Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

storm czy lemm?

president_bartek 06 Jul 2005 17:37 3363 23
    president_bartek
    Level 14  
    Mam problem z doborem odpowiedniej antenki do mojego Presidenta Lincolna. Mieszkam na 3 piętrze w bloku i mam jedynie możliwość zainstalowania anteny za oknem. Ani balkon, ani dach nie wchodzą w rachubę, no cóż nie każdy ma idealne możliwości. Ma to być antena bazowa bo interesują mnie dx-y. No i teraz niewiem czy lepszym rozwiązaniem była by antena typu storm czy jakaś samochodowa np lemm czy president? Wiem że super SWR i tak nie osiągnę, ale proszę was bardzo powiedźcie mi co będzie lepsze? Zaznaczam, że zamierzam zamontować antenkę na metrowym wysięgniku, a nie odrazu przy ścianie co by było głupotą. Pomóżcie!!!
    gimof
    Level 27  
    EEeee no raczej nie liczyłbym na dx z tej pozycji. Polecam antenke kierunkową, lecz na niej też raczej dx-ów nie bedzie. Pozdrawiam.
    simon40
    Level 17  
    Witam wszystkich.
    Ja mialem kiedys storma na balkonie zamocowany byl do barierki na parteze.
    Barierka byla przy samych drzwiach balkonowych wiec trodno bylo by to nazwac balkonem.
    Zasieg okolo 15 km.
    Takie przewaznie byly wyniki.
    Gelo14
    Level 14  
    Miałem przez jakiś czas samochodową magnesówkę przyczepioną do barierki na balkonie (3 piętro) i zrobiłem z niej kilka dx-ów. Moim zdaniem jednak to nienajlepszy pomysł. Może lepiej zainstalować antenę typu Bumerang 1 m - 2 m od okna (na kawałku aluminiowej rurki).
    zodiak318
    Level 34  
    Jeśli chodzi o DX-y na bezpośredniej to cienko to widzę ale na odbitej to może być ciekawie.
    Ja kiedyś miałem DV-kę na parapecie (I oiętro) i w trakcie dobrej "propagacji" rozmawiałem w FM-e z Anglią i Holandią na s9 , +15. Mam to potwierdzone kartami QSL :) . Goście "po drugiej stronie" anteny kierunkowe a ja DV-ka - nie chcieli wierzyć jak mówiłem że to mobilówka i 4W . Dobra propagacja długo się utrzymywała, koleżankę z Angli mogłem praktycznie codziennie wywoływać na raz w lewo. Na bezpośredniej to mogłem rozmawiać może na 5km :( .
    Tak to u mnie w praktyce wyglądało jeśli chodzi o parapet i DX-y.
    alan77
    Level 11  
    Najleprze wyjście to niejest> Ale przecież sam mam mieć storma przy scianie wiec witaj w klubie. Ja narazie z magnesem na parapecie i powinno buc dobrze bo antena już w drodze. Ale zaznaczam dobrze tego nie zestroisz!!!!!!!
    president_bartek
    Level 14  
    No właśnie, a mi głównie chodzi o pracę emisją SSB. Także tak jak kolega wspomniał osiągał dobre wyniki i to na 1 piętrze, a ja mieszkam na 3 to powinno być jeszcze lepiej, a pozatym u nas jest ukrztałtowanie terenu wręcz idealne, ponieważ Szczecinek to małe miasto i nie ma żadnych wieżowców ani gór czy też poważniejszych zabudowań. No to już nie będę wam zawracał głowy, ale spytam się jeszcze ostatni raz czy lepiej by było zainstalować storma czy lepiej samochodówkę? Tak się zastanawiam i dokońca sam niewiem no bo niby storm by był lepszy bo to jest antena bazowa i wogóle, ale jak tak sobie porównać te dwie antenki to wychodzi że lemm jest lepsza. Popatrzmy: Storm ( 5/8L, 500W, 1,2 db, 100cm ) Lemm ( 5/8L, 500W, 3 db, 160cm ) jak widać lemm jest dużo dłuższą anteną i ma większy zysk także sam już niewiem co będzie lepsze. Pomóżcie proszę!!!
    president_bartek
    Level 14  
    to pomożecie? Bo zależy mi na czasie.
    olijacek
    Level 18  
    Lemm to jest to wczoraj na USB jakaś rosjanka mnie usłyszała no ale języka się zapomniało to nie pogadałem za bardzo ;)
    president_bartek
    Level 14  
    olijacek dzięki myślę że jednak lemm będzie lepszy. Wybrałem lemma 1700 ma taką charakterystykę: 5/8L, długość ( 188cm) swr ( 1,1 - 1,2 ) zysk ( 4dbi ) moc ( 400W). jak mi się uda ją zestroić na poziomie 1,2-1,4 to myślę że na SSB będę śmigał. Tym bardziej że to z 3 piętra, a antena ma 2 metry.
