Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 27 Sty 2020 13:26 78516 780
    doopa
    Poziom 10  
    Mam pytanie z tym importem/exportem energii biernej :) Czy mogą być plany że za to płacenia za to?
    Bo moja instalacja :) wg licznika exportuje energię bierną a nie mam jeszcze fotowoltaiki :)
    Jak oni to chcieli by rozliczać :)
  • HelukabelHelukabel
    retrofood
    Moderator sekcji Technicznej
    doopa napisał:
    Jak oni to chcieli by rozliczać :)
    Dokładnie tak samo jak rozliczają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Każdy przepływ energii biernej jest obłożony stawką i za każdy przepływ się płaci. Niezależnie od kierunku i rodzaju energii (czy indukcyjna czy pojemnościowa).
    chriscom2000
    Poziom 11  
    Ja np. wynajmuję lokal pod działalność i połowa rachunku to energia bierna, dlatego zagłębiam się w temat kompensacji. Jeśli to wprowadzą dla prywatnych to będziemy musieli zapodać kompensatory i już. Tyle że to dodatkowy jednorazowy koszt.
  • HelukabelHelukabel
    cuuube
    Poziom 27  
    Niedawno było, że do 2026r chcą wymienić 80% liczników na inteligentne https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17786868#17786868
    Teraz już nowy termin

Cytat:
    ...wprowadzenie harmonogramu montażu przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej liczników zdalnego odczytu - tzw. inteligentnych. Do końca 2023 r. ma je mieć co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD, dwa lata później - 35 proc., na koniec 2027 r. wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 65 proc., a do końca 2028 r. - co najmniej 80 proc. Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach 15 min. Gromadzone będą też dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, ...

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/ar...ne-zmiany-2020-inteligentne-liczniki-ure.html

ale doczekamy tych czasów i opłat za bierną, bo skoro oni (http://gramwzielone.pl/trendy/33079/me-dzieki-inteligentnym-licznikom-zaoszczedzimy-miliardy-zl) chcą zaoszczędzić to ktoś musi stracić .
    MULTITECHAM
    Poziom 13  
    Czytam ten wątek i chciałem coś dodać bo widzę że nikt o tym w tym temacie nie napisał.
    Opiszę prosto żeby nie robić zbędnych naukowych postów i każdy zrozumiał o co chodzi .
    Moc bierna indukcyjna powstaję wtedy kiedy np silnik elektryczny został podłączony do zasilania , ale nie wykonuję żadnej pracy , czyli np mamy włączoną elektryczną piłę do drewna ale drewna nie tniemy (brak obciążenia dla silnika) ale silnik żeby się kręcił też pobiera energię .
    Aby wyeliminować to zjawisko należy zastosować kompensację za pomocą baterii kondensatorów , ponieważ indukcję zwalczamy pojemnością .W drugą stronę jeśli mamy do czynienia z mocą bierną pojemnościową to zwalczamy ją baterią dławików (cewek) , są też rozwiązania hybrydowe (mieszane) , dodatkowo istnieją urządzenia które potrafią zaoszczędzić na mocy czynnej 10-30% ale to nie w tym temacie.

Więc jeśli występuję pobór mocy biernej pojemnościowej więc należy zastosować kompensator na dławikach .
    Erbit
    Poziom 39  
    MULTITECHAM napisał:
    Czytam ten wątek i chciałem coś dodać bo widzę że nikt o tym w tym temacie nie napisał.
    ...
    Więc jeśli występuję pobór mocy biernej pojemnościowej więc należy zastosować kompensator na dławikach .

Bardzo odkrywcze. Widać, że nie czytałeś wątku chociaż tak napisałeś.
    theo33
    Poziom 25  
    Erbit napisał:
    MULTITECHAM napisał:
    ...

