Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 28 Jan 2019 15:26 110724 785
Ochrona Domu
    SAWEK101
    Level 31  
    Witam, panowie też się martwię bierną pojemnościową, dopiero zaczynam się uczyć licznika EMU 3 , wiem skąd przybywa pojemnościowa oddana jest to dla mnie zrozumiałe, natomiast nie mogę pojąć tego , strzałka P- i Q+ ,po godzinie zwiększył się stan tylko jednego liczydła Q 6.8.0 o 0,7kVr czyli pobrałem z sieci bierną pojemnościową niby jak skoro cały czas oddawałem energię(pracowała pralka, lodówka i zmywarka), może źle rozumuję , ale powinno zwiększyć się liczydło 7.8.0 lub 8.8.0.
    Przychodzi mi tylko jedna myśl do głowy, chyba że jest taka sytuacja że licznik nie bilansuje biernej między fazami, bilansuje tylko moc czynną, to wtedy byłoby to logiczne, lecz mało pocieszające bo w moim przypadku z falownikiem 3F jestem w czornej d......

Teraz np oddaje 300W (żadne agd nie pracuje) i ciągle nalicza mi bierną pojemnościową pobrana 6.8.0 nie rozumiem tego, oddaję w końcu czy pobieram.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Sam sobie odpowiem, pomogła mi instrukcja do licznika landis & Gyr u normalnego odbiorcy przecież występuje pobór energii czynnej +biernej indukcyjnej lub pobór czynnej i oddawanie biernej pojemnościowej lub pobór tylko czynnej.
    Więc przy exporcie będzie wszystko odwrotnie, ech dawno to było wiec w główce się pokręciło :D

Więc przy exporcie bedzie czynna + pobór pojemniościowej lub czynna + oddana indukcyjna raczej nie występuje w nowych inverterach mój rejestr licznika 7.8.0 0 kVr
    Dla potomnych co mają problemy z trójkątami :D
    Niestety większość producentów inverterów kłamie , niewiem jak oni robią normy ale kłamią !!!!, filtry EMC są cały czas zasilane i produkuja bierną dzień i noc, niewiem czemu tak to wymyślili ale to jest chore, schemat producenta nie zgadza się z rzeczywistością.
    Pół biedy jeśli macie jednofazówkę, bo da się z tym coś zrobić ale ja mam 3F i mamz tym spory problem.
  • Ochrona Domu
    dzibus1
    Level 15  
    Znalazłem w taki komentarz w sieci
    "... Z oświetleniem też nie jest tak kolorowo zobaczymy co się stanie jak zakłady energetyczne zaczną weryfikować parametry sieciowe jakie pobieramy w domach. Jak większość tak mega oszczędnych źródeł e27, e14 nawet wiodących producentów posiadają współczynnik mocy na poziomie 0,5 ..."
    Czy chodzi o m.in. energię bierną w tym komentarz? Takie pytanie laika. Z tego wątku wynika, ze na razie nie ma problemów i ZE nie pobiera opłaty za energię bierną. Czy jest możliwe, że taka opłata będzie na stałe wprowadzona u prosumentów i u "zwykłych" użytkowników?
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    dzibus1 wrote:
    Czy jest możliwe, że taka opłata będzie na stałe wprowadzona u prosumentów i u "zwykłych" użytkowników?

U prosumentów TAK , w gospodarstwach domowych NIE.
  • Ochrona Domu
    SAWEK101
    Level 31  
    Powiem że mierzę się z tematem i jest gorzej niż się spodziewałem, na starcie inwerter powinien produkować(-) bierną pojemnościową, jak już się troszkę rozkręci , czyli ok 200-300W powinien w miarę szybko przejść na bierną indukcyjną bo taką przeważnie się pobiera w większych ilosciach w domu, czy garażu, na noc inwerter musi być odłączany lub odączany filtr emi z falownika, bo to filtr w falowniku produkuje bierną pojemnościową w nocy, no nie wiem czy mi się uda to ogarnąć bez regulatora mocy biernej w rozdzielni, oj jest zabawa.
    Generalnie jak ktoś chce sobie zakładać panele do 3kWp to gra nie warta świeczki, bo więcej z tym zabawy niż pożytku, chyba że odłączać na zimę.
    cuuube
    Level 29  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    dzibus1 wrote:
    Czy jest możliwe, że taka opłata będzie na stałe wprowadzona u prosumentów i u "zwykłych" użytkowników?

