Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 05 Sep 2016 23:15 110580 785
    nowex
    Level 17  
    Seas wrote:
    Nie wiem czy za 6.8.0 płacimy. Jeden z kolegów z PGE Bialystok sugerował tylko 8.8.0. Fachowcy od kompensacji twierdzą, że dlawiki kompensujące nalezy włczącza rownolegle do obwodu. Włączenie Twoich dławików powinno spowodować wzrost 5.8.0 i 7.8.0. Mialeś te rejestry dość wysokie - szkoda byloby zaoszczędzic na pojemniściowej a dopłacić za indukcyjną :-)

Kolego jesteś w błędzie. U mnie przy liczniku Landis-Gyr jak mam za dużo indukcyjnej mocy biernej to przy poborze energii czynnej zlicza rejestr 5.8.0, jak oddaję czynną (nadal brzy biernej indukcyjnej) to zlicza rejstr 6.8.0, jak pobieram czynną przy nadmiarze biernej pojemnościowej zlicza rejestr 8.8.0, jak oddaję czynną przy nadmiarze biernej pojemnościowej to zlicza rejestr 7.8.0. Dławiki kompensujące moc bierną włączamy równolegle jednofazowe miedzy fazę L i zero, trójfazowe miedzy przewody fazowe. Sam zakupiłem dwa dławiki trójfazowe i właśnie robię automatykę do ich odpowiedniego załączania w zależności od wartości mocy biernej w układzie. U mnie jest potrzeba kompensacji mocy pojemnościowej w granicach 300 - 1500 VAr.
    zefir7
    Level 13  
    Dla wyjaśnienia foto.
    Logger wskazuje 375,4 var i bierze prąd 33,1. Podłączone 1 + 2 cewki dławika do jednej fazy (na pewno nie fachowo - proszę o uwagi, ale mam ~260 i w sumie 370var - a tego potrzebują moje odbiorniki w domu).
    0,5 kvar w 3 fazach to za dużo - musiałbym dać kondensatory.
    jedyna uwaga to - cewka włączona pojedynczo nieco się grzeje.
    czekam na konstruktywną krytykę.
    zefir7
    Level 13  
    cena kompensacji 3 kondensatory 14 mikroF 3 x 7 zł = 21 zł
    synology1
    Level 16  
    Witam napisałem do PGE z prośbą o profil mocy,otrzymałem dziś plik na email,czy mógłby ktoś z was zerknąć na plik i wypowiedzieć się jak to wychodzi z energią bierną u mnie. Obecnie są zainstalowane dwa falowniki 3kW I 5kW. Z góry dzięki
    Seas
    Level 22  
    Przedziały
    0-100 1971 53800
    100-200 425 55655
    200-400 523 161224
    pow 400 57 28233
    To są przedziały biernej pojemnościowej. Ilość rekordów i suma mocy w przedziałach. Najgorzej w przedziale 200-400. Kompensując dławikiem stałym albo przekompensujesz, albo niedokompensujesz. Warto jednak powalczyć - możesz określić ile pokazują rejestry 6.8.0 i 8.8.0 za cały sierpień?
    kokos_2008
    Level 9  
    Dostałem dzisiaj fakture z energa za okres od 01.01.2016 do 30.06..2016 jest tylko rozliczone zużycie na taryfie nocnej i dziennej w ilości 1854 KWH do zapłaty mam 477 zł nie jest ujęta za to ilość Energi którą w tym samym czasie wprowadziłem do sieci w ilości 1600 KWH . Dzwoniłem ale nikt mi nie umie odpowiedzieć czemu nie było to uwzględnione na rachunku i co dalej z tą energią którą wprowadziłem do sieci czy to był prezent dla firmy ,możne ktoś mi wytłumaczy o co tu chodzi .
    synology1
    Level 16  
    Seas wrote:
    Przedziały
    0-100 1971 53800
    100-200 425 55655
    200-400 523 161224
    pow 400 57 28233
    To są przedziały biernej pojemnościowej. Ilość rekordów i suma mocy w przedziałach. Najgorzej w przedziale 200-400. Kompensując dławikiem stałym albo przekompensujesz, albo niedokompensujesz. Warto jednak powalczyć - możesz określić ile pokazują rejestry 6.8.0 i 8.8.0 za cały sierpień?