Mnie natomiast interesują urządzenia pozwalające zaoszczędzić na mocy czynnej, rozumie że są one związane z kompensacją biernej
    można jakieś namiary
    nowex
    Poziom 17  
    Gwoli ścisłości to kompensacja mocy biernej wiąże się z pojawieniem się pewnych strat i w związku z tym kosztów po stronie czynnej, zwłaszacza kompensacja mocy pojemnościowej dławikami. Jednak w przypadku ponoszenia wysokich opłat za ponadumowny pobór energii biernej koszty będą i tak niewielkie (rzędu kilku procent kosztów kar).
    MULTITECHAM
    Poziom 13  
    Erbit napisał:
    MULTITECHAM napisał:
    ...

Drogi kolego nie uprawiam Trollingu , nie ten adres pozdrawiam i życzę sukcesów .
    Erbit
    Poziom 39  
    MULTITECHAM napisał:
    ...
    Drogi kolego nie uprawiam Trollingu , nie ten adres pozdrawiam i życzę sukcesów .

To Ty to napisałeś.

Poza tym skoro już chcesz pisać o kompensacji mocy biernej to wiedz także, że dławiki to nie jedyna metoda kompensacji. Dokładnie rzecz ujmując w opisanym przez Ciebie przypadku (silnik) zastosowanie dławików jedynie pogłębi problem. Jak więc nie odnieść wrażenia, że jednak trollujesz?

EOT.
    theo33
    Poziom 25  
    Erbit napisał:
    MULTITECHAM napisał:
    ...

To Ty to napisałeś.

Poza tym skoro już chcesz pisać o kompensacji mocy biernej to wiedz także, że dławiki to nie jedyna metoda kompensacji. Dokładnie rzecz ujmując w opisanym przez Ciebie przypadku (silnik) zastosowanie dławików jedynie pogłębi problem. Jak więc nie odnieść wrażenia, że jednak trollujesz?

EOT.

Przy silniku jednak wymienił baterię kondensatorów
    retrofood
    Moderator sekcji Technicznej
    MULTITECHAM napisał:

Moc bierna indukcyjna powstaję wtedy kiedy np silnik elektryczny został podłączony do zasilania , ale nie wykonuję żadnej pracy , czyli np mamy włączoną elektryczną piłę do drewna ale drewna nie tniemy (brak obciążenia dla silnika) ale silnik żeby się kręcił też pobiera energię .

Czyli jak silnik wykonuje pracę (tnie drzewo) to już nie pobiera energii biernej indukcyjnej? Rzeczywiście, to coś nowego. Jutro jadę na Politechnikę i opier...ę pana profesora, że to przed nami ukrywał.
    andrzej20001
    Poziom 43  
    W mieszkaniu mam instalację fotowoltaiczną i inwerter Huawei.

Jak ustawić w nim optymalnie opcje energii czynnej i biernej?

Albo jak inaczej uniknąć tych chorych opłat?

Inwerter to Huawei Sun2000-10ktl-M0

Dziękuję
    Erbit
    Poziom 39  
    andrzej20001 napisał:
    ... jak inaczej uniknąć tych chorych opłat?
    ...

Których ?
    Jarek Kordalewski
    Poziom 15  
    MULTITECHAM napisał:
    C dodatkowo istnieją urządzenia które potrafią zaoszczędzić na mocy czynnej 10-30% ale to nie w tym temacie.

A mógłbyś jednak rozwinąć ten temat? Taka rewolucyjna technologia to pewny Nobel! Chyba że piszemy o zmniejszeniu strat związanych z kompensacją mocy biernej (bo jak ktoś już tu pisał - kompensacja, zwłaszcza mocy biernej pojemnościowej, nigdy nie jest bezstratna.
    Marek_Pe
    Poziom 23  
    lopiola napisał:
    My do silników z falownikami dodajemy dławiki.

