Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa ciepła - Pompa ciepła do basenu

andrz6 25 Sie 2016 08:41 4257 52
  • #1 25 Sie 2016 08:41
    andrz6
    Poziom 14  

Witam
    Od jakiegoś czasu interesuję się pompą ciepła do basenu. Z tego co wyczytałem, są to pompy ciepła dedykowane do basenów, przez które można tłoczyć wodę bezpośrednio basenową. Mam zdjęcie tabliczki znamionowej przykładowej pompy. Posiadam także basen o powierzchni 30 mkw i głębokości ok 150 cm - czyli ok 50 m3 pojemności. Zastanawiam się nad zakupem takiej pompy tym bardziej, że posiadam szklane pomieszczenie, dość duże, gdzie temperatura w dzień, kiedy świeci słońce potrafi dojść do 40 st. i wyżej. W tym pomieszczeniu mogła by stać pompa.
    Z tabliczki wynika, że moc cieplna urządzenia wynosi kW, natomiast pobór mocy wynosi 1 kW. Mam rozumieć, że pozostałe 6 kW to zysk energetyczny z ciepłego powietrza?
    Na jakiej zasadzie działa taka pompa?

0 29
  • #2 25 Sie 2016 17:44
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

andrz6 napisał:
    Na jakiej zasadzie działa taka pompa?

Jak każda inna pompa ciepła jest wiele informacji w google jak i na naszym forum. Ogólnie to pompa ciepła odbiera energię z jednego medium i przekazuje energię do drugiego medium. Ilość ciepła zależy od wielkości sprężarki jak i wielkości wymienników ciepła.

0
  • #3 26 Sie 2016 08:20
    andrz6
    Poziom 14  

Tak, zdążyłem się już zorientować, chociaż i tak nie mieści mi się to w głowie. Inną sprawą jest opłacalność tego urządzenia. Pobiera 1 kW mocy, oddaje 7 kW. To są oczywiście deklarowane przez producenta wartości przy określonych założeniach. Ciekaw jestem jak to wygląda w praktyce. Czy taka pompa powietrze - woda jest opłacalna przy uwzględnieniu cen prądu?

0
  • #5 26 Sie 2016 10:34
    andrz6
    Poziom 14  

Tak, chodzi tylko i wyłącznie o dogrzewanie basenu. Generalnie chodzi mi tylko o to, czy "gra jest warta świeczki". Jak się mają korzyści do kosztów. Bo zdaję sobie sprawę, że podane parametry są parametrami podanymi w najkorzystniejszych warunkach.

2
  • #6 26 Sie 2016 10:47
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

W pompie ciepła nie ma nic odkrywczego czy kupisz tą czy innego producenta wydajność urządzenia będzie bardzo podobna. Najlepiej wziąć dokumentację techniczną i tam sprawdzić jaka jest faktyczna wydajność dla urządzeń w twoim przypadku np. temperatura zewnętrzna 20 stopni i temperatura wody 28-30 stopni. Jeśli za mierzasz grzać wodę zimą to sprawdzasz przy temperaturze zewnętrznej -5 stopni. A oprócz pompy ciepła to w grę wchodzą panele słoneczne, grzanie gazem, czy palenie w kotle drewnem węglem ?

0
  • #7 26 Sie 2016 11:15
    andrz6
    Poziom 14  

Zamierzam dogrzewać wodę tylko w sezonie letnim. Basen jest przykrywany dodatkowo folią na noc. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak pisałem wyżej, posiadam nieopodal basenu takie szklane pomieszczenie, ze szklanym dachem i ścianami. Taki ogród zimowy. Kubatura tego pomieszczenia wynosi 76 m3. Jest możliwość otwarcia drzwi i zapewnienia dopływu powietrza. W pomieszczeniu tym temperatura powietrza jest zdecydowanie wyższa od otoczenia, z pewnością o jakieś 10 - 15 st wyższa. Czy ustawienie tam pompy ciepła podniesie jej wydajność w stosunku do tego, jakby miała stać na zewnątrz?

0
  • #8 26 Sie 2016 12:17
    jega
    Poziom 24  

p.obelix napisał:
    Jeśli za mierzasz grzać wodę zimą to sprawdzasz przy temperaturze zewnętrznej -5 stopni.
    Te pompy nie nadają się do grzania wody zimą. Na ogół stoją w ogrodzie i wówczas na zimę trzeba je opróżnić z wody a najlepiej zdemontować i przenieść do ogrzewanego pomieszczenia.

