Seas wrote: Właśnie zaczynam pisać do URE i UOKiK. Czy macie pomysł w sprawie poniższej interpretacji pktu 3.4.2
Zgodnie z Rozporządzeniem MG z dnia 18,08,2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną oraz Taryfą dla usług dystrybucji energii elektrycznej PGE Dystrybucja S.A.:
3.4.2. Rozliczeniami za pobór energii biernej objęci są odbiorcy zasilani z sieci
średniego i wysokiego napięcia. Rozliczeniami tymi mogą być objęci,
w uzasadnionych przypadkach, także odbiorcy zasilani z sieci o napięciu
znamionowym nie wyższym niż 1 kV, którzy użytkują odbiorniki o charakterze
indukcyjnym, o ile zostało to określone w warunkach przyłączenia
lub w Umowie.
rozliczeniami za pobór energii biernej mogą być objęci odbiorcy zasilani z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV pod warunkiem, że będą to uzasadnione przypadki i będą użytkownikami odbiorników o charakterze indukcyjnym. O ile zostało to określone w warunkach przyłączenia lub Umowie. Proszę zwrócić uwagę, że przepis w części dotyczącej odbiorców końcowych przyłączonych do sieci nN dotyczy tylko energii biernej indukcyjnej więc zgodnie z literą prawa, wyklucza naliczanie opłat za energię bierną pojemnościową.
Warunek ze naliczanie opłat dla odbiorców, którzy użytkują odbiorniki o charakterze indukcyjnym, za energię bierną, może dotyczyć praktycznie każdego, bo w gospodarstwie domowym zawsze znajdzie się taki odbiornik. Warunek jest taki, że musi to zostać sprecyzowane np. w umowie. Prawdopodobnie w umowie jest odwołanie do sposobu naliczania opłat zapisanych w taryfach. Kryterium posiadania odbiornika indukcyjnego, jako kryterium uzasadnionego do naliczania opłat za energię bierną nie oznacza, że wyklucza to naliczanie opłat za energię bierną pojemnościową. Można oczywiście powoływać się na racjonalnego ustawodawcę, że jeżeli mówi o kryterium indukcyjnym, to również opłaty powinny dotyczyć tej kategorii energii, gdyż w przeciwnym przypadku, takie rozumowanie zapisów prowadzi do dyskryminowania takich odbiorców, którym również nalicza się opłaty za energię bierną.
Moim zdaniem, istotne w tym względzie dla prosumentów są zapisy ustawy o OZE, na które zwrócił uwagę kolega
Bobyx1968 w poście
231. "
W zapisach ustawy jest mowa o rozliczeniu pomiędzy energią wprowadzoną do sieci a energia pobrana w odpowiednim stosunku.". Ciekaw jestem, jak takie rozliczenie powinno dotyczyć energii biernej... Ustawa jest aktem wyższego rzędu, aniżeli rozporządzenia.