Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 30 Jan 2018 13:10 116817 785
Computer Controls
    stomat
    Level 37  
    Nie ma czegoś takiego że sieć "podbierze" ci z inwertera jakąś energię której ten nie wyprodukował. To inwerter musi ją wyprodukować i wysłać w sieć. Tak samo jak sieć nie "wtłoczy" ci energii której nie chcesz pobierać. Nie wymyślaj teorii spiskowych.
  • Computer Controls
    grzegob
    Level 11  
    Tech132 wrote:
    grzegob wrote:
    Witam,
    Jestem prosumentem.
    W tym miesiącu otrzymałem rachunek z PGE Białystok z naliczoną opłatą za energie bierną pojemnościową.
    Chciałbym się zorientować czy dla innych osób również naliczono opłaty.
    Mozę ktoś ma pomysł co z tym można zrobić?

Złóż reklamację ,wstaw skan tej faktury .

Złożyłem reklamację, czekam na odpowiedź.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Seas wrote:
    Skoro wiemy doskonale, że urządzenia domowe generują energię bierną to dlaczego pojemnościowa jest traktowana inaczej niż indukcyjna. Można nawet stwierdzić, że pojemnościowa jest pożyteczna bo neutralizuje indukcyjną.

Owszem, ale nawet jeśli tak jest między sąsiadami, to i tak zaistnieje przepływ. A to kosztuje.
    nowex
    Level 17  
    retrofood wrote:

Owszem, ale nawet jeśli tak jest między sąsiadami, to i tak zaistnieje przepływ. A to kosztuje.

Tylko, że faktyczny koszt transportu energii biernej to kilka procent ceny transportu energii czynnej a nie 300% jak bierze dystrybutor. To jest rabunek a nie rzetelnie wyliczona opłata.
    retrofood
    nowex wrote:
    retrofood wrote:

Tylko, że faktyczny koszt transportu energii biernej to kilka procent ceny transportu energii czynnej a nie 300% jak bierze dystrybutor. To jest rabunek a nie rzetelnie wyliczona opłata.

Kolego, aby w przybliżeniu rzetelnie wyliczyć koszty transportu energii, trzeba by opomiarować każdy odcinek sieci, co nie wydaje się realne, więc uproszenia i przybliżenia zawsze będą. A że prawdę napisał jeden z kolegów, iż to my, konsumenci, nieważne w jaki sposób, ale i tak płacimy za energię bierną, przecież prezesi operatora sieci nie dopłacają do nas. Musi się im wszystko bilansować. Dlatego nie ma większej różnicy jak to liczą. Zawsze będziemy musieli im to zapłacić.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    nowex wrote:

Nie prawda że to opłata ,to kara za ponadumowne pobór mocy biernej. Jeśli będziesz utrzymywał Tg na swoim poziomie takie opłaty cię nie obejmą. Pamiętaj że kiedy wzrostowi poboru mocy i energii biernej towarzyszy adekwatne obniżenie poboru mocy i energii czynnej .
  • Computer Controls
    stomat
    Level 37  
    nowex wrote:
    300% czego? Skoro uważasz że to rabunek to nie pobieraj energii biernej. Zapewniam cię że dystrybutor będzie zadowolony.
    zbich70
    Level 43  
    retrofood wrote:
    Kolego, aby w przybliżeniu rzetelnie wyliczyć koszty transportu energii, trzeba by opomiarować każdy odcinek sieci, co nie wydaje się realne, więc uproszenia i przybliżenia zawsze będą.

Teoretycznie możnaby to zrobić bez pomiaru na każdym węźle/odcinku. Na obszarze sieci objętym systemem AMI, operator w czasie rzeczywistym zbiera dane ze wszystkich punktów poboru/wytwarzania i z trafostacji.
    Lokalizacja punktów jest znana, są one nałożone na topologię sieci. Można zatem wyliczyć gdzie i jaki przepływ występuje.

