Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 04 Oct 2016 18:04 110580 785
    KarasPL
    Level 14  
    Czy ktoś mógłby mi napisać które kwadranty co oznaczają? Niestety nie znalazłem tego w necie. Mam bardzo dużo energii biernej, tylko nie wiem dokładnie co jest co: Dzisiaj spisałem z licznika i w okresie 2 tyg mam takie zużycie:

1.8.0 Energia czynna pobrana: 295
    2.8.0 Energia czynna oddana: 46
    5.8.0 Energia bierna R1: 1,5
    6.8.0 Energia bierna R2: 0
    7.8.0 Energia bierna R3: 43
    8.8.0 Energia bierna R4: 210
    Jarmie
    Level 14  
    Dwa pierwsze rejestry bez komentarza wiadomo o co chodzi.
    Rejestr 5.8.0 energia bierna indukcyjna przy poborze mocy czynnej - dozwolone do 40% mocy czynnej powyżej tego wskaźnika opłata.
    Rejestr 8.8.0 energia bierna pojemnościowa przy poborze mocy czynnej - każda ilość na razie w PGE Białystok podlega opłacie.
    Pozostałe dwa rejestry nie powinny interesować nas (na razie) bo to energia bierna indukcyjna (7.8.0) i pojemnościowa (6.8.0) naliczana przy produkcji energii czynnej wysyłanej do sieci.
    Przeanalizuj diagram, który zamieściłem w poście nr 124 tego wątku.
    Seas
    Level 22  
    Skąd mamy pewność, że dla nas liczy się bierna przy pobieraniu czynnej ?
    Jarmie
    Level 14  
    Tak wynika z wykresu kołowego który otrzymałem od PGE (patrz post 124) i za rejestry energii biernej występującej przy imporcie czynnej ja i inni koledzy z wiadomo jakiego regionu PGE zostaliśmy już skasowani.
    KarasPL
    Level 14  
    Czyli jak tyle nacykałem w 14 dni, to interesem życia było założenie pv ;]
    Seas
    Level 22  
    Upewnij się, czy pv jest źródłem Twoich problemów.
    KarasPL
    Level 14  
    Raczej, duża ilość komputerów i innej elektroniki. 1 komp chodzi 24/7 a pobiera 450W. 1 duzy UPS 5kVA i sporo małych przed TV, akwarium itp.
    Ale od jutro zacznę dokładniej lokalizować przyczyny.
    Seas
    Level 22  
    Wykres kwadrantowy wyjaśnił nam już wiele. Spotkałem się jednak z informacją, że nieistotne jest czy energia bierna wytwarzana jest podczas importu czy importu. Odpowiednie rejestry należy zsumować. Nie dostałem jednak faktury z naliczonymi opłatami za bierną. Rozumiem, że Tobie policzyli oplaty za rejestr biernej pojemnosciowej podczas pobierania czynnej czyli 8.8.0.
    Jarmie
    Level 14  
    Rozliczenie energii przyszło w lipcu, do tego czasu interesowały mnie tylko dwa rejestry 1.8.0 i 2.8.0 wiadomo z jakich powodów. Na fakturze skasowano za energię bierną pojemnościową czyli wskazanie najbliższe było na rejestrze 8.8.0 czy sumowali czy obejmowali wskazania innego rejestru tego nie wiem jeśli nawet to rejestr 6.8.0 (energia bierna pojemnościowa przy exporcie czynnej) to śladowe ilości kVAr na dzień dzisiejszy około 13. Bierna indukcyjna zmieściła się w dozwolonym limicie. Teraz rejestruję wskazania wszystkich rejestrów i przy rozliczeniu za 3 miesiące wszystko się wyjaśni.
    KarasPL
    Level 14  
    Przymierzałem się do pompy ciepła, ale teraz to trzeba do jej kosztów doliczyć kompensator energii biernej, bo tu na 100% wyjdziemy powyżej 0,4.
    Zmieniałem ostatnio taryfę. Zapewne po przeprogramowaniu licznika dostanę fakturę i będzie jasne jak obecnie rozlicza PGE Warszawa.
    Koczi23
    Level 13  
    Wczoraj znajomy był w PGE Warszawa.Przerobił instalacje żeby się grzać prądem :-).Myślał ,że to co teraz wyprodukował od 1 lipca to sobie wykorzysta na grzanie CO.Dostał odpowiedz od babki , że wykorzystać będzie mógł ale dopiero od 1 stycznia 2017 r hmmmm.
    Sstalone
    Level 30  
    Koczi23 wrote:
    Wczoraj znajomy był w PGE Warszawa.Przerobił instalacje żeby się grzać prądem :-).Myślał ,że to co teraz wyprodukował od 1 lipca to sobie wykorzysta na grzanie CO.Dostał odpowiedz od babki , że wykorzystać będzie mógł ale dopiero od 1 stycznia 2017 r hmmmm.

