Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 21 Feb 2019 08:54 89154 784
    retrofood
    Moderator of the Technical section
    SAWEK101 wrote:

Bo sklep ma odbiorniki głównie indukcyjne.
    Jakie? Ja widzę jedynie chłodziarki.
  • TespolTespol
    dzibus1
    Level 14  
    retrofood wrote:
    Właśnie w innym (pokrewnym) temacie zacytowałem prezesa Bando podczas wieczornego posiedzenia sejmowej komisji energii. Że cofamy się o 30 lat i że rynek energii właśnie przestaje istnieć. Więc jak ktokolwiek ma cokolwiek prognozować, skoro wszystko zależy od tego w którą stronę kot skrzywi ogon? Jankesi mają "dzień świstaka" to może my będziemy wróżyć z kociego ogona? Bo nic innego pewnego tutaj nie będzie.

Piszesz o tym:
    http://gramwzielone.pl/trendy/34537/prezes-ure-to-koniec-wolnego-rynku-w-energetyce

Jarmie wrote:
    Mimo niesamowitego lata ubiegłego roku i sporych osiągów fotowoltaiki właściciel w żaden sposób nie odczuł tego w kieszeni dalej płaci rachunki za energię w podobnej wielkości.

No i dlatego zadałem to pytanie. Ja się na tym nie znam. Mam małego off-a No ale wiadomo, można więcej i to granica powyżej, której off się już nie kalkuluje. Tylko zanim się na to zdecyduję chciałem poznać opinie innych będących w temacie. Do tego mam taryfę G12as i nie za bardzo mi pasuje z niej rezygnować, bo jako prosument nie można jej mieć. Niby jest ten program Energi+, ale to tylko polityka. Takie dylematy laika. No i to chyba już jedyne forum gdzie coś można się dowiedzieć od konkretnych ludzi.
    Jarmie
    Level 14  
    Wracając do tego sklepiku to jest to duży "sklepik", dwa duże agregaty chłodnicze, lad chłodniczych też sporo, winda 3 kondygnacyjna do tego mnóstwo oświetlenia. Przydział mocy 25kW. Ilość zużywanej energii w skali miesiąca to około 11 MWh. Latem przy takich upałach jak zeszłoroczne, pobór biernej dużo większy od poboru w miesiącach chłodniejszych - prawie dwukrotnie. Opłata za bierną indukcyjną została naliczona po zmianie licznika na dwukierunkowy. Był człowiek od kompensacji ale stwierdził, że może to być błąd w rozliczeniach z PGE.
    3301
    Level 28  
    Jak kolega to może udało by się mając ściągnąć dane o wskazaniach z licznika i z faktury i rozszyfrować za którą energię to jest policzone poj. czy ind. i czy ten tg fi 0,76 to przekroczenie i jaki ma w umowie

A jak kol. Jarmie dostał wcześniej to dało się to rozszyfrować czy tylko z pobranej było to liczone 5.8.0 i 8.8.0 czy z oddanej też i czy to 0,4 było przekroczone
    SAWEK101
    Level 31  
    Ale skąd miała mu się wziąć indukcyjna przy exporcie jak ją zużywał na bieżąco, przez oświetlenie i agregaty chłodnicze, no chyba że w nocy nakręcał.
    Ale jak płacił 8 stówek kary to chyba gratis energię z PV przesyłał ZE
    gaz4
    Level 33  
    dzibus1 wrote:
    No i dlatego zadałem to pytanie. Ja się na tym nie znam. Mam małego off-a No ale wiadomo, można więcej i to granica powyżej, której off się już nie kalkuluje. Tylko zanim się na to zdecyduję chciałem poznać opinie innych będących w temacie. Do tego mam taryfę G12as i nie za bardzo mi pasuje z niej rezygnować, bo jako prosument nie można jej mieć. Niby jest ten program Energi+, ale to tylko polityka. Takie dylematy laika. No i to chyba już jedyne forum gdzie coś można się dowiedzieć od konkretnych ludzi.

