Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja świetlówka, zasilana z 12 V

lukashb 27 Mar 2006 22:26 246758 499
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #212 27 Mar 2006 22:33
    tommy 112
    Poziom 23  

te tranzystorki to wysokonapięciowe takie jak moje <podobne> u mnie się grzeją 3 watowe opory 400 ohm ale świeci na maxa jasnością a trafo na ferrycie czy jakieś sieciowe ? a tak apropos to nie zdarzyło mi sie jeszcze spalić żadnego tranzystora w przetwornicy do świetlówki :)

• #214 28 Mar 2006 00:06
    lechoo
    Poziom 39  

Jeśli Wam piszczy zwykły transformator sieciowy, to zróbcie sobie prosty generator 50Hz np. na NE555, sterujący jakiś mosfet (IRFZ44, IRF540, itp) i do tego podłączcie transformator. Pamiętam kiedyś wypróbowałem taką konfigurację i działało całkiem dobrze.
    Mimo to ciężki transformator sieciowy to na pewno nie jest to, co by mnie zadowalało - dużo bardziej finezyjne i ciekawsze są przetwornice pracujące na częstotliwościach ponadakustycznych.

Przepraszam, jeszcze nie miałem okazji zbudować, przetestować i narysować schematu przetwornicy na układzie SG3525 i transformatorze od zasilacza ATX. Proszę o cierpliwość - schemat na pewno niedługo się pojawi. Układ będzie podobny do wcześniej przedstawionego schematu z wykorzystaniem TL494, odpadną tylko tranzystory sterujące bramki mosfetów - SG3525 jest przystosowany do bezpośredniego sterowania mosfetami. Oprócz trafa z ATX potrzebny będzie dławik 2..4mH (np. z uszkodzonej świetlówki kompaktowej), a zestroić układ będzie można przy pomocy zwykłej żarówki 40W/230V podłączonej zamiast świetlówki.
    Tak samo można zestroić wcześniejszy układ na TL494 - zamiast rezystora RT=10k należy podłączyć szeregowo rezystor 4k7 i potencjometr montażowy 22k, zaś wspomnianą wcześniej żarówkę podłączamy po stronie wtórnej transformatora w szereg z dławikiem i kondensatorem zapłonowym (2n2, 3n3 lub 4n7 na napięcie 1000V). Następnie regulujemy potencjometr tak aby uzyskać najjaśniejsze świecenie żarówki, można też mierzyć prąd pobierany przez przetwornicę - gdy uzyskamy rezonans będzie największy. Później podłączamy już świetlówkę zamiast żarówki z tym samym dławikiem oraz kondensatorem zapłonowym którego użyliśmy podczas strojenia, i sprawdzamy czy wszystko działa :)

• #215 28 Mar 2006 08:51
    tommy 112
    Poziom 23  

a mam pytanie- czy trafa od zasilaczy atx różnią się czasami ? czy to jeden standard ja mam tylko trafo od AT prubowałem nim sterować za pomocą irfz44n z generatora na 4047 ale zasilacz atx uruchamiał układ przeciwprzeciążeniowy :( no cóż poczekam na schemat :) ;)

• Sklep HeluKabel
  • #218 28 Mar 2006 14:54
    tommy 112
    Poziom 23  

jeżeli chodzi o ten schemat @lechoo to ja go robiłem ale mi generator nie odpalił tylko mosfet rozwaliło być może wadliwy tl494 niewiem czekam na ten schemat sg3525 może pójdzie łatwiej i odpali :)

• #220 28 Mar 2006 15:05
    tommy 112
    Poziom 23  

dziwne z tym tl-kiem bo to była nówka a nic na schemacie nie pomyliłem ale czasami zdarzają się podróbki scalaków :(

• #221 28 Mar 2006 16:55
    lukashb
    Poziom 39  

Ja zrobiłem dziś jeszcze raz wszystko, trafo od junosta 402B dałem i zasilam to z 12V...niewiem czemu trafo daje 304V zmiennego (miernik wariuje jednak troche) iskra skacze mała taka. Niemam świetlówki bo się stłukła :cry: :cry: Nic się niegrzeje tylko mi bzyczy jak przy 50Hz!! posłuchajcie sami, nagralem to :(