Niestety jestem w delegacji i nie mam możliwości wykonania odczytu ale po powrocie spróbuje odczytać rejestry
    Seas
    Level 22  
    Ciekawa informacja z landisa. Licznik E 550 nie dość, ze bilansuje energię czynną w czasie rzeczywistym między fazami to robi to również z energią bierną indukcyjną i pojemnościową. Czyli można do jednej fazy podłączyć dlawik kompensacyjny a licznik skompensuje enrgię bierną pojemnościową z pozostalych faz. Dopóki nie sprawdzę nie uwierzę.:-)
    idepopizze
    Level 33  
    @Seas
    A nie trzeba tego przypadkiem mu oprogramować, żeby to robił ? Bo może jest w stanie to robić, ale .... sam rozumiesz
    Seas
    Level 22  
    Nie wiem, trzeba sprawdzić. Mój bilansuje czynną, bierna do potwierdzenia.
    zefir7
    Level 13  
    Robię to na L&G 550 - kompensuje na jednej fazie i całkiem niezłe to wychodzi.
    Próbowałem składać kilka kondensatorów do jednej fazy oraz układ cewek jak na foto wyżej i jest OK. Do gniazdka i po zawodach (chyba że coś przeprogramują w liczniku).
    Uwaga silnik od odkurzacza czasami się wzbudza po włączeniu kondensatorów.

Włączenie czegoś (ledy czy zasilacz lapka,...) zmienia R indukcyjny na pojemnościowy itp. Ciężko ustawić przy zmiennym rozbiorze w domu (gorzej jak fabryka).
    Przy własnej produkcji i małym poborze z sieci - może dawać spory tangens.

Brak tylko jakiegoś taniego miernika (regulatora) pomiaru sumarycznego kata na trzech fazach oraz wielkości mocy biernej - do automatycznego przełączania dławików i kilku kondensatorów.
    nowex
    Level 17  
    zefir7 wrote:

Brak tylko jakiegoś taniego miernika (regulatora) pomiaru sumarycznego kata na trzech fazach oraz wielkości mocy biernej - do automatycznego przełączania dławików i kilku kondensatorów.

Ja mierzę energię czynną i bierną dla każdej fazy oraz sumaryczną licznikiem kupionym w ASAT https://www.sklep.asat.pl/pl/p/Dwukierunkowy-licznik-energii-MODBUS-EASTRON/468 bardzo fajnie się sprawuje. Odczytuję wartości chwilowe po RS485 w modbus co 1s. Buduję automatykę do dynamicznej kompensacji mocy biernej.
    PV_Albert
    Level 20  
    nowex wrote:
    Odczytuję wartości chwilowe po RS485 w modbus co 1s.

Można częściej oczytywać?
    nowex
    Level 17  
    Mi się udało uzyskać takie czasy, nie potrzebowałem częściej, wykorzystywałem licznik do sterowania grzałką do grzania CWU i taka zwłoka w zupełności wystarczała. A dlaczego chciałbyś częściej odczytywać ?
    kriss032
    Level 20  
    Proszę o schemat i opis dławików jakie, gdzie ? etc. Chodzi mi o zabezpieczenie falownika w nocy i zabezpieczenie gniazda gdzie na stałe są włączone monitoring, alarm, wifi
    PV_Albert
    Level 20  
    nowex wrote:
    A dlaczego chciałbyś częściej odczytywać ?

