Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik czasowy z podtrzymaniem

25 Sie 2016 06:50 4227 56
 • Poziom 16  
  Witam. Szukam przekaźnika czasowego z podtrzymaniem po zaniku zasilania 230v. Przekaźnik ma podtrzymywać pracę pompy ok 3min w ogrzewaniu gazowym po rozłączeniu zasilania. Układ mam zrobiony wszystko dobrze działa, teraz wykorzystuję przekaźniki F&F PCU-504 ale są strasznie awaryjne wytrzymują z miesiąc i na gwarancję. Polecicie coś co jest mniej awaryjne ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

 • Poziom 30  
  Zrób na triaku, sterownik MOC3061 (optotriak z detekcją zera) i jakiś triak dobrany do mocy odbiornika. Do pracy z częstymi łączeniami styczniki się nie nadają.
 • Poziom 16  
  Sam nie jestem w stanie wykonać przekaźnika wolałbym gotowe rozwiązanie.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Prawdopodobnie wykorzystujesz oryginalny przekażnik w czasówce. Zastosuj przekażnik pośredni lub stycznik.
 • Poziom 16  
  Ogólnie temat jest opisany tutaj : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3188907.html
  Rozdzielam ogrzewanie na dwa mieszkania przez elektrozawory. Wykorzystałem schemat użytkownika dobrosław i działa ale siadają mi te czasówki. Przekaźniki praktycznie nie pracowały bo jest okres letni więc nie używam ogrzewania a i tak nowe padły po miesiącu może dwa razy je włączyłem żeby sprawdzić czy wszystko ok.
 • Poziom 38  
  Jakie są objawy uszkodzenia ?

 • Poziom 30  
  Te przekaźniki chodzą pod termostatem, ze względu na indukcyjny charakter obciążenia elektrozaworem będą się wypalały styki.
  Jeśli nie ma możliwości zrobienia modułu na triaku, to można zastosować coś takiego:
  http://www.tme.eu/pl/details/asr-06aa/przekazniki-ssr-jednofazowe/anly-electronics/
  6A/230V AC załączanie w zerze (brak zakłóceń). Do elektrozaworu powinno wystarczyć.

  Te moduły trzeba włączyć między czasówka, a elektrozaworem.
 • Poziom 16  
  Objawy są takie, że przekaźnik ma ciągle zwarte styki i elektrozawór jest załączony nawet jak przekaźnik nie jest włączony po włączeniu termostatu załącza się zwykły przekaźnik, ale czasówka już nie reaguje nie pali się dioda sygnalizująca, że przekaźnik działa . Mówimy tu o przekaźniku czasowym bo zwykłym przekaźnikom nic się nie dzieje działają dobrze od początku.
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  Zwykłemu przekaźnikowi nic nie będzie, bo on tylko wyzwala czasówkę, a obciążenie indukcyjne zaworu niszczy styki na czasówce. Dlatego zaproponowałem moduł SSR między czasówką, a zaworem. On nie iskrzy i nie skleja styków - bo ich nie ma. To jest sprawdzone rozwiązanie przy częstych załączeniach, styczniki/przekaźniki po prostu szybko się zużywają.
  Ten moduł co podałem w linku jest zasilany na 230V AC i ma wyjście 230V AC, więc montaż prosty jak bat.
 • Poziom 16  
  Jeśli to zadziała to chyba zamówię te przekaźniki. Tylko piszesz, że przy częstym załączaniu się czasówki wypalają, a po reklamacji może ze dwa razy załączyłem układ zeby go przetestować i po jakimś tygodniu bezczynności jeden już padł.
 • Poziom 38  
  To jest normalne zjawisko.

 • Poziom 30  
  Obciążenie indukcyjne powoduje poważne wyładowania elektryczne na stykach w chwili rozłączania, do tego brak układu gasikowego i mamy sklejone styki (zespawane).
  Można spróbować tańszego rozwiązania - dołączyć równolegle do cewki każdego elektrozaworu transil dwukierunkowy na 400V, np. taki:
  http://www.tme.eu/pl/details/1.5ke400ca-lf/di...ansil-tht-dwukierunkowe/littelfuse/15ke400ca/
  W takim zastosowaniu powinien on skutecznie zablokować impulsy wysokiego napięcia, częstość łączeń nie jest duża więc i moc tracona nie będzie duża.
 • Poziom 16  
  Ok zamawiam przekaźnik, żeby w zimie nie latać na drugie mieszkanie i grzebać co chwilę. FOTEK SSR-25AA nada się do tego ? zależy mi na czasie a na popularnym serwisie są popularne.

