Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energia bierna w instalacjach prosumenckich.

Jarmie 29 Jul 2016 14:02 110649 785
Ochrona Domu
    Jarmie
    Level 14  
    W dniu dzisiejszym też otrzymałem rozliczenie od PGE.
    Zaciekawiły mnie dwie ostatnie pozycje opłat za energię pojemnościową .
    U Was też są takie pozycje - rozliczenie dla prosumenta nie dla firmy.
    U kolegi Seas nie widzę takich pozycji - też PGE też taryfa G12.
  • Ochrona Domu
    snaffie
    Level 13  
    @Jarmie jeśli masz baterię kondensatorów, to jest ona źle skonfigurowana. Jeśli nie masz, to masz jakieś głupoty w pomiarach energii (lub jakieś wadliwe urządzenia, o których nie wiesz, że robią Ci złą robotę). Tak czy siak, zostałeś ukarany za nadmiar wprowadzonej energii biernej pojemnościowej.
    Jarmie
    Level 14  
    Baterii kondensatorów nie mam, ale w odczytach parametrów inwertera (Danfoss TLX 15PRO) widzę produkcję mocy biernej około 20VAr przy produkcji 1,4 kW na fazę. Obciążenia sieci raczej rezystancyjne. Czyli żeby to zniwelować trzeba zwiększyć pobór energii biernej indukcyjnej - dobrze rozumuję (np. kuchenka indukcyjna)
    mironiel
    Level 12  
    Witam. Jeżeli chodzi o fakturę kolegi "habr29", to zauważyłem jeden błąd. Pod koniec strony 3 masz pozycję "Różnica ilości energii elektrycznej
    podlegającej rozliczeniu" i u Ciebie jest to 124 kWh za które TAURON powinien Ci zapłacić ok. 21 PLN (124 kWh X 0,17 PLN). Nie widzę tej kwoty w Twoim ogólnym rozliczeniu. Moja fakturę również muszę reklamować, ponieważ nie jest zgodna z zapisami umowy. Moje wątpliwości wraz załącznikiem opiszę niebawem. Zazdroszczę kolegom którzy mają umowy z PGE. Macie jasne, krótkie, przejrzyste faktury a w TAURONIE namieszane że ręce opadają. Pozdrawiam i życzę wytrwałości i dużo słońca.
  • Ochrona Domu
    amalino
    Level 13  
    Czy ktoś otrzymał fakturę z Energi?
    Dostałem fakturę za okres 24 luty-29 czerwca(od 17 marca działa pv) tylko za zużycie bez uwzględnienia produkcji. Zapytałem Dział Obsługi Bilingu dlaczego na fakturze nie ma produkcji i otrzymałem taką odpowiedź:

"Informuję, że z dniem 01.01.2016 rozliczenie energii el. dla prosumentów ma następować w cyklu półrocznym. W Pana przypadku pierwsze rozliczenie będzie za okres od 17 marca 2016 do 30 czerwca 2016. Rozliczenie odbędzie się w trybie tzw. saldowania czyli wyliczonej różnicy ilości energii pobranej i wyprodukowanej. Będzie ono na oddzielnej fakturze i będzie dotyczyć tylko energii elektrycznej.

Natomiast na bieżących fakturach energia el. pobrana nie powinna być rozliczana, a jedynie pozostałe składniki wykazane w pkt. 2 faktury „Rozliczenie dystrybucji energii elektrycznej”, czyli cała część dystrybucyjna.

W Firmie Energa pod koniec ubiegłego roku został wdrożony nowy system bilingowy, który nie przewidywał rozliczania takiej grupy odbiorców jak Prosumenci, w związku z czym na fakturach rozliczana jest wartość sprzedaży energii elektrycznej. Cały czas trwają prace, nad dostosowaniem nowego systemu do tych rozliczeń. Niestety prace się przedłużają. Jesteśmy już na etapie testów, jednak stale pojawiają się jeszcze usterki. Jak tylko będzie to możliwe otrzyma Pan systemowe korekty faktur.

Korekty będą polegały na wyzerowaniu energii pobranej (od dnia rozpoczęcia saldowania) wykazanej w pkt 1 faktury „Rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej.”