U prosumentów TAK , w gospodarstwach domowych NIE.

jesteś pewien ?
    Na tę chwilę opłaty naliczają firmom oraz JST , ale do 2026r chcą wymienić 80% na inteligentne ( czyli zliczające wiecej parametrów niż tarczowe ) http://gramwzielone.pl/trendy/33079/me-dzieki...ligentnym-licznikom-zaoszczedzimy-miliardy-zl i chwalą się ,że zaoszczędzą ! Skoro oni zaoszczędzą to ktoś musi na czymś stracić . Myślisz ,że z kilkudziesięciu tysięcy prosumentów zedrą opłaty za bierną ,a odpuszczą jeśli dobrze pamiętam 14 milionom gospodarstw domowych w PL ? Jesteś sporym optymistą chylę czoła :please:
    ACCel
    Level 22  
    Wymiana liczników to znaczny koszt. Planowana była na okres do 2020, ale się nie udało. Inwestycje w sieć energetyczną (liczniki także) są finansowane ze stawki sieciowej, sfinansowanie wymiany oznaczało by podwyżkę cen energii. Jak ostatnio widzimy, żaden rząd się na to nie zgodzi :)
    SAWEK101
    Level 31  
    Nie wiem czy tu na elektrodzie czy innym forum ktoś się żalił że nie może się pozbyć biernej pojemnościowej w jakimś zakładzie co jednocześnie produkuje energię i pobiera mimo baterii kondensatorów i regulatora biernej, kasują go na kilka tyś co miesiąc.
    Sytuacja jest prosta jeśli tylko produkujemy lub tylko pobieramy, sprawa się komplikuje gdy jest export i import blisko równowagi, pojemnościowa wcina się zawsze.
    Jak ktoś ma możliwość wtedy załączenia chociaż niewielkiego odbiornika rezystancyjnego wtedy jest dużo prościej to wyeliminować, w naszych gospodarstwach wystarcza nawet 300W dociążyć przy wschodzie i zachodzie słońca i bierna wtedy przestaje grać główne skrzypce.
    Bo jak mierzę var na początku produkcji to inwerter produkuje np 30W i 170var jesli bedziemy płacić za bierną to dużo taniej bedzie to na sezon zimowy wyłączyć, śmieszne ale prawdziwe.

Z tymi licznikami to ja się odrazu śmiałem jak na początku mówili że to dla naszego dobra byśmy płacili za energię mniej, chmm jakby się zastanowić to mówili prawdę, ale nie wspomnieli że chodziło im tylko o tańszą energię czynną i jeszcze wymiane liczników zrobią nam za nasze abonamenty.
    Ciekawe jak sprawa wygląda np w Niemczech, pierwsi przecież nie wejdziemy w ten bajzel.
    dzibus1
    Level 15  
    Na razie u nas w kraju jest chyba mało prosumentów, ale ja już zauważyłem u mnie gdzie same stare domy już kilka PV się instaluje. Do tego rząd zapowiada jakiś tam program Energia+. Od czasu do czasu też czytam, że są jakieś programy z EU w gminach. No i jak się tego zrobi dużo to czy nie będzie to okazja do tego, aby dołożyć coś takiego do rachunku? Gdzieś słyszałem też jak prezes PSE rozmawiam z Bando no i coś było poruszane w kwestii zmian w PSE chyba chodziło o model cen węzłowych i przekonywał Bando, że osoby nieaktywne nie poniosą kosztów transformacji. Ktoś wie o co w tym chodzi?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ACCel wrote:
    Wymiana liczników to znaczny koszt. Planowana była na okres do 2020, ale się nie udało. Inwestycje w sieć energetyczną (liczniki także) są finansowane ze stawki sieciowej, sfinansowanie wymiany oznaczało by podwyżkę cen energii. Jak ostatnio widzimy, żaden rząd się na to nie zgodzi :)

Zgodzi się, zgodzi. Chociaż dopiero po wyborach. Nie ma innego wyjścia, czas to wreszcie pojąć. Bo jakby się nie obracać, to człowiek zawsze ma rzyć z tyłu, a państwo nie ma żadnych własnych pieniędzy. Wszystko czym płaci za cokolwiek, musi wcześniej zabrać obywatelom. Więc to obywatele za wszystko płacą.
    SAWEK101
    Level 31  
    Bo Polacy to tylko mali zassani antysemici :evil:
    Widzicie czasy się zmieniają, poco niszczyć , wojować, jak można zrobić prawo że sami w zębach przyniosą i będą szczęśliwi że mają dzięki temu czyste powietrze, tylko jak to się teraz nazywa ?

