Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 16 Sie 2016 23:00 52272 642
    Carcik_W
    Poziom 12  
    podstawowy sterownik do regulatora mocy biernej to 700-800zł, pewnie jak obsługuje kondensatory to i dławiki obsłuży. Koszt pracy znikomy ale znowu kupa kasy wydana na marne.
  • Relpol przekaźniki
    Bazic
    Poziom 15  
    To co ja mam myśleć o swoich pomiarach z zaledwie 4 dni?

dataP+_1.8.0P-_2.8.0Q1_5.8.0Q2_6.8.0Q3_7.8.0Q4_8.8.0P/dzieńsuma(Q)/dzień
    12.08.20164,421,560,5201,652,44,424,57
    14.08.201624,141,843,8802,3913,539,867,615
    16.08.201653,852,277,4903,4529,8514,85510,495

Mam inwerter 2,5kW obsadzony panelami zaledwie 720W. Produkcja taka, że kot napłakał...
    Jednak nawet bez podłączonego inwertera licznik wskazuje zawsze "Q-"! 10kvar dziennie to jakiś koszmar. Jutro muszę wyśledzić jaki badziew mi tak sieje?!

I generalnie to jest bardzo dziwne, bo zauważyłem to odrazu jak byli monterzy. Nie udało im się tego zniwelować małym wiatraczkiem wpinanym w każdą fazę po kolei. Nawet włączenie czajnika elektrycznego nie zniwelowało mocy biernej. (Chociaż jak się teraz zastanawiam - to chyba nie miało większego znaczenia? - to pobór czysto rezystancyjny). W każdym razie jakoś szybko potem uciekli a ja nie sprawdziłem na spokojnie który odbiornik to powoduje...

Teraz widzę, że zbagatelizowanie tego tematu może mnie sporo kosztować...
    Jarmie
    Poziom 14  
    Rzeczywiście ładnie Ci narasta rejestr 8.8.0. Po pierwsze inwerter pracujący czy niepracujący ale wpięty w sieć będzie nabijał Ci ten rejestr. Inwerter masz mocno niedociążony- skutki jak wyżej a szczególnie w momentach gdy się budzi i zasypia z niewielką mocą lub w pochmurne dni gdzie produkcja jest znikoma. U mnie średnio za okres pracy instalacji wychodziło około 3,5 kVArh/dobę, w tej chwili zszedłem do wartości 0,2-0,3 w nocy i 1,1-1,6 w dzień. Noc już opanowana ale walczę jeszcze o pobory w dzień.
    Wyłączam inwerter na noc i większość niepotrzebnych zasilaczy impulsowych (monitor komp., drukarka, kasa fiskalna) już przez pewien czas pojawia się strzałka przy +Q -"przechodzę na dobrą (bierną indukcyjną) stronę mocy"
  • Relpol przekaźniki
    synology1
    Poziom 15  
    Witam, tak jak i większość na forum w związku z naliczaniem przez Energetykę opłaty za energię bierną zaczynam i ja przyglądać się wskazaniom odpowiedzialnym za te pomiary.Wprawdzie moje PGE Rzeszów nie nalicza jeszcze za energię Bierną ale sądzę że będzie to tylko kwestia czasu kiedy zaczną naliczać opłaty.Dlatego śledzę temat na bieżąco i staram się porównywać dane.Zastanawiam się czy mam już się czym przejmować . Jeśli zerkną by ktoś z was na moje pomiary i podpowiedział czy bierna jest w normie czy raczej będzie problem byłbym wdzięczny .U mnie instalacja 8kW dwa falowniki jeden 3kW drugi 5kW zużycie dobowe około 12kW licznik zmieniony na elektroniczny w 2015-05-31 oraz zgłoszona instalacja w tym czasie

data5.8.0 Pobrana Bierna5.8.165.8.156.8.0 6.8.166.8.157.8.07.8.0.157.8.0.168.8.08.8.0.168.8.0.15
    17.08.201685,381,978,512,912,210,31113,4991,3107,371544,2150,221423,9