    olijacek
    Level 18  
    No to musisz zapewnić dobra masę dużu masz ten parapet ja jak dołożyłem rurkę do parapetu tak jak przeciwwagę to swr się poprawiał.
    president_bartek
    Level 14  
    no właśnie parapet nie zaduży. 140cm na 25cm czyli 3500cm2. A jak niebędzie dużej masy to co będzie źle? Bo tak wogóle to ja nie myślałem o zamocowaniu antenki do parapecie tylko do osobnego wysięgnika przymocowanego do ściany. czyli bez kontaktu anteny z parapetem. To co takie coś raczej nie wypali? To może rzeczywiście lepszy byłby ten storm. Tylko jak bym się zdecydował na storma to mogę go przymocować bezpośrednio do ściany czy na wysięgniku?
    olijacek
    Level 18  
    Lepiej bumeranga zapodaj ;) Ajak lemm to zawsze możesz dorobić trzy czy cztery przeciwwagi :) Powinno się w miarę zestroić ...
    president_bartek
    Level 14  
    A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak by takie przeciwwgagi mogły wyglądać no i jakiej by były długości bo znowusz nie mogę zrobić tego na jakimś tam ponad 1 metr wysięgniku bo ze spółdzielni przylęcą. A bumerang to też by troszkę miejsca zajał chyba co? Kurcze już sam nie wiem co mam zrobić. Tak to jest jak się nie ma warunków. No ale cóż. Niekażdy je ma.
    gimof
    Level 27  
    Ekhm dodam jeszcze swoje 2 grosze. Ja mam mobilówke na balkonie na poręczy i jest wszystko ok, bo co kogo obchodzi co masz na balkonie to twoja własność. Przynajmniej u mnie w spłódzielni tak jest że na balkonie i za oknem to moge mieć co chce, a tylko na dach nie moge. pOzdrawiam
    president_bartek
    Level 14  
    No i tak powinno być. To mówicie że jak bym się zdecydował na tego lemma to lepiej by było przymocować bezpośrednio do parapetu tak? No rzeczywiście dobrze by było żeby była jakaś przeciwwaga. A miejsce ma znaczenie chyba nie co? Mogę skombinować jakiś uchwyt i przymocować ją na krawędzi bocznej parapetu co nie? A trzeba dać jeszcze masę, albo połączyć z piorunochronem żeby w razie burzy mi radyjka nie spaliło?
    simon40
    Level 17  
    A ja niedlugo bede mial mozliwosc sprawdzenia jak dziala storm zainstalowany na wysokosci 3-go pietra. :D
    president_bartek
    Level 14  
    witam poraz kolejny. wasze odpowiedzi dały mi dużo do myślenia i chyba zdecyduję się na tego nieszczęsnego lemma. Niewiem tylko jak dorobić te przeciwwagi. przypominam że ten lemm o którego mi chodzi to nie żadna magnesówka tylko normalna samochodówka o długości 160cm. jeszcze takie pytanko: lepiej przymocować ją bezpośrednio do parapetu, czy do ściany na wysięgniku?
    president_bartek
    Level 14  
    no to jak z tą odpowiedzią. Proszę bo bardzo mi zależy.
    president_bartek
    Level 14  
    jeszcze raz proszę o odpowiedź
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam. Najlepiej było by do poręczy balkonowej ze względu na: szerszą charakterystyke promieniowania (ściany bloku tłumią sygnał) teoretycznie łatwiej zestroić i dorobić przeciwwagi. Wiadomo że antena czym dłuższa tym lepsza. ja też tak zaczynałem i do balkonu zamontowałem 1/2 fali bazówke do poręczy i jakoś to już działało, jednak mobilówka to mobilówka i osiągi zawsze słabsze. Lemm nie jest najgorsza zrób uchwyt do anteny i ja zamontuj, lepiej dalej od ściany i by była dobra masa.

Pozdrawiam Sadek
    president_bartek
    Level 14  
    dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Temat zamknięty...
    jemar
    Level 12  
    witam ja mieszkam w bloku 2 pietrowym + parter oczywiscie byly problemy z antenka poniewaz administracja nie chciala sie zgodzic :) ale po dlugich i ciezkich awanturach dostalem zezwolenie i zalozylem sobie storma i przyznam ze swr mam 1,1 na cb jackson i spokojnie razmawiam z swiatem oczywiscie antenka jest na rurce 3/4 dlugosci 3m i uziemniona :)