Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja świetlówka, zasilana z 12 V

lukashb 02 Maj 2007 17:18 252896 499
 • #361
  lechoo
  Poziom 39  
  @michal.rogaczewski
  Zauważ, że transformator sieciowy o mocy 20W jest kilkakrotnie większy i cięży od transformatora impulsowego o podobnej mocy. Prawidłowo wykonana przetwornica impulsowa będzie miała wysoką sprawność, ale oczywiście jej zaprojektowanie wymaga większego doświadczenia.
 • BotlandBotland
 • #362
  michal.rogaczewski
  Poziom 28  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/przetwornica_tranzystorowa_7084.jpg
  Jakie trafo byłoby potrzebne do wyżej wymienionego schematu aby świelówka 8W albo więcej mogła świecić z zadowalająca jasnością
  Mam 2 trafa jedno 12v,9v/220v 20W i jeszcze 2x9v( symetryczne)/220v 300mA które by było lepsze ??
  p.s. nie mam dostępu do traf impulsowych ani zezłomowanych zasilaczy komputerowych :(
 • #363
  michal.rogaczewski
  Poziom 28  
  Mam jeszcze jedno pytanie czy zamiast tych układów przd trafem można dać mostek h złożony z mosfetów starowany z generatora impulsów 50hz ??
  ____________________
  Przepraszam że post pod postem :|
 • #364
  lechoo
  Poziom 39  
  Kilka osób prosiło mnie o schemat przetwornicy na SG3525. Nie miałem czasu go ładnie przerysować na komputerze, więc zamieszczam skan z odręcznych notatek.
  Transformator to "nieśmiertelny" gotowiec wyciągnięty z zasilacza AT/ATX, jako pierwotne użyte jest uzwojenie z którego oryginalnie w zasilaczu uzyskiwane jest napięcie 5V.
  Dławik należy wykonać samodzielnie nawijając 100zw. (dla 1,2mH) lub 130zw. (2mH) drutem DNE Φ0,4mm na rdzeniu z karkasem E25/7. Grubość szczeliny (przekładki) w rdzeniu (ok. 0,3mm) należy dokładnie ustawić sprawdzając indukcyjność dławika miernikiem, a następnie skleić połówki rdzenia lakierem.
  Potencjometr montażowy 4k7 służy do regulacji częstotliwości pracy przetwornicy w zakresie 40-60kHz. Dla wartości dławika i kondensatora zapłonowego podanych na schemacie należy ustawić 50kHz, pomiaru częstotliwości dokonujemy na jednym z wyjść (A lub B) układu SG.
  Kondensator zapłonowy powinien być dobrej jakości (typu MKP) na napięcie min. 1kV, nie może to być kondensator ceramiczny. Wartości dławika i kondensatora podane są dla najpopularniejszych lamp typu T8 o mocy 18W i 36W.
 • #365
  michal.rogaczewski
  Poziom 28  
  Witam
  mam zrobioną przetworkę na ne555 i jednym mosfecie przez co urządzenia z transformatorem symetrycznym nie chcą chodzić (tylko jedna połówka przebiegu :( )
  Więc wymyśliłem jak podłączyć ne do dwóch mosfetów pracujących naprzemiennie :D
  Moja świetlówka, zasilana z 12 V
  czy można to zrealizować w ten sposób i czy to będzie działać ??
  P.S. brakuje tam jeszcze połączenia między Vcc a połączonymi wyjściami trafa :P
 • #366
  lechoo
  Poziom 39  
  Co tak się uparłeś na tego NE555? Jeśli chcesz symetryczny przebieg 50Hz to użyj tego samego układu co ja - SG3525, koszt 2-3zł, dostępny w każdym sklepie elektronicznym. Schemat masz powyżej, tylko musisz usunąć z niego kilka niepotrzebnych elementów: tranzystor BC237, 2 rezystory 9k1 i 20k, oraz kondensator 47u.
  Kondensator 1n5 musisz zmienić na 100nF, rezystory 7k5 na 120k i 39R na 470R, zaś potencjometr montażowy 4k7 na 47k. Tym ostatnim ustawisz sobie częstotliwość wyjściową na 50Hz.
  Mosfety IRF620 nie nadają się do tego celu, mają dużą wartość rezystancji kanału w stanie przewodzenia (0,8R), będą więc się grzały pod obciążeniem. Lepsze będą IRF540 (0,07R) lub użyte w mojej przetwornicy IRFZ44N (0,02R).
