Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampy Nixie ZM1040 (Z566M) - jak przetestować?

dexterowy 23 Aug 2016 21:24 2070 13
  • #1
    dexterowy
    Level 10  
    Witam serdecznie, znalazłem w szpargałach miernik Meratronik V530.

    Posiada od 5 lamp Nixie ZM1040 produkcji Philipsa. Ponieważ próba podłączenia zasilania do samego miernika nie przyniosła żadnego rezultatu (miernik nie dał oznak życia) - nadal nie wiem czy te lampy są sprawne czy nie.

    Ponieważ zawsze chciałem taki zegar sobie zbudować - to stwierdziłem że muszę tę okazję wykorzystać - najdroższe elementy już mam.

    Poradzę sobie z kwestią mikrokontrolera, tu sobie zrobię projekcik na arduino.

    Moje pytanie zmierza do tego - w jaki sposób bezpiecznie przetestować lampy? Zważywszy ich ceny na portalach aukcyjnych - nie chciał bym żadnej uszkodzić.

    Na czeskiej stronie użytkownika "Danyk" znalazłem gotowy schemat, z niego wynika że lampę można podpiąć do sieci 240V~ - oczywiście musi być dioda która częściowo "prostuje" napięcie przemienne. W schemacie jets także rezystor 33k/1W. Czy mogę na "krótko przetestować taką lampę podpinając bezpośrednio do sieci 240V~, z dioda i takim opornikiem - i nie uszkodzę lampy?

    Pozdrawiam.

    PS. Pytanie kieruję do elektroników bardziej doświadczonych ode mnie - ja tam zwykły amator jestem ;)
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • #4
    _jta_
    Electronics specialist
    Jeśli miernik leżał parę lat, to bardzo prawdopodobna jest korozja styków w przełącznikach - nie łączą i miernik nie działa. Może posprawdzaj styki, oczyść...

    Opis ZM1040 podaje, jak można ją podłączyć - widać z tego, że można ją tak testować, tylko połącz anody razem i uważaj, żeby nie podłączyć siebie do sieci.
  • #5
    dexterowy
    Level 10  
    Hej - dzięki za odpowiedź ;) Wezmę sobie radę do serca - i postaram się nie podłączać do sieci ;) Chcę lampy testować pojedynczo., więc podepnę anodę do wyjścia diody po transformatorze i rezystorze, a katody będę kolejno stykał z przewodem neutralnym sieci.
  • #6
    aksakal
    Tube devices specialist
    Kolega dexterowy napisał - katody będę kolejno stykał z przewodem neutralnym sieci . Po co szukać ? Na zdjęciu post #2 są wskazane wyprowadzenia lampy . Lampy Nixie ZM1040 (Z566M) - jak przetestować?
  • #7
    Bieda z nędzą
    Level 35  
    Takie nixie testowałem przetwornicą lampy błyskowej z tych aparatów na klisze DX.
    Możesz użyć też dwu tr. sieciowych w układzie pierwotne->wtórne->wtórne->pierwotne.
  • #8
    NIXIE_123
    Level 34  
    Ja swoje testowałem mostkiem prostowniczym wpiętym w sieć i szeregowo rezystor 100k. Plus do anody minus po kolei do katod
  • #9
    dexterowy
    Level 10  
    Ok, teraz mam wszystko "na tacy" - jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc. W zasadzie chodziło mi tylko o info " tak, możesz tak zrobić i lampki się nie ufajczą " ;o)
    Jeśli chodzi o rezystor, to raczej nie musi być 1W? Przy prądzie który pobiera lampa wystarczy 0,125W?
  • #10
    Bieda z nędzą
    Level 35  
    NIXIE_123 wrote:
    Ja swoje testowałem mostkiem prostowniczym wpiętym w sieć

    Ale tu trzeba uważać, bo zawsze istnieje ryzyko śmiertelnego porażenia; przeważnie jest ta chęć (lub chwila nieuwagi), że operuje się z włączoną wtyczką do kontaktu.
  • #11
    _jta_
    Electronics specialist
    Jeśli chodzi o rezystor, to raczej nie musi być 1W? Przy prądzie który pobiera lampa wystarczy 0,125W?

    Lampa pobiera taki prąd, jaki dostanie - to opornik ma go ograniczyć, lampa ma gasnąć przy napięciu 120V, co oznacza, że po podłączeniu do sieci 230V~±10% na oporniku będzie napięcie skuteczne do 120V (z diodą) - na to trzeba 0.5W przy 30k, a na wypadek zwarcia przyda się i 1W, bo od zwarcia 0.5W się spali.

    Jak wiesz na pewno, który przewód jest fazowy, to można na nim dać diodę i opornik - 30k ograniczy szczytowy prąd do 12mA, to wystarczająco mało, żeby nie groziło silnym skurczem mięśni - więc na ogół nie jest niebezpieczne (będzie niebezpieczne dla osób z chorobą serca, zwłaszcza używających rozrusznika).
  • #12
    Bieda z nędzą
    Level 35  
    Przecież tak na szybkiego można zrobić przetworniczkę w układzie multiwibratora, w szufladzie każdy znajdzie potrzebne komponenty. 10 minut lutowania.
    Jest zdecydowanie bezpieczniej.