Ale to nie w celu kompensacji tylko w celu wytłumienia harmonicznych z falowników. Bez tych filtrów falowniki sieją aż miło. U mnie są też ekranowane kable falownik - silnik.
    lopiola
    Poziom 16  
    Dławiki dodajemy w celu obniżenia rachunków za moc pojemnościową, liczniki takie harmoniczne traktują jak moc pojemnościowa. To, że mamy mniej zakłóceń to dodatkowy plus.
    Większość tej liczonej energii pojemnościowej niby pobieranej przez falowniki czy zasilacze impulsowe, to prawdopodobnie nieprawidłowa interpretacja danych przez liczniki.
    Tu taki nie techniczny artykuł na temat błędnych algorytmów pomiaru:
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/ar...nergie-elektryczna-liczniki,14,0,2304014.html
    TAGBA
    Poziom 11  
    Przeczytałem trochę tego tematu i nadal nie mogę dojść, za którą energię bierną może skasować zakład.
    Moje odczyty z licznika za 4 miesiące:
    P - 4700 kWh (energia pobrana)
    P - 1440 kWh (energia oddana)
    5,8 - 2013,8 kvarh (energia bierna indukcyjna pobrana)
    6,8 - 518 kvarh (energia bierna pojemnościowa oddana)
    7,8 - 74,8 kvarh (energia bierna indukcyjna oddana)
    8,8 - 350 kvarh (energia bierna pojemnościowa pobrana)

Czy dobrze rozumiem, że:
    2013,8+350=2363 kvarh powinno być mniejsze od 0,4x4700=1880 kvarh aby uniknąć opłat za ponadnormatywny pobór energii biernej?
    518+74,8=592,8 kvarh oddanie energii biernej do sieci płatne całościowo.
    czesiu
    Poziom 34  
    TAGBA napisał:

Czy dobrze rozumiem, że:
    2013,8+350=2363 kvarh powinno być mniejsze od 0,4x4700=1880 kvarh aby uniknąć opłat za ponadnormatywny pobór energii biernej?

Nie, za energię indukcyjną nie płacisz gdy w danej chwili tgφ nie przekracza 0,4.
    Tzn jeśli przez 6 dni w tygodniu pobierasz tylko moc czynną a 7 dnia moc bierną z tangensem >0,4 to za nią i tak zapłacisz.
    W przypadku mocy biernej pojemnościowej to nie ma zmiłuj, płacisz za każdą kVArh pobraną z sieci.
    TAGBA
    Poziom 11  
    Cytat:

Nie, za energię indukcyjną nie płacisz gdy w danej chwili tgφ nie przekracza 0,4.
    Tzn jeśli przez 6 dni w tygodniu pobierasz tylko moc czynną a 7 dnia moc bierną z tangensem >0,4 to za nią i tak zapłacisz.

Czy na liczniku da się sprawdzić przez jaki okres pobór był większy od 0,4?

Rozumiem, że odczyty z licznika mocy biernej indukcyjnej pobranej i oddanej sumują się? I tak samo z czynną ?

Cytat:
    W przypadku mocy biernej pojemnościowej to nie ma zmiłuj, płacisz za każdą kVArh pobraną z sieci.

A co z oddaną?
    czesiu
    Poziom 34  
    TAGBA napisał:
    Rozumiem, że odczyty z licznika mocy biernej indukcyjnej pobranej i oddanej sumują się?

Energia indukcyjna pobrana to to samo co pojemnościowa oddana i odwrotnie.
    Silniki pobierają moc indukcyjną inaczej mówiąc oddają moc pojemnościową.
    Kondensatory pobierają moc pojemnościową czyli wytwarzają moc indukcyjną.
    (przy czym określenie pobiera i oddaje jest umowne bo energia krąży w tą i z powrotem jak przelewanie wody ze szklanki do szklanki).
    Erbit
    Poziom 39  
    czesiu napisał:
    ...

Od kiedy osoba fizyczna (prosument) płaci za bierną pojemnościową?
    czesiu
    Poziom 34  
    Erbit napisał:
    czesiu napisał:
    ...

Od kiedy osoba fizyczna (prosument) płaci za bierną pojemnościową?

Skoro obciążają za indukcyjną dlaczego mają nie obciążać za pojemnościową, która jest "gorsza" z punktu widzenia systemu energetycznego.
    https://www.gramwzielone.pl/trendy/23005/ener...ierna-pojemnosciowa-nowym-kosztem-prosumentow

Dodano po 6 [minuty]:

lopiola napisał:
    @czesiu
    To dlaczego na liczniku energia indukcyjna pobrana nie równa się pojemnościowej oddanej.