Za wszelkie niedogodności, wynikające z zaistniałej sytuacji, serdecznie przepraszamy."
    piotrekpp11
    Level 13  
    Ja również otrzymałem fakturę z Energi i tak jak ci odpisali jest Ok.
    Pobrali ci opłaty za przesył i opłaty stałe. A na rozliczenie samej energii po zbilansowaniu musimy jeszcze poczekać
    Michal_WWL
    Level 25  
    Ja natomiast nie dostałem jeszcze faktury od PGE.
    Najśmieszniejsze jest to, że nikt, w BOKu, na infolinii ani poprzez kontakt mailowy nie wie kiedy fakturę dostanę.
    Carcik_W
    Level 12  
    Jarmie wrote:
    W dniu dzisiejszym też otrzymałem rozliczenie od PGE.
    Zaciekawiły mnie dwie ostatnie pozycje opłat za energię pojemnościową .
    U Was też są takie pozycje - rozliczenie dla prosumenta nie dla firmy.
    U kolegi Seas nie widzę takich pozycji - też PGE też taryfa G12.

A nie jest czasami tak że zwykły licznik rozpoznaje energię oddaną jako bierną pojemnościową ? Nie do końca jestem pewny ale jak licznik ma rozróżnić pobraną pojemnościową od oddanej biernej/rezystancyjnej, chyba objawy tego typu prądu są takie same czyli pierw płynie prąd/później napięcie czyli tak samo jak bierna pojemnościowa pobrana ?

W jaki sposób taki licznik rozpoznaje kierunek przepływu mocy (bo kierunek prądu zmienia się 50 razy na sekundę) a na dodatek rozróżnia cosinus prądu ?
    nowex
    Level 17  
    Jarmie wrote:
    Baterii kondensatorów nie mam, ale w odczytach parametrów inwertera (Danfoss TLX 15PRO) widzę produkcję mocy biernej około 20VAr przy produkcji 1,4 kW na fazę. Obciążenia sieci raczej rezystancyjne. Czyli żeby to zniwelować trzeba zwiększyć pobór energii biernej indukcyjnej - dobrze rozumuję (np. kuchenka indukcyjna)

U mnie też jest dużo pojemnościowej jak oglądam swoje pliki profilu mocy, przewaga występowania mocy pojemnościowej wynika z nasycenia sprzętu domowego z przetwornicami impulsowymi komputer, tv, oświetlenie led. Lodówka, pralka, suszarka, pompa ciepła, klimatyzator z sterowanymi inwerterowymi przetwornicami napięcia.
    Przeanalizowałem swoja świeżo podpisaną umowę kompleksową z PGE i nie ma tam żadnych wzmianek o odpłatności za zużytą/oddaną energię bierną. W taryfie dystrybucyjnej PGE jest wprost napisane:

"Rozliczeniami tymi mogą być objęci, w uzasadnionych przypadkach, także odbiorcy zasilani z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, którzy użytkują odbiorniki o charakterze indukcyjnym, o ile zostało to określone w warunkach przyłączenia lub w umowie."

Skoro więc nie ma mowy o tym ani w umowie kompleksowej ani w umowie przyłączeniowej to naliczanie opłaty za energię bierną jest bezprawne. Podejrzewam, że wynika z pomyłki. Składaj reklamację.

Dodano po 4 [minuty]:

Carcik_W wrote:
    Nie do końca jestem pewny ale jak licznik ma rozróżnić pobraną pojemnościową od oddanej biernej/rezystancyjnej, chyba objawy tego typu prądu są takie same czyli pierw płynie prąd/później napięcie czyli tak samo jak bierna pojemnościowa pobrana ?

W jaki sposób taki licznik rozpoznaje kierunek przepływu mocy (bo kierunek prądu zmienia się 50 razy na sekundę) a na dodatek rozróżnia cosinus prądu ?