A na poważnie , sposób na pozbycie się biernej w gospodarstwie domowym to albo cały czas jechać małą grzałką albo trzeba będzie skonstruować elektroniczny regulator biernej , tylko jak to wysterować.
    retrofood
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    retrofood wrote:
    Wszystko czym płaci za cokolwiek, musi wcześniej zabrać obywatelom.

To czemu nie grabi innych państw , jak angole czy Niemcy?

Bo procę ma za małą, a gumki w niej sparciałe i mocno się nie naciągnie, gdyż grozi zerwaniem.
    Ale bez obaw, wszystkie rządy zabierają przede wszystkim swoim. Angole i Niemcy również. Więc dyskusja jest jałowa. Wcześniej albo później uszczegółowiona opłata za energię bierną będzie wprowadzona bo i tak ją ponosimy!!! Wszyscy ponosimy! Piszę o tym co najmniej od dziesięciu lat! Czas więc skończyć z komunizmem, aby wszyscy płacili po równo, bo skoro liczniki i tak to zliczają, to niech każdy płaci za siebie!
    A darmowy ser spotykamy jedynie w łapce na myszy. Tyle, koniec.

PS. Wprowadzenie opłat za energię bierną nie musi oznaczać automatycznie wzrostu cen energii. Bo ceny energii czynnej powinny wtedy zostać zmniejszone!!!
    Taka jest logika, tylko czy znowu nie będzie akcji w stylu "ciemny naród to kupi"... Tego już nie wiem.
  • Helpful post
    gaz4
    Level 33  
    Znalazłem taki tekst nt. metod rozliczania energii biernej w Europie:

https://www.researchgate.net/publication/281003137_Potrzeba_zmian_rozliczen_za_moc_bierna

"np. na Litwie, Łotwie i w Bułgarii, gdzie cena za energię pojemnościową jest 10-krotnie wyższa w porównaniu z ceną za energię indukcyjną". Jeżeli takie opłaty dotrą do gospodarstw domowych strach się bać... Jednak mam ciagle duży udział obciążenia rezystancyjne więc może nie ma czego. Może będzie taniej jakby wskazywała logika? Chyba jednak między bajki to włożę :(
    elezibi
    Level 17  
    gaz4 wrote:
    Znalazłem taki tekst nt. metod rozliczania energii biernej w Europie:

https://www.researchgate.net/publication/281003137_Potrzeba_zmian_rozliczen_za_moc_bierna

Ciekawy tekst.

Wprowadzenie opłat za bierną z punktu widzenia przeciętnego konsumenta:
    Nabywa odbiorniki energii elektrycznej, posiadające CE i spełniający wszelakie inne normy.
    A potem dostawca energii każe mu płacić jakieś "kary" za jakąś moc bierną (co to za ufo??)
    O co do q... chodzi urządzenie jest do d....?? (producent złe zrobił, normy złe??)
    A może dostawca energii wali w bambuko ???

Producent powie ja spełniam normy, a dostawca energii powie że odbiorniki nie spełniają (bo -0,00001var pojemnościowej).
    Co ma zrobić konsument poza poczuciem ze jest z którejś strony ładowany.....

Jakiś rozsądek i progi dopuszczalne powinny być,
    zgodność norm obowiązujących producentów odbiorników powinna się pokrywać z oczekiwaniami dostawców energii co do charakteru obciążenia przez te odbiorniki sieci.
    retrofood
    elezibi wrote:
    Producent powie ja spełniam normy, a dostawca energii powie że odbiorniki nie spełniają
    Nie fantazjuj. Dostawcy energii nie interesują żadne normy dotyczące producenta urządzeń, więc nie powie niczego. Jego to nie interesuje. A konsument ma tyle do gadania co opozycja w parlamencie. Każda opozycja, żeby nie było.
    Jak wprowadzano opłaty przesyłowe i wszelkie inne, to fajnie było? A ciemny naród to kupił, chociaż nawet ja, elektryk było nie było, który w dodatku zdawał (i zdał) na Politechnice egzamin z przedmiotu "gospodarka elektroenergetyczna", mam trudności z rozszyfrowaniem faktury za dostawy energii, więc kolejna pozycja będzie dla konsumenta tak samo niezrozumiała jak i cała reszta. Jedna pozycja wte albo wewte...
    SAWEK101
    Level 31  
    Jeśli wprowadzą opłaty, to cała polityka świetlówkowo ledowa zatoczy krąg i znowu częściowo trzeba bedzie przeprosić stare żarówki by robiły porządek cosf.

