Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużenie kabla antenowego od CB...

saint99 06 Lip 2005 16:50 15429 22
  • #1 06 Lip 2005 16:50
    saint99

Poziom 11  

Mam kabel od anteny na 3m i brakuje mi do radia jakieć 50 cm ... czy moge zrobić przedłużke do niego ?? Bo gość ze sklepu powiedziałże jak przedłuże to spale końcówke mocy albo radio bedzie źle odbierało...

2 22
  • #2 06 Lip 2005 17:27
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Możesz użyć tzw. "beczki", ale w twoim przypadku bezsensem jest przedłużanie. Wymień na dłuższy i po sprawie.
    Michał

-1
  • #3 06 Lip 2005 17:58
    saint99

Poziom 11  

przeciołem go w połowie i wstawiłem tam kawałek kabla za pomozą takich specjalnych złączek do kabla antenowego... no zobaczymy co to bedzie ...

0
  • #4 14 Lis 2008 13:40
    magik1
    Poziom 9  

witam podpinam sie do tematu

posiadam antenke santiago 1200 chwilowo na magnesie zamierzam zamontowac sobie na tylnej klapie golfa III ale mam zakrotki kabel czy da rade przedluzyc kabel (potrzebuje go przedluzyc z jakichs 4m na ok 5.5 bo chce sobie poukrywac kabel) czy takie przedluzenie niebedzie mialo negatywnego wplywu na parametry tej antenki???

Proszę poprawić wpis zgodnie z regulaminem pkt. 15 . [SP5ANJ]

-1
  • #5 14 Lis 2008 13:49
    SP5ANJ

magik1 napisał:
    ... (potrzebuje go przedluzyc z jakichs 4m na ok 5.5 bo chce sobie poukrywac kabel) czy takie przedluzenie niebedzie mialo negatywnego wplywu na parametry tej antenki???

NIE.

Spokojnie przedłużaj na wręcz dowolną długość.

Pozdrawiam.

-3
  • #6 15 Lis 2008 01:37
    tomekcali76
    Poziom 13  

SP5ANJ teoretycznie masz racje z ta dlugoscia kabla chociaz nie do konca.przynajmniej mi sie tak wydaje.ja bym proponowal kolegom zrobic w ten sposob:podjechac do kogos kto sie zajmuje profesjonalnie strojeniem anten,zakupic kabel(RG58 na lince) i zestroic kabel a potem dopiero antene.bo takie dodawanie kabla ba "pale"to tylko polsrodek.na odsluch owszem moze byc ale nic wiecej.jesli sie myle to popraw mnie.

1
  • #7 15 Lis 2008 01:45
    SP5IT

tomekcali76 napisał:
    zestroic kabel a potem dopiero antene.bo takie dodawanie kabla ba "pale"to tylko polsrodek
    Co ty bredzisz? Od gruszki też kabel stroisz żeby modulacja była lepsza?
    Michał

0
  • #8 15 Lis 2008 01:53
    tomekcali76
    Poziom 13  

nie stroje i tez nie bredze.dlatego zaznaczylem ze gdybym sie mylil to mnie popraw.z tego co ja sie orientuje to powinno sie wlasnie w ten sposob tworzyc poprawnie instalacje antenowe i to niewazne czy to mobil czy baza.a wiem to od osob ktore nie od wczoraj uzywaja CB i nie tylko ale od jakis ponad 15-20 lat.i nie jeden mial serwis wlasnie "CB".niestety wiek juz nie pozwala ale wiedza pozostala.pozatym jesli sie chociaz troche orientujesz to wiesz po co sa dawane takie dziwne dlugosci kabla antenowego przy kupnych antenach?to sa obliczone dlugosci fali w jakiej poprawnie powinna pracowac.

Tu wpis służbowy.
    Proszę poprawić wszystkie swoje posty zgodnie z regulaminem pkt. 15 . [SP5ANJ]

2
  • #9 15 Lis 2008 08:08
    alinco
    Poziom 15  

Temat bumerang-proponuje poszukać tu na elektrodzie wszystkiego co dotyczy strojenia anten i nie pisać bzdur o "strojeniu kabla"czy też innych wynalazków.Kabla może dać do anteny dowolną długość.

2
  • #10 15 Lis 2008 08:29
    SP5ANJ

tomekcali76 napisał:
    nie stroje i tez nie bredze.dlatego zaznaczylem ze gdybym sie mylil to mnie popraw. ...