• #222 28 Mar 2006 18:07
    tommy 112
    Poziom 23  

jeżeli to ten schemat na 2-ch tranzystorach i dwóch oporach to on pracuje właśnie na 50 Hz <oryginalnie to był schemat przetwornicy 12/220V> dopiero po zapłonie zaczyna piszczeć u mnie :( trafo od junosta to za duże do świetlówki 8w wystarczy takie małe w poprzedniej wersji mam 6 watowe traof i świetlówke 8 w ciągnie bez żadnego problemu nie grzeje sie jest zimny ale zasilam to z 18V teraz myśle nad taką co mi z 6V zasili 15 watową :) ale nie mam pomysłu :(

• #223 28 Mar 2006 18:38
    lechoo
    Poziom 39  

tommy 112 napisał:
    dziwne z tym tl-kiem bo to była nówka a nic na schemacie nie pomyliłem ale czasami zdarzają się podróbki scalaków :(

A czy dobrze podłączyłeś do tego trafo od zasilacza ATX?
    Są 2 rodzaje transformatorów, przeczytaj dokładnie ten mój post: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic315987-3

• #224 28 Mar 2006 19:11
    tommy 112
    Poziom 23  

wyglądał tak samo jak na tym zdjęciu tej lampki na chyba 2 stronie tego tematu podłaczyłem go tak samo jak na tym zdjęciu to jest z zasilacza AT z roku 95 jeżeli to pomoże to typ : WE-P200 a firma "JABERT" ale sprawa druga podłączyłęm do bramki i plusa czy mase zasilania głośniczek i żadnych dżwięków nie generował tylko grzał ceweczke w głośniku :( ale dobra podłączyłem pod mosy i trafo i nic na wyjściu nie dawała przetworka nie miałem dławika ale i tak nic nie zaświeciła multimetr wskazał 0 V i tyle

• #226 28 Mar 2006 21:59
    tommy 112
    Poziom 23  

lukashb napisał:
    tommy 112 napisał:
    jeżeli to ten schemat na 2-ch tranzystorach i dwóch oporach to on pracuje właśnie na 50 Hz
    No to świetna ta orginalna przetwornica 12/220V bo nawet lutownicy nieciągnie...po podpięciu zaczyna piszczeć i tyle :|

też tak stwierdziłem i nawet nie prubowałem używać ją jako przetwornice 12/220 ale do świetlówki sie "nadaje"... :) offtop do lutownicy to mam na cd 4047 i irfz44n ale trafo od junosta ale porażka... :( w każdym razie ja czekam na tą na sg3525 <ponaddżwiękową... :) ;) >

• #227 29 Mar 2006 23:23
    lechoo
    Poziom 39  

@tommy 112
    Czy zwróciłeś uwagę, że na moim schemacie z TL494 scalak jest narysowany od dołu, czyli od strony wyprowadzeń? Specjalnie tak sobie narysowałem schemat, gdyż łatwiej było mi później polutować układ "na pająka", a scalak przykleiłem "grzbietem" do obudowy - zobacz fotki. Zresztą na schemacie na symbolu scalaka jest odwrotna numeracja wyprowadzeń i kulfoniasty napis BOTTOM VIEW, który raczej trudno przeoczyć...

• #228 30 Mar 2006 15:33
    tommy 112
    Poziom 23  

lechoo napisał:
    @tommy 112
    Czy zwróciłeś uwagę, że na moim schemacie z TL494 scalak jest narysowany od dołu, czyli od strony wyprowadzeń? Specjalnie tak sobie narysowałem schemat, gdyż łatwiej było mi później polutować układ "na pająka", a scalak przykleiłem "grzbietem" do obudowy - zobacz fotki. Zresztą na schemacie na symbolu scalaka jest odwrotna numeracja wyprowadzeń i kulfoniasty napis BOTTOM VIEW, który raczej trudno przeoczyć...

tak kapnąłem się o co chodzi lutowałem elementy do scalaka przyklejonego do tekturki ale po prostu nie zadziałał schemat jest na pewno dobry i fajny układzik, ale mi nie odpalił jak będę miał czas to jeszcze raz sprubuje go zmontować i może zadziała poprzednim razem jak kupowałem części to zapomniałem o podstawce pod scalaka jak bym ją dał to mógłbym załadować inny egzemplarz... tak jak pisałem sprubuje go jeszcze raz zbudować... ;)

• #229 01 Kwi 2006 22:01
    tommy 112
    Poziom 23  

lechoo-pomyślałem sobie skoro ten układ na tl494 to jest po prostu przetwornica tak około 160V to możnaby z niej zasilać świetlówke energooszczędną ? czy nie nadaje sie do tego ? było by mi takie rozwiązanie na ręke czy to możliwe ?

