Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany (np. od laptopa) remedium na zasilanie oświetlenia LED?

24 Sie 2016 12:25 1398 5
 • Poziom 7  
  Witam,

  wymieniłem żarówki halogenowe w 2 urządzeniach:
  - w podświetlanym lustrze - 12 x halogen 12V 5W na 12 x LED 12V 1,5W
  - w okapie kuchennym Bosch - 2 x halogen 12V 20W na 2 x LED 12V 3,2W

  Lustro ma zamontowany transformator elektroniczny (czy raczej przetwornicę) jak na zdjęciu, bez określonego minimalnego obciążenia. Jednakże muszę zostawić w lustrze 2 halogeny po 5W, w przeciwnym wypadku diody migają (efekt wolnego strobo).

  W okapie natomiast, przy włożonych 2 ledach, święcą one bardzo słabo. Muszę zostawić jednego halogena 12V 5W (wzięty z lustra), aby led świecił pełną mocą.

  Wiem o minimalnym obciążeniu (mimo, że przetwornica od lustra nie ma nic o nim napisane). Wiem, że jednym z rozwiązań jest zasilanie oświetlenia z transformatora toroidalnego.
  Ja jednak chciałbym spytać o inne - dużo tańsze - rozwiązanie: na Allegro sprzedawane są rożne stabilizowane zasilacze impulsowe 12V (np. ZASILACZ STABILIZOWANY DC 12V 1.66A 20W SUNNY LED - nie chcę podawać linków, wystarczy wpisać to w wyszukiwarkę). W opisach jest informacja o możliwości zasilania nimi oświetlenia led. Zastanawia mnie, czy zasada działania/budowy takiego zasilacza na tyle różni się od przetwornicy, że faktycznie będzie to działać poprawnie? Czy jednak nie przy każdym takim zasilaczu będzie ok i trzeba zwrócić uwagę na jakiś parametr?

  Przy okazji, ciekawi mnie różnica w zachowaniu ledów w lustrze i okapie przy zbyt małym obciążeniu: w lustrze lampy migają (strobo), a w okapie świecą bardzo słabo. Z czego to może wynikać? W lustrze jest przetwornica (jak napisałem wyżej). Nie wiem niestety, jak w okapie zasilane jest to oświetlenie - najprawdopodobniej nie ma oddzielnej przetwornicy/transformatora, tylko zasilane jest z głównego modułu sterującego okapem.

  Zasilacz stabilizowany (np. od laptopa) remedium na zasilanie oświetlenia LED?przetworni...lustro.jpg Download (373.72 kB)
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Nie wnikając w budowę Twoich zasilaczy, jak najbardziej polecam zasilacze dedykowane do zasilania LEdów, nie muszą być tak ,,silne" ale stabilizacja napięcia da Ci brak migotania stabilna jasność światła. Wiele tanich zasilaczy do LED jest mało odporna na włączanie i wyłączanie w układzie napięcia sieci. Są dwa wyjścia albo włączyć zasilanie na stałe i włączać LED przez łączenie w obwodzie napięcia 12V lub dla bardziej zaawansowanych ;-) wstawienie w zasilaczu na wejściu termistora 10-20Ω. Sprawdziłem to drugie rozwiązanie wielokrotnie i żaden zasilacz nie ,,wystrzelił" po takiej przeróbce.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  grzego01 napisał:
  Lustro ma zamontowany transformator elektroniczny (czy raczej przetwornicę) jak na zdjęciu
  Tenże zasilacz do halogenów daje na wyjściu, jak widać na opisie, 11,6V AC. Jeśli dołożysz do tego prostownik, to napięcie jeszcze spadnie, prawdopodobnie poniżej 11V.
  Do zasilania LED potrzeba zasilacz (driver) prądu stałego.
 • Poziom 7  
  Zygaqra napisał:
  wstawienie w zasilaczu na wejściu termistora 10-20Ω


  Ten termistor to szeregowo, jak rozumiem? ;) I dlaczego termistor, a nie zwykły rezystor? Jakie znaczenie ma tu opór zależny od temperatury otoczenia?
 • Poziom 34  
  Tak ,,specjalistyczne" pytanie to do konstruktorów zasilaczy komputerowych. W większości ww. zasilaczy jest właśnie stosowany termistor. Właśnie stare zasilacze komputerowe były dawcami termistorów do przerobionych zasilaczy LED.
  grzego01 napisał:
  Ten termistor to szeregowo, jak rozumiem?
  jak najbardziej, równolegle spowodowałby BUM. Jeżeli chodzi o prostownik o którym wspomniał kolega wyżej koniecznie musi być na diodach szybkich, zwykłe ugotują się.
 • Poziom 7  
  Freddy napisał:
  Jeśli dołożysz do tego prostownik, to napięcie jeszcze spadnie, prawdopodobnie poniżej 11V.


  Początkowo stwierdziłem, że sobie kupie te zasilacze, ale jak tak myślę, jak przerabiać istniejącą instalację, to może łatwiej byłoby jednak z dołożeniem prostownika. W związku z tym mam pytanie: czy wystarczyłoby wmontować jakiś mostek (np. MB10F, albo inny model) między wyjście przetwornicy a układ lamp LEDowych, jak na poglądowym rysunku?
  Zasilacz stabilizowany (np. od laptopa) remedium na zasilanie oświetlenia LED?mostek_u..d.png Download (18.46 kB)