Jeżeli masz G12as to obraz zmienia się diametralnie. Proponuję założyć oddzielny temat o opłacalności wejścia w PV dla posiadaczy taryf G12. Np. zadać pytanie co się bardziej opłaca, opusty czy instalacja bufora ciepła. Koledzy na Elektrodzie są bardziej obeznani z aktualnymi cenami jednak moim zdaniem przy G12as i energooszczędnym domu tylko bufor ciepła. Można ew. dodać off grid do zasilania grzałek ale by się opłacał należałoby zrobić go w cenie <2000zł/kW. Załóż temat, nie ma sensu ciagnąć OT w temacie o energii biernej która jest tylko jednym, na dodatek na razie potencjalnym kosztem on grid.
    retrofood
    Moderator of the Technical section
    Jarmie wrote:
    Wracając do tego sklepiku to jest to duży "sklepik", dwa duże agregaty chłodnicze, lad chłodniczych też sporo, winda 3 kondygnacyjna do tego mnóstwo oświetlenia. Przydział mocy 25kW. Ilość zużywanej energii w skali miesiąca to około 11 MWh.

Przy takich wielkościach to opłaca się już poważnie podejść do tematu. Przy czym nie polegałbym na odczytach z licznika, a wykorzystał własne mierniki. Takie dawne, nieelektroniczne. Obciążenie w takim obiekcie jest mniej więcej stałe, cos φ czy tg φ (jak to teraz w modzie) również mało skacze, więc wszystko dałoby się zanalizować i skompensować w dość nieskomplikowany sposób. Taką radę dałbym właścicielowi tego interesu.
    SAWEK101
    Level 31  
    Wtakim sklepie to raczej już sterownik i bateria jeśli są PV, inaczej nieda rady, u normalnych odbiorców kompensowałem większe urządzenia za pomocą kondensatorów wpiętych równolegle z silnikami i bardzo dobrze póki co się to sprawdza, ale nie u prosumentów tu można w ten sposób tylko ograniczyć straty o ok 50-70%.
    No chyba że ma tylko tg 04 w obie strony wtedy da radę samymi kondziołkami.

Ale zaraz zaraz on wogóle może być prosumentem mając sklep?, może on to co wyprodukuje zużywa na bieżąco i wtedy bedzie miał indukcyjnej pod strych jeśli tylko importuje, współczynnik się rozjedzie jak tylko może, bez problemu będzie miał cos0,2 więc kicha totalna.
    Nie byłem tego świadom póki nie zamontowałem miernika (analizatora parametrów), i się przekonałem że gdy moce import export są blisko równowagi sytuacja z bierną jest nie do opanowania, bo to co przy imporcie było indukcyjną przy exporcie jest pojemnościową i odwrotnie.
    SAWEK101
    Level 31  
    Czy ktoś wie z czego uzyskać sygnał , albo pwm albo analogowy, który będzie wskaźnikiem mocy biernej , osobny dla exportu i importu z 3faz?
    Tak się rozglądam ale z licznika to jedynie po rs485, ogólnie niema takich liczników z wyściami pwm dla biernej, zostaje chyba tylko rs485.
    nowex
    Level 17  
    W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś, aby mieć odczyt rodzaju i wielkości mocy biernej i czynnej trzeba użyć licznika z wyjściem cyfrowym.
  • TespolTespol
    Wlodek22
    Level 30  
    Zamontowali i mi super-puper licznik z antenką w inst prosumenckiej. Po 5 dniach naliczył pobranej czynnej 15,5 kWh, pobranej biernej idn 0,51 kVarh, biernej poj 14,9 kVarh. Złapałem się za głowę, bo jeszcze taryfa budowlana C11 i boję się, że mi za nią policzą.
    Na noc wyłączyłem inwerter, kuchenkę indukcyjną, mikrofalową i tv. Nad ranem przybyło 1,5 kVarh. Sprawdziłem w inwerterze ustawienia regulacji mocy biernej, były wyłączone, więc włączyłem. Teraz po 8h pracy inwertera przybyło tylko 0,5 kVarh. Wygląda więc, że inwerter gdy pracuje dosyć dobrze sobie radzi z kompensacją. Natomiast po zmroku bierze 0,297A na fazę i wszystko w rejestr 8.8.0
    3301
    Level 28  
    No faktycznie jak pracuje na minimalnej mocy np. z rana i po zmroku to pobiera tą pojemnościową, przy G na razie problemu nie ma ale przy C to kto wie.
    A tak z ciekawości to przy tej C11 jesteś prosumentem czy sprzedajesz
    Wlodek22
    Level 30  
    Prosumentem. Wyśle nad stycznikiem który będzie sterowany napięciem paneli. Np wzrośnie o poranku ponad 300V, to stycznik się załączy. Ma ktoś pomysł jak to najlepiej podłączyć. Czy może od razu zrobić 3 fazowy SSR na trikach?
    daann
    Level 15  
    Ja tak mam zrobione , nominalne napięcie 360V , przy spadku poniżej określonego progu styczniki odłączają inwertery od sieci
    3301
    Level 28  
    Też się zastanawiałem jak sterować gdyby była taka potrzeba i uznałem że raczej zegar może astronomiczny, chociaż gdyby nawet ten stycznik załączył inwerter trochę za wcześnie to tej biernej nie byłoby wiele, podpinanie stycznika pd DC może zakłócać pracę MPP chyba żeby tylko jakiś układ kontrolujący napięcie.

