Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić cewkę ramowa do wykrywacza Jabel?

24 Sie 2016 11:19 2439 30
  • Poziom 3  
    Witam prosze o pomoc w budowie cewki ramowej do wykrywacza Jabel. Jak przeciegnąć zwoje w rurkach PCV ? chce zeby cewka była 1m na 1m. Przeczytałem ze powinno byc 7 zwojów drutem DNE 07mm. Ale jak to wszystko sklepac do kupy? Licze na pomoc Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Zrób otwory na narożnikach i przeciągaj drut nawojowy jakiś drutem stalowym.
  • Poziom 43  
    Pokaż jak ta ramka będzie wyglądać.
    Najprostsze rozwiązanie, bo podejrzewam, że będą to cztery odcinki rurki + cztery kolanka.
    Rozprostować, przeciągnąć tyle ile trzeba, a potem zrobić tą ramkę i poprawić uzwojenie :).
  • Poziom 32  
    ryszard1955 napisał:
    i przeciągaj drut nawojowy jakiś drutem stalowym.

No ale wtedy jest możliwość uszkodzenia powłoki izolacyjnej. Już lepiej by było przepuścić tyle odcinków sznurka ile planujemy zwoi, i każdym przeciągć kolejny zwój.
    Albo naciąć peszla, wsypać uzwojenie i owinąć samowulaknizującą taśmą izolacyjną.
  • Poziom 3  
    tak tylko to ma być 6 zwojów. Moze nawinąć zwoje na stelażu a potem od góry wyciąć szczeline i wlożyc nawiniętą cewke ? a szczeline zalepic żywicą albo taśma izolacyjna ? czy to zda egzamin?
  • Poziom 42  
    Przeciągnąć kilkuzylowy przewód i odpowiednio polutować końcówki.
  • Poziom 43  
    Zaleca się żeby cewka do wykrywacza miała stabilne wymiary, jeśli w rurce będą latały luźne druty, to trudno oczekiwać stabilnej pracy.
  • Specjalista elektronik
    Najpierw posmarować te rury parafiną (od środka) - a może wlać i wylać ciekłą parafinę? Kolanka rozpiłować i założyć później - najpierw przeciągnąć drut przez rurki, jak będą posmarowane parafiną, to łatwo wejdzie. A potem rurki wypełnić pianką (taką twardniejącą, do uszczelniania budynków), na koniec przykleić kolanka. Hm... te rury są chyba strasznie grube?

Można jeszcze używać sznurka (może nici stylonowej 1mm) do wciągania drutu, ale nie licz na przeciągnięcie więcej, niż przez 1, najwyżej 2 zakręty - konieczne będą otwory do łapania i ciągnięcia. A poza tym drut po przejściu przez zgięcie robi się sztywniejszy, po przejściu przez 10 zakrętów może już być zbyt sztywny, żeby dał się przeciągnąć przez następny...

A może zamiast drutu użyć linki, nasmarować ją parafiną i może wystarczą 2, a może nawet 1 otwór, żeby dała się przeciągnąć naokoło - a nie będzie tego usztywniania się po każdym zgięciu, jak z drutem?
  • Poziom 34  
    Tu powinien być kabelek w ekranie np.: 4x2 przewód komputerowy.Wtedy
    łączy się koniec przewodu a z początkiem przewodu b .....i tak po kolei.
    Otrzyma się cewkę - z miejscem połączeń w puszce kontrolnej umieszczonej na dole ramy.
    Ekran spowoduje to, że taka cewka będzie miała stabilne parametry względem ziemi .Otrzyma się kolejność końców : - a.ab.bc .cd.de.ef.fg.g- .

Żadnych rurek się nie przecina -kabelek musi być dłuższy od obwodu ramy -tak aby wygodnie wykonać wciagnięcie kabelka .