Nie wiem od czego zależy że licznik raz zlicza energię bierną pojemnościową pobraną a raz indukcyjną oddaną. (Może ktoś wie niech napisze).
    W każdym razie energia bierna jest jedna a odbiornik może mieć charakter indukcyjny lub pojemnościowy. Kierunek przepływu tej energii jest umowny, bo ona zawsze krąży w tą i z powrotem 50 razy na sekundę.
    theo33
    Poziom 25  
    Przecież obecnie żaden odbiorca korzystający z taryfy G nie płaci za en. bierną pobraną inaczej indukcyjną czy też oddaną, pojemnościową

Dodano po 3 [minuty]:

[/quote]
    Nie wiem od czego zależy że licznik raz zlicza energię bierną pojemnościową pobraną a raz indukcyjną oddaną. (Może ktoś wie niech napisze).
    W każdym razie energia bierna jest jedna a odbiornik może mieć charakter indukcyjny lub pojemnościowy. Kierunek przepływu tej energii jest umowny, bo ona zawsze krąży w tą i z powrotem 50 razy na sekundę.[/quote]

nie ma pojemnościowej pobranej ani indukcyjnej oddanej
    czesiu
    Poziom 34  
    lopiola napisał:
    Jeżeli (teoretycznie) podłączę za licznikiem tylko kondensator (idealny) to rejestry:
    (8.8) energii biernej pojemnościowej pobranej
    powinny się równać
    (7.8) energii biernej indukcyjnej oddanej?

A na fakturze płacisz za sumę tych pozycji, za każdą pozycję po innej stawce, czy tylko za jedną z nich?
    Jeżeli chodzi o indukcyjną, to masz ją gratis gdy tgφ<=0,4, a w innym przypadku musisz zapłacić, więc siłą rzeczy licznik musi je rozróżniać.
    Za pojemnością obciążają całościowo od każdej kvarh niezależnie od tgφ. (tak jest akurat u nas w firmie, może osoby fizyczne mają inaczej).
    Nie wchodzę w szczegóły akurat Twojej umowy czy płacisz i ile/czy jesteś prosumentem, firmą itp.
    TAGBA
    Poziom 11  
    Czy mógłby mi ktoś oszacować jakie by były koszty energi biernej?

Sytuacja wygląda tak, że mam taryfę C11 do 40kW na firmę. Do Grudnia 2019 był stary licznik bez zliczania biernej ale, że zamontowalismy fotowoltaike 10kWp to i wymienili licznik. Do Kwietnia 2020 mieliśmy umowę z Tauronem na sprzedaż energi ale, że wymagana jest umowa kompleksowa to musieliśmy przejść do Energi. Boję się teraz o koszty związane z energią bierną. Fotowaltaika jako prosument więc nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.
    theo33
    Poziom 25  
    czesiu napisał:

Za pojemnością obciążają całościowo od każdej kvarh niezależnie od tgφ. (tak jest akurat u nas w firmie, może osoby fizyczne mają inaczej).
    Nie wchodzę w szczegóły akurat Twojej umowy czy płacisz i ile/czy jesteś prosumentem, firmą itp.

Za pojemnościową to z których wskaźników /kodów/ jesteście rozliczani?

Dodano po 6 [minuty]:

TAGBA napisał:
    Czy mógłby mi ktoś oszacować jakie by były koszty energi biernej?

Sytuacja wygląda tak, że mam taryfę C11 do 40kW na firmę. Do Grudnia 2019 był stary licznik bez zliczania biernej ale, że zamontowalismy fotowoltaike 10kWp to i wymienili licznik. Do Kwietnia 2020 mieliśmy umowę z Tauronem na sprzedaż energi ale, że wymagana jest umowa kompleksowa to musieliśmy przejść do Energi. Boję się teraz o koszty związane z energią bierną. Fotowaltaika jako prosument więc nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

Które z tych wskazań pomijając dwa pierwsze masz w swoim liczniku
    A+ 1.8.0
    A- 2.8.0
    Q+ 3.8.0
    Q- 4.8.0
    QI 5.8.0
    QII 6.8.0
    QIII 7.8.0
    QIV 8.8.0
    S+ 9.8.0
    S- 10.8.0