Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 13 Aug 2019 18:57 103929 784
Computer Controls
  • Computer Controls
    SAWEK101
    Level 31  
    To nie jest ośla łączka, ale wpisz sobie w przeglądarką trójkąt mocy i poczytaj na ten temat, prościej się nieda.
    Erbit
    Level 41  
    malinabend 1 wrote:
    To po co bicie piany?

No .. wiesz jak to jest. Jeden zapyta co to energia bierna a drugi zapyta:
    malinabend 1 wrote:
    Czytam ten temat i nie mam zielonego pojęcia o co chodzi
    Czy może mi ktoś wyjaśnić w prosty sposób o co chodzi?

... zaś trzeci zapyta:
    malinabend 1 wrote:
    To po co bicie piany?

.. i temat się kręci ;)
    lopiola
    Level 17  
    Nie płacę za energię bierną, mój inwerter jak produkuje prąd ze słońca to część tej wyprodukowanej energii przeznacza na kompensację mocy biernej (pojemnościowej i indukcyjnej) w domowej instalacji.
    Tak mam domyślnie ustawiony inwerter.
    Wyłączenie tej kompensacji spowodowało by, że miał bym więcej wyprodukowanego prądu.
  • Computer Controls
    Wlodek22
    Level 30  
    Tyle, że twój inwerter nie wie jaki rodzaj biernej i w jakiej ilości powstaje w domowej instalacji. On ja produkuje taką i tyle jak został zaprogramowany. W praktyce jego kompensacja jest pożyteczna tylko do momentu, kiedy jeszcze mamy import energii z sieci. Wtedy gdy produkcja przewyższa zużycie, licznik przechodzi już na drugie rejestry 6.8 i 7.8, za które jeszcze chyba nikogo nie karano. Więc kompensowanie w tym momencie staje się bezcelowe i tylko niepotrzebnie traci się energie paneli, którą można by przeznaczyć na moc czynną. W moim przypadku to ponad 200W mocy czynnej mniej.
    lopiola
    Level 17  
    Mój inwerter nie produkuje energii biernej o stałej wartości tylko kompensuje sieć tak, żeby nie było ani pojemnościowej ani indukcyjnej energii rejestrowanej przez licznik sprzedawcy prądu.
    Wrzucałem tu gdzieś, ale jeszcze wrzucę wykaz ile i w jakich godzinach to robi.
    Teraz mam dodatkowo podpięty zewnętrzny legalizowany licznik to mogę porównać dane z licznika i inwertera.
    Zastanawiam się czy wyłączyć tę kompensację w inwerterze.
    theo33
    Level 27  
    lopiola wrote:
    Mój inwerter nie produkuje energii biernej o stałej wartości tylko kompensuje sieć tak, żeby nie było ani pojemnościowej ani indukcyjnej energii rejestrowanej przez licznik sprzedawcy prądu.
    Wrzucałem tu gdzieś, ale jeszcze wrzucę wykaz ile i w jakich godzinach to robi.
    Teraz mam dodatkowo podpięty zewnętrzny legalizowany licznik to mogę porównać dane z licznika i inwertera.
    Zastanawiam się czy wyłączyć tę kompensację w inwerterze.

Tylko jak inwerter może kompensować sieć i widzieć co rejestruje licznik sprzedawcy, energia pobierana przez obciążenie nie przepływa przecież przez inwerter, chyba że inwerter jest połączony z tym dodatkowym zewnętrznym licznikiem i zbiera z niego dane
    gag70
    Level 24  
    Fronius ma dodatkowe pudełko (licznik z funkcjami analizatora parametrów sieci) montowane w rozdzielni na wejściu, właśnie po to, żeby wiedzieć wszystko o parametrach energii. Wykorzystanie tego może być różne, to co widziałem służyło ograniczeniu produkcji, żeby nie było eksportu do sieci. Szkoła modernizowana z funduszy norweskich - kto bogatemu zabroni.
    Wlodek22
    Level 30  
    Dokładnie, dynamicznie kompensować możne tylko wtedy gdy będzie widział prąd na wejściu w dom.
    zedg
    Level 12  
    Jeżeli mam moc bierną Q4 to znaczy że w trakcie pobierania czynnej oddawałem bierną? Q4 mam porównywalne do P pobranej.
    SAWEK101
    Level 31  
    Trochę nie na temat, ale czy ktoś się już oriętuje jak PGE rozlicza opusty, tzn ile faktycznie mam czsu na odebranie (nie dam rady wyzerować teraz na wiosnę), np 30.06.2019 mam datę odczytu na fakturze i 2100kWh do odebrania, teraz pewnie niedługo będzie druga fv.
    Czy to będzie kolejka fifo czy jakoś inaczej, bo niby mówią że 12mieś od daty odczytu, ale teraz dochodzi następny magazyn itd.
    Czy komuś już przepadła energia nieodebrana?
    SAWEK101
    Level 31  
    Licznik rejestruje wszystko, to tylko kwestia czasu kiedy znów zaczną pobierać opłaty za bierną, skoro mają taką możliwość, więc każdy powinien zwrócić trochę uwagi by ograniczyć przynajmniej pojemnościową a najważniejsze zrozumieć temat.
    Wystarczy sobie ściągnąć instrukcję licznika i zapoznać się co oznaczają strzałki i spisać liczydła energii , wrócić za kilka dni czy rano spisać wyciągnąć wnioski i poszukać źródeł pojemnościowej w gospodarstwie.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    SAWEK101 wrote:

Wystarczy sobie ściągnąć instrukcję licznika i zapoznać się co oznaczają strzałki i spisać liczydła energii , wrócić za kilka dni czy rano spisać wyciągnąć wnioski i poszukać źródeł pojemnościowej w gospodarstwie.