 • Poziom 30  
  Będzie pasował i to dużym zapasem.
 • Poziom 39  
  wierzba123 napisał:
  Objawy są takie, że przekaźnik ma ciągle zwarte styki i elektrozawór jest załączony nawet jak przekaźnik nie jest włączony po włączeniu termostatu załącza się zwykły przekaźnik, ale czasówka już nie reaguje nie pali się dioda sygnalizująca, że przekaźnik działa .
  To wskazuje na uszkodzenie samego F&F - a nie przekaźnika jako elementu wykonawczego.
  F&F ma zwierać styki przez 3 minuty po zdjęciu zasilania - to duże wyzwanie dla projektanta elektroniki. Bo cewkę przekaźnika trzeba z czegoś zasilać przez 3minuty.
  Kolega takiej opcji nie potrzebuje - bo zasilane AC jest cały czas, tylko się rozwiera termostat. Na to nie jest potrzebna zwłoka na zanik zasilania.
  Potrzebny jest przedłużacz zwarcia. Czasówka zasilana na stałe i sterowana zanikiem napięcia.
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  Nie tak jak na schemacie, czasówka ma włączać SSR i ten ma dopiero podawać napięcie na elektrozawór.
  Edytowałem schemat na poprawne podłączenie.
  Przekaźnik czasowy z podtrzymaniem

  Do kolegi powyżej: Dioda się nie świeci, bo nie jest wysterowany przekaźnik w module czasowym, ale styki są sklejone i jest zasilanie elektrozaworu.
  P.S. Od początku wiem, że chodzi o podtrzymanie działania przez określony czas po wyłączeniu zasterowania wejścia, nie o utrzymanie pracy bez zasilania.

  EDIT:

  Jest błąd w numeracji terminali - 1,2 to jest wyjście ("styki" przekaźnika), a 3,4 to wejście ("cewka"). Trzeba wziąć tą poprawkę pod uwagę.
 • Poziom 16  
  Ok wezmę to pod uwagę. Ogólnie te 3min potrzebne mi są do tego zeby przytrzymac el.zawór otwarty bo jak piec się wyłączy to pompa pracuje jeszcze 3min. Zamówiłem przekaźniki zamontuje i dam znać czy działa.
 • Poziom 16  
  Panowie podłączyłem układ działał tydzień i jeden z przekaźników właśnie przestał działać. Drugi jeszcze się trzyma. Jakieś pomysły ? wydałem już kupę kasy na tą instalacje a tu ciągle problemy. Może te PCU-504 są słabej jakości może zainstalować przekaźniki innej firmy ?
 • Poziom 38  
  Proponuję zastosować R 15, nie będzie kłopotów.
 • Poziom 16  
  Można jaśniej czym jest R15 ?
 • Poziom 31  
  Masz dwa takie same zawory ? Tak samo pracują ? Problemy są z dwoma czy tylko z jednym ?
  Jak już masz dawać dodatkowy element wykonawczy to lepiej stycznik modułowy. Ma większą przerwę miedzy stykami. Np. Taki
  Pomyśl o gasiku do cewki zaworu.
 • Poziom 16  
  Zainstalowałem dwa FOTEKI SSR-25AA, które załączają te elektrozawory tak jak kolega wyżej radził miało pomóc, a dalej padają czasówki. Zawory są takie same padł mój przekaźnik bo częściej załączałem ogrzewanie. Sąsiedzi zaczeli grzać i boje się, ze zaraz im padnie i będzie problem. Co da stycznik jak mam juz za czasówką foteki ? Gasik jakiś polecicie ?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Ja nie polecę ci żadnego gasika czy filtra bo takie sytuację nie są codzienne.
  Tutaj rozwiązanie trzeba znaleźć jak widzisz, a nie wziąć z półki.
  Chociaż Foteki powinny przeciwdziałać powstawaniu zakłóceń.
  Chyba że pochodzą one z innego miejsca niż te zawory.
  Podłączyłeś oba zawory tak jak rozrysował conan ?
  Czyli zasilanie Foteków bezpośrednio z L ?
  Może czasówki innej firmy ? Będą bardziej odporne.
 • Poziom 16  
  Jeśli to zadziała to ok. Co będzie pewniejsze gasik czy filtr ? Prosiłbym o dobranie czegoś do tych elektrozaworów bo jestem w tym zielony.
 • Poziom 31  
  Podłączyłeś oba zawory tak jak rozrysował conan ?
  Czyli zasilanie Foteków bezpośrednio z L ?
 • Poziom 16  
  Tak podłączyłem tak jak pokazał conan z tym, że pod 3 podłączyłem + z przekaźnika 230v, 4 - . Pod 1 L a pod 2 L elektrozaworu. Na schemacie jest błąd bo zasilanie i n to styk 3 i 4.

 • Poziom 30  
  O zakłócenia z cewki elektrozaworu to bym się nie obawiał, FOTEK ma sterowanie typu ZCD (załączanie w zerze), jako element tyrystorowy również wyłącza przy zerowym prądzie, więc przepięć nie ma prawa być. Zresztą ma wewnętrzny obwód gaszący RC dla pozostałości zakłóceń.
  Obciążenia indukcyjnego dla pzrekaźnika sterującego też nie ma, bo jako elementy załącząjące są 2 LEDy - obciążenie czysto rezystancyjne. Problem raczej leży w samym układzie i wykonaniu czasówek.
  W załączeniu link do noty tego FOTEKa.
  Link