Pomysł i ustawieniem w pomieszczeniu jest dyskusyjny z dwóch powodów. Pompa będzie ochładzała pomieszczenia z wydajnością zbliżoną do wydajności ogrzewania basenu - obawiam się, że temperatura szybko spadnie. Ponadto hałas może być dokuczliwy.

Aby dogrzać basen o kubaturze 50m³ taka pompa będzie musiała pracować praktycznie na okrągło. To dobre rozwiązanie ale warto pomyśleć też o panelach słonecznych lub rurkach ogrzewanych słońcem - na portalu jest masę tematów.

0
  • #9 26 Sie 2016 13:31
    andrz6
    Poziom 14  

Panele słoneczne też mam, oczywiście własnej produkcji. Pomieszczenia nie ochłodzi. To jest całkowicie szklany ogród zimowy, nagrzewa się mocno jak tylko jest słońce.

Dodano po 2 [minuty]:

Poza tym nie chodzi mi o pracę pompy w trybie automatycznym, czyli pilnowanie zadanej temperatury. Chodzi mi o dogrzewanie, rekompensowanie strat nocnych itd. Sprzedawcy podają, że rożnica temp. na wejściu i wyjściu wynosi ok 5 st. przy przepływie 2.5 m3/h. To oznacza, że 10 godzin pracy pompy (koszt ok 7 zl za prąd) podniesie mi temperaturę w basenie o 2.5 st. co dla mnie jest już zadowalającym wynikiem.

0
  • #10 26 Sie 2016 14:39
    jega
    Poziom 24  

andrz6 napisał:
    Sprzedawcy podają, że rożnica temp. na wejściu i wyjściu wynosi ok 5 st. przy przepływie 2.5 m3/h
    Ta.... wszystko to być może, lecz ja to między bajki włożę

Proste obliczenia pokazują, że aby ogrzać 2,5m³ wody o 5°C mocą 7kW (a to optymistyczne założenie) trzeba grzać ponad 2h. Tak jak napisałem, żeby utrzymać tak wysokie temperatury jak piszesz przyjdzie grzać na okrągło.
    andrz6 napisał:
    Pomieszczenia nie ochłodzi. To jest całkowicie szklany ogród zimowy, nagrzewa się mocno jak tylko jest słońce.
    A jak zajdzie za chmurę? A wieczorem, nocą? Zresztą, sam się przekonasz.

0
  • #11 26 Sie 2016 14:53
    andrz6
    Poziom 14  

Jak zajdzie za chmurą, wieczorem lub nocą na zewnątrz jest także chłodniej. W tym pomieszczeniu ZAWSZE jest o wiele cieplej niż na zewnątrz. Pytanie, czy wyższa temp. otoczenia wpływa na sprawność pompy.

0
  • #12 26 Sie 2016 15:22
    jega
    Poziom 24  

andrz6 napisał:
    Pytanie, czy wyższa temp. otoczenia wpływa na sprawność pompy.
    Oczywiście, im wyższa temperatura (w granicach dopuszczalnych dla eksploatacji, ale tego nie przekroczysz) tym wyższe COP czyli sprawność pompy.
    andrz6 napisał:
    W tym pomieszczeniu ZAWSZE jest o wiele cieplej niż na zewnątrz.
    TERAZ tak jest, jak włączysz 6kW chłodzenia to już niekoniecznie. Spróbuj wykonać w myśli eksperyment odwrotny - załóż, że wstawisz tam 3 "farelki" po 2kW każda nocą lub zimą - jak dużej różnicy temperatur byś się spodziewał? Optymalnie byłoby, gdybyś mógł czerpać ciepło z tego pomieszczenia ale np. otwierając drzwi mógł zapewnić, ze istotnie NIGDY temperatura nie spadnie poniżej tej na zewnątrz.

0
  • #13 26 Sie 2016 15:59
    andrz6
    Poziom 14  

Oczywiście, że drzwi muszą i są zawsze otwarte latem, bo temperatura sięga tam ponad 50 st. i wyżej. Przy otwartych drzwiach w taki dzień jak dziś, temperatura waha się między 35 - 38 st. przy otwartych drzwiach. W cieniu na zewnątrz jest w tej chwili 28 st.