Czy ktoś może mnie oświecić jaki schemat naliczania indukcyjnej obowiązuje aktualnie w taryfach C, czy współczynnik nalicza się w czasie rzeczywistym, czy dopiero w rozliczeniu wg kWh stosunek czynnej do indukcyjnej.
    lopiola
    Level 17  
    Ten pobór energii pojemnościowej to tak naprawdę zniekształcenie, nieliniowy pobór prądu przez zasilacze. Podłączyłem kiedyś 3 fazowy dławik od jakiegoś filtra, do pompy z falownikiem, bo pobierała energię pojemnościową za którą trzeba było płacić i licznik przestał pokazywać pobór energii pojemnościowej.
    Jak każą nam płacić to zamontujemy sobie takie filtry.
    retrofood
    SAWEK101 wrote:
    Jeśli wprowadzą opłaty, to cała polityka świetlówkowo ledowa zatoczy krąg i znowu częściowo trzeba bedzie przeprosić stare żarówki by robiły porządek cosf.
    Niekoniecznie, jednak produkcja kondensatorów na napięcie sieci może wzrosnąć.
    SAWEK101
    Level 31  
    Już mówiłem kompensacja którą znamy to nie jest prosta sprawa dla prosumenta, weź sobie skompensuj pralkę z silnikiem szczotkowym, mój miernik skacze jak oszalały raz w jedną raz w drugą.
    Natomiast sprawa jest dość prosta jak mamy tylko import.
    Więc za parę lat niewielkie silniki indukcyjne to będzie nisza wyparta przez bldc, to już się dzieje lodówki , pralki, klimatyzatory , pompy za chwilę elektronarzędzia.
    retrofood
    lopiola wrote:
    A nie dławików?

Może i dławików, diabli wiedzą w którą stronę to wszystko pójdzie. Nie należy zapominać, że w tradycyjnym wzorze na moc pozorną czyli
    S = √(P² + Q²) coraz częściej z prawej strony pojawia się trzeci człon D, czyli moc odkształceń. W dodatku wartość tego członu rośnie! I to w niej ujawniają się nasze obecne oraz przyszłe problemy.
    Czyli
    S = √(P² + Q² + D²)
    Diabli wiedzą, czy ten człon D będzie miał charakter pojemnościowy czy indukcyjny, w dodatku jak bardzo będzie zmienny. I jak szybko.
    retrofood
    lopiola wrote:
    Wydaje mi się, że współczesne liczniki (nieprawidłowo) taką odkształconą moc traktują jako pojemnościową.

Jak by nie było, to dla energetyków wsio rawno. Stawka jest jednakowa, co dla mnie (prywatnie) jest nienormalne. Ale jak będzie - nie wiadomo.
    SAWEK101
    Level 31  
    Nikt nie wie jak oni to zrobią, ale jak zaczną kasować za każdy kvr pojemnościowy podczas exportu to jesteśmy ugotowani, sensowne by było jakby podczas exportu tg 0.4 obowiązywał dla obu biernych, ja u siebie ustawiłem 0.99 indukcyjnej bym w większości przechodził na dobrą stronę mocy, ale wystarczy że włączę niewielki silnik indukcyjny i wszystko leci w łeb i produkuję wtedy pojemnościową, którą trzeba kompensować kondensatorami.
    Z bierną w nocy sobie poradziłem, mam już spokój.
    dzibus1
    Level 15  
    SAWEK101 wrote:
    Nikt niewie jak oni to zrobią, ale jak zaczną kasować za każdy kvr pojemnościowy podczas exportu to jesteśmy ugotowani ...