Tylko to nie jest tak hop-siup jak się wydaje.
    Po pierwsze system AMI jest dopiero na etapie wdrażania i nie mam pojęcia jaki jest procent postępu w poszczególnych OSD. Ale do 100% brakuje bardzo dużo.
    Po drugie, AMI to kolosalne koszty, sprzęt plus cała logistyka. Ogromna kasa a zwrot wątpliwy. Wątpliwy, bo:
    Po trzecie, nie wiadomo jakie zmiany nastąpią w przepisach prawa. A przecież to prawo jest podstawą do tworzenia taryfy, która finalnie jest zatwierdzana przez organ państwowy, czyli URE. OSD nie wymyślają jej według swojego widzimisię, jak niektórym kolegom się wydaje.
    nowex
    Level 17  
    stomat wrote:
    300% czego? Skoro uważasz że to rabunek to nie pobieraj energii biernej. Zapewniam cię że dystrybutor będzie zadowolony.

Kara za energię pojemnościową zawarta jest w taryfie dystrybucyjnej, proponuję ją przestudiować zanim zaczniesz zadawać pytania i wywodzić wg. mnie chybione wnioski. Dystrybutor nie będzie zadowolony z potrojonych przychodów względem faktycznych kosztów podniesionych o kilka procent przy pobieraniu opłat za energię bierną, a jeśli jest z tym problem to ja za np. 1/10 pobieranej kwoty mogę świadczyć usługę kompensacji energii biernej - jakoś takiej opcji monopol nie dopuszcza, może zgadniesz dlaczego?
    retrofood
    zbich70 wrote:
    retrofood wrote:
    Kolego, aby w przybliżeniu rzetelnie wyliczyć koszty transportu energii, trzeba by opomiarować każdy odcinek sieci, co nie wydaje się realne, więc uproszenia i przybliżenia zawsze będą.

Teoretycznie możnaby to zrobić bez pomiaru na każdym węźle/odcinku. Na obszarze sieci objętym systemem AMI, operator w czasie rzeczywistym zbiera dane ze wszystkich punktów poboru/wytwarzania i z trafostacji.
    Lokalizacja punktów jest znana, są one nałożone na topologię sieci. Można zatem wyliczyć gdzie i jaki przepływ występuje.

Miałem na myśli, że przepływy mogą wystąpić pomiędzy sąsiadami, których dzieli przysłowiowy płot, a do tego potrzeba jest sieć dystrybutora, przynajmniej na kawałeczku odcinka. Systemu AMI natomiast nie znam.
    stomat
    Level 37  
    nowex wrote:

Kara za energię pojemnościową zawarta jest w taryfie dystrybucyjnej, proponuję ją przestudiować zanim zaczniesz zadawać pytania i wywodzić wg. mnie chybione wnioski. Dystrybutor nie będzie zadowolony z potrojonych przychodów względem faktycznych kosztów podniesionych o kilka procent przy pobieraniu opłat za energię bierną, a jeśli jest z tym problem to ja za np. 1/10 pobieranej kwoty mogę świadczyć usługę kompensacji energii biernej - jakoś takiej opcji monopol nie dopuszcza, może zgadniesz dlaczego?

Po pierwsze to nie jest kara tylko opłata, karać może tylko sąd. Przynajmniej na razie. Po drugie nadal nie wskazałeś ile wynoszą faktyczne koszty przesyłania 1 kVArh np. z Bełchatowa do Suwałk. Po trzecie jak najbardziej świadcz usługę kompensacji energii biernej dla odbiorców za 1/10 kwoty opłaty. "Monopol" nie tylko to dopuszcza ale też zachęca właśnie tymi opłatami żeby odbiorca kompensował. Może zaoferujesz kolegom którzy mają problem z energią bierną że im skompensujesz za 1/10 opłaty?
    retrofood
    stomat wrote:
    Po pierwsze to nie jest kara tylko opłata, karać może tylko sąd.