U nas pogoda dziś paskudna jeden i zinwenterów Pokazuje moc Bierną 0 przy produkcji około 250w
    Thew_666
    Poziom 20  
    Jarmie napisał:
    Moje spostrzeżenia na temat energii biernej (G12W). Spisuje od tygodnia rejestr licznika (8.8.0) dwa razy dziennie rano i wieczorem. Odłączam inwerter od sieci po zakończeniu produkcji około 20, rano włączam około 6.30. W okresie nocnym licznik nabija około 0,3-0,4 kVArh, na ubiegłą noc zostawiłem włączony inwerter licznik powiększył wskazanie o 2,4 kVArh. PGE za 140 dni pracy instalacji policzył 285kVArh NT(285/140 =2,03 za noc - inwerter pracował 24h na dobę) i 196 kVArh WT (196/140=1,4 za dzień) i niezależnie od taryfy skasował 0,49 gr +VAT)
    Wniosek jaki się nasuwa - inwerter włączony do sieci w porze nocnej (bez pracy), pobiera energię bierną pojemnościową.
    W dzień gdy inwerter pracuje wskazanie rejestru powiększa się 1,2-3,6 kVArh i zdaje mi się, że zależy to w pewnym stopniu od produkcji, przy mniejszej produkcji (niedociążenie inwertera) ta wartość wzrasta.
    W danych inwertera Danfoss TLX15PRO+:
    -współczynnik mocy cos fi >0,99 dla 100% obciążenia i 0,95 przy obciążeniu 20%.
    -pobór energii nocą <5W

Tak masz racje z tego co wypraktykował znajomy z firmy ma u siebie na dużym budynku na firmie instalację i na noc wyłącza falowniki bo mu bierną ciągną.
    Co ciekawe nie wszystkie falowniki ciągną moc bierną.
    podobno growatt nie ciągnie lub niewiele.
    mcz1
    Poziom 19  
    Cytat:
    Wniosek jaki się nasuwa - inwerter włączony do sieci w porze nocnej (bez pracy), pobiera energię bierną pojemnościową.

Pewnie tak się dzieje w inwerterach beztransformatorowych. Sam używam transformatorowego i chociaż nie mam możliwości sprawdzenia parametrów sieci z inwertera to podejrzewam, że charakter zmian jest indukcyjny. Na przykład prąd nocny, jałowy podawany przez zwykły wtyczkowy miernik wynosi ok 1A, a pobór ok 5-6 W.
    Cytat:
    znajomy z firmy ma u siebie na dużym budynku na firmie instalację i na noc wyłancza falowniki bo mu bierną ciągną

Z tego względu zastosowałem zegar astronomiczny włączający inwerter i wyłączający wieczorem.
    Seas
    Poziom 22  
    Jarmie napisał:
    Odpowiedź PGE Obrót na reklamację za pobraną opłatę za energię bierną pojemnościową. Czekam na odpowiedż z PGE Dystrybucja.

Przeczytałem dokładnie taryfę dystrybucyjną PGE i wynika z niej, że mogą stosować tę opłatę w uzasadnionych przypadkach do 1 kV, jeżeli w warunkach przyłączenia lub umowie jest odpowiedni zapis. U siebie w warunkach znalazłem tylko limit dla biernej tgfi=0,4. Nic poza tym. Nie wiem jak w nowej umowie bo jest w podpisie. Sprawdź jak jest u Ciebie. Uważam, że nie mają podstaw prawnych do naliczania opłat za energie bierną.
    Bazic
    Poziom 15  
    Jarmie napisał:
    Rzeczywiście ładnie Ci narasta rejestr 8.8.0. Po pierwsze inwerter pracujący czy niepracujący ale wpięty w sieć będzie nabijał Ci ten rejestr. Inwerter masz mocno niedociążony- skutki jak wyżej a szczególnie w momentach gdy się budzi i zasypia z niewielką mocą lub w pochmurne dni gdzie produkcja jest znikoma.

