Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 12 Sep 2016 09:33 104619 785
Testo
    kriss032
    Level 20  
    W osiedlu domków mamy nadmiar energii biernej pojemnościowej nawet nowy odkurzacz, lodówka, rekuperator z silnikiem ma inwentorową regulacje obrotów tym samym to energia pojemnościowa. O żarówkach LED, listwie zasilającej RTV nie wspomnę. Jakie sprzęty produkują energie indukcyjną ? u mnie wentylatory np: w łazience, silnik od hydroforu pracują chwilowo. Nawet w gospodarstwie rolnym silniki od maszyn choć produkują energie indukcyjną włączane są wyrywkowo i bilansują energię tylko w czasie rzeczywistym. Chyba Białystok to ogarnął wpadł w panikę i zaczął naliczać, tylko nie tędy droga pierw powinien uświadomić odbiorców nauczyć oszczędności energii biernej, tak jak to jest robione w celu oszczędzania energii czynnej.
  • Testo
    elezibi
    Level 17  
    Miał ktoś wpięty falownik PV przez analizator ??

Chętnie bym zobaczył co daje taki falownik obciążony grzałkami (czy wtedy oddaje pojemnościową ??)

Na ile to jest zależne od charakteru źródła a na ile od charakteru obciążenia??
    (zakładam że falowniki produkcją żeby oddawały moc czynną)
  • Testo
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    elezibi wrote:
    Miał ktoś wpięty falownik PV przez analizator ??

Chętnie bym zobaczył co daje taki falownik obciążony grzałkami (czy wtedy oddaje pojemnościową ??)

Niby jak to chcesz zobaczyć? Na ekranie oscyloskopu coś będzie biegało wraz z tekstem: energia bierna pojemnościowa?
    Koledzy, określenie "moc (energia) bierna pojemnościowa" jest tym przypadku umowne, a w realu powodowane głównie różnicą przebiegów w stosunku do sinusoidy idealnej. To temat złożony, bo do znanego wzoru na trójkąt mocy Pz = √[(Pcz)² + (Pb)²] (gdzie Pz - moc pozorna, Pcz - moc czynna, Pb - moc bierna), trzeba dodać trzeci składnik - Pod czyli moc odkształceń. Wtedy wzór będzie chyba taki
    Pz = √[(Pcz)² + (Pb)² + (Pod)²]

Trójkąt to już nie będzie, a jak to analizować, jak rozkładać przebiegi, jak przewidywać jaki będą miały charakter...
    Może młodsze pokolenie się tego podejmie, ja mam zbyt małą wiedzę teoretyczną, dawno się tego uczyłem i sporo zapomniałem. W każdym razie, tutaj trzeba podejść do tego matematycznie, nasze zmysły mogą nas nieco bujać w tym przypadku, liczby urojone lepiej się sprawdzą.
    CKCK
    Level 15  
    Witam!
    Analizator pokaże to o co go poprosimy.
    Np.PQM700 polskiej firmy Sonel.
    Jeżeli dobrze zaprogramujesz to liczbami zostaniesz zasypany.
    A jak wyciągniesz esencję to ZE powinien prawie tobie dopłacać za takie idealne żródło EE z OZE.
    PV_Albert
    Level 20  
    CKCK wrote:
    Jeżeli dobrze zaprogramujesz to liczbami zostaniesz zasypany.

Mógłbyś zaprezentować te dane?
    Bardzo byłbym wdzięczny za element edukacyjny.
    kriss032
    Level 20  
    Jak w temacie zabezpieczenie instalacji PV w nocy przed energią bierną pojemnościową, dać równolegle w obwodzie dławik, ile energii czynnej pobierze dławik? Czy to się opłaca ? za pojemnościową nie zapłacimy natomiast zapłacimy za energię czynną pobraną przez dławik. czy lepiej zegarem?
    Seas
    Level 22  
    To już zależy od indywidualnych przypadków. Pomierz urządzenia lub poproś operatora o profil mocy. W moim przypadku dławik 125 var załatwia 90% problemu energii biernej pojemnościowej i jeszcze mieszczę sie w tg fi=0,4. Pytanie czy operator zacznie naliczać oplaty?