Ciekawe zatem skąd się wzięły mandaty, na przykład za nadmierną prędkość. Sądu przy tym nie było.
    Nie zapominaj też, że Prawo Energetyczne sprawiło, iż spółki energetyczne nie są zwykłymi spółkami prawa handlowego. Ustawa wymusza na nich pewne zachowania, właściwe w zasadzie dla organów państwa
    nowex
    Level 17  
    stomat wrote:

Po pierwsze to nie jest kara tylko opłata, karać może tylko sąd. Przynajmniej na razie. Po drugie nadal nie wskazałeś ile wynoszą faktyczne koszty przesyłania 1 kVArh np. z Bełchatowa do Suwałk. Po trzecie jak najbardziej świadcz usługę kompensacji energii biernej dla odbiorców za 1/10 kwoty opłaty. "Monopol" nie tylko to dopuszcza ale też zachęca właśnie tymi opłatami żeby odbiorca kompensował. Może zaoferujesz kolegom którzy mają problem z energią bierną że im skompensujesz za 1/10 opłaty?

Straty w całym polskim systemie energetycznym były w 2015 rzędu 6,33% łącznie z sieciami najwyższych napięć, więc cena za dodatkowy przesył energii biernej jest zawyżona kilkadziesiąt razy od faktycznych strat w jej przesyle. Jeżeli czepiasz się użytej nazwy "kara" to mogę użyć innej - rabunek. Mogę zaoferować mojemu dystrybutorowi dynamiczną kompensację na żądanie, mogę zaoferować magazynowanie i oddawanie energii, ale monopol tego nie dopuszcza. Nie ma w taryfie takiej opcji.
    stomat
    Level 37  
    Czy Ty wiesz o czym piszesz? Co wspólnego mają straty w systemie, policzone łącznie, zarówno techniczne jak i handlowe np. kradzieże prądu z opłatą za ponadumowny pobór mocy biernej?
    Dlaczego koniecznie chcesz coś oferować temu złemu monopolowi? Zaproponuj odbiorcom. Znajdź odbiorcę który płaci za moc bierną np.300 zł/miesiąc i zaproponuj mu skompensowanie tego za 30 zł. Dynamicznie na żądanie. Magazynować i oddawać energię też możesz, elektrownie szczytowo-pompowe cały czas z tego żyją, a Ty piszesz że ktoś nie pozwala.
    nowex
    Level 17  
    stomat wrote:
    Czy Ty wiesz o czym piszesz? Co wspólnego mają straty w systemie, policzone łącznie, zarówno techniczne jak i handlowe np. kradzieże prądu z opłatą za ponadumowny pobór mocy biernej?

A no to ma, że wysokość opłaty zdzieranej z klienta końcowego jest niewspółmierna do kosztów ponoszonych z tego tytułu przez operatorów.
    stomat wrote:

Dlaczego koniecznie chcesz coś oferować temu złemu monopolowi?

Bo wysokość stosowanej opłaty przez operatorów to zdzierstwo i na zasadzie konkurencji mogę zrealizować to jakże kosztowne zagadnienie za np. 1/10 ceny pobieranej przez nich ciesząc się godziwym zyskiem.
    stomat wrote:

Zaproponuj odbiorcom. Znajdź odbiorcę który płaci za moc bierną np.300 zł/miesiąc i zaproponuj mu skompensowanie tego za 30 zł. Dynamicznie na żądanie.

Nie przekręcaj moich wypowiedzi, ja proponuję taką usługę na wskazanych warunkach u siebie gdzie mam do tego niezbędną infrastrukturę - i takiej możliwości jako prosument nie mam wg obecnych przepisów.
    stomat wrote:

Magazynować i oddawać energię też możesz, elektrownie szczytowo-pompowe cały czas z tego żyją, a Ty piszesz że ktoś nie pozwala.