A jaki ma okres rozliczeniowy? Co ile mu fakturę wystawiają?
    Koczi23
    Level 13  
    Sstalone wrote:
    Koczi23 wrote:

Zapytam i jak bede wiedział dam znać.
    chrobry25
    Level 14  
    Jeżeli to coś pomoże to rozmawiałem z konsultantem PGE. Jeżeli np okres rozliczeniowy to 6m-cy, powiedzmy od 2016-07-01 do 2016-12-31 to faktura zostanie wystawiona za ten okres w styczniu 2017. Jeżeli się okaże, że wystąpi nadwyżka energii wprowadzanej, to teraz masz 365 na wykorzystanie tej nadwyżki. Czyli to co wyprodukowałeś w tym okresie, można w ramach opustu wykorzystać w tym samym okresie i później. Jest na to rok.
    Ja przynajmniej tak to zrozumiałem.
    garfi78
    Level 10  
    Koczi23 wrote:

bardzo możliwe, tak samo jest w Enea,
    kriss032
    Level 20  
    KarasPL wrote:
    Przymierzałem się do pompy ciepła, ale teraz to trzeba do jej kosztów doliczyć kompensator energii biernej, bo tu na 100% wyjdziemy powyżej 0,4.

Jaką masz PC ? Pomierzyłem swoją PC inwenetrową, gdy pompa pracuje energii biernej prawie nie ma cos-fi =1 lub jest zbliżony do jeden, tg-fi 0,4 dotyczy energii biernej indukcyjnej
    Koczi23
    Level 13  
    Sstalone wrote:
    Koczi23 wrote:

Pytałem tego znajomego FV co pół roku.Może ta babka z PGE też zbytnio nie doinformowana :-D
    KarasPL
    Level 14  
    kriss032 wrote:
    KarasPL wrote:

Jaką masz PC ? Pomierzyłem swoją PC inwenetrową, gdy pompa pracuje energii biernej prawie nie ma cos-fi =1 lub jest zbliżony do jeden, tg-fi 0,4 dotyczy energii biernej indukcyjnej

Przymierzam się dopiero, ale w innych źródłach znajdowałem wcześniej info, że pompa produkuje bierną indukcyjną. Twierdzisz, że u Ciebie tak nie jest? Być może to jeszcze kwestia typu pompy.
    idepopizze
    Level 33  
    Raczej to kwestia użytego silnika.
    kriss032
    Level 20  
    Pompa inwenterowa - silnik sterowany inwenterowo produkuje energię bierną pojemnościową pompy starsze - silnik włącz wyłącz produkują energię bierną indukcyjną Wentylatory produkują energię bierną indukcyjną Może jest to tak zrobione że wentylatory równoważą energię pojemnościową z inwentera sterującego silnikiem sprężarki PC. Moja PC to Hyundai 3,5 kW powietrze-powietrze
    KarasPL
    Level 14  
    Czy ktoś się orientuje jak dobrać dławik kompensacyjny, aby zniwelować moc bierną pojemnościową? Jeśli produkuję jej 10kvarh przez 24h, to 10/24 = 0,41. To dławik 0,5kVar powinien zlikwidować jej pobór przez większość czasu? Zostaje bierna indukcyjna, ale tutaj nie naliczają za każde zużycie, a jedynie za przekroczenie 1,4
    zefir7
    Level 13  
    1. Sprawdził bym czy inwerter nie produkuje pojemnościowej w nocy. Teraz wyłączam na noc z LK - zysk ~200var.
    2. Wydębił bym profile mocy od dystrybutora (wykresy w excelu dużo wyjaśnią).
    3. Miałem podobną produkcję pojemnościowej, ale latem i zimą oraz dla pory dnia jest różnie.
    4. Po wstawieniu dławika ~350 var wygasiłem pojemnościową. Teraz jak mało słońca przy braku eksportu (wskakuje czasami ~70 var 8.8.0) muszę podnieść na dławiku. Proponuję 0,5 kvar i kompensację w dół kondensatorami.
    5. Najlepiej poszło z indukcyjną pompy ciepła - 3 kondensatory po 7 zł na styczniku - prawie do 0 z 2,5 kvar.
    Ostatnio przy braku słońca miejscami dawało z ~-200 var 8.8.0 (lepiej wyłączać inwerter jak nie produkuję - w moim przypadku)
    marcio34
    Level 1  
    Panie i Panowie w odpowiedzi na moje zapytanie o podstawę naliczania energii biernej,otrzymałem wczoraj pismo z PGE Białystok że została podjęta decyzja o anulowaniu opłat za energię bierną pojemnościową .Mam otrzymać korektę faktury. Ma to dotyczyć wszystkich .
    Tech132
    Level 25  
    marcio34 wrote:
    Panie i Panowie w odpowiedzi na moje zapytanie o podstawę naliczania energii biernej,otrzymałem wczoraj pismo z PGE Białystok że została podjęta decyzja o anulowaniu opłat za energię bierną pojemnościową .Mam otrzymać korektę faktury. Ma to dotyczyć wszystkich .