POPRAWIAM. Ogólnie pisząc (a nie chce mi się odpowiadać na takie pytania) to masz bardzo błędne pojęcie o tych strojeniach.
    Cytat:
    z tego co ja sie orientuje to powinno sie wlasnie w ten sposob tworzyc poprawnie instalacje antenowe i to niewazne czy to mobil czy baza

Cytat:
    do kogos kto sie zajmuje profesjonalnie strojeniem anten,zakupic kabel(RG58 na lince) i zestroic kabel

No i co ja mam napisać. ??? . Po prostu ręcę odpadają.
    Cytat:
    a wiem to od osob ktore nie od wczoraj uzywaja CB i nie tylko ale od jakis ponad 15-20 lat.i nie jeden mial serwis wlasnie "CB".

Nie wiem jak Oni funkcjonowali na tym serwisie CB.
    Cytat:
    pozatym jesli sie chociaz troche orientujesz to wiesz po co sa dawane takie dziwne dlugosci kabla antenowego przy kupnych antenach?to sa obliczone dlugosci fali w jakiej poprawnie powinna pracowac.

tomekcali76 proszę NIE KATUJ mojej wiedzy. Już mam dosyć tych herezji.
    Przyznam się do wszystkiego - tylko NIE bij. :D

Twój nick jest fantastycznym wytłumaczeniem Twoich poglądów.
    tomekcali76 to tomek później cali (z tych co byli głodni) i 76 to chyba wiek.

NIE pozdrawiam.

1
  • #11 15 Lis 2008 08:40
    alinco
    Poziom 15  

No niestety-czasem padają pytania jakby ludzie w ogóle nie widzieli przycisku"szukaj" .Temat strojenia kabla w kontekscie CB radio jest powtarzany coraz częsciej a cała teoria dotycząca tego tematu skłania ku temu żeby podwiesić kilka zagadnień związanych z tym problemem i każdego kto nie sprawdzi a napisze o strojeniu kablem od razu wysyłać na wakacje.

-3
  • #12 15 Lis 2008 09:26
    SP8JUX
    Poziom 30  

alinco napisał:
    ....każdego kto nie sprawdzi a napisze o strojeniu kablem od razu wysyłać na wakacje.

Zanim pojadę na wakacje, to podzielę się raz jeszcze praktyką jaką często stosuję a zawartą między innymi w tematach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=643940&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=554488&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic820008-60.html - w nim post kol. remoteone
    a także proponuję prosty pomiar napięć zestrojonej anteny, który jest w zał, w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5717306#5717306

Może "...gość ze sklepu powiedział, że jak przedłużę to spale końcówkę mocy albo radio będzie źle odbierało...(w cytacie poprawiłem ort.)" ma rację?
    Marek

1
  • #13 15 Lis 2008 10:22
    Sady

magik1 - Jeśli masz Santiago 1200 - to tam kabel przyłączany jest za pomocą normalnej wtyczki UC-1 (PL-259) - więc wymieniasz cały nowy kabel w pare chwil. Jeśli zastosujesz dobry kabel - a nie wynalazek w super cenie - który spełnia tylko normy China Export - to masz pewność, że "dasz" kabla ile potrzeba i będzie to działać poprawnie.

Osobiście stosujesz przy takich konstrukcjach - S5LF5.

0
  • #14 15 Lis 2008 23:31
    SP8JUX
    Poziom 30  

monrad napisał:
    Przy tej długości fali ( 11 m ) długość kabla zasilającego ma duże znaczenie przy strojeniu anteny i nie jest prawdą co mówi SP5IT, prowadzę serwis i mam na co dzień takich klientów do przedłużania kabla koncentrycznego , sprawa jest prosta , po dowolnym przedłużeniu nie da się uzyskać przyzwoitego SWR.

Mam też takie same przypadki, zarzucano mi niejednokrotnie na tym forum "...oszustwo.. , nazywano mnie ...wyrwijgroszem...et cetera.."; często mam pytanie klienta laika: " po co sie stroi?" - odpowiadam tak:
    pański silnik w aucie ma moc, ma moment obrotowy, ma Pan dwa przypadki:
    koła napędzane na podnośnik i gaz do dechy? - coś się rozleci (most, przekładnia, może tłoki? - i drugi; zaciągnij ręczny i też gaz do dechy... i to jest sedno sprawy. Nadajnik ma energię wypromieniować przez antenę, przez wcześniejszą analogię, antena ma nie "hamowć" , antena ma obciążyć, ale tak by nie odciążyć, ani przeciązyć... ale między anteną a Tx`em jest jeszcze TEN NIEWYWAŻONY WAŁ... to cała dyskusja o NIM, kablu.
    Dobierz optimum, tak by moc silnika przełożyła się na prędkość; czyli ustaw tak tor antenowy, by antena wypromieniowała to co nadajnik wyprodukował!!!!
    Marek