Gdzie ja jako prosument mogę współpracować z siecią nn magazynując i oddawając energię ? Mogą tylko monopolistyczne wielskoskalowe instytucje, które muszą mieć na to koncesje. Mijasz się z prawdą mówiąc, że mam aktualnie taką możliwość.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Krzysztof Reszka wrote:

Nie prawda że to opłata ,to kara za ponadumowne pobór mocy biernej. Jeśli będziesz utrzymywał Tg na swoim poziomie takie opłaty cię nie obejmą. Pamiętaj że kiedy wzrostowi poboru mocy i energii biernej towarzyszy adekwatne obniżenie poboru mocy i energii czynnej .

Nie pamiętam żeby moja umowa określała jakiś pobór mocy biernej. Ile to zwykle wynosi? Czy płaciłbym jakieś kary za styczeń? Pobór energii 1123kWh i 57kVArh. Eksport 12,28kWh i 228kVArh.
    stomat
    Level 37  
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ENERGII z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną Dz.U.2017 poz. 2500
    https://www.ure.gov.pl/download/1/8934/Rozpor...dnia2017rwsprawieszczegolowychzasadksztal.pdf

§ 45.4. Wartość współczynnika mocy tgφ0 określa się w warunkach przyłączenia lub w umowie o świadczenie usług przesyłania
    lub dystrybucji energii elektrycznej, lub umowie kompleksowej. Wartość współczynnika mocy przyjmuje się
    w wysokości tgφ0 = 0,4, chyba że indywidualna ekspertyza uzasadnia wprowadzenie niższej wartości. Wartość współczynnika
    mocy tgφ0 nie może być niższa od wartości 0,2. Jeżeli wartość współczynnika tgφ0 nie została określona w warunkach
    przyłączenia lub w umowie o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, lub umowie kompleksowej, do rozliczeń
    przyjmuje się wartość tgφ0 = 0,4.

nowex wrote:
    Nie przekręcaj moich wypowiedzi, ja proponuję taką usługę na wskazanych warunkach u siebie gdzie mam do tego niezbędną infrastrukturę - i takiej możliwości jako prosument nie mam wg obecnych przepisów.

I oczekujesz że operator sieci dostosuje swoją infrastrukturę do Ciebie, a może jeszcze znajdzie odbiorcę z dużym poborem energii biernej który wybuduje się obok Ciebie, żebyś łaskawie miał co kompensować? Że odbiorca z dużym poborem energii biernej będzie płacił złemu monopoliście, a Ty obok postawisz kompensator i do złego monopolisty będziesz pobierał 1/10 opłaty tego odbiorcy? Czyli dalej 9/10 będzie trafiało do "monopolisty". Z kim ja tu dyskutuję?
    zbich70
    Level 43  
    nowex wrote:
    Gdzie ja jako prosument mogę współpracować z siecią nn magazynując i oddawając energię ? Mogą tylko monopolistyczne wielskoskalowe instytucje, które muszą mieć na to koncesje. Mijasz się z prawdą mówiąc, że mam aktualnie taką możliwość.

Przecież możesz na swoim podwórku mieć dwa zbiorniki na różnych wysokościach i przelewać wodę pomiędzy nimi przez pompoturbinę.
    Nawet dwie beczki po 100 litrów, albo nawet z wiadra do wiadra.
    Koncesji na to nie potrzebujesz, bo nie przekraczasz mocy zainstalowanej, powyżej której wymagana jest koncesja.
    nowex
    Level 17  
    zbich70 wrote:
    nowex wrote:

Przecież możesz na swoim podwórku mieć dwa zbiorniki na różnych wysokościach i przelewać wodę pomiędzy nimi przez pompoturbinę.
    Nawet dwie beczki po 100 litrów, albo nawet z wiadra do wiadra.
    Koncesji na to nie potrzebujesz, bo nie przekraczasz mocy zainstalowanej, powyżej której wymagana jest koncesja.

