Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampy Nixie ZM1040 (Z566M) - jak przetestować?

dexterowy 23 Aug 2016 21:24 2070 13
 • #1
  dexterowy
  Level 10  
  Witam serdecznie, znalazłem w szpargałach miernik Meratronik V530.

  Posiada od 5 lamp Nixie ZM1040 produkcji Philipsa. Ponieważ próba podłączenia zasilania do samego miernika nie przyniosła żadnego rezultatu (miernik nie dał oznak życia) - nadal nie wiem czy te lampy są sprawne czy nie.

  Ponieważ zawsze chciałem taki zegar sobie zbudować - to stwierdziłem że muszę tę okazję wykorzystać - najdroższe elementy już mam.

  Poradzę sobie z kwestią mikrokontrolera, tu sobie zrobię projekcik na arduino.

  Moje pytanie zmierza do tego - w jaki sposób bezpiecznie przetestować lampy? Zważywszy ich ceny na portalach aukcyjnych - nie chciał bym żadnej uszkodzić.

  Na czeskiej stronie użytkownika "Danyk" znalazłem gotowy schemat, z niego wynika że lampę można podpiąć do sieci 240V~ - oczywiście musi być dioda która częściowo "prostuje" napięcie przemienne. W schemacie jets także rezystor 33k/1W. Czy mogę na "krótko przetestować taką lampę podpinając bezpośrednio do sieci 240V~, z dioda i takim opornikiem - i nie uszkodzę lampy?

  Pozdrawiam.

  PS. Pytanie kieruję do elektroników bardziej doświadczonych ode mnie - ja tam zwykły amator jestem ;)
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #4
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeśli miernik leżał parę lat, to bardzo prawdopodobna jest korozja styków w przełącznikach - nie łączą i miernik nie działa. Może posprawdzaj styki, oczyść...

  Opis ZM1040 podaje, jak można ją podłączyć - widać z tego, że można ją tak testować, tylko połącz anody razem i uważaj, żeby nie podłączyć siebie do sieci.
 • #5
  dexterowy
  Level 10  
  Hej - dzięki za odpowiedź ;) Wezmę sobie radę do serca - i postaram się nie podłączać do sieci ;) Chcę lampy testować pojedynczo., więc podepnę anodę do wyjścia diody po transformatorze i rezystorze, a katody będę kolejno stykał z przewodem neutralnym sieci.
 • #6
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega dexterowy napisał - katody będę kolejno stykał z przewodem neutralnym sieci . Po co szukać ? Na zdjęciu post #2 są wskazane wyprowadzenia lampy . Lampy Nixie ZM1040 (Z566M) - jak przetestować?
 • #7
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  Takie nixie testowałem przetwornicą lampy błyskowej z tych aparatów na klisze DX.
  Możesz użyć też dwu tr. sieciowych w układzie pierwotne->wtórne->wtórne->pierwotne.
 • #8
  NIXIE_123
  Level 34  
  Ja swoje testowałem mostkiem prostowniczym wpiętym w sieć i szeregowo rezystor 100k. Plus do anody minus po kolei do katod
 • #9
  dexterowy
  Level 10  
  Ok, teraz mam wszystko "na tacy" - jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc. W zasadzie chodziło mi tylko o info " tak, możesz tak zrobić i lampki się nie ufajczą " ;o)
  Jeśli chodzi o rezystor, to raczej nie musi być 1W? Przy prądzie który pobiera lampa wystarczy 0,125W?
 • #10
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  NIXIE_123 wrote:
  Ja swoje testowałem mostkiem prostowniczym wpiętym w sieć

  Ale tu trzeba uważać, bo zawsze istnieje ryzyko śmiertelnego porażenia; przeważnie jest ta chęć (lub chwila nieuwagi), że operuje się z włączoną wtyczką do kontaktu.
 • #11
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeśli chodzi o rezystor, to raczej nie musi być 1W? Przy prądzie który pobiera lampa wystarczy 0,125W?

  Lampa pobiera taki prąd, jaki dostanie - to opornik ma go ograniczyć, lampa ma gasnąć przy napięciu 120V, co oznacza, że po podłączeniu do sieci 230V~±10% na oporniku będzie napięcie skuteczne do 120V (z diodą) - na to trzeba 0.5W przy 30k, a na wypadek zwarcia przyda się i 1W, bo od zwarcia 0.5W się spali.

  Jak wiesz na pewno, który przewód jest fazowy, to można na nim dać diodę i opornik - 30k ograniczy szczytowy prąd do 12mA, to wystarczająco mało, żeby nie groziło silnym skurczem mięśni - więc na ogół nie jest niebezpieczne (będzie niebezpieczne dla osób z chorobą serca, zwłaszcza używających rozrusznika).
 • #12
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  Przecież tak na szybkiego można zrobić przetworniczkę w układzie multiwibratora, w szufladzie każdy znajdzie potrzebne komponenty. 10 minut lutowania.
  Jest zdecydowanie bezpieczniej.