Czy można określić ten montowany zestaw pełniej?
  • Specjalista elektronik
    Przewód Ethernet (skrętka) jest za cienki - miała być średnica 0.7mm. A może najprościej będzie przeciąć rurkę, razem z kolankami, na całym obwodzie po zewnętrznej stronie, i po prostu nawinąć tę cewkę? I na koniec wypełnić rurkę pianką.
  • Poziom 19  
    Ja nie rozumiem, dlaczego wszyscy tak komplikują ten prosty projekt?
    Moim zdaniem, to kupić 4m cienkiego plastykowego korytka, zrobić nacięcia co 1 m na zgięcia. Potem zgiąć w kwadrat i połączyć jakoś ze sobą końce. Utworzy się łatwa ramka, na której można nawinąć uzwojenie.
    Potem można zakryć korytko jego pokrywką też zgiętą do swojego kształtu. Można zawsze uszczelnić połączenie klejem. I załatwione!
  • Specjalista elektronik
    Korytka są sprzedawane w odcinkach po 2m, czyli trzeba kupić 2 takie odcinki. Ale raczej należałoby przeciąć (zrobić 4 odcinki po 1m) i połączyć w kwadrat wklejając/przykręcając klocki (trójkąty prostokątne równoramienne) w rogach.

Może jeszcze być kwestia sztywności konstrukcji - bo taka rama z cienkiego korytka sztywna nie będzie. Mój pomysł: od każdego narożnika listwa długości 0.8m do wspólnego zaczepienia (0.4m ponad płaszczyzną ramy), i jeszcze dwa przeciwległe narożniki połączyć listwą. Przynajmniej te 4 listwy od narożników powinny być odczepiane - żeby konstrukcja dawała się sprowadzić do płaskiej - bez tego wyjdzie piramida, która będzie zajmować dużo miejsca.

Można by jeszcze pomyśleć o zrobieniu konstrukcji składanej - taki kwadrat 1x1 m jest trochę niewygodny, ciężko gdzieś go upchać w czasie, gdy nie jest używany. Do tego chyba trzeba by uzwojenie nawinąć linką, i w konstrukcji mieć jakieś zawiasy + usztywnienia na zgięciach.
  • Poziom 19  
    Myślę, że to gotowy wypracowany sposób i warto skorzystać.
  • Specjalista elektronik
    A ja bym zaproponował ulepszenie tej konstrukcji: 4 rurki z "krzyżakiem" tak samo, ale dobrać kawał sznura (tylko nie taki od snopowiązałki, a grubszy), związać w pętlę i rozciągnąć naokoło (ma być mocno naciągnięty, żeby te rurki się wygięły), a potem owijając wokół sznura (może tak, jak sznur jest skręcony; koniec można przepleść przez sznur, żeby się lepiej trzymał) nawijać cewkę, na koniec owinąć ją taśmą (może nie "skoczem", a jakąś tkaną, może nawet ją zszyć igłą i nitką, a przynajmniej skleić, tylko klejem dającym elastyczną spoinę) - będzie sztywniejsze i sznur będzie chronił cewkę przed naprężeniami.
  • Poziom 34  
    Rosyjski model bazuje na rurkach pcv używanych w instalacjach wodnych.
    Zamieniając kwadrat na okrąg, można wykorzystać rurki met. do wody z plastykiem w środku .Wtedy łatwo można wsunąć taki "pakiet" przewodów .
    Będzie izolacja i ekran. Brak ekranu -w stosunku ziemi -jest żródłem błędów.
    Średnica przewodu nie jest tutaj krytyczna .
    Przypomniało mi się, że pare lat temu -przy kupnie przewodu -do wykorzystania przy instalacji internetowego podłączenia komputera- kupiłem jakiś gotowy przewód z końcówkami./bazar łódzki/.
    Bardzo lekki . Po przecięciu -okazało się , że był to przewód aluminiowy pozłacany.Cewka wykonana takim przewodem byłaby lekka i miała-by jeszcze dużą "dobroć" elektryczną./Q/.
  • Specjalista elektronik
    Tylko żeby ten metal nie utworzył zwartego zwoju, bo wtedy nie będzie działać.

