Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z drukarka OKI Microline 321 Elite

kamilow 06 Jul 2005 17:25 8264 5
    kamilow
    Level 11  
    Witam mam następujacy problem ze dostałem w pracy dwie stare drukarke OKI Microline 321 Elite do drukowania. Problem polega na tym, ze jedna drukarka po podłączeniu do komputera bez problemowo drukuje polskie litery i znaki. Natomiast jak taka samą drukarke drugą podepne do tego samego komputera juz mi nie drukuje polski liter i znaków. Czy ktoś miał podobny problem i pomoże co zrobic aby drukowała poprawnie polskie znaki.
    P.S czy posiada ktos instrukcje po polsku do tej drukarki w wordzie lub pdf i moze przesłac na moja skrzynke bonitto(malpa)poczta.onet.pl będe bardzo wdzięczny pozdrawiam.
    wladekp
    Level 15  
    z tgo co podałeś wnioskuję że chodzi o polskie znaki z DOS-a
    wejdż w ustawienia drukarki i ustaw tą samą strone kodową
    w ustawienia wchodzisz wciskając klawisz menu jak naciśniesz print to drukarka wydrukuje ci swoje ustawienia - możesz porównać
    kamilow
    Level 11  
    Witam wladekp dzieki za podpowedz, wczesniej niemiałem kontaktu z drukarkami igłowymi i nastepne pytanie po wydrukowaniu ustawien drukarki jak zmienic aby drukowała polskie znaki pod dosem pozdrawiam
    Jeszcze jedno zainstalowane sa sterowniki windowsowe, jakie polecacie lepsze sterowniki i skąd je mozna sciągnąc pozdrawiam.
    kosmita
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ściągnij sobie ze strony oki instrukcje obsługi do OKI ML 3320 ma trochę inne opcje ale metodologię ustawiania opcji tą samą, poczytaj najpierw w jaki sposób obsługuje się takie drukarki zanim zaczniesz je obsługiwać..
    Ciebie w menu interesują opcje:
    "Symbol Sets Code page " teraz musisz się dowiedzieć w jakim standardzie polskich znaków drukuje program i taki standard ustawić.. albo wydrukować ustawienia z drugiej drukarki i ustawić tą bez polskich znaków tak samo
    wladekp
    Level 15  
    jeżeli drukujesz z DOS-a to sterowniki zainstalowane w Windows nie mają znaczenia, w programie ustawiasz tylko standard polskich znaków (latin, Mazowia)
    co do ustawiania - (podam ci na przykładzie oki 33xx ale w 3xx jest analogicznie - po prostu w tej chwili większość używa 33xx i to pamiętam)
    na wydruku ustawień masz 3 kolumny (układ drzewa)
    przykładowo Printer Control Emulation Mode EPSON FX
    lub Font Print Mode Utility
    do poruszania się w 1 kolumnie czyli grupy naciskasz przycisk GROUP, dla przechodzenia w drugiej kolumnie przycisk ITEM, a dla zmiany ustawień w 3 kolumnie przycisk SET.
    po dokonaniu zmian wyłączasz i włączasz drukarkę
    najlepiej skopiuj ustawienia z drukarki która ci dobrze działa
    Te drukarki mają na tyle bogate możliwości konfiguracji, że można je dostosować pod każdy program i użytkownika
    sq3evp
    Level 32  
    wladekp wrote:
    jeżeli drukujesz z DOS-a to sterowniki zainstalowane w Windows nie mają znaczenia, w programie ustawiasz tylko standard polskich znaków (latin, Mazowia)

Sama drukarka drukuje przy przekierowaniu strumienia na LPT1. Czyli to sa tylko ustawienia drukarki. Niektóre programy pod DOS nie wymagają sterowników. Wystarczy drukarka podłączona pod LPT1.