A wracając do tej C11 jak w Twoim przypadku to znaczy że można być prosumentem przy tej taryfie?

Dodano po 3 [minuty]:

daann wrote:
    Ja tak mam zrobione , nominalne napięcie 360V , przy spadku poniżej określonego progu styczniki odłączają inwertery od sieci

To znaczy że masz tak na wszelki wypadek gdyby były opłaty za bierną, czy miałeś już naliczanie za bierną ?
    Erbit
    Level 39  
    3301 wrote:
    ... podpinanie stycznika pd DC może ...

Nie radzę podłączać stycznika pod DC. Należy mierzyć napięcie DC ale odłączać po stronie AC. Takie odłączenie i tak spowoduje wyłączenie inwertera a przecież o to chodzi.

Dodano po 12 [minuty]:

3301 wrote:
    ... zegar może astronomiczny......

To kiepski pomysł. A co jeśli cały dzień będzie padało i będzie szaruga?

Lepiej mierzyć napięcie po stronie DC.
    theo33
    Level 26  
    Erbit wrote:
    3301 wrote:

Nie radzę podłączać stycznika pod DC. Należy mierzyć napięcie DC ale odłączać po stronie AC. Takie odłączenie i tak spowoduje wyłączenie inwertera a przecież o to chodzi.

Tak właściwie to o to chyba chodzi, przecież nikt tu ni pisze o wyłączaniu DC

Dodano po 1 [minuty]:

Erbit wrote:
    3301 wrote:

Dodano po 12 [minuty]:

3301 wrote:
    ... zegar może astronomiczny......

To kiepski pomysł. A co jeśli cały dzień będzie padało i będzie szaruga?

Lepiej mierzyć napięcie po stronie DC.

To jak pada to wyłączasz inwerter?
    Erbit
    Level 39  
    theo33 wrote:
    Erbit wrote:
    3301 wrote:

Tak właściwie to o to chyba chodzi, przecież nikt tu ni pisze o wyłączaniu DC

Czytasz Kolego? To przeczytaj jeszcze raz, szczególnie kawałek, kory wcześniej zacytowałem.

Dodano po 2 [minuty]:

theo33 wrote:
    ..
    To jak pada to wyłączasz inwerter?

Wyłączy jak napięcia spadnie poniżej ustalonego progu. Być może będzie wtedy padał deszcz ;)
    theo33
    Level 26  
    Ale co Ty cytujesz? wypowiedzi wyrwane z konsensu, odnieś się do całej wypowiedzi
    Wlodek22
    Level 30  
    3301 wrote:

A wracając do tej C11 jak w Twoim przypadku to znaczy że można być prosumentem przy tej taryfie?

Jak widać można. Bynajmniej i innogy. Zrobili wszystko w 15 dni, beż żadnych certyfikatów, schematów i fotografii instalacji.
    Erbit
    Level 39  
    theo33 wrote:
    Ale co Ty cytujesz? wypowiedzi wyrwane z konsensu, odnieś się do całej wypowiedzi

Kontekst, z którego zostało to wyrwane jasno stanowi, że autor ma dylemat co do podłączenia stycznika po stronie DC i ja jemu to odradzam.

Jak zrozumiesz kontekst to dojdziemy do konsensusu (do konsensu) ;)
    theo33
    Level 26  
    Chyba ktoś tu coś nie zrozumiał, bo stycznik to jest cewka i styki wykonawcze i ja to rozumiem tak że DC steruje cewką stycznika a styki wykonawcze zasilaniem inwertera po AC
    Erbit
    Level 39  
    theo33 wrote:
    Chyba ktoś tu coś nie zrozumiał, bo stycznik to jest cewka i styki wykonawcze i ja to rozumiem tak że DC steruje cewką stycznika a styki wykonawcze zasilaniem inwertera po AC

Naprawdę uważasz, że cewkę stycznika można bezpośrednio pod DC paneli podłączyć? Brawo Ty.

