Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prywatne IP a przekierowanie portu.

kozak21193 25 Sie 2016 17:04 1248 6
 • #1 25 Sie 2016 17:04
  kozak21193
  Poziom 8  

  Witam, mam problem, mianowicie posiadam internet w Inei, która oferuje mi prywatne IP. Chciałem pograć ze znajomym w grę za pośrednictwem programu Tunngle, jednak widzę na jego nicku czerwony krzyżyk, przez co nie mogę nawiązać z nim połączenia. Tunngle również informuje mnie o tym, że port 11155 jest zablokowany i żeby wszystko funkcjonowało tak jak powinno to powinienem go odblokować, tak też zrobiłem.

  Posiadam dwa routery, pierwszym otrzymałem od inei i jest on piętro niżej, natomist drugi router na górze wykorzystałem aby pełnił funkcję switcha - i taką funkcję spełnia, nie mam problemów z internetem itd. W takiej konfiguracji rozumiem, że przekierowanie portu powinno się odbywać z routera pierwszego, do którego podłączony jest WAN, do ip komputera stacjonarnego - tak też zrobiłem, jednak Tunngle krzyczy nadal, iż mam zablokowany port.

  I teraz odnoszę się do Was, czy prywatne IP jest powodem tego, że nie mogę przekierować portu? Czy musiałbym dzwonić do Inei, by zmienili moje IP na publiczne? Nie ma szans, by posiadać odblokowany port na prywatnym IP? Z góry dzięki za odpowiedzi.

  0 6
 • #2 25 Sie 2016 17:35
  jprzedworski
  Specjalista Sieci, Internet

  kozak21193 napisał:
  ,... do którego podłączony jest WAN
  Ale w WAN też masz adres prywatny skoro:
  kozak21193 napisał:
  internet w Inei, która oferuje mi prywatne IP
  Nic z tym nie zrobisz.

  0
 • #3 25 Sie 2016 17:38
  kozak21193
  Poziom 8  

  No czyli rozumiem, że póki nie zadzwonię do INEI i nie poproszę o zmianę prywatnego IP na publiczne(mają taką możliwość), to portów przekierowywać nie będę mógł? Okej, to w takim razie czas dzwonić. Jeszcze jedno pytanie - czy warto dla jakiegoś Tunngle zmieniać prywatne ip na publiczne? Słyszałem, że publiczne jest bardziej narażone na ataki z zewnątrz.

  0
 • #4 25 Sie 2016 19:03
  baser
  Poziom 13  

  Czy na drugim routerze zmianiałeś tryb pracy? Jeżeli nie, to masz 2 routery po drodze i na drugim również muszisz przekierować port lub to zmienić.

  Router operatora: przekierowanie portu dla IP Twojego routera (np. stałe IP dla adresu MAC Twojego routera - abyś nie stracił przekierowania po restarcie sprzętu).
  Twój router: przekieirowujesz port dla IP swojego komputera (najlepiej gdy nadasz je statycznie, np na .101, a serwer DHCP ustawisz w zakresie 1-100 nie stracisz wtedy ustawien po restarcie sprzętu)

  0
 • #5 25 Sie 2016 19:07
  kozak21193
  Poziom 8  

  baser napisał:
  Czy na drugim routerze zmianiałeś tryb pracy? Jeżeli nie, to masz 2 routery po drodze i na drugim również muszisz przekierować port.

  Router operatora: przekierowanie portu dla IP Twojego routera (np. stałe IP dla adresu MAC Twojego routera - abyś nie stracił przekierowania po restarcie sprzętu).
  Twój router: przekeirowujesz port dla IP swojego komputera (najlepiej gdy nadasz je statycznie - nie stracisz ustawien po restarcie sprzętu)


  W routerze operatora ustawiłem w "Static IP Leases" adres mac wraz z ip mojej stacjonarki i mam włączone DHCP(na moim routerze DHCP jest wyłączone), natomiast na drugim routerze internet z pierwszego przekazuję przez ethernet do LAN1 i z LAN2 mam drugi ethernet który idzie do stacjonarki. Dowiedziałem się, że jeżeli w taki sposób mam podłączone wszystko, nie muszę ustawiać forwardingu na drugim routerze, a po prostu z pierwszego puścić port 11155 z adresacją na statyczne IP mojej stacjonarki.

  0
 • #6 25 Sie 2016 19:14
  baser
  Poziom 13  

  Wyłączyłeś serwer DHCP na R2? Przewód z R1 wpiąłeś do gniazda nie WAN w R2? Nadałeś recznie adres IP R2 zgodny podsiecią na R1 poza zakresem DHCP?

  0
 • #7 25 Sie 2016 20:20
  jprzedworski
  Specjalista Sieci, Internet

  kozak21193 napisał:
  No czyli rozumiem, że póki nie zadzwonię do INEI i nie poproszę o zmianę prywatnego IP na publiczne(mają taką możliwość), to portów przekierowywać nie będę mógł?
  Niestety tak. Ale sprawdź jeszcze na WAN routera od INEI, jaki tam ci wyświetla adres IP.
  kozak21193 napisał:
  czy warto dla jakiegoś Tunngle zmieniać prywatne ip na publiczne?
  Nie wiem, co to Tunngle, ale każde otwarcie własnej sieci na zewnątrz zmniejsza bezpieczeństwo. A parametry łącza są w ogóle wystarczające?

  0