Bywają odbiorniki np. kuchenki indukcyjne które skokowo co kilka sekund pobierają dużą moc, a następnie pobór spada do zera więc im częściej pytamy licznik tym szybciej zareagujemy na zmianę. To w kontekście SM, ale do kompensacji też może być istotne.
    kriss032
    Level 20  
    A mierzył ktoś taką kuchenkę może jest ona zabezpieczona fabrycznie. Pomierzyłem nową klimę split inwenterową energii biernej nie robi cosfi = 1 cały czas niezależnie od obrotów silnika sprężarki i wentylatorów, nawet na czuwaniu
    Seas
    Level 22  
    Firma elhand robi dlawiki kompensacyjne na zamówienie - jedno i trójfazowe. Mają gotowe i nawijają wg potrzeb. Np. dlawik 125 var/230/1,34H ma moc czynną 15W. Rozliczając ją w ramach opustu na zmniejszeniu biernej pojemnosciowej jest czysty zysk. Koszt dlawika okolo 150 zł.system kompensacji statycznej jest tani i prosty w implementacji. Niestety nie kompensuje w calości energii biernej pojemnościowej i zwiększa indukcyjną. Należy więc tak dobrać dławik by maksymalnie skompensować pojemnosciową nie wpadając ponad limit indukcyjnej. Kompensacja dynamiczna jest droga, ale najbardziej efektywna. Ma sens w obwodach o duzej zmienności i amplitudzie mocy biernej. Na razie nie wychodzę przed szereg i czekam pojawienie się nowej faktury.:-)

Dodano po 5 [minuty]:

Zmierzyłem wczoraj żarowkę led -cos fi=0,64, lodówka 0,95. Czy mozna organoleptycznie stwierdzić w przypadku lodowki czy jest to pojemność czy indukcja? Nie wiem jaki jest silnik inwerterowy czy szczotkowy.
    kriss032
    Level 20  
    Lodówki tradycyjne z silnikem włącz wyłącz - energia bierna indukcyjna Lodówka miała zabezpieczenia jak była nowa, w czasie eksploatacji pojemność kndensatorów się rozjeżdza trzeba je wymieniać . Mam małą lodówkę produkcji Rumuńskiej gdzie w ogóle nie dali kondensatorów. Lodówki nowe inwenterowe moc bierna pojemnosciowa raczej ma zabezpieczenia Chyba znalazłem rozwiązanie zagadki dlaczego żarówki led o mocy 1-3 wat świecą słabiutko po wyłączeniu żaden fachowiec nie umiał odpowiedzieć na to pytanie. podejżenie podało na indukcję prądu wcz. z nadajników telewizyjnych i radiowych taki prosty układ Darlingtona, ale to nie to, chyba ledy karmią się energią bierną może się mylę. może to inna czarna magia pana Kesche
    Michal_WWL
    Level 25  
    Co do żarówek, to niektóre mają w środku mały kondensator elektrolityczny. Sprawdzałem w żarówkach pewnego szwedzkiego marketu (poprzez usunięcie elementu). To on powodował świecenie.

Czasem podświetlenie włącznika może powodować świecenie ledów (przez układ z dioda przedostaje się prąd do żarówki).
    Seas
    Level 22  
    Właśnie zaczynam pisać do URE i UOKiK. Czy macie pomysł w sprawie poniższej interpretacji pktu 3.4.2

Zgodnie z Rozporządzeniem MG z dnia 18,08,2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną oraz Taryfą dla usług dystrybucji energii elektrycznej PGE Dystrybucja S.A.:

3.4.2. Rozliczeniami za pobór energii biernej objęci są odbiorcy zasilani z sieci
    średniego i wysokiego napięcia. Rozliczeniami tymi mogą być objęci,
    w uzasadnionych przypadkach, także odbiorcy zasilani z sieci o napięciu
    znamionowym nie wyższym niż 1 kV, którzy użytkują odbiorniki o charakterze
    indukcyjnym, o ile zostało to określone w warunkach przyłączenia
    lub w Umowie.

rozliczeniami za pobór energii biernej mogą być objęci odbiorcy zasilani z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV pod warunkiem, że będą to uzasadnione przypadki i będą użytkownikami odbiorników o charakterze indukcyjnym. O ile zostało to określone w warunkach przyłączenia lub Umowie. Proszę zwrócić uwagę, że przepis w części dotyczącej odbiorców końcowych przyłączonych do sieci nN dotyczy tylko energii biernej indukcyjnej więc zgodnie z literą prawa, wyklucza naliczanie opłat za energię bierną pojemnościową.
    Jarmie
    Level 14  
    Wysłałem pismo do PGE Dystrybucja z podobnym stwierdzeniem jak powyżej oraz o podanie kryteriów według których potraktowano nas jako "uzasadnione przypadki" - czekam na odpowiedź.
    Sstalone
    Level 30  
    Seas wrote:
    Właśnie zaczynam pisać do URE i UOKiK. Czy macie pomysł w sprawie poniższej interpretacji pktu 3.4.2