...tyle, że mój inwerter jest "martwy" jak nie ma zasilania z paneli. Dopiero po osiągnięciu (z tego co pamiętam 150V) minimalnego napiecia - załącza sobie przekaźniki i sprawdza sieć.

Poza tym nawet gdyby to była jego wina - to trochę kosmiczny stosunek pożądanej mocy do mocy pasożytniczej: 3,5-5kWh do 10kvar dziennie??? raczej nie chce mi się wierzyć.

U mnie charakterystyka odbiorników:
    PC 3kW (ale teraz tylko CWU)
    kuchnia indukcyjna (nie wiem ile)
    silnik hydrofora (1,4kW)
    piekarnik
    tv, tuner
    wentylacja mechaniczna 24h/dobę (ok 60W)
    komputery

Ciągły pobór ok. 300W
    Bakalo
    Poziom 15  
    U mnie średni miesięczny przyrost rejestru 8.8.0 to ok. 40 kVarh. W okresie urlopowym, gdy pracowała praktycznie tylko PV, routery i alarm, wskazania są wyższe o ok. 10kVarh. Patrząc, że u niektórych to prawie 10kVarh/dobę to chyba nieźle.
    kriss032
    Poziom 20  
    Jak wróciłeś z ulopu to więcej używasz urządzeń które produkują moc bierną indukcyjną (Falownik i zasilacze impulsowe produkuje moc bierną pojemnościwą) moce te użyte wtym samym czasie nawzajem znoszą sie, niestety nabite na liczniku już się nie zniosą

Dodano po 57 [minuty]:

Pogrzebcie w menu swoich falowników może cosfi da się regulować tak jak Kostal Piko 4.2
    cena trochę odstrasza
    http://virtech.pl/fotowoltaika/oferta/falowni.../1344-falownik-kostal-piko-4-2-nowa-generacja
    Slak68
    Poziom 20  
    Czyli z powyższych dywagacji wynika, że prosumenci są szczególnym przypadkiem i wymagają szczególnego "dozoru" co by im się w d...ie nie przewróciło.
    Boże, jak ja kocham ten kraj...

Ciekawe, co będzie u mnie - inwerter produkuje z PV a jak brakuje tej energii to dobiera sobie z sieci. Nic nie wysyłam do sieci - fazy są odłączone od sieci podczas pracy inwertera. To też mam zgłosić do PGE? Naliczą mi bierną za karę?
    RedEd
    Poziom 10  
    Witam
    Kolego Slak68 jaki masz inwerter?

Pozdrawiam RedEd
    Slak68
    Poziom 20  
    Hm, nie będzie to tutaj dobrze widziane... ;)
    Skymax 3 kW.
    retrofood
    Moderator
    Slak68 napisał:
    Hm, nie będzie to tutaj dobrze widziane... ;)

Niby dlaczego? Bez obaw.
    kriss032
    Poziom 20  
    Skymax to falownik hybrydowy co w balele prąd pcha inaczej w akumulatory falownik on-grid, off-grid, on-grid UPS
    Slak68
    Poziom 20  
    kriss032 napisał:
    Skymax to falownik hybrydowy co w balele prąd pcha inaczej w akumulatory falownik on-grid, off-grid, on-grid UPS

Nie mam akumulatorów.
    kriss032
    Poziom 20  
    Tak czy inaczej Skymax wpięty jest w sieć i wytwarza energię bierną ilość wytworzonej energii biernej można regulować z poziomu menu Falownika
    zefir7
    Poziom 12  
    No to się przenoszę do forum OZE - jest tu dużo "frajerów z bierną"
    Dostałem pliki xls. PGE ma wszystko. Trzeba wymusić równo uprawnienie.
    Wykresy 6 różnych mocy w 15 minutowych pomiarach dużo dają informacji.
    W załączniku moje rozbiory i drobne uwagi. Może do zimy zdążymy z kompensacją - bo licznik bije - niech cała Polska się nie cieszy. Was też to dopadnie.
    Slak68
    Poziom 20  
    kriss032 napisał:
    Tak czy inaczej Skymax wpięty jest w sieć i wytwarza energię bierną ilość wytworzonej energii biernej można regulować z poziomu menu Falownika