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam, że w nocy mój inwerter na SB nie jest źródlem energii biernej.
    Jarmie
    Level 14  
    Mój inwerter (Danfoss TLX 15PRO+) jak pisałem wcześniej pobiera w nocy energię bierną pojemnościową, na ten czas wyłączam go ręcznie na noc - około 2 kVArh mniej na wskazaniu rejestru 8.8.0, resztę załatwia dławik 3 faz. włączony do sieci na jednej fazie dwa uzwojenia w szeregu i w nocy rejestr powyższy w okolicach zera, natomiast w nocy przyrasta 5.8.0 około 2kVArh ale ogólnie powinienem zmieścić się w 40% stosunku do mocy czynnej (tg fi 0,4). Pismo z zapytaniami odnośnie "uzasadnionych przypadków" oraz prośba o profil mocy ponad tydzień w PGE-czekam na odpowiedź.
    Seas
    Level 22  
    Mam nadzieję, ze nasze kreatywne PGE nie wpadnie na pomysł, żeby tg fi liczyć od czynnej po opuście bo może okazać się, że jeden pies czy pojemnościowa,czy indukcyjna :-)
    zefir7
    Level 13  
    Dławik może pożreć 202,80 kWh/rok przy ~24 do 30 W, co da ~ 88,17 zł/rok kosztów.
    Ale od 1 lipca do dnia 3 września nabiłem ~194 zł za bierną pojemnościowa. Od 3 do dzisiaj 0,44 gr przy kosztach za energie dławika 2,36 zł.
    Załączam profile przed i po kompensacji oraz przy wyłączonym zdalnie z LKServera stycznikiem instalację PV. Znajomy producent PV - ma trochę Mega - wyłącza PV na noc. Jarmi myślę że nasze działania coś dają.
    Energia bierna w instalacjach prosumenckich. Energia bierna w instalacjach prosumenckich. Energia bierna w instalacjach prosumenckich.
    kriss032
    Level 20  
    Tak tylko pytałem ile mocy czynnej pobiera dławik może ktoś pomierzy. Wg. PGE Białystok tg-fi 0,4 dotyczy mocy biernej indukcyjnej. Moc bierną pojemnościową liczą od zera za każdy kvarch co było już opisane na tym forum. Przy okazji podaję pomiar mojej klimy split inwenterowej, Grzanie ..... cos-fi =1 cały czas..... Ideał brak jakiejkolwiek mocy biernej. Włączyłem tylko silniki wentylatora i silniki od żaluzji cos-fi był 0,6 ( moc bierna indukcyjna) testy przeprowadzone na nowym urządzeniu. Ciekawe jakie parametry będą za dwa lata?
    Aha uzasadnione przypadki to za duże śmiecenie mocą bierną po sieci np: ktoś włączył agregat lub inwenter nie przystosowany lub innego cudaka w sieć. Raczej nie powinno to dotyczyć falownika prosumenta.
    daann
    Level 15  
    U mnie w nocy inwerter generuje 1-1,5 kVAr , założyłem regulator który odłącza go od napięcia paneli .Załącza gdy jest powyżej 250V a wyłącza gdy spadnie poniżej 200V (nominalne 360V) .Jest to o tyle lepsze od czasówki bo w zimie w dzień też go odłączy gdy nie będzie słońca .
    Seas
    Level 22  
    Dławik 125 var ma moc czynną 15W. Wykresy super, widać, że to działa. U mnie jest problem. W nocy pojemnosciowa jest niewielka, rzędu 30-50 var. Problem jest w dzień i to nie zawsze - skoki 400-700 var i nie mogę ustalić przyczyny. Podejrzewam inwerter, ale nie mam sprzętu by to zweryfikować. Utworzę jakiś plan załączania urządzeń i ściągnę z PGE profil mocy może to coś pokaże.
    zefir7
    Level 13  
    Przy produkcji 0,265 kvar pożera ~24,5 W a po podłączeniu dodatkowej cewki daje ~0,356 kwar i łyka ~31 do 33 W. Drugą cewkę włączam z LKS pod wieczór dziś od 15 do 23.
    kriss032
    Level 20  
    Dziękuję kolegom za konkretną odpowiedź.
    Jarmie
    Level 14  
    Seas wrote:
    Mam nadzieję, ze nasze kreatywne PGE nie wpadnie na pomysł, żeby tg fi liczyć od czynnej po opuście bo może okazać się, że jeden pies czy pojemnościowa,czy indukcyjna :-)