• #230 01 Kwi 2006 22:12
    lechoo
    Poziom 39  

Przedstawiam fotkę prototypu przetwornicy trochę większej mocy, podczas prób z łącznym obciążeniem 120W - trzy świetlówki po 40W. Oczywiście każda lampa świeci pełną jasnością, tak jak przy klasycznym zasilaniu z sieci. Bez problemów pociągnęłaby 4 takie świetlówki :)
    Trochę o samym układzie - po prawo znany wszystkim scalak SG3525 i tranzystory IRFZ44N. Główny transformator pochodzi z zasilacza ATX - wykorzystane jest uzwojenie dostarczające normalnie w zasilaczu napięcie 5V. Do transformatora podłączony jest podwajacz napięcia, daje to około 350V napięcia stałego - użyłem 2 kondensatorów 1uF/250V z zepsutych zasilaczy ATX + elektrolit 10uF/400V. Co ciekawe użyłem w prostowniku diod 1A i wytrzymały podczas 2-godzinnych prób. Wskazane jest użycie diod na prąd 3A (szybkich). Po lewej stronie znajduje się stopień wyjściowy przetwornicy - falownik z układem IR2110 i tranzystorami IRF740. Falownik jest sterowany z tego samego układu SG3525 co przetwornica podnosząca napięcie. Do każdej ze świetlówek jest osobny dławik wyjściowy 1,2mH oraz kondensator zapłonowy 8,2nF/1,6kV.
    Przetwornica pracuje z częstotliwością 50kHz, przy czym aby uzyskać podgrzewanie skrętek przed zapłonem lamp częstotliwość ta jest zwiększana do 70kHz na czas około 1 sekundy od chwili włączenia zasilania. Lampy zapalają się więc z 1 sek. opóźnieniem, ale za to pewnie i bez negatywnego wpływu na ich trwałość.
    Podczas prób tego prototypu nie zanotowałem nadmiernego nagrzewania się elementów - radiatory, transformator i dławiki były ciepłe. Całość z 3 podłączonymi lampami żre 10A z zasilacza 12V, więc przewody zasilające też się lekko rozgrzały :)

• #231 01 Kwi 2006 22:55
    tommy 112
    Poziom 23  

4 świetlówki po 40W :shock: i to na trafie z atx-a :)
    ale mam pytanie czy z przetwornicy na tl494 i trafa od atx-a można zasilać świetlówke energooszczędną ? bo jeżeli tak to sobie taką zrobie

• #232 01 Kwi 2006 23:51
    lechoo
    Poziom 39  

Można - ale trzeba wyprostować 50kHz. Daj podwajacz napięcia na 2 szybkich diodach 1A + 2 kondensatory 470nF lub 1uF na 250V, uzyskasz wtedy 320V stałego do zasilania świetlówki kompaktowej. Możesz też rozbebeszyć taką świetlówkę, wykorzystać z niej dławik i zrobić taką lampkę jak moja - opisana wcześniej na 2, 3 i 5 stronie.

• #233 02 Kwi 2006 12:16
    tommy 112
    Poziom 23  

rozumiem że mam po prostu zrobić drabinke powielającą ? właśnie o to chodzi żeby nie rozbebeszać tego tylko wykorzystać fabryczną świetlówke apropos ile ta przetworniczka na tl494 daje napięcia na wyjściu niektóre świetlówki kompaktowe świecą już przy 160V a w środku jest mostek na 4 diodach czy on nie wystarczy ? czy ta drabinka powielająca jest konieczna ?