Zgodnie z Rozporządzeniem MG z dnia 18,08,2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną oraz Taryfą dla usług dystrybucji energii elektrycznej PGE Dystrybucja S.A.:

3.4.2. Rozliczeniami za pobór energii biernej objęci są odbiorcy zasilani z sieci
    średniego i wysokiego napięcia. Rozliczeniami tymi mogą być objęci,
    w uzasadnionych przypadkach, także odbiorcy zasilani z sieci o napięciu
    znamionowym nie wyższym niż 1 kV, którzy użytkują odbiorniki o charakterze
    indukcyjnym, o ile zostało to określone w warunkach przyłączenia
    lub w Umowie.

rozliczeniami za pobór energii biernej mogą być objęci odbiorcy zasilani z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV pod warunkiem, że będą to uzasadnione przypadki i będą użytkownikami odbiorników o charakterze indukcyjnym. O ile zostało to określone w warunkach przyłączenia lub Umowie. Proszę zwrócić uwagę, że przepis w części dotyczącej odbiorców końcowych przyłączonych do sieci nN dotyczy tylko energii biernej indukcyjnej więc zgodnie z literą prawa, wyklucza naliczanie opłat za energię bierną pojemnościową.

Warunek ze naliczanie opłat dla odbiorców, którzy użytkują odbiorniki o charakterze indukcyjnym, za energię bierną, może dotyczyć praktycznie każdego, bo w gospodarstwie domowym zawsze znajdzie się taki odbiornik. Warunek jest taki, że musi to zostać sprecyzowane np. w umowie. Prawdopodobnie w umowie jest odwołanie do sposobu naliczania opłat zapisanych w taryfach. Kryterium posiadania odbiornika indukcyjnego, jako kryterium uzasadnionego do naliczania opłat za energię bierną nie oznacza, że wyklucza to naliczanie opłat za energię bierną pojemnościową. Można oczywiście powoływać się na racjonalnego ustawodawcę, że jeżeli mówi o kryterium indukcyjnym, to również opłaty powinny dotyczyć tej kategorii energii, gdyż w przeciwnym przypadku, takie rozumowanie zapisów prowadzi do dyskryminowania takich odbiorców, którym również nalicza się opłaty za energię bierną.

Moim zdaniem, istotne w tym względzie dla prosumentów są zapisy ustawy o OZE, na które zwrócił uwagę kolega Bobyx1968 w poście 231. "W zapisach ustawy jest mowa o rozliczeniu pomiędzy energią wprowadzoną do sieci a energia pobrana w odpowiednim stosunku.". Ciekaw jestem, jak takie rozliczenie powinno dotyczyć energii biernej... Ustawa jest aktem wyższego rzędu, aniżeli rozporządzenia.
    Seas
    Level 22  
    Cytowany zapis 3.4.2 pochodzi z taryfy dystrybucji PGE i jest powieleniem zapisu z rozporządzenia MG. Wszystko sprowadza się do odpowiednich zapisów o energii biernej w warunkach przyłączenia i Umowach. Tam jest jedynie zapis dotyczący tgfi 0,4 odnoszący się do biernej indukcyjnej.
    zbich70
    Level 43  
    Seas wrote:
    Cytowany zapis 3.4.2 pochodzi z taryfy dystrybucji PGE i jest powieleniem zapisu z rozporządzenia MG.

Wspominałem o tym (#184), że nie jest to jedyny akt prawny regulujący te kwestie, obowiązuje także to rozporządzenie MG, które:
    - w § 3.1 definiuje grupy przyłączeniowe, w tym również grupę V - czyli podmioty przyłączane do sieci o Un ≦ 1kV, Pp ≦ 40kW, Ib ≦ 63A;
    - w § 7.1 określa co powinien zawierać wniosek o przyłączenie - i tam są wymagania dotyczące parametrów technicznych, charakterystyk, zakłóceń etc.
    Ale wymagania te nie dotyczą V grupy przyłączeniowej.