0
  • #15 27 Sie 2016 00:02
    andrz6
    Poziom 14  

Pompę kupiłem używaną, z gwarancją rozruchową. Jeśli tylko okaże się, że jest sprawna, natychmiast zdam relację. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zaangażowanie.

0
  • #16 29 Sie 2016 15:14
    andrz6
    Poziom 14  

Witam ponownie
    Otrzymałem dziś to urządzenie, podłączyłem. Pompa jednak nie grzeje. Symptomy:
    - wyświetlacz nie wyświetla żadnych błędów
    - jest ustawiona w trybie grzania
    - prawidłowo pokazuje temp. wody wlotowej
    - wentylator pracuje
    - przepływ wody prawidłowy
    - Co kilkadziesiąt sekund następuje gwałtowny wzrost poboru mocy na ok. kilka sekund i tak w kółko. Tak jakby coś się załączało i wyłączało. Jest to znaczny pobór bo wybija bezpiecznik 10A.
    Co jeszcze można sprawdzić i zrobić?
    Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • #18 29 Sie 2016 15:51
    andrz6
    Poziom 14  

Rozmawiałem z przedstawicielem od tych pomp. Powiedział, że tak naprawdę różnica temperatur nie jest wyczuwalna, że powinna wynosić od 1 do 2 st. Sprawdziłem w parametrach, woda wpływająca 24 st, wypływająca 25 st. Ponadto dodał, że gdyby się cokolwiek działo z pompą to z pewnością byłby jakiś błąd na wyświetlaczu. Sam nie wiem co o tym myśleć.

Z drugiej strony, to chyba nie jest normalne, że cyklicznie co kilkadziesiąt sekund następuje taki skok poboru mocy, że aż wentylator przygasa. Jak dla mnie, co prawda laika wygląda to na sprężarkę. Różnica temperatur między wlotem a wylotem wynosi 1 st, co także jest bardzo miernym wynikiem, moim zdaniem.

0
  • #19 29 Sie 2016 17:48
    jega
    Poziom 24  

andrz6 napisał:
    Różnica temperatur między wlotem a wylotem wynosi 1 st
    Na to nie patrzę w ogóle, bo faktycznie przy prawidłowo działającej pompie i rozsądnym przepływie różnica będzie rzędu 1°C a błąd pomiaru temperatury w tych urządzeniach może być tego rzędu. Moja pompa potrafi pokazać, że wypływająca woda jest chłodniejsza od wpływającej :D
    andrz6 napisał:
    Jak dla mnie, co prawda laika wygląda to na sprężarkę.
    Obawiam się, że masz rację, choć jeżeli prąd znamionowy to 4,7A to przy rozruchu (jeżeli tam nie ma inwertera) ma prawo wziąć więcej niż 10A. Powinieneś użyć zabezpieczenia co najmniej 16A i to C a nie B. W dokumentacji nie podali zalecanego zabezpieczenia? Może po prostu nie może wystartować?

0
  • #20 29 Sie 2016 18:02
    andrz6
    Poziom 14  

Ta pompa załącza się bez problemu. Teraz mam bezpiecznik 16A. Zastanawiający jest tylko fakt cyklicznych skoków poboru mocy, że aż wentylator dość mocno zwalnia. Czy tak powinno być?

0
  • #21 29 Sie 2016 18:21
    jega
    Poziom 24  

andrz6 napisał:
    Teraz mam bezpiecznik 16A.
    Mam nadzieję, że zmiana nie ograniczyła się do wymiany bezpiecznika i linia zasilająca ma parametry odpowiednie do takiego poboru mocy? Bo z tych objawów to powiedziałbym, że masz zasilanie doprowadzone linią o zbyt dużej impedancji i w momencie rozruchu sprężarki napięcie zasilające niepokojąco spada. To może doprowadzić do poważnych problemów z pożarem włącznie.

Samo włączenie pompy nie oznacza, że włącza się sprężarka. Pompa musi się sprawdzić, ustalić warunki pracy i dopiero sterownik podejmuje decyzję o uruchomieniu sprężarki. Jeżeli przy tym nastąpi obniżenie napięcia zasilania może zareagować jej wyłączeniem. Upewnij się, że zasilanie jest ok.