• #234 02 Kwi 2006 13:43
    lechoo
    Poziom 39  

Jak chcesz to spróbuj bezpośrednio podłączyć, ale jest bardzo prawdopodobne, że mostek prostowniczy w świetlówce się sumaży gdyż nie jest zbudowany z diod szybkich (fast recovery diode), lecz zwykłych prostowniczych.
    Żeby nie było wątliwości - pisząc o podwajaczu napięcia miałem na myśli układ jak na poniższym rysunku:

Moja świetlówka, zasilana z 12 V

Przy zasilaniu przetwornicy napięciem 12V uzyskasz (bez obciązenia) z tego układu około 320V i blisko 400V przy zasilaniu 14,4V. Możesz też zrobić mostek prostowniczy z szybkich diod (ja używałem diod FR107) lub po prostu prostownik 1-połówkowy z 1 diodą i 1 kondensatorem. Wtedy po wyprostowaniu uzyskasz napięcie stałe 160..200V zależnie od napięcia zasilającego przetwornicę.

• #235 02 Kwi 2006 19:50
    tommy 112
    Poziom 23  

ok dzięki jak odpale ją to będe prubował... :P na razie zadanie bojowe odpalić przetwornice i sprawdzić to trafo bo niewiem czy mam dobre wiec jak to sprawdzić... ?

• #236 02 Kwi 2006 20:04
    lechoo
    Poziom 39  

Jeśli trafo masz sprawne i dobrze je podłączysz, to pobór prądu bez obciążenia (sam transformator, nic nie podłączone do niego) z zasilacza 12V nie powinien przekraczać 0,2A. U mnie po odłączeniu świetlówki prąd jałowy przetwornicy wynosi 0,15A - mówię oczywiście o przetwornicy na TL494 której odręczny schemat znajduje się na 5 stronie tego wątka:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=145218

• #237 02 Kwi 2006 20:37
    tommy 112
    Poziom 23  

lechoo napisał:
    Jeśli trafo masz sprawne i dobrze je podłączysz, to pobór prądu bez obciążenia (sam transformator, nic nie podłączone do niego) z zasilacza 12V nie powinien przekraczać 0,2A. U mnie po odłączeniu świetlówki prąd jałowy przetwornicy wynosi 0,15A - mówię oczywiście o przetwornicy na TL494 której odręczny schemat znajduje się na 5 stronie tego wątka:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=145218

tak o tym schemacie cały czas mowa... 0,2A to nie dużo :P :)

• #238 03 Kwi 2006 23:51
    lechoo
    Poziom 39  

No i jak - udało się?
    Najlepiej obejrzyj sobie układ ścieżek na płytce zasilacza z którego wymontowałeś transformator i podłącz przetwornicę pod te odczepy, które są wykorzystywane do uzyskania napięcia 5V w zasilaczu. Zacisk wspólny to oczywiście ta gruba wiązka drutów wyprowadzona z góry transformatora.

• #239 04 Kwi 2006 09:36
    tommy 112
    Poziom 23  

na razie nie prubowałem bo czasu mało i dużo nauki :( jutro byćmoże zmontuje i sprubuje :P popatrzyłem na płyte i okazuje się że mam taki sam trafo jak na zdjęciu z drugiej strony tematu... :) oczywiście wiem że ta wiązka drutów jest środkiem ... tak jak pisałem sprubuje to odpalić bo to bardzo fajna przetworka... :P

• #240 08 Kwi 2006 13:12
    lechoo
    Poziom 39  

Przedstawiam małą modyfikację wcześniej przedstawionego schematu przetwornicy do świetlówki. Zmiana polega na dodaniu elementów odpowiedzialnych za wstępne podgrzewanie skrętek świetlówki aby uniknąć zapłonu na zimno. Dodane zostały 3 rezystory, kondensator 47uF i tranzystor. Wartość kondensatora można zmienić na 22uF zmieniając jednocześnie dwa rezystory 10k w obwodzie bazy na 20k.
    Układ działa w ten sposób, że na czas około 1 sek tranzystor dołącza dodatkowy rezystor 20k w obwodzie oscylatora układu TL494 wymuszając podwyższenie częstotliwości przetwornicy do około 70kHz. W tym czasie przez skrętki świetlówki popłynie prąd podgrzewając je, ale nie powodując zapłonu lampy ze względu na na odstrojenie przetwornicy od rezonansu w obwodzie świetlówki (dławik i kondensator). Zapłon następuje więc z 1 sek opóźnieniem, ale ze wstępnym podgrzaniem lampy, co pozytywnie wpływa na trwałość świetlówki.
    Podobny obwód zastosowałem w wyżej opisanej przetwornicy do 4 świetlówek 40W każda.