Zgodnie z prawem nie mogę świadczyć takiej usługi, a to że mogę nielegalnie to doskonale wiem tylko nic z tego nie będę miał oprócz przysłowiowego przelewania z pustego w próżne.

Dodano po 2 [minuty]:

stomat wrote:

I oczekujesz że operator sieci dostosuje swoją infrastrukturę do Ciebie, a może jeszcze znajdzie odbiorcę z dużym poborem energii biernej który wybuduje się obok Ciebie, żebyś łaskawie miał co kompensować? Że odbiorca z dużym poborem energii biernej będzie płacił złemu monopoliście, a Ty obok postawisz kompensator i do złego monopolisty będziesz pobierał 1/10 opłaty tego odbiorcy? Czyli dalej 9/10 będzie trafiało do "monopolisty". Z kim ja tu dyskutuję?

Nie rozumiesz mnie - jeśli dystrybutor jak tak "poszkodowany" przepływem energii biernej to ja chętnie mu za 1/10 zdzieranej przez niego opłaty w moim punkcie poboru mogę świadczyć taką usługę tyle ile on potrzebuje w moim punkcie poboru w danej chwili tak by nie musiał mnie karać za energię bierną trzykrotną wartością energii czynnej gdy rzeczywiste jego straty z tego tytułu wynoszą maksimum kilka procent. Nie oczekuję, żeby ktoś coś budował koło mnie - nigdzie tak nie mówiłem.
    zbich70
    Level 43  
    nowex wrote:
    Zgodnie z prawem nie mogę świadczyć takiej usługi, a to że mogę nielegalnie to doskonale wiem

Wskaż które przepisy prawa tego zabraniają.
    nowex wrote:
    tylko nic z tego nie będę miał oprócz przysłowiowego przelewania z pustego w próżne.

I tu jest właśnie pies pogrzebany... :D
    nowex
    Level 17  
    zbich70 wrote:
    nowex wrote:
    Zgodnie z prawem nie mogę świadczyć takiej usługi, a to że mogę nielegalnie to doskonale wiem

Wskaż które przepisy prawa tego zabraniają.

INSTRUKCJA WSPÓŁPRACY RUCHOWEJ
    stomat
    Level 37  
    nowex wrote:
    Nie rozumiesz mnie - jeśli dystrybutor jak tak "poszkodowany" przepływem energii biernej to ja chętnie mu za 1/10 zdzieranej przez niego opłaty w moim punkcie poboru mogę świadczyć taką usługę tyle ile on potrzebuje w moim punkcie poboru w danej chwili tak by nie musiał mnie karać za energię bierną trzykrotną wartością energii czynnej gdy rzeczywiste jego straty z tego tytułu wynoszą maksimum kilka procent.

No przecież właśnie o to chodzi dystrybutorowi żebyś W SWOIM PUNKCIE POBORU skompensował energię bierną tak żeby tangens fi był między 0 a 0,4. Zyskasz na tym nie 10% a 100% opłaty którą musiałbyś ponieść.

nowex wrote:

Współpracy kogo z kim?
    zbich70
    Level 43  
    nowex wrote:

A jakieś bliższe szczegóły?
    Jest tam jakiś zakaz przelewania wody z beczki do beczki?
    Krzysztof Reszka
    Jan_Werbinski wrote:
    Nie pamiętam żeby moja umowa określała jakiś pobór mocy biernej. Ile to zwykle wynosi? Czy płaciłbym jakieś kary za styczeń? Pobór energii 1123kWh i 57kVArh. Eksport 12,28kWh i 228kVArh.

Bo nie masz na dzień dzisiejszy tego w umowie co napisał kolega Stomat .
    stomat wrote:
    § 45.4. Wartość współczynnika mocy tgφ0 określa się w warunkach przyłączenia lub w umowie o świadczenie usług przesyłania
    lub dystrybucji energii elektrycznej, lub umowie kompleksowej. Wartość współczynnika mocy przyjmuje się
    w wysokości tgφ0 = 0,4, chyba że indywidualna ekspertyza uzasadnia wprowadzenie niższej wartości. Wartość współczynnika
    mocy tgφ0 nie może być niższa od wartości 0,2. Jeżeli wartość współczynnika tgφ0 nie została określona w warunkach
    przyłączenia lub w umowie o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, lub umowie kompleksowej, do rozliczeń
    przyjmuje się wartość tgφ0 = 0,4.