Myślę, że lepiej nabijać ma liczydło bierną indukcyjną, na razie przy takiej pogodzie jak obecnie pobór czynnej jest znikomy i tg fi będzie przekroczony, ale w końcu w ramach opustu tę produkcję energii trzeba będzie skonsumować (najlepiej częściowo przed odczytem licznika) i ogólnie stosunek mocy czynnej do biernej ulegnie poprawie. Bierna pojemnościowa jak wskoczy na rejestr 8.8.0 to wyskoczy na pewno złotówkami z kieszeni.
    Natomiast jak będzie liczony stosunek biernej do czynnej pobranej czy po opuście to pytanie na które za 3 miesiące na rozliczeniu dostaniemy odpowiedź - mam nadzieję, że PGE Białystok znów nie wyskoczy przed szereg.
    byCris
    Level 11  
    @daann

czy mógłby kolega rozwinąć myśl bardziej szczegółowo

"założyłem regulator który odłącza go od napięcia paneli"
    Michal_WWL
    Level 25  
    Dziś natrafiłem na AliExpress na liczniki energii (także biernej) za cenę niższą niż w Polsce, około 70zł za 1-fazowy.
    Trzeba wpisać "din rail multifunctional meter". Z parametrów i wyglądu to samo co z krajowej dystrybucji.
    kriss032
    Level 20  
    Zgadza się potwierdzam na AliExpress kupuje różne przedmioty Jest to pół ceny w porównaniu do cen w kraju, przesyłki zawsze dochodzą sprzęt jest sprawny. mój zakup to np: Podróbka falownika Steca 0,5 kW płyta główna to lustrzane odbicie oryginału lutowania ok. podzespoły takie same. obudowa ABS nie ustępująca dokładnością oryginału. Istna kopia oryginału zmieniono tylko nazwę. Czas dostawy 5 dni.
    https://pl.aliexpress.com/item/500W-on-grid-I..._2&btsid=5a06ca21-ed19-4979-8e56-3e5f2af48b05
    daann
    Level 15  
    byCris wrote:
    @daann

czy mógłby kolega rozwinąć myśl bardziej szczegółowo

"założyłem regulator który odłącza go od napięcia paneli"

Zwykły regulator z wejściem 0-10v, ja dałem APAR-a, dziennik napięcia, stycznik i to wszystko
    Erbit
    Level 41  
    kriss032 wrote:
    ... czy sprzedają jakieś g. w ładnej obudowie. ...

Nie słyszałeś ? Prawie wszyscy już to zainstalowali, spadło im zużycie do 75% i z tego powodu padają kopalnie (są nierentowne) - wszystkie media o tym trąbią.
    kriss032
    Level 20  
    Erbit wrote:
    kriss032 wrote:
    ... czy sprzedają jakieś g. w ładnej obudowie.
    ...

Nie słyszałeś ? Prawie wszyscy już to zainstalowali, spadło im zużycie do 75% i z tego powodu padają kopalnie (są nierentowne) - wszystkie media o tym trąbią.

Tak obudowa falownika identyczna jak oryginał Steca, dałem linka obejrzyj
    prose
    Level 34  
    Erbit wrote:
    Nie słyszałeś ? Prawie wszyscy już to zainstalowali, spadło im zużycie do 75%
    Chciałbym żeby to była prawda, ale nie jest !
    zbich70
    Level 42  
    prose wrote:
    Jak ktoś za kondensatorek i parę rezystorów chce zapłacić 130 zł to niech płaci
    https://www.youtube.com/watch?v=yCPFIjcinfw

Kurcze, muszę się teraz szybko hiszpańskiego nauczyć, bo tam pewnie są jakieś ważne informacje, o których na polskojęzycznych stronach nigdy się nie dowiem... ;)
    Erbit
    Level 41  
    prose wrote:
    Jak ktoś za kondensatorek i parę rezystorów...

Mnie przeraża coś innego. Dziwię się, że są ludzie, którzy w to wierzą. Wystarczy przeczytać taki opis od rzekomego inżyniera "... Kompensuje również reaktywny transfer mocy w bezpiecznikach... ", że ręce z majtkami powinny po tym każdemu opaść.

Aż chciałoby się zapytać producenta co to jest "reaktywny transfer mocy w bezpiecznikach".