Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

intel SSD X25-M sekcja zasilania , napięcie, zwarcie

25 Sie 2016 17:30 669 5
  • Poziom 27  
    witam, jak zły dział proszę o przeniesienie.

Padł mi dysk SSD INTEL X25-M G2 160GB, martwy zupełnie, bios nie widzi, zewnętrzny kontroler też nie, rozebrałem i sprawdziłem sekcje zasilania, są łącznie 3 cewki, na dwóch jest napięcie ok 1.32V, na jednej 0,12, a raczej jakieś zwarcie, tak jak na rysunku. Podejrzewam, że na wszystkich trzech cewkach powinno być jakieś napięcie, układ który reguluje napięcie jest oznaczony, ale nie jestem w stanie odczytać co to jest, prawdopodobnie "8YN".

Proszę o poradę, czy dobrze kombiunje i ewentualnie na jaki układ wymienić ten element ?

intel SSD X25-M sekcja zasilania , napięcie, zwarcie
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    Nie chodzi o rezystancję na kondensatorze, tylko o to że na jednym jest zwarcie, mierzyłem napięcie pomiędzy masą, a cewką, miernikiem, zwykłym takim za 5 zł, sorry Ja widzę trzy cewki czyli jakieś 3 obwody zasilania i na jednym jest zwarcie, układ pokazany na zdjęciu grzeje się, więc coś jest nie tak, albo z układem, albo układem którego zasila, może i nie jestem elektronikiem , ale wiem jedno... mam 50% że naprawię dysk wymieniając układ wskazany na zdjęciu.
  • Poziom 34  
    procsa napisał:
    Ja widzę trzy cewki czyli jakieś 3 obwody zasilania

Bo Ty widzisz co chcesz zobaczyć, a nie co tam jest :)
    Narobiłeś tyle czerwonych kreseczek, że ...
    mierzysz kondensatory wlutowane w płytę, nie masz schematu a więc nie wiesz do czego są podłączone. Mierzysz napięcie na cewce miernikiem uniwersalnym (za 6 złotych - to już mniejsza z tym) i chcesz diagnozy? Hmm...
    Żeby choć zdjęcie przedstawiało Twój dysk w rzeczywistości. A pewnie nie przedstawia.
    Bo po co druga cewka bez kontrolera przetwornicy? Dziwnie to wygląda. Jaki tam kontroler jest? Wiesz? Skoro chcesz go wymieniać.
    Poza tym, jeśli kondensator jest na wyjściu przetwornicy i na nim jest 0V, kontroler się grzeje, to możemy powiedzieć, że na pewno uszkodzona przetwornica? Czy zwarcie za nią?
  • Poziom 38  
    Znalazłeś pewnie dysk z serii "nietestowane" albo po prostu nie doczytałeś i teraz myślisz co z nim zrobić. Odpowiedź jest prosta - nic nie zrobisz. Miernikiem za 5zł nie zmierzysz takiego napięcia. Pokazuje 0.12V a równie dobrze może być tam 5V, nie oznacza to, że miernik jest uszkodzony tylko on jest przystosowany do mierzenia napięcia sieciowego lub stałego a tam masz przebieg prostokątny którego mierzyć nie umie i po prostu pokazuje głupoty. Bez oscyloskopu nic nie zrobisz. Daj sobie spokój.
    Nadal mi nie odpowiedziałeś czemu mierzyłeś rezystancję kondensatora.
  • Poziom 27  
    Jawi_P napisał:
    Żeby choć zdjęcie przedstawiało Twój dysk w rzeczywistości. A pewnie nie przedstawia.

Jakie to ma znaczenie ?

Jawi_P napisał:
    Jaki tam kontroler jest?Wiesz? Skoro chcesz go wymieniać.
    Poza tym, jeśli kondensator jest na wyjściu przetwornicy i na nim jest 0V, kontroler się grzeje, to możemy powiedzieć, że na pewno uszkodzona przetwornica? Czy zwarcie za nią?

Tego nie wiem, ale miałem nadzieję, że tak stare dyski są już w pewnym stopniu prześwietlone przez pewnych użytkowników, a tym samym liczyć na podpowiedź co to za kontroler... i tak jak już pisałem wcześniej, mam 50% szans wymieniając ten element. według pomiarów, wychodzi na to, że może mieć on dwa wyprowadzenia napięcia, dlatego u góry fotki jest jeden a dwie cewki, a na dole jeden i jedna cewka...

szymon122 napisał:
    Znalazłeś pewnie dysk z serii "nietestowane" albo po prostu nie doczytałeś i teraz myślisz co z nim zrobić. Odpowiedź jest prosta - nic nie zrobisz. Miernikiem za 5zł nie zmierzysz takiego napięcia. Pokazuje 0.12V a równie dobrze może być tam 5V, nie oznacza to, że miernik jest uszkodzony tylko on jest przystosowany do mierzenia napięcia sieciowego lub stałego a tam masz przebieg prostokątny którego mierzyć nie umie i po prostu pokazuje głupoty. Bez oscyloskopu nic nie zrobisz. Daj sobie spokój.
    Nadal mi nie odpowiedziałeś czemu mierzyłeś rezystancję kondensatora.

Tyle to wiem, że dokładnych wartości żadnych tam nie pomierzę, ale orientacyjne tak, i skoro gdzieś jest napięcie, a gdzieś gdzie powinno być jest jego brak, więc uznaję, że coś jest nie tak :) Nie chodzi o to , że mierzyłem rezystancje, tylko chciałem "pokazać" , że tam gdzie jest napięcie, nie ma zwarcia, a tam gdzie jest brak napięcia jest zwarcie. Wiem, że jak jest zwarcie to nie ma napięcia, ale jakaoś to musiałem pokzać, co nie ?

sorry, ale prościej już nie potrafię tłumaczyć...