Czy to przypadkiem nie będzie taki "bat" na prosumentów? Od razu pisze, że się na tym nie znam, tylko słyszałem kiedyś, w jakieś debacie chyba rok temu, jak Kłossowski prezes PSE mówił do Bando, że osoby "nieaktywne" nie poniosą kosztów transformacji. Tak jak tu piszecie to pewnie wszyscy będą mieli tą bierną w rachunkach, tylko wtedy więcej zapłacą prosumenci. Tak to zrozumiałem, tylko nie wiem czy dobrze. Na pewnym portalu w komentarzach jeden z instalatorów PV, cały czas pisze z ZE mają na smyczy ME i to one dyktują warunki i z jego wypowiedzi nie rysuje się to zbyt kolorowo. To nie chodzi o to, że jakieś plotki rozsiewam, tylko chciałby wiedzieć czy ktoś coś więcej wiem na ten temat.
    SAWEK101
    Level 31  
    ,,Osoby nie aktywne" czyli tylko stare babcie zostawią w spokoju co mają rachunki po 100zł i jedynego słusznego radia słuchają.
    dzibus1
    Level 15  
    SAWEK101 wrote:
    ,,Osoby nie aktywne" czyli tylko stare babcie zostawią w spokoju co mają rachunki po 100zł i jedynego słusznego radia słuchają.

No może i o to chodziło. Pewnie masz racje.
    retrofood
    dzibus1 wrote:
    SAWEK101 wrote:
    Nikt niewie jak oni to zrobią, ale jak zaczną kasować za każdy kvr pojemnościowy podczas exportu to jesteśmy ugotowani ...

Czy to przypadkiem nie będzie taki "bat" na prosumentów? Od razu pisze, że się na tym nie znam, tylko słyszałem kiedyś, w jakieś debacie chyba rok temu, jak Kłossowski prezes PSE mówił do Bando, że osoby "nieaktywne" nie poniosą kosztów transformacji. Tak jak tu piszecie to pewnie wszyscy będą mieli tą bierną w rachunkach, tylko wtedy więcej zapłacą prosumenci. Tak to zrozumiałem, tylko nie wiem czy dobrze. Na pewnym portalu w komentarzach jeden z instalatorów PV, cały czas pisze z ZE mają na smyczy ME i to one dyktują warunki i z jego wypowiedzi nie rysuje się to zbyt kolorowo. To nie chodzi o to, że jakieś plotki rozsiewam, tylko chciałby wiedzieć czy ktoś coś więcej wiem na ten temat.

Właśnie w innym (pokrewnym) temacie zacytowałem prezesa Bando podczas wieczornego posiedzenia sejmowej komisji energii. Że cofamy się o 30 lat i że rynek energii właśnie przestaje istnieć. Więc jak ktokolwiek ma cokolwiek prognozować, skoro wszystko zależy od tego w którą stronę kot skrzywi ogon? Jankesi mają "dzień świstaka" to może my będziemy wróżyć z kociego ogona? Bo nic innego pewnego tutaj nie będzie.
    Jarmie
    Level 14  
    Jako jeden z pierwszych prosumentów zapłaciłem już kiedyś za energię bierną i zacząłem ją nawet kompensować (patrz początek wątku), ale kilka dni temu przeglądałem faktury kolegi, który prowadzi sklep spożywczy (taryfa C..), gdzie w czerwcu ubiegłego roku wymieniono licznik na dwukierunkowy (zainstalowana fotowoltaika 16 kWp) i od tego czasu na fakturze pojawiła się opłata za energię bierną (tg fi 0,76) -bagatela około 800 zł w miesiącach letnich do 300 zł w jesienno zimowych. Na poprzednich fakturach tej opłaty nie było. Mimo niesamowitego lata ubiegłego roku i sporych osiągów fotowoltaiki właściciel w żaden sposób nie odczuł tego w kieszeni dalej płaci rachunki za energię w podobnej wielkości.
    ps. czyżby region B-stocki znów wyskoczył przed szereg?
    SAWEK101
    Level 31  
    Trochę dziwny on jest, chyba lubi sponsoring, za ok 3 miesięczna karę miałby baterię kondensatorów ze sterownikiem, ale latem płaci zapewne za bierną pojemnościową.
    Bo sklep ma odbiorniki głównie indukcyjne i jak ma export to zostaje exportowana inergia pojemnościowa,a indukcyjną zjadły urządzenia na sklepie.