 • #367
  michal.rogaczewski
  Poziom 28  
  czemu sie uparłem na ne ??
  Hmm
  1. Mam gotowy układ częstotliwość 50hz - 15kHz wypełnienie 50% (mam program do obliczania) :D
  2. SG3525 Jest dostępny w PRAWIE każdym sklepie bo akurat w moim nie :(
  3. Sprawdziłem to działa nawet przy 9V(na ne 555)
  Poza tym mam tranzystory IRF 640 nie mogłem ich znaleźć w bibliotekach w Eagle
  Ogólnie układ ma prawo działać ??
 • #368
  lechoo
  Poziom 39  
  Możliwe, że będzie to działać, tylko zamiast R6 daj diodę 1N4148 spolaryzowaną anodą do bramki Q2 a katodą do drenu Q1. Rezystory R2 i R5 zmień na mniejsze - 220...470ohm.
 • #369
  nsvinc
  Poziom 35  
  A czy jest mozliwosc zastapienia ukladu SG3525 scalakiem TL494? SG nie ma w sklepach :( przynajmniej w sklepach w mojej okolicy a ja mam w domu dwa 494...
 • BotlandBotland
 • #370
  lechoo
  Poziom 39  
  Schemat na TL494 jest w moich postach na 3, 5 i 8 stronie tego wątka.
 • #371
  DS
  Poziom 15  
  =>Lechoo
  Właśnie szukałem jakiegoś gotowego projektu do świetlówek 36W, znalazłem Twój schemat i chyba go zrobię.
  Ale przed wykonaniem patrząc na schemat coś mnie zastanowiło.
  W SG3525 wyjście REF(16) na którym jest 5,1V napięcia z wewnętrznego stabilizatora w SG, najpierw stabilizujesz 100n do masy i łączysz z IN+. IN- jest połączony z masą.
  Do tej pory ok, ale później : stałe i stabilizowane napięcie (5,1V) poprzez kondensator 47mikro podajesz na dzielnik rezystorowy bazy BC 237. W mojej ocenie to jest bez sensu, ponieważ tam nie ma składowej zmiennej (napięcie jest stabilizowane) i potencjał na dzielniku wynosi 0 (potencjał masy). Idąc dalej, to w takim razie zbędny jest tranzystor, dzielnik (2x9,1k), rezystor 20k i ten kondensator 47mikro. Układ będzie działał, ponieważ wyjście RT jest prawidłowo sterowane.
  Nie twierdzę, że układ w wersji oryginalnej nie będzie działał, wręcz przeciwnie, ale te elementy w mojej ocenie są zbędne.
  Pozdrawiam.
 • #372
  lechoo
  Poziom 39  
  @DS
  Wszystko jest dobrze przemyślane... W moim układzie kondensator 47u, oporniki 9k1 i tranzystor (może być dowolny npn małosygnałowy) tworzą prosty obwód czasowy, o stałej czasowej około 1 sek. Po włączeniu zasilania tranzystor na ten czas podłącza dodatkowy rezystor 20k w obwodzie oscylatora kostki SG3525, odstrajając przetwornicę od rezonansu w elementach LC przy świetlówce. Pozwala to wstępnie podgrzać skrętki w świetlówce, co zwiększa jej trwałość. Dzięki w/w elementom zapłon świetlówki nie odbywa się "na zimno" natychmiast po włączeniu zasilania, lecz łagodnie z 1 sekundowym opóźnieniem na podgrzanie skrętek.
  Wejścia IN+ i IN- są tak podłączone, aby sterownik pracował z maksymalnym wypełnieniem, bliskim 50% (minus czas martwy). Wewnętrzny komparator nie jest wykorzystywany, gdyż nie jest tu potrzebna żadna stabilizacja napięcia czy prądu.
 • #373
  Wally50
  Poziom 12  
  Układ, ze względu na prostotę, podoba mi się. W dobie powszechności scalaków jest to już możliwe.
  Też kiedyś zrobiłem podobny układ. Jednak wszystko było na tranzystorach i to wielu. Zapłon świetlówki odbywał się trochę inaczej: Przy starcie podawane było od razu napięcie zapłonu z transformatora impulsowego (nie pamiętam, ale chyba ~1 kV) i napięcie to było utrzymywane do momentu nagrzania się żarników (ok. 2-3s). Potem napięcie zmniejszało się do wartosci kilkudziesięciu voltów. Wprawdzie zasilało to świetlóweczkę 4W ale idea podobała mi się. Schemat był dość ciekawy (jak na owe czasy).