Zapewniam cię, że nowoczesny licznik elektroniczny bez problemu rozróżnia takie moce. Poczytaj sobie noty katalogowe jakiegokolwiek układu scalonego do pomiaru energii gdybyś miał watpliwości.
    Lesio_Q
    Level 20  
    Jarmie wrote:
    [...] trzeba zwiększyć pobór energii biernej indukcyjnej - dobrze rozumuję (np. kuchenka indukcyjna)
    Nie. Kuchenka indukcyjna grzeje indukcyjnie garnki, ale nie zużywa mocy indukcyjnej z sieci. To robią silniki.
    BILGO
    Level 38  
    Mylicie pojęcia Panowie. Kuchnia indukcyjna także pobiera moc BIERNA. (mało istotne czy indukcyjna czy pojemnosciowa) Kuchnia indukcyjna nie ma kosinus fi równe 1 jak grzalka ;)
    wnoto
    Level 34  
    Odnośnie nowej ustawy:
    Jeżeli któryś z ZE będzie dawał krótkie okresy na "realizację" nadwyżek energii to proponuje abyście rozglądnęli się za zmiana dostawcy prądu - który to będzie miał długi okres na rozliczenie i do tego kończący się w zimie gdzie łatwo posterować dodatkowym zużyciem energii.
    Seas
    Level 22  
    Oj ze zmianą dostawcy to należy uważać. Niedawno były informacje, że jeżeli nie kupujemy energii u SZ to są problemy z rozliczaniem. Czy umowa kompleksowa nie narzuca konieczności zakupu energii u SZ. Ja nie mam problemu bo sprzedawca i dystrybutor to PGE.
    Seas
    Level 22  
    Odczyty co pół roku z rolowaniem nadwyżki niewykorzystanej w opuście na następny półroczny okres.
    nowex
    Level 17  
    wnoto wrote:
    Odnośnie nowej ustawy:
    Jeżeli któryś z ZE będzie dawał krótkie okresy na "realizację" nadwyżek energii to proponuje abyście rozglądnęli się za zmiana dostawcy prądu - który to będzie miał długi okres na rozliczenie i do tego kończący się w zimie gdzie łatwo posterować dodatkowym zużyciem energii.

Nie można korzystać z opustów nie mając umowy kompleksowej, a takową możesz podpisać tylko z sprzedawcą zobowiązanym. Ja z tego właśnie powodu musiałem zrezygnować z innego dostawcy energii. Także nie zachęcaj do zmiany sprzedawcy bo jest to w obecnym stanie prawnym w przypadku prosumenta zupełnie bezsensowne.
    wnoto
    Level 34  
    @ nowex: chyba nie do końca masz rację. Zobacz proszę do linku w Energa:
    http://www.energa-operator.pl/uslugi/zmiana_sprzedawcy/umowy_generalne.xml

"w ramach jednej umowy kompleksowej na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej (zawieranej tylko ze sprzedawcą energii elektrycznej). Jest to możliwe wówczas, gdy sprzedawcę i ENERGA-OPERATOR SA wiąże umowa GUD-k (wykaz zawartych umów)."
    mironiel
    Level 12  
    Witam serdecznie.
    W załączeniu przedstawiam fragment faktury rozliczeniowej TAURONA dotyczący rozliczenia za energię. Moim zdaniem zawiera dwa błędy.

Po pierwsze faktura jest wystawiona za okres od 1.01.2016 do 29.06.2016 a powinna być za okres 1.01.2016 do 30.06.2016 roku.
    Po drugie, niewłaściwe według mnie jest rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej. Moim zdaniem różnica energii po saldowaniu/netowaniu powinna wyglądać a następujący sposób:

Za 152 kWh energii szczytowej której mam nadmiar powinienem otrzymać zapłatę według obowiązujących stawek. Z kolei za 358 kWh energii pozaszczytowej powinienem ja zapłacić według obowiązującego cennika. Nie można energii szczytowej oraz pozaszczytowej sumować bo jest to nieprawidłowe. Wystawiający fakturę zsumował te dwie wartości co dało 206 kWh różnicy energii elektrycznej podlegającej rozliczeniu. Następnie te 206 kWh, w niejasny dla mnie sposób zostało rozbite na energię szczytową i pozaszczytową, pomnożone przez stawki według cennika, co dało kwotę 55,29 PLN którą powinienem zapłacić. Według mojej wiedzy, zgodnie z zapisami ustawy i umowy rozliczenie za energię powinno wyglądać w sposób następujący:

Za 152 kWh energii szczytowej której mam nadmiar powinienem otrzymać zapłatę w kwocie 26,26 PLN (152 X 0,17275).
    Za 358 kWh energii pozaszczytowej której mam niedobór powinienem zapłacić 71,60 PLN brutto (358 X 0,1626 plus VAT).

