Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa ciepła - Pompa ciepła do basenu

andrz6 29 Sie 2016 21:26 6774 52
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    Na tabliczce to może być wszystko :-(
    Po włączeniu obiegu wody i zasilania powinien ruszyc wentylator - po około 2 min rusza agregat nie ma możliwości nie odróżnić odgłosu.
    andrz6
    Poziom 14  
    Nie chciałbym tego otwierać bo urządzenie mam na gwarancji rozruchowej. W razie problemow mam prawo oddać w ciągu tygodnia. Jednak zdecydowanie bardziej zależy mi na sprawnej pompie ciepła niż na wysyłkach i oddawaniu. Moim zdaniem te cykliczne, raz na minutę gwałtowne skoki poboru mocy, że aż wentylator przygasa to są próby ruszenia agregatu, który stawia opór. Błędu nie pokaże, bo czujniki wszystkie są sprawne, przepływ prawidłowy, ciśnienie gazu także. Zatem...prawdopodobnie do oddania.
    andrz6
    Poziom 14  
    Ok. Zaraz zmierzę.

Temperatura przed i za chłodnicą jest taka sama. 18.5 st.
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    Poza tym przy pracującej pompie musi wypływac skraplająca się woda - pod spodem masz wyjście na wężyk chyba ze go nie ma w takim razie powinna być już spora kałuża pod pompą.
    andrz6
    Poziom 14  
    Tak, zapomniałem dodać. Kondensatu brak.
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    No cóż - niestety chyba uszkodzona - podam cenę nowa katalogowo kosztuje 5500 netto. w obudowie z ABS 4600 netto
    andrz6
    Poziom 14  
    Już są po 3500 na alle... :) Nawet taka cena mnie nie interesuje. Za te pieniądze mam tyle drewna do podgrzewania, że na kilka lat by starczyło :)
    andrz6
    Poziom 14  
    Jeśli ją rozkręcę, to cwany handlarz to rozpozna. Dałem za to 1000 zł i chcę je odzyskać. Jeśli to tylko kondensator, to niech sobie sprzedawca sam go sprawdza tym bardziej, że jest elektrykiem. Umowa była taka: ja tylko sprawdzam. Działa- OK. Nie działa - odsyłam. Poza tym, nie mam nawet sprzętu by ten kondensator prawidłowo zmierzyć. Nawet gdybym się pokusił, to nie mam jak.
    jega
    Poziom 24  
    technikabasenowa napisał:
    Przy za dużym przepływie wody przez wymiennik słabiej odbiera ciepło.
    Czemu? Chyba do kawitacji jeszcze daleko? Więc co miałoby powodować takie zjawisko?

Dodano po 6 [minuty]:

technikabasenowa napisał:
    Poza tym przy pracującej pompie musi wypływac skraplająca się woda
    Niekoniecznie. To zależy od różnicy między temperaturą powietrza a temperaturą punku rosy. Przy suchym powietrzu nie będzie wykraplania.
    andrz6 napisał:
    Temperatura przed i za chłodnicą jest taka sama. 18.5 st.
    W takiej sytuacji na pewno wykraplania nie będzie ale też prawie na pewno nie działa sprężarka. Powinna być różnica paru stopni - większa niż dla wody.

Dodano po 5 [minuty]:

andrz6 napisał:
    Poza tym, nie mam nawet sprzętu by ten kondensator prawidłowo zmierzyć. Nawet gdybym się pokusił, to nie mam jak.
    To nic trudnego. Ostatnio był o tym wątek:
    230V - Silnik się grzeje na kondensatorze 11uF a na 6uF nie rusza
    jega
    Poziom 24  
    p.obelix napisał:
    Kolego Jega tak na chłopski rozum : przemiataj palcem nad płomieniem świeczki szybko lub wolno kiedy się po czujesz ciepło :)
    Może cię to zdziwi, ale nie po to kilkanaście lat chodziłem do szkół a później jeszcze kilka studiowałem, żeby świat poznawać "na chłopski rozum". Wolę analizować zjawiska korzystając ze znajomości np. praw fizyki. W twoich sugestiach, że ze wzrostem przepływu spada sprawność wymiennika ciepła sensu nie widzę. Przynajmniej aż do granicy kawitacji...
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    jega napisał:
    p.obelix napisał:
    Kolego Jega tak na chłopski rozum : przemiataj palcem nad płomieniem świeczki szybko lub wolno kiedy się po czujesz ciepło :)
    Może cię to zdziwi, ale nie po to kilkanaście lat chodziłem do szkół a później jeszcze kilka studiowałem, żeby świat poznawać "na chłopski rozum". Wolę analizować zjawiska korzystając ze znajomości np. praw fizyki. W twoich sugestiach, że ze wzrostem przepływu spada sprawność wymiennika ciepła sensu nie widzę. Przynajmniej aż do granicy kawitacji...

Nie wdając się w ocenę kolegi i jego pobierania nauk - praktyka z lat wielu przy za dużym przepływie wody spada sprawność - więc chłopski rozum działa lepiej niż szkło mędrca :D
    andrz6
    Poziom 14  
    Pompa oczywiście do zwrotu ale to sobie dziś podsumowałem.
    Posiadam kolektor słoneczny zbudowany z grzejników, który służy do podgrzewania basenu. Przy powierzchni absorbera 480 x 60 cm, przy przepływie ok 2 m3/h różnica temperatur wlot/wylot ok 2 st. w dniu dzisiejszym, przy sierpniowym słońcu, gdzie moc pompy filtracyjnej wynosi 190W. Pompa ciepła: 1 kW, różnica temperatur 1 st. Oczywiście zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tych obliczeń i z faktu, że kolektor słoneczny nadaje się tylko na słońce i to mocne. Nie mniej jednak...
    andrz6
    Poziom 14  
    Jakby mi ktoś sprzeda sprawną pompę za 1000 - 1300 zł. być może tak. Powyżej tej sumy podziękuję.
    jega
    Poziom 24  
    Pompa jest niezastąpiona, jeżeli chcesz wcześnie rozpocząć sezon. Oczywiście ma to swoją cenę....
    andrz6
    Poziom 14  
    Co to znaczy wcześnie zacząć sezon?
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    andrz6 napisał:
    Jakby mi ktoś sprzeda sprawną pompę za 1000 - 1300 zł. być może tak. Powyżej tej sumy podziękuję.

Szansa na kupno sprawnej w tej cenie jest ................ ciężka delikatnie mówiąc - ceny nowych na allegro jak dla mnie są co najmniej dziwne, sprzedają praktycznie w cenach hurtowych - więc powiedz mi jak będą się wywiązywać z ewentualnej gwarancji?
    andrz6
    Poziom 14  
    Teoretycznie wiąże nas prawo i nie ma znaczenia kto kupuje i kto sprzedaje. Byle podmiot gospodarczy. Ale to oczywiście dywagacje, bo w praktyce wychodzi inaczej.
    jega
    Poziom 24  
    andrz6 napisał:
    nie ma znaczenia kto kupuje i kto sprzedaje
    Niezupełnie. Gwarancji mogą udzielać różne podmioty w tym sprzedawca. Co więcej jest to opcjonalne i np. zakres gwarancji może być uzależniony od tego, kto jest nabywcą. Nieco inaczej jest z rękojmią. Tu dowolności jest mniej, odpowiada zawsze sprzedawca (a nie np. producent), ale i tu np. w przypadku gdy nabywca jest konsumentem nie można wyłączyć rękojmi umownie, ale gdy jest nim przedsiębiorca to już jest to dozwolone.