0
  • #22 29 Sie 2016 18:39
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Trochę za mała ta pompa do twojego basenu - HYDRO Po 7 max 30m3
    Pompa musi stać na zewnątrz, pobór powietrza nie może być bliżej niż około 50cm od ściany.
    Róznica temperatur to przy pro 7 to około 1 stopnia.
    Jak w twoich postach musi być bypass bo przy za dużym przepływie wody ponad 2-3m3 spada sprawność.

0
  • #23 29 Sie 2016 18:50
    andrz6
    Poziom 14  

Przepływ mam ustawiony na ok 2400/h, sprawdzane kilkakrotnie. Przepływ zatem mam optymalny. Pompa stoi na wolnym powietrzu. Robię obecnie test godzinowy poboru mocy. Na razie, przez 30 min . pracy wzięła ok 0.4 kWh.

Skoro ta pompa podnosi temp. wody o s 1 st. przy poborze prądu ok 1kWh, to gdzie tu jest interes? Przepompuje cały basen ok. 30 m3 wody w ciągu 12 godzin i podniesie temperaturę wody o zaledwie jeden stopień, przy czym pobierze prądu za ok 10 zł. To są rozczarowujące wyniki.

0
  • #24 29 Sie 2016 20:37
    jega
    Poziom 24  

Przecież już dawno Ci pisałem (post #10), że oczekujesz cudów.

Przy ogrzewaniu adiabatycznym (bez wymiany ciepła z otoczeniem) aby ogrzać 30m3 o jeden stopień mocą 7kW trzeba grzać 5h. Przez całą dobę o niespełna 5 stopni. A to optymistyczne założenia, bo zakładają moc znamionową i brak wychładzania. Pompa powinna zużyć na to ok. 30 kWh energii. Na lepsze wyniki nie licz, fizyka i matematyka są bezwzględne.

andrz6 napisał:
    Na razie, przez 30 min . pracy wzięła ok 0.4 kWh.
    To trochę mało, obawiam się, że przy takiej mocy (0,8kW) nie ma szans, by dała 7kW mocy grzewczej.
    technikabasenowa napisał:
    przy za dużym przepływie wody ponad 2-3m3 spada sprawność.
    a to niby czemu?

0
  • #25 29 Sie 2016 20:40
    technikabasenowa
    Poziom 33  

jega napisał:
    andrz6 napisał:
    Na razie, przez 30 min . pracy wzięła ok 0.4 kWh.
    To trochę mało, obawiam się, że przy takiej mocy (0,8kW) nie ma szans, by dała 7kW mocy grzewczej.
    technikabasenowa napisał:
    przy za dużym przepływie wody ponad 2-3m3 spada sprawność.
    a to niby czemu?

To realne ale zależne od temperatury powietrza.
    Przy za dużym przepływie wody przez wymiennik słabiej odbiera ciepło.

0
  • #26 29 Sie 2016 21:04
    andrz6
    Poziom 14  

Zastanawiam się tylko, czy przy tak stosunkowo niskim, a na pewno znacznie niższym poborze prądu względem tego, co podaje producent (1.07 kW) można mówić o tym, że pompa jest sprawna. Przez 3 godziny pracy licznik posunął się o 2 kWh, przy czym pracuje laptop, pompa filtracyjna o. 250W oraz sama pompa ciepła. Czy tak niski pobór prądu może wskazywać na niewłaściwą pracę tej pompy?

0
  • #27 29 Sie 2016 21:09
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Może tak być, przecież agregat nie musi pracować cały czas jeżeli osiąga temperaturę zadaną to się wyłącza lub termostat źle działa.

0
  • #28 29 Sie 2016 21:10
    andrz6
    Poziom 14  

Temperatura zadana to max, czyli 41 st. Woda wpływająca ma 24. Z tego co słyszę i widzę, pracuje cały czas tak samo.

0
  • #29 29 Sie 2016 21:16
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Jeżeli dobrze odczytujesz to za mało pobiera energii,
    Kupiona używka - podaj wymiary może tu jest problem czy to jest pro 7?
    sterownik ma cyfrowy?
    Powinna mieć wymiary 930/350/550

0
  • #30 29 Sie 2016 21:22
    andrz6
    Poziom 14  

To jest Pro 7. Tak jak na tabliczce napisane. Mam po prostu wrażenie, że tam tylko wentylator pracuje. 28x93x55. Tak, sterownik cyfrowy, cokolwiek to znaczy. Ma taki sam, jak wszystkie inne z tego modelu.

0