Czy odpowiada za to "Feed-in factor" - w tej chwili jest ustawiony na wartość=1
    Instalację uruchomiłem w sobotę, więc jeszcze się uczę :)
    Seas
    Poziom 22  
    Panowie, a może powalczyć z PGE zgodnie z prawem. Poniżej post z FB.

To może się przydać więc na tej grupie również zamieszczam mój post dotyczący opłat za energię bierną pojemnościową. Mam nadzieję, że moje informacje przydadzą się prosumentom, którym SZ wystawiają faktury niezgodnie z prawem. Zasady płatności za energię bierną są określone w Rozporządzeniu MG z 18,08,2011 w sprawie taryf. PGE Dystrybucja przeniosła je do swojego dokumentu Taryfa Usług Dystrybucji Energii Elektrycznej.
    3.4. Rozliczenia z odbiorcami za ponadumowny pobór energii biernej
    3.4.1. Przez ponadumowny pobór energii biernej przez odbiorcę rozumie się ilość energii elektrycznej biernej odpowiadającą:
    a) współczynnikowi mocy tgj wyższemu od umownego współczynnika tgj0 (niedokompensowanie) i stanowiącą nadwyżkę energii biernej indukcyjnej ponad ilość odpowiadającą wartości współczynnika tgj0 lub
    b) indukcyjnemu współczynnikowi mocy przy braku poboru energii
    elektrycznej czynnej lub
    c) pojemnościowemu współczynnikowi mocy (przekompensowanie) zarówno przy poborze energii elektrycznej czynnej, jak i przy braku takiego poboru.
    3.4.2. Rozliczeniami za pobór energii biernej objęci są odbiorcy zasilani z sieci średniego i wysokiego napięcia. Rozliczeniami tymi mogą być objęci, w uzasadnionych przypadkach, także odbiorcy zasilani z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, którzy użytkują odbiorniki o charakterze indukcyjnym, o ile zostało to określone w warunkach przyłączenia lub w Umowie
    Istotny jest punkt 3.4.2 - po pierwsze rozliczenia dotyczą POBORU, po drugie w uzasadnionych przypadkach MOGĄ dotyczyć odbiorców końcowych zasilanych z sieci do 1 kV, po trzecie pod warunkiem zawarcia właściwych zapisów w warunkach przyłączenia lub Umowie.
    Czyli zgodnie z literą prawa nie można naliczać opłat za energię bierną oddaną do sieci. Nie są określone uzasadnione przypadki. W warunkach przyłączenia i Umowie mam określony tylko tgfi=0,4, czyli limit na pobór energii biernej indukcyjnej.
    Przez 10 lat miałem zainstalowany licznik elektroniczny i inkasent spisujący stany rejestrów nie był zainteresowany energią bierną. Prawie trzy lata temu po zainstalowaniu pv, licznik został wymieniony na l&g E550 z modemem GSM. Przez te trzy lata PGE nie naliczało opłat za energię bierną, mimo że dysponowali pełnymi odczytami. Na razie problem energii biernej pojemnościowej mnie nie dotyczy, ale gdyby zaczął dotyczyć, byłoby to celowe działanie niezgodne z obowiązującym dzisiaj prawem.
    Jarmie
    Poziom 14  
    Seas napisał:
    Jarmie napisał:
    Odpowiedź PGE Obrót na reklamację za pobraną opłatę za energię bierną pojemnościową. Czekam na odpowiedż z PGE Dystrybucja.