2
  • #15 30 Gru 2008 09:38
    Spacewalker
    Poziom 32  

ja wam powiem od praktycznej strony. Przedluzylem kabel do Johnson II , antena Hustler 100 miala 4m teraz mam 6,5m i radio prawie umarlo. Nic wczesniej nie stroilem, i bylo wrecz bosko. teraz moc nadawania spadla o 2 kreski, nie zbiera juz tak jak przedtem. ktos powiedzial ze radio nie lubi tych "beczułek" łaczacych, ktos inny ze kabel idzie kolo anteny GPS. A moje pytanie: czy jak skroce kabel w antenie tak by calosc miala 4m to bedzie dobrze? Nie sadze ze problemem jest ta "beczułka" ale nie chce zrobic żeźby ze swojej anteny. radio mam w podsufitce i caly kabel tez, 2,5m dachu a za nim dopiero org kabel do anteny. chce kupic przedluzacz 2,5m i pociagnac go po podlodze by zobaczyc czy faktycznie GPS moze zaklucac lub jakis inny sterownik w dachu.

0
  • #16 30 Gru 2008 11:26
    mlody91
    Poziom 20  

Anteny magnesowe bardzo łatwo się rozbiera, nie raz wymieniałem kabelek na nowy - dłuższy. Wystarczy odlutować gorący i masę. W to miejsce przylutować gorący do bata i oplot do miejsca w którym była masa. Nie warto kombinować z jakimiś beczkami etc. na allegro można tanio dostać niby h155, do CB w zupełności wystarczy. Te wszystkie beczki końcówki więcej wyniosą jak nowy kabel. Moim zdaniem nie warto bawić się w takie przedłużanie. Na koniec koniecznie trzeba sprawdzić SWR, czy jest w normie - w razie potrzeby podstroić. Pozdrawiam

0
  • #17 30 Gru 2008 11:34
    Spacewalker
    Poziom 32  

nie wiem czy tak latwo sie rozbiera bo nie grzebnolem jej jeszcze. ja pusciłem 2,5m kabla w podsufitke i beczka mi wystaje na koncu. Moge odkrecic antene kiedy chce, lub wsadzic mniejsza, nie musze pruc dachu. czy jak bede sprzedawal auto to jest to prosciej. ale chyba pokusze sie o skrocenie kabla w CB zeby calkowita jego dlugosc byla tyle i w org, najwyzej moja przygoda skocnzy sie kupnem nowej anteny. Zamiast jesc w swieta to siedziałem i dłubałem ....... a trzeba bylo jesc :-/

0
  • #18 30 Gru 2008 13:42
    SP8JUX
    Poziom 30  

Spacewalker napisał:
    Przedluzylem kabel do Johnson II , antena Hustler 100 miala 4m teraz mam 6,5m i radio prawie umarlo. .

przedłużyłeś o 114cm za mało,
    Marek

0
  • #19 30 Gru 2008 17:59
    Spacewalker
    Poziom 32  

Chyba teraz na weekend skrócę w antenie, żeby całość miała 4m .

Poprawiłem. [SP5ANJ]

0
  • #20 23 Sty 2009 10:17
    Łukasz_S
    Poziom 11  

Kolego, możesz wybrać naprawdę dowolną długośc kabla0pomijam tłumienie, ale tłumienie w tym pasmie zaczyna się przy 50 metrach..................możesz wykonac połączniebez żadnych tzw.beczułek, poprostu zrobic skretke, czyli rozizoluj kable,,skręc gorąca żyłę, zazoluj, potem ekrany tych kabli na zakładkę i izolacja.Mit o strojeniu edługosci kabla powstał przez wpinanie swr-miarki miedzy kablem,aradyjkie,prawidłowo, miarke wipnamy przy antenie!!! między antena a kable,inaczej rzeczywiście,długośc kabla może transformowac wynik pomiaru,ale tylko wynik.Zycze powodzenia przy skręcaniu tych kabli

0
  • #21 23 Sty 2009 11:31
    Spacewalker
    Poziom 32  

i powiem wam tak, Kupiłem kabel nowy i mial zwarcie, czyli jak by nic nie szlo na antene. Przerovbiłem wtyczke i jak reka odia, nawet przy tych 6m z kawalkiem. Ale skrociłem do 4 w sumie i poprawa jest o jedna kreske. tak ze wnioskuje ze 6m to spokojnie mozna dac, ale sprawdzic lepiej czy nie ma zwarcia, nie przyszlo by mi to nigdy do glowy prawde mowiąc....

0
  • #22 23 Sty 2009 14:35
    amtor
    Poziom 9  

Ooo co ja widzę, mit strojenia kabla wciąż żywy...hi

0
  • #23 23 Sty 2009 15:34
    c2h5oh
    Moderator

Pytanie było zadanie w 2005 roku, a autora nie było na elektrodzie od lipca 2008.
    Na podstawie 13 punktu regulaminu, temat zamykam.

0