Poszukać to nawet nie połowa roboty. Wypadałoby bowiem pomyśleć jak ją skompensować i pomysł zrealizować.
    Spajder_PL
    Level 11  
    Dostawca energii Tauron, licznik Iskra AM550

Czy jeśli na liczniku nie wyświetla się moc bierna (rejestry 5.8.x i 8.8.x) to oznacza że:
    a. licznik nie zlicza energii biernej (bo tak został zaprogramowany),
    b. zlicza ale nie wyświetla,

jeśli odpowiedź b, to czy:
    1. jestem w stanie energię bierną odczytać z licznika (są dwa przyciski, ale nie udało mi się za ich pomocą odczytać)?
    2. czy po uzyskaniu dostępu od Tauron do aplikacji eLicznik będę widział wskazania energii biernej?
    Edek45
    Level 29  
    Spajder_PL wrote:
    czy po uzyskaniu dostępu od Tauron do aplikacji eLicznik będę widział wskazania energii biernej?

E-licznik nie pokazuje energii biernej.
    sq9etc
    Level 12  
    Spajder_PL wrote:
    Dostawca energii Tauron, licznik Iskra AM550

Czy jeśli na liczniku nie wyświetla się moc bierna (rejestry 5.8.x i 8.8.x) to oznacza że:
    a. licznik nie zlicza energii biernej (bo tak został zaprogramowany),
    b. zlicza ale nie wyświetla,

jeśli odpowiedź b, to czy:
    1. jestem w stanie energię bierną odczytać z licznika (są dwa przyciski, ale nie udało mi się za ich pomocą odczytać)?
    2. czy po uzyskaniu dostępu od Tauron do aplikacji eLicznik będę widział wskazania energii biernej?

Nie wiem jak w tym liczniku, ale np. w niektórych licznikach Pozytonu programuje się, które ekrany mają być pokazywane. Z dokumentacji wynika, że ten licznik mierzy energię bierną. Może być, że ekran energii biernej nie został zaprogramowany do prezentacji, ponieważ nie jesteś rozliczany z tej energii.
    Gdybyś miał odpowiednie oprogramowanie, to miałbyś możliwość odczytania stanu rejestrów energii biernej.
    Spajder_PL
    Level 11  
    Wiem, że na dzień dzisiejszy nie płacę za energie bierną (chociaż czytałem o przypadkach kiedy prosumenci byli obciążani za tą energię), chciałem wiedzieć na przyszłość.
    Jeśli nie da się odczytać w prosty sposób energii biernej z licznika to trudno, nie jest mi to niezbędne do życia :)

Zastanawiam się jeszcze jaki jest sens utrzymywać produkcję energii biernej na inwerterze. W tej chwili mam go tak skonfigurowanego, że coś co się nazywa "Współczynnik mocy (cos Phi)" jest równy 1. Czy jest to wymóg ZE aby inwerter tak był skonfigurowany? Jakie są straty mocy czynnej (którą dodatkowo wyprodukowałby inwerter, jeśli produkowałby zero energii biernej) jeśli mam moc bierną średnio na poziomie między 20 - 40 VAr?
    Erbit
    Level 41  
    Spajder_PL wrote:
    ... W tej chwili mam go tak skonfigurowanego, że coś co się nazywa "Współczynnik mocy (cos Phi)" jest równy 1. Czy jest to wymóg ZE aby inwerter tak był skonfigurowany? ...

Nie jest to wymóg ZE, po prostu ktoś go tak skonfigurował (na przyszłość?) lub takie było ustawienie domyślne i nikt tego nie zmienił.
    Wlodek22
    Level 30  
    Spajder_PL wrote:

Zastanawiam się jeszcze jaki jest sens utrzymywać produkcję energii biernej na inwerterze. W tej chwili mam go tak skonfigurowanego, że coś co się nazywa "Współczynnik mocy (cos Phi)" jest równy 1. Czy jest to wymóg ZE aby inwerter tak był skonfigurowany? Jakie są straty mocy czynnej (którą dodatkowo wyprodukowałby inwerter, jeśli produkowałby zero energii biernej) jeśli mam moc bierną średnio na poziomie między 20 - 40 VAr?

Filtr przeciwzakłóceniowy inwertera cały czas pobiera bierną pojemnościową. Np przy produkcji czynnej z mocą 100Wat, by bilans wyszedł w okolice 1, musiał byś ustawić inwerter mocno w stroche indukcyjnej 0,5-0,6. Poniżej tych 100W lepiej go w ogóle odłączyć od sieci. Mam na myśli inwertery 3 fazowe.
    Erbit
    Level 41  
    Wlodek22 wrote:
    .... Poniżej tych 100W lepiej go w ogóle odłączyć od sieci. Mam na myśli inwertery 3 fazowe.

Niektóre tak mają zrobione z automatu. Poniżej pewnej wartości wyłączają się. To dobra koncepcja bo jak ktoś na forum zauważył (po zrobieniu pomiarów) najwięcej biernej pobierał inwerter właśnie wtedy gdy nie wytwarzał energii.
    chriscom2000
    Level 11  
    Dzięki amalino. A jaki miałeś? SDM120CT-Modbus czy SDM120-P MID. Rozumiem że z modbus bo inaczej nie pójdzie po RS485. Chodzi mi o dokładny odczyt mocy biernej w celu kompensacji. Pozdrawiam