Przeczytałem dokładnie taryfę dystrybucyjną PGE i wynika z niej, że mogą stosować tę opłatę w uzasadnionych przypadkach do 1 kV, jeżeli w warunkach przyłączenia lub umowie jest odpowiedni zapis. U siebie w warunkach znalazłem tylko limit dla biernej tgfi=0,4. Nic poza tym. Nie wiem jak w nowej umowie bo jest w podpisie. Sprawdź jak jest u Ciebie. Uważam, że nie mają podstaw prawnych do naliczania opłat za energie bierną.

Nowa umowa jest jak u Ciebie jeszcze nie wróciła z ich podpisem. Co do "starej" umowy to podejrzewam, że jest identyczna jak u wszystkich z PGE wszak to wszystko przychodziło z Rzeszowa spod jednej ręki czy komputera.
    Czekamy cierpliwie na odpowiedź z PGE Dystrybucja i wtedy poczynimy następne kroki.
    Na wszelki wypadek dławiki kompensacyjne już zamówione.
    Seas
    Poziom 22  
    Mam skany nie mojej umowy, ale były identyczne. W załączniku spisane były stany licznka na 1,07. W miejscu stanów energii biernej puste miejsca. Żadnych dodatkowych informacji o opłatach za energię bierną z wyjątkiem tgfi=0,4. Wygląda na to, że PGE Rzeszów nie rozlicza z OK energii biernej. Zobaczymy co będzie po II półroczu.
    zefir7
    Poziom 12  
    Z tego co wiem eksperyment z "inteligentnymi licznikami" PGE Białystok robi na terenie powiatu Augustowskiego. Zapowiadał już to w 2015 roku.
    Odpryskiem dostali posiadacze PV okolic Giżycka, Ełku, Olecka. Dobry sposób: PGE Białystok niewinne - rozlicza PGE Rzeszów. Szukaj winnego.
    Ciemny lud to kupi, test na niewiedzących (czarna magia: bierna, czynna, indukcyjna, .......,przejściowa..., kto z normalnych ludzi to rozgryzie).Trzeba popytać w okolicach Augustowa?
    Nasza grupa coś na ten temat "kuma". A nas tu tylko dwóch - zrzeszonych na PVmonitor.
    Jak lud z północy to wytrzyma to cała Polska też.
    Opłata dla "energetyków podziemnych"
    Seas
    Poziom 22  
    Zabawne, jestem na obszarze działania PGE Rzeszów i rozliczenia nie zawierają energii biernej. Goście z PGE Dystrybucja twierdzą, że tym w Białymstoku coś się pomyliło. :D
    zefir7
    Poziom 12  
    No to dobra wiadomość. Będą zwroty.
    Ale jak jest czysta kasa do wzięcia z klienta PGE to czemu nie zgarnąć jej.
    Liczniki inteligentne dają taką możliwość. Pożyjemy - zobaczymy.
    Tak czy inaczej kompensuję energię bierną.
    Pozdrowienia
    BILGO
    Poziom 38  
    Mi z Tauronu przyszło rozliczenie za pierwsze półrocze ale ani słowa o energii bierniej ;)
    Według mnie to OSD powinien kompensować energię bierną w okolicy transformatorów aby nie obciążać klientów. OSD powinno dostosować swoje sieci do współpracy z odbiornikami które pobierają energię bierną których będzie coraz więcej ;)
    CKCK
    Poziom 14  
    Witam!
    "Według mnie to OSD powinien kompensować energię bierną w okolicy transformatorów aby nie obciążać klientów"
    Oczywiście , jak wybudujesz im kompensację i przekażesz darmowo na ich stan. :D
    Seas
    Poziom 22  
    Seas napisał:
    Istotny jest punkt 3.4.2 - po pierwsze rozliczenia dotyczą POBORU

Energia bierna oddana i pobrana jest traktowana jako pobrana. Ciekawe więc dlaczego w liczydłach są rejestry pobranej i oddane?