  Jak już o świetlówkach mowa, to mam pytanie: Czy próbował ktoś sterować płynnie świetlówką: płynne rozświetlenie i wygaszenie (z tym drugim to nie problem)?

  Wally
 • #374
  lechoo
  Poziom 39  
  Ściemnianie świetlówek w przetwornicach można zrealizować poprzez zmianę współczynnika wypełnienia - robiłem takie próby. Jednak tuż po włączeniu przetwornicy, do chwili zapłonu świetlówki, przetwornica musi pracować z maksymalnym wypełnieniem.
  W układzie na SG3525 ze schematu powyżej można łatwo to zealizować wprowadzając drobne zmiany. Wejście IN- należy odłączyć od masy i połączyć z wyjściem COMP, natomiast na IN+ podać napięcie 0..5V regulowane potencjometrem 4,7..10k włączonym między wyjściem REF a masą.
 • #375
  DS
  Poziom 15  
  =>Lechoo
  Tak przemyślany temat to dzisiaj rzadkość. Moje uznanie. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie abym go wykonał.
  Nie wiedziałem o zwiększeniu trwałości świetlówki przez podgrzanie skrętek przed zapłonem i temat jest dla mnie w zasadzie jednorazowy.
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • #376
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #377
  michal.rogaczewski
  Poziom 28  
  temat odkopuje ponieważ... nie miałem co robić i zrobiłem przetwornicę do świetlówki na trafie sieciowym i prostym generatorze podobnym do rozwiązania dj-exit'a lecz z dodanym kondensatorem równolegle do świetlówki i zwiększoną pojemnością kondensatora w generatorze do 33nF (działa o niebo lepiej świetlówka 8W świeci pełnym światłem przy 300mA) przetwornica zmieści się do obudowy 15cm x 10cmx 8cm
  Moja świetlówka, zasilana z 12 V
  P.s. radiator na tranzystorze niekonieczny ale zastosowałem ponieważ gdy świtlówka nie "załapie" przez feta idzie 2,5A a nie chcemy go usmażyć :P
 • #378
  lechoo
  Poziom 39  
  michal.rogaczewski napisał:
  P.s. radiator na tranzystorze niekonieczny ale zastosowałem ponieważ gdy świtlówka nie "załapie" przez feta idzie 2,5A a nie chcemy go usmażyć :P

  Właśnie to jest podstawowa wada prostych układów - przy problemach z zapłonem (np. w niskich temperaturach) lub z odłączoną świetlówką łatwo mogą ulec uszkodzeniu :)
  Przetwornica w moim układzie (zarówno na SG3525 jak i TL494) jest odporna na takie przypadki. Także zwarcie świetlówki w niczym jej nie zaszkodzi - prąd będzie ograniczany przez dławik, a pobór prądu z akumulatora wynosi wtedy około 0,2A.
  Jeszcze raz gorąco polecam...
 • #379
  michal.rogaczewski
  Poziom 28  
  jeszcze chyba zrobię tą przetwornicę na tl494 do zasilania małego telewizorka (pobiera 30W z sieci) aha na tym zdjęciu nie ma jeszcze dławika 2mH ze świetlówki kompaktowej :P
  P.s. wyrwałem tego SG więc do zasilania tv co lepsze tl494 czy SG i czy konieczne jest trafo z atx ?? nie może być np toroid 60W ?? bo jedyny problem to nawinięcie trafa (czy toroid przy 50Hz nie będzie lepszy ??)
 • #380
  DjExit
  Poziom 23  
  Układ kolegi lechoo (leczo? :D) nie nadaje się do zasilania innych urządzeń niż świetlówki, ale można to przerobić na 50Hz, ale z tym to już do lecza :P On się bardziej zna a poza tym to jego układ. Co do trafa to jeśli chcesz 50 Hz to normalne sieciowe 230V => +/-9V się nada.
 • #381
  michal.rogaczewski
  Poziom 28  
  no to że musi być na 50Hz to ja wiedziałem ale który układ da mi dość dobrego sinusa bez większych skoków i upadków :P
 • #383
  lechoo
  Poziom 39  
  Kilka postów powyżej podałem co należy zmienić w układzie żeby działał na 50Hz.
