i innych mercach o podobnych instalacjach. Żaden znany mi zegar tego nie ruszy, ebery nie maja odpowiednika zegara tzw. jajka u webasto który czasem zasteruje piece z cyfrowym sterownikiem.
    Także jeżeli to ma być zamontowane w innym samochodzie niż sprinter to trzeba wymienić sterownik na analogowy.
    mazand
    Level 13  
    Muszę sprostować ww post.
    Jest to rzeczywiście sterownik z CAN ale:
    - podłączenie z CAN jest w dużym styku
    - mniejszy wtyk łączy się z przełącznikiem na desce rozdzielcze
    - udało mi się załączyć piec bez podłączonej szyny CAN tym przełącznikiem
    Czyli nie jest tak zle i pewnie będzie można zastosować twoj piec w dowolnym samochodzie.
    Arturr300
    Level 8  
    Przepraszam za późną odpowiedź.

Dziękuję za pomoc. Czyli jest jakaś szansa?
    Masz może jakiś schemat do tego? Albo czy pamiętasz w jaki sposób tą 4 pinową wtyczkę zewrzeć żeby odpaliło?
    Rozumiem, że piny w tym dużym wtyku są podłączone zgodnie z instrukcją? :)

Znalazłem takie coś w necie ale nie wiem czy jest poprawne (jest do innego modelu): http://www.letonkinoisvarnish.co.uk/files/RheostatCircuit1_big.jpg
    Arturr300
    Level 8  
    Dziękuję bardzo.

Rozumiem że po podłączeniu przełącznika, zasilania i pompy, Eber powinien się uruchomić bez zegarka?
    Arturr300
    Level 8  
    Ponawiam pytanie, proszę o odpowiedź.
    gumiś_rzesz
    Level 25  
    niema takiej opcji aby się udało odapalić poza autem dodatkowow nie popracuje dłużej niz 60 minut
    Arturr300
    Level 8  
    Proszę Was o pomoc ze sprawdzeniem "schematu uruchomieniowego".
    Po upływie czasu znowu się za to zabrałem. Już zrobiłem wiązkę do podłączenia wraz z konektorami.

Mam zamiar tak podłączyć:
    -plus po bezpieczniku
    -minus
    -przekaźnik dmuchawy pomijam
    -przewody od CAN także pomijam
    -pompa wody (zamiast niej żarówka samochodowa 12V 21W)

Wtyczka 2pinowa:
    -pompa paliwa

Sterowanie:
    Pierwsze 2 górne przewody na schemacie w kostce 4pinowej to są z tego co widzę kontrolki. Tak więc podłącze je przez wyliczone rezystory do odpowiednich diod LED. Ten etap jest prosty.
    I teraz pytanie co z pozostałymi dwoma przewodami. Myślę żeby podłączyć czwarty przewód do masy przez rezystor (niestety na schemacie nie ma podanej jego wartości). Wtedy chyba powinien wystartować w trybie Zuheizer (ZH, dogrzewacz).
    Trzeci przewód wychodzi już z zegarka modułowego więc sobie na razie z nim daję spokój.

Czy dobrze kombinuję ? ;) I przez jaki rezystor podłączyć przewód trzeci z kostki 4pin do masy? Na schemacie tak jak już wspomniałem ta wartość nie jest podana:

Eberspacher Hydronic D5WS Diesel- jaki zegarek modułowy będzie pasować do niego

Myślałem żeby na początek dać tam rezystor 10k.

Pozdrawiam ;)
    Arturr300
    Level 8  
    Ok, czyli wtedy się uruchomi w trybie ogrzewania postojowego, tak?
    Dzięki za odpowiedź ;)

Do CAN nie podłącze bo niestety nie mam takiego samochodu. A to jest piecyk od Mercedesa Sprintera.
    Dlatego chcę go włączyć "na krotko".
    Użytkownik mazand (który mi bardzo dużo pomógł w tym i poprzednim temacie) napisał że jemu się udało odpalić bez połączenia CAN
    Arturr300
    Level 8  
    Wysłałem na priv.
    Chrzaszczybrzaszcz
    Level 1  
    Witam,

napisano już wiele o DW5Z, lecz nie ma gotowego rozwiązania dla mojego problemu.
    Pacjent to Mercedes V220 (osobowe Vito) r2001 model w638. Seryjnie wyposażony w dogrzewacz wodny silnika Eberspacher DW5Z. Dogrzewacz (o ile dobrze wyczytałem tutaj) załącza się po uruchomieniu silnika przy temp zewn poniżej +5st.
    Rozbudowana wersja tego systemu obejmuje również zegar/programator mini (221000311200) - ja go nie mam.
    Według instrukcji Eberspachera, wersja z zegarem dogrzewa silnik przez obieg wodny oraz (po osiagnięciu odpowiedniej temperatury) załącza dmuchawę kabinową.

Obecnie mój piecyk nie działa, więc najpierw chcę go naprawić i uruchomić. Jednak chcę też dołożyć do niego zegar. Pytania:
    1. Co jest potrzebne oprócz zegara mini oraz wiązki?
    2. Czy zegar oprócz dmuchawy steruje jakąś pompką wody?
    Arturr300
    Level 8  
    Odświeżam stary temat - ogrzewanie wciąż leży i wypadałoby coś z nim zrobić :D
    Po podłączeniu "na krótko" ogrzewanie startuje na 2 sekundy i się wyłącza.

W ostateczności spróbuję zrobić swój sterownik, jednak wiem że to nie jest prosty temat i taki sterownik może być mniej bezpieczny.

Jednak wpadłem na inny pomysł - skoro ogrzewanie nie startuje bo brakuje sygnału z szyny CAN (jak przypuszczam informacji odnośnie stanu paliwa), to może wystarczy kupić używane zegary od Sprintera (wg schematu czujnik stanu paliwa jest podłączony właśnie do nich), zasilić je, podpiąć określony rezystor pod wejście czujnika paliwa, tak aby zegary transmitowały na szynę CAN komunikat o stanie paliwa?

Z krótkich poszukiwań w internecie, jakie odbyłem do tej pory odnośnie działania szyny CAN, wychodzi na to, że tak to działa - urządzenia automatycznie transmitują komunikaty pod danym adresem na szynę. Czy może jednak jestem w błędzie i coś musi zainicjować tą transmisję, np. sterownik silnika (który już kosztuje ogromne pieniądze w tym przypadku i jest to nieopłacalne)?

Co o tym myślicie? Ma to szansę zadziałać? Zegary z anglików da się kupić niedrogo i jestem skłonny to zrobić, tym bardziej że chciałem się pobawić przy okazji modułem MCP2515 ;)