Dobra wiadomość dla nas postumentów,możemy używać pomp ciepła bez obaw .
    KarasPL
    Level 14  
    To fakt, szkoda że wczoraj przyszedł mi dławik kompensacyjny :]
    Z drugiej strony mam temat z głowy.
    Zamontowany na stałe dławik 0,5kvar
    Z dziennej produkcji energii biernej pojemnościowej w wielkości 15kvar po zamontowaniu dławika mam 0,4kvar.
    Jarmie
    Level 14  
    marcio34 wrote:

Moje wcześniejsze pisma z PGE Białystok mówią co innego, ale chętnie nacieszymy oko jakim skanem Twojego pisma. Mimo to na razie dławika kompensacyjnego nie wyłączam.
    akrawiec
    Level 15  
    W interpretacjach powoływany jest zapis o "ponadumownym poborze energii biernej" wynikającej z użycia odbiorników o charakterze indukcyjnym. Tymczasem opłata za energię bierna dotyczyła energii pojemnościowej. Ponadto występuje nierówne traktowanie konsumentów, gdyż nie są z energii biernej rozliczani ci, którzy takich inteligentnych liczników nie mają. Moim zdaniem te dwa punkty są podstawą do żądania zaniechania procederu opłat za energię pojemnościową.
    Jedynym uprawnionym rozliczeniem byłoby zapłata SANKCYJNA za energie bierną indukcyjną pod warunkiem przekroczenia tg fi > 0.4

PS. Założyłem dwukierunkowy licznik SDM630 i widzę "jak na dłoni" kiedy jest generowana energia bierna i w której fazie.
    Ciekawostką jest to, że z moich urządzeń AGD najwięcej energii pojemnościowej (ok.-150VAr) generuje kuchenka indukcyjna włączona do gniazdka. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest w trybie STANDBY czy pracuje. Ponieważ nie ma wyłącznika, wkładam wtyczkę do gniazdka, gdy jej używam i natychmiast wyciągam wtyczkę, gdy ją wyłączam. Bezpośrednio po jej zakupie w lipcu, przez 2 miesiące (gdy wtyczka cały czas była w gniazdku) licznik PGE naliczył mi w 8.8.0 o 50 kVArh więcej na miesiąc, niż w poprzednich miesiącach.

Sprawdziłem też mój inwerter (Fronius Symo) i nie stwierdziłem, aby był źródłem energii biernej. Generuje minimalne ilości które oscylują wokół ZERA (+/- 3VAr - zwykle ZERO) w całym zakresie pracy - nawet przy 40W mocy generowanej.
    Natomiast sterując współczynnikiem mocy PF w inwerterze (przez MODBUS) można dynamicznie kompensować SUMARYCZNĄ chwilową energię bierną pochodzącą z innych źródeł (w jakimś zakresie). Sprawdziłem to doświadczalnie: zmiana PF na + lub - powoduje (we wszystkich trzech fazach równo) wprowadzenie do sieci składowej pojemnościowej (gdy -1.000<PF<=-0.800) lub indukcyjnej (0.800>=PF>1.000).
    Nie wiem tylko, czy licznik PGE bilansuje międzyfazowo energię bierną, czy nalicza ją z każdej fazy a pokazuje w rejestrach sumę.
    kriss032
    Level 20  
    Liczniki bilansują energię bierną między fazowo