Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny stabilizator napięcia z oddzielnym pomiarem napięcia.

Przjaciel 25 Sie 2016 09:14 366 0
 • #1 25 Sie 2016 09:14
  Przjaciel
  Poziom 9  

  Witam!

  Jak źle pocelowałem z działem, to przepraszam.
  Szukałem odpowiedzi na moje pytanie, ale nie udało mi się jej znaleźć. W razie czego przepraszam.

  Poszukuje stabilizatora napięcia, najlepiej regulowanego, który będzie mierzył napięcie które stabilizuje nie z własnego wyjścia, tylko z oddzielnego pinu.
  Tak bardziej sytuacyjnie, aby było dokładniej wiadomo o co mi chodzi. Chciałem zbudować zasilacz stabilizowany. Nic niby trudnego, LM317T + tranzystorowy bocznik. Problem powstał kiedy dodałem do obwodu amperomierz i elektroniczny wyłącznik nadprądowy. Niby oporność bocznika w amperomierzu jest niewielka, ale przy 15A ma już znaczenie w obwodzie. Dodatkowo zabezpieczenie nadprądowe wymaga ok 1V spadku na własnym boczniku, aby zadziałało. Doszło do tego że ustawiałem 12V na stabilizatorze, a pod obciążeniem na wyjściu uzyskiwałem 10,7V przy 12A. Stabilizator utrzymywał nadal to 12V, ale spadki w bocznikach zrobiły swoje.
  I tu powraca moje pytanie, czy jest regulator wysokoprądowy (może być z tranzystorem bocznikującym) który pomiar napięcia pobierał by oddzielną nóżką bezpośrednio z zacisków zasilacza, tak aby na nich utrzymywał to np. 12.0V nie zależnie od spadku napięcia na bocznikach, przewodach, lutach, itd po drodze od stabilizatora do zacisków zasilacza? Preferował bym stabilizator scalony.

  Pozdrawiam Michał.

  0 0