W związku z tym po zbilansowaniu tych dwóch wartości powinienem za oba rodzaje energii zapłacić 45,34 PLN a nie 55,29 PLN jak widnieje na fakturze.

Panowie, co o tym sądzicie? Pozdrawiam.
    mseagh
    Level 11  
    Quote:
    @ nowex: chyba nie do końca masz rację. Zobacz proszę do linku w Energa:
    http://www.energa-operator.pl/uslugi/zmiana_sprzedawcy/umowy_generalne.xml

"w ramach jednej umowy kompleksowej na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej (zawieranej tylko ze sprzedawcą energii elektrycznej). Jest to możliwe wówczas, gdy sprzedawcę i ENERGA-OPERATOR SA wiąże umowa GUD-k (wykaz zawartych umów)."

Listy sprzedawców z umowami GUD-K:
    TAURON
    PGE
    ENEA
    ENERGA

Infromacje nt. temat znalazłem Tutaj
    daann
    Level 16  
    Ja też mam umowę z Tauronem i zgodnie z ANEXEM nr 1, paragraf 4 ust 4.2 w przypadku gdy suma ilości energii elektrycznej pobranej przez klienta z sieci OSD jest mniejsza bądź równa sumie ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD to rozliczenie ilości energii elektrycznej jest dokonywane w taki sposób że sumaryczną ilość energii elektrycznej pobranej z sieci w strefach czasowych salduje się z ilością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci a pozostałą różnicę ilości energii elektrycznej rozlicza się wg cen określonych w załączniku nr 4 do aneksu.
    Przynajmniej ja mam tak to ujęte, pewnie Ty też
    nowex
    Level 17  
    Moja wiedza ograniczała się do mojego innego sprzedawcy energii, który nie miał GUD, za to za rozwiązanie umowy była kilkutysięczna kara, na szczęście poszedł mi na rękę i odstąpił od jej wymierzania.
    mironiel
    Level 12  
    Szanowny kolego "daann". Zacytowałeś zapis z aneksu który dotyczy tych którzy pobrali mniej energii niż wprowadzili do sieci. Ja jestem w sytuacji odwrotnej i mnie dotyczy zapis w § 3 pkt. 4a (w załączniku). Dla mnie ten zapis jest mało precyzyjny i różnie można go różnie interpretować. Wysłałem reklamację tej faktury, zobaczymy jaka będzie odpowiedź. Mam nadzieję że będzie wyczerpująca i zrozumiała. Pozdrawiam serdecznie.
    pit333
    Level 10  
    Witam czy ktoś zainteresowanych już dostał jakieś info z Enei bo u mnie cisza jak na razie odczytują licznik płacę za przesył ale nikt nic nie wie.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ministerstwo Energii oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne pracują nad stworzeniem systemu finansowego wsparcia dla budowy nowych elektrowni na węgiel. Jak mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, w Polsce potrzeba 12-15 gigawatów, czyli 20-24 bloków energetycznych. Koszty budowy największych bloków o mocy 1 GW to 5-6 mld zł, czyli łatwo policzyć, że zdaniem ministra Polska potrzebuje inwestycji za - bagatela - kilkadziesiąt miliardów złotych. Nawet wielkie państwowe koncerny energetyczne, takie jak PGE czy Tauron, nie mają takich pieniędzy, więc rząd kasy poszuka w naszych kieszeniach.

Wszystko po to, żeby w Polsce nie zabrakło prądu, bo stare elektrownie, które mają średnio 40 lat, nadają się albo do wygaszenia, albo do remontów.

System wsparcia ma się nazywać rynkiem mocy. Idea jest taka, że elektrownie dostają pieniądze nie za samą sprzedaż prądu, ale za gotowość do jego produkcji wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne, choć nieopłacalne z powodów ekonomicznych.

Koszt wprowadzenia mechanizmu Ministerstwo Energii szacuje na 2-3 mld zł rocznie. O ile wzrosną rachunki? To zależy, w jakim stopniu rząd rozłoży podwyżki między zwykłych Kowalskich i przedsiębiorstwa, ale dla polskich rodzin może to być kilka złotych miesięcznie.