Jeśli będzie cię to obowiązywać a może, to wtedy będziesz płacił podwyższone opłaty ( kary) za ponadnormatywny pobór energii biernej.
    Ta tak wysoka kara ( opłata ) jest sposobem wymuszenia na odbiorcach zbilansowania energii. O tym koledzy Stomat i Zbich powyżej piszą dość zrozumiale.
    nowex
    Level 17  
    zbich70 wrote:
    nowex wrote:

A jakieś bliższe szczegóły?
    Jest tam jakiś zakaz przelewania wody z beczki do beczki?

Zapoznaj się z tym dokumentem swojego dystrybutora energii, zamiast trollować ten temat bezsensownymi pytaniami.
    stomat
    Level 37  
    Nie ma czegoś takiego jak instrukcja współpracy ruchowej obejmująca wszystkich podmiotów. Są instrukcje współpracy INDYWIDUALNE tworzone dla konkretnych podmiotów. Jeżeli, jak twierdzisz, masz infrastrukturę pozwalającą na magazynowanie energii to dystrybutor z pocałowaniem ręki cię podłączy. I wtedy zostanie opracowana "Instrukcja Współpracy Ruchowej między PGE S.A. a Nowex Sp. z o.o.". Ale to ma być magazynowanie energii w ilości pozwalającej oddawać powiedzmy chociaż 10 MW przez 8 godzin a nie popierdółka. Popierdółki nie interesują poważnych firm.
    Nie ma żadnych przeszkód prawnych żeby magazynować energię.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Krzysztof Reszka wrote:
    ny pobór energii biernej.
    Ta tak wysoka kara ( opłata ) jest sposobem wymuszenia na odbiorcach zbilansowania energii. O tym koledzy Stomat i Zbich powyżej piszą dość zrozumiale.

Czy mój pobór energii biernej jest ponadnormatywny? Płaciłbym kary?
    nowex
    Level 17  
    stomat wrote:
    Jeżeli, jak twierdzisz, masz infrastrukturę pozwalającą na magazynowanie energii to dystrybutor z pocałowaniem ręki cię podłączy. ...

Ale to ma być magazynowanie energii w ilości pozwalającej oddawać powiedzmy chociaż 10 MW przez 8 godzin a nie popierdółka. Popierdółki nie interesują poważnych firm.
    Nie ma żadnych przeszkód prawnych żeby magazynować energię.

Sam sobie zaprzeczasz, najpierw mówisz, że nie ma przeszkód a za chwile, że jednak się nie da gdy dysponuję mocą np. 10kW.

Na świecie dokonuje się rewolucja, odchodzi się od tradycyjnego modelu wielkoskalowego, powstają wirtualne magazyny energii i wirtualne elektrownie złożone z tysięcy mikroinstalacji współpracujących z siecią energetyczną, ty bronisz punktu widzenia konserwatywnej energetyki.
    Krzysztof Reszka
    Jan_Werbinski wrote:

Trzeba twoje wskazania zmierzyć i przeliczyć . Od tego są dystrybutorzy energii.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Jan_Werbinski wrote:

Trzeba twoje wskazania zmierzyć i przeliczyć . Od tego są dystrybutorzy energii.

Przecież zmierzyłem i podałem wskazania. Mój dystrybutor na razie nie nalicza opłat. Pytam więc ile bym płacił np. w Tauronie.

Dodano po 47 [sekundy]:

Jan_Werbinski wrote:
    Krzysztof Reszka wrote:

Jak widać zmierzone. Jak to teraz policzyć?