  Pozdrawiam,
  Lechoo (od imienia Leszek - Lech - Lechu)
 • #385
  setlik
  Poziom 10  
  Układy z kluczowaniem tranzystora z obcego generatora w przypadku zasilania swietlówek to niezbyt szczęśliwe rozwiazanie ponieważ częstotliwość kluczowania tranzystora powinna być bardzo bliska częstotliwośći drgań własnych układu obciążającego tranzystor na który składa się transformator z dołączona do niego jakąś pojemnością i obciążeniem w postaci świetlówki a poza tym aby uzyskać zadowalający efekt dobroć cewki w obwodzie z kondensatorem (dla częstotliwości drgań własnych obwodu LC) powinna byc mniejsz niż 3. Jest to konieczne do tego aby zmniejszyć selektywność obwodu dla częstotliwość kluczowania tranzystora ( zmniejsza to grzanie tranzystora ) obwody z obcym wzbudzaniem są z tego powodu trudne do zaprojektowania a uzyskanie zadowalających efektów jest dość kłopotliwe. Lepszym rozwiazaniem jest już generator samodławny ale i on ma pewne wady obwód magnetyczny transformatora powinien być zamknięty bez szczeliny co jednak powoduje nasycanie rdzenia i duże straty na przemagnesowanie.
 • #386
  lechoo
  Poziom 39  
  @setlik
  Eksperymentowałem od dłuższego czasu z różnego rodzaju przetwornicami do świetlówek, w praktyce najlepiej sprawuje się właśnie układ przedstawiony przeze mnie powyżej.
  Dobroć obwodu rezonansowego (zależna przede wszystkim od rezystancji skrętek świetlówki) nie może być zbyt mała, gdyż nie nastąpi wygenerowanie napięcia wystarczającego do zapłonu (około 600-800V). Zgadza się, że w momencie zapłonu następuje chwilowy wzrost pobieranego prądu, ale gdy świetlówka jest wstępnie podgrzana (poprzez odstrojenie od rezonansu) zapłon następuje łagodnie. Po zapłonie rezonans napięć jest silnie tłumiony przez świecącą świetlówkę, nie występują wtedy żadne niekorzystne zjawiska.
  Oczywiście częstotliwość kluczowania tranzystorów została tak dobrana aby odpowiadała częstotliwości rezonansowej dławika i kondensatora w obwodzie świetlówki, a kilkuprocentowe odstrojenie nie ma najmniejszego wpływu na działanie układu.
  Generator samowzbudny to już wogóle nieporozumienie przy mocach powyżej 20W...
  Tak więc nie ma co teoretyzować, tylko należy podejść do problemu bardziej praktycznie :)
 • #387
  sheeeep
  Poziom 25  
  Witam,
  Mam proste pytanie do przedstawionej przez lechoo przetwornicy. Ciekawi mnie w jakim celu jest 6,8nF z 100R i diodą zaporowo, przy mosfecie? I od czego zależą te wartości?

  pozdrawiam
 • #388
  lechoo
  Poziom 39  
  @sheeeep
  Obwód RCD o którym piszesz nie występuje na moich schematach. Jednak zależnie od miejsca włączenia służy do ograniczania przepięć na tranzystorze kluczującym wywołanych indukcyjnością rozproszoną (gdy jest włączony równolegle z uzwojeniem pierwotnym) lub spowolnienia cyklu wyłączania tranzystora i zmniejszenia strat w nim występujących (gdy jest włączony równolegle z tranzystorem).
 • #389
  belfegor1988
  Poziom 17  
  Zrobiłem układ wedle schematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/przetwornica_tranzystorowa_7084.jpg
  wstawiłem jakiś mały transformator mający 2 wyjścia 15 i 7V, lecz świetlówka 40W świeci słabo, nawet przy zasilaniu układu z 18V, tranzystor zastosowany to 2N3055.
  Co można zrobić aby świetlówka świeciła mocniej, może się da połączyć 2 takie układy szeregowo w celu podniesienia napięcia?
 • #390
  lechoo
  Poziom 39  
  @belfegor1988
  A kto Ci kazał robić ten kiepski układ? :)
  Kilka postów powyżej masz sprawdzony schemat przetwornicy do świetlówki 36/40W z użyciem układu scalonego SG3525. Jak zbudujesz poprawnie ten układ to gwarantuję Ci, że świetlówka będzie świeciła pełnym światłem.