Zatem - skoro w grupie V nie ma obowiązku wykazywania we wniosku o przyłączenie charakterystyk urządzeń przyłączanych, więc nie znajdziemy ich ani w warunkach przyłączenia, ani w umowie przyłączeniowej, ani tym bardziej w umowie dystrybucyjnej lub kompleksowej.

A skoro nie ma takich zapisów, to... ;)
    Seas
    Level 22  
    Jasne to jest, ale PGE Białystok nalicza oplaty. Cos mi się wydaje, że po wypowiedzi rzecznika PGE bedą naliczać wszystkim w swoim obszarze działania.
    zefir7
    Level 13  
    Przez okres od podłączenia budynku do ZE w roku ~2009 nie zmieniono żadnych urządzeń odbiorczych. W okresie od podłączenia instalacji PV do sieci do dnia 22 lipca 2016 roku nie zgłoszono żadnych uwag do pracy instalacji energetycznej odbiorników i urządzeń wytwórczych PV.
    Po podłączeniu do sieci instalację PV w październiku 2014 do dnia 22 lipca 2016 roku ZE również nie zgłosił żadnych uwag co do pracy instalacji, w tym PV.

Opłata wynikła z pracy urządzeń domowych (pralka, kuchenka, pompa ciepła, oświetlenie) a nie ze względu na złą pracę instalacji wytwórczej PV
    Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, nie mam innych odbiorników energii poza odbiornikami pracującymi na potrzeby własne budynku mieszkalnego.

Nadmieniam że w październiku 2014 roku ZE zainstalował nowoczesny układ pomiarowy z licznikiem L&G 5500 i bezpośrednim przekazywaniem przez GSM danych pomiarowych do Dystrybutora.
    Jednocześnie pomimo próśb o udostępnienie wglądu w dane pomiarowe gromadzone drogą internetową - ZE odmówił. Tauron udostępnia bezpośredni „online” wgląd w rozbiór energii .
    Narusza to podstawowe zasady wzajemnych relacji konsumenta odbiorcy energii z dostawcą energii z ZE. ZE dysponuje możliwością bezpośredniego pomiaru (online), podglądu pracy instalacji w moim budynku i nie poinformował mnie oraz nie podjął żadnych starań wyjaśniających zasadność nagłego naliczenia opłat karnych stosowanych dla Firm i Zakładów Produkcyjnych.
    Jedyną zasadną „uzasadnioną przyczyną naliczenia opłat za energię bierna” wydaje się być poznanie przez dostawcę energii możliwości pomiarowych liczników tzw. „inteligentnych w jedna stronę” z jednostronną korzyścią dla „monopolisty” .
    W okresie I półrocza 2016 roku naliczono opłatę karną w wysokości 862,61 zł. Stanowiącą 35,10% dodatkowych kosztów zakupu energii.
    Seas
    Level 22  
    U mnie podobnie ale nie do końca. Z PPE korzystam od 2011. W 2013 zainstalowalem pv i zmienili licznik na l&g E550. Nigdy nie naliczali oplat za bierną. Za I półrocze 2016 rozliczyli energię w ramach net-met. Tylko czynną. Bierna nigdy nie była brana pod uwagę. Ja na razie nie mam problemu. Jedynym uzasadnionym przypadkiem okazuje się pomysł na skubanie OK bo liczniki inteligentne zaczęły liczyć wszystkie typy energii.
    zbich70
    Level 43  
    Seas wrote:
    Jasne to jest, ale PGE Białystok nalicza oplaty. Cos mi się wydaje, że po wypowiedzi rzecznika PGE bedą naliczać wszystkim w swoim obszarze działania.

Moim zdaniem są dwa możliwe warianty:
    - w PGE Białystok reformy kadrowe poszły na tyle daleko, że biling obsługują osoby, które niezupełnie wiedzą czym się zajmują; nie zdziwię się jeśli robią to firmy podwykonawcze wyłonione z przetargu wg kryterium "taniości" - stąd wyrastają takie "kwiatki".
    - drugi wariant (powiązany z pierwszym) to taki, że prezes i rada nadzorcza dba tylko o wynik finansowy przedsiębiorstwa. Wszelkimi środkami... !
    Innymi słowy - dopóki ludzie nie wkurzą się i nie zaczną marudzić, grymasić, słać pisma - to nie ma powodów żeby tym się przejmować...;)