Pomyśl jak zareaguje cewka na zbyt niskie napięcie i na zbyt wysokie. Pomyśl.
    Wlodek22
    Level 30  
    Wykorzystać można zasilanie 7V w gnieździe RJ45 dla modbusa. Pojawia się po tym gdy, budzi się inwerter, a on gdy osiągnie odp próg napięcia po stronie DC. Dalej optodriver-maly triak i stycznik. Lub 3 duże np 40A triaki, zamiast stycznika. Pytanie co będzie lepsze energetycznie i bezpieczniejsze?

Na zdjęciu generatory kVarów
    daann
    Level 15  
    Na razie nie płaciłem za bierna -Tauron , ale pewnie kiedyś nas to czeka , dlatego min dałem styczniki odłączające inwertery , styczniki są po inwerwerach na zmiennym , sterowane przez regulator - wejście napieciowe 0-10V . Zrobiłem dzielnik napięcia z paneli i to steruje regulatorem .
    Wlodek22
    Level 30  
    Znalazłem jeszcze jeden generator biernej pojemnościowej. Jest to mały chiński grid tie 600w. Podłączyłem jeden panel dla testów i oto rezultat.
    gag70
    Level 24  
    Tak jak się robi od dziesięcioleci kompensację na kondensatorach dla zakładów z dużą ilością silników, tak samo robi się kompensację w drugą stronę na dlawikach trójfazowych.
    O sensie używania decyduje wysokość opłat za przekroczenie tangensa. Po tym co koleżeństwo pisze dochodzę do wniosku, że opłacalność i stosowalność takich urządzeń będzie rosła,.
    SAWEK101
    Level 31  
    Każdy inverter wytwarza bierną pojemnościową w nocy, tak samo jak kuchenka indukcyjna telewizor czy pralka, winne są kondensatory w filtrach na zasilaniu.
    Natomiast w dzień jest różnie zależy czy inport czy export ale już o tym było wyżej.
    Wlodek22
    Level 30  
    Też właśnie doszedłem do tych samych wniosków. Z jednej strony montuje się filtry by nie siać do sieci zakłóceniami z inwerterów, z drugiej dają po łapach za bierną pojemnościową, a z trzeciej po kiego diabła te filtry montują przed przekaźnikami. Taki inwerter PV + kuchenka indukcyjna w moim przypadku to 3x 2,2uF + 2x 2,2uF = 11uF 24h/dobę, a do tego cała reszta drobniejszych rzeczy. Inwerter wyłączam, w kuchence zmniejszyłem do 2 x 1uF, a i tak na noc trzeba dodatkowo kompensować.
    Teraz kwestia dnia i pracy inwertera. Ja to rozumiem tak, że dopóki wielkość produkcji nie przekroczy wielkości poboru energii z sieci, to w zal od rodzaju obciążenia w domu będą nabijane rejestry 8.8.0 lub 5.8.0. Gdy produkcja przewyższa pobór, licznik już operuje tylko niedostępnym u mnie 6.8 i 7.8. Wtedy o rodzaj obciążenia teoretycznie już nie muszę się martwić. A co gdy na jednej fazie pobór, a dwóch pozostałych exprot?
    Teraz kwestia regulowania mocy biernej przez inwerter. Mam w rejestrach wybraną metodę regulacji w zal od mocy czynnej i zadaną jakąś tam krzywą. Zauważyłem, że przy małych mocach do 1 kW przesuwa się o 0,1 w kierunku indukcyjnej, przy większych przechodzi do pojemnościowej, przy max zaiwania z 0,96 pojemnościowej. Krzywą można zmieniać. Jest też możliwość ustawienia regulacji w zal od napięcia, tak samo z regulowaną krzywą. Trzecia opcja to stały współczynnik, co przy różnej mocy będzie dawał różną wielkość mocy biernej i ost to stała wartość mocy biernej, tylko ustawiana w %. Nie rozumiem w % od czego, bo jak od 1 to niczym by się nie różniło od współczynnika PF.
    Ktoś próbował to wykorzystać do kompensacji biernej pojemnościowej, gdy produkcja jest niższa niż zapotrzebowanie, np zimą. Moim zdaniem, energetycznie to będzie korzystniejsze niż dławik.
    SAWEK101
    Level 31  
    Niektóre falowniki mają krzywą, ja mam stały współczynnik, wg analizatora parametrów sieci który ściągnąłem z alie.. ustawiłem 0,97 indukcyjnej i widzę że nic więcej narazie nie da się osiągnąć, w przyszłości będzie kompensacja sterowana na drabince dławików ze świetlówek, genaralnie jest to dość skomplikowane, bo np pompę ciepła skompensowałem jednym kondensatorem, ale np pralki sie nie ogarnie.