Można by pomyśleć o użyciu kabla Ethernet-owego S/UTP (ekranowana całość), ale on ma przekrój tylko około 0.185 mm2 (co odpowiada grubości drutu 0.5mm) - z jednego kawałka 5m można zrobić cewkę 8 zwojów, ale będzie miała opór 3.76, czyli ze 4 razy tyle, co ta rosyjska.

Poza tym ta rosyjska konstrukcja jest składana, co pokazano na "rysunku" 12 - jak się tego chce używać stale, to nie ma znaczenia, ale jak przez parę dni w roku, to po co przez cały rok ma zajmować miejsce?

Pytanie, czy przewód aluminiowy nadaje się do składanej cewki - samo aluminium nie lubi zginania, jest kruche, ale to jest związane z dostępem powietrza, może pozłacane jest wolne od tej wady?
  • Poziom 19  
    Nie sądzę, że pomysł z użyciem przewodu komputerowego jest dobry, gdyż pary przewodów są skrętkami, co może zmienić działanie całego obwodu indukcyjnego.
    Średnica przewodów jest mała ważna, jeśli chodzi o działanie z uwagi na znikome prądy, jedynie chodzi o sztywność konstrukcji.
  • Poziom 43  
    Przecież to jest łatwe. Wprowadzasz 6 kawałków drutu nawojowego do otwartej pętli z rurek i kolanek, a potem zamykasz pętlę i łączysz odpowiednio przewody, nie zapominając o izolacji.
    Innym wyjściem jest wprowadzić do otwartej petli odpowiednią ilość druto te 6 zw. - potem zaś zamknąć pętlę i "podociągać" przewód tak, aby nie było luzów.
  • Specjalista elektronik
    pary przewodów są skrętkami, co może zmienić działanie całego obwodu indukcyjnego

Skrętka ma sporą pojemność - 52pF/m (cat 5e UTP, według Wikipedia:Category_5_cable#Characteristics) - dla obwodu 4.8m to jest 250pF dla jednej pary, 1000pF dla całości, ale napięcie na tej pojemności to tylko 1/8 napięcia na cewce (przy założeniu, że łączymy szeregowo przewody z pary, a potem pary szeregowo ze sobą), więc będzie to odpowiadało pojemności 16pF; większy wkład dadzą pojemności między parami, choć są mniejsze - pewnie tego się uzbiera kilkaset pF, co da rezonans własny cewki przy kilkuset kHz. Nie wiem, na jakiej częstotliwości ma ona pracować...

Za to można na przewód założyć wtyczki, do obudowy gniazda, i mieć cewkę, którą łatwo się demontuje. Tylko proponuję użyć sznurka do mechanicznego zamknięcia pętli (a jak nie, to przewód związać na supełek), żeby naciągnięcie przewodu nie powodowało ciągnięcia za wtyczki, bo można przez to wyrwać z nich przewód.

Aha, przewody skrętki mają nieco większy przekrój, niż podałem - 0.205 mm2 (podałem 0.185, wyliczone z oporu 0.188 Ω/m dla połączenia "tam" + "z powrotem").
  • Poziom 3  
    Zrobiłem już cała ramę użyłem korytek na przewody. Ale mam pytanie mogę do jabela podłączyć akumultor zelowy 12v ?
  • Poziom 13  
    Możesz. Podmień stabilizator napięcia na 7805.
  • Poziom 43  
    tomal8403 napisał:
    Przeciez na płytce jest stabilizator 7805, a to że w wersji 78L05, to nie ma żadnego znaczenia. Jest on wystarczajacy, nawet jeśli dałbyś 15V zasilania.
  • Poziom 13  
    Freddy napisał:
    tomal8403 napisał:
    Przeciez na płytce jest stabilizator 7805, a to że w wersji 78L05, to nie ma żadnego znaczenia. Jest on wystarczajacy, nawet jeśli dałbyś 15V zasilania.

Racja, ale ze względu na cewkę układ może pobierać większy prąd i 78L05 może nie wydolić. Nie sprawdzałem ale czytałem ;)