Organizacje pozarządowe Client-Earth Prawnicy dla Ziemi i Regulatory Assistant Project (RAP) przygotowały analizę, która szacuje możliwy wzrost rachunków za prąd w związku z wprowadzeniem rynku mocy w Polsce na 280-340 zł rocznie na gospodarstwo domowe.

Całość Link
    Michal_WWL
    Level 25  
    Kilka dodatkowych informacji w tym artykule Link

Rząd od samego początku mówił o zamykaniu kopalń...

Minister stwierdzi, że rząd PiS od samego początku mówił, że część kopalń, które wyczerpały swoje złoża węgla trzeba zamykać, bo ich utrzymywanie jest nieopłacalne.

- Jeśli w jakieś kopalni górnicy muszą jechać i wracać z wyrobiska dwie i pól godziny, a na pracę zostają im dwie godziny, to jaki to ma sens? Takie kopalnie trzeba zamykać i w to miejsce budować nowe - argumentował Henryk Kowalczyk.

Energia z OZE najmniej bezpieczna = pewna?

- Po co budować nowe kopalnie skoro rząd stawia teraz na elektrownie atomowe, nawet nie na jedną dużą, tylko kilka mniejszych? - zapytał ministra Jan Wróbel nawiązując tym samym do założeń rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

- Zawsze energetyka powinna mieć rozproszone źródła. To nie jest tak, że jest oparta [energetyka - red.] tylko na węglu i atomie... Też energia odnawialna, która tutaj jest najmniej bezpieczna, bo jak są warunki daje prąd, a jak warunków nie ma to prądu nie daje. Propagandowo piękne, ale w efektach... - mówił Henryk Kowalczyk, który nie bardzo potrafił wyjaśnić, dlaczego w takim razie Polska kupuje z Niemiec energią właśnie z OZE [odnawialne źródła energii to nie tyko wiatr, ale też energia słoneczna, opady, pływy morskie, czy geotermia - red.].

- Tyle tylko, że dopłacamy żeby to kupować, a z drugiej strony nie daje bezpieczeństwa. I tak i tak musimy utrzymywać w mocy te elektrownie, które pracują. Przy elektrowniach atomowych też tak będzie. To ona [elektrownia - red.] też będzie musiała pracować bez względu na to, czy z takie elektrowni prąd będzie potrzebny, czy nie. Najważniejsza jest dywersyfikacja źródeł energii: i węgiel i energetyka atomowa i energetyka ze źródeł odnawialnych, ale OZE w umiarkowanym zakresie - przyznał w Henryk Kowalczyk.

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami przygotowało projekt "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Według tej strategii rząd chce do 2030 roku zainwestować miliardy w energetykę jądrową. Rząd chce budować nie tylko duże, ale też i niewielkie reaktory.
    Jarmie
    Level 14  
    Odnośnie faktury z policzoną energią bierną, pan na infolinii PGE (oddzwonił po zgłoszeniu problemu), stwierdził, że inteligentny licznik liczy taką energię i od 1 stycznia jest pobierana za nią opłata.Pan do końca nie był zorientowany bo po moim pytaniu dlaczego innym nie naliczają takich opłat stwierdził, że widocznie mają stare liczniki. Czekam na odpowiedź na piśmie (reklamacja też "poszła" na piśmie).
    nowex
    Level 17  
    Seas wrote:
    O tym czy płacimy za energie bierną decyduje tgfi, najczęściej wynosi 0,4. Po przekroczeniu tej wartości powinna być naliczana opłata za energie bierną ponad limit. 0,4 oznacza stosunek energii biernej do czynnej.
    http://www.korporacjasystem.pl/oplaty_za_energie_bierna.html

To co powiedziałeś dotyczy pobranej energii biernej indukcyjnej - rozliczanie nadwyżki powyżej tg fi 0,4, ale w przypadku energii biernej pojemnościowej już nie ma progu niestety. Obawiam się, że to będzie nowe oręże bigenergy do walki z prosumentami.
    Seas
    Level 22  
    W załączonym wcześniej linku jest informacja o mocy biernej pojemnościowej. Oprócz urządzeń odbiorcy końcowego, przyczyną może byc źle podlączony licznik, zbyt długa linia. Trzeba wpierw zdefiniować przyczynę.