Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o opinię w sprawie laptopa z dyskiem SSD

26 Sie 2016 11:02 909 11
  • Poziom 10  
    Witam,

mam taki oto problem. Potrzebuję kupić laptop/netbook o wielkości matrycy ok. 11" z WINDOWSEM do bardzo prostych zastosowań, to znaczy:
    - przeglądarka internetowa
    - pakiet office (np. Libre Office)
    - bardzo rzadko odtwarzacz muzyki i filmów.

Priorytety w zasadzie są dwa:
    - cena: jak najniższa, ale komputer ma być nowy
    - waga: jak najniższa

Zastanawiam się nad laptopem z dyskiem SSD. Na przykład takim:
    http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/acer-aspire-one-ao1-131-test/strona/26195.html

I tutaj pojawiają się moje wątpliwości.

Wątpliwość #1
    Co jestem w stanie zmieścić na dysku 32 GB, jeśli ma na nim być zainstalowany WINDOWS 8.x lub WINDOWS 10? Czy oprócz systemu będę w stanie upakować tam pakiet office'a i antywirusa?

Wątpliwość #2
    Który WINDOWS zajmuje mniej przestrzeni dyskowej: 8.x czy 10?

Wątpliwość #3
    Czy taki sprzęt w przyzwoity sposób obsłuży office'a i przeglądarkę? Czy istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że sprzęt będzie bardzo zamulał?

Z góry dziękuję za wszystkie rady, sugestie i odpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny dla użytkowników
    Nieco lepszym wyborem będzie Lenovo IdeaPad 100S 11,6", choćby z uwagi na mniejszą wagę i 2x pojemniejszą baterię. Wydajność procesorów jest podobna. Oczywiście nie są to demony prędkości, ale do opisanych zadań powinny wystarczyć. Lenovo jest droższy o około 50zł od Acera AO1-131.
    Co do wolnej przestrzeni do przechowywania danych, to dostępnej jest około 17GB. Można też kupić kartę microSD i ją w ten sposób rozszerzyć. Bardziej martwiłbym się niewielką ilością pamięci operacyjnej (2GB), która przy otwarciu kilku zakładek w przeglądarce może się zapełnić co spowoduje spadek szybkości działania.
    Najtańszym urządzeniem z 4GB pamięci operacyjnej jest Kiano Intelect X2 HD, który nawet ma sporo szybszy procesor. Jest to urządzenie 2 w 1, czyli tablet z klawiaturą o przekątnej 10,1". Nie cieszy się on jednak dobrą opinią. O problemach możesz poczytać w internecie, wiec ten zakup bym odradzał. Osobiście mnie to trochę dziwi, bo mam tablet tej firmy i sprawuje się dobrze.
  • Poziom 10  
    @speedy9

Bardzo Ci dziękuję za cenne informacje. Jeśli będę miał dostępne około 17 GB przestrzeni dyskowej, to spokojnie zmieszczę tam office'a i antywirusa.

Jeśli zdecyduję się na zakup, to oczywiście rozszerzę pamięć kartą mikroSD.

Kiano odpada w przedbiegach. Raz - nie preferuję urządzenia 2 w 1, dwa - 10,1" cala to troszeczkę za mało. Natomiast zaproponowany Lenovo IdeaPad bardzo mnie zaintrygował.

Zdaję sobie sprawę, że 2GB pamięci operacyjnej to nie jest dużo. Ale coś za coś. Ma to być sprzęt niskobudżetowy, co niesie ze sobą pewne ograniczenia. Jeśli się zadecyduję na laptopa z dyskiem SSD i pamięcią 2GB, to zainstaluję przeglądarkę, która będzie oszczędna w użyciu zasobów pamięci.
    Benedykt1 napisał:
    Jeśli będę miał dostępne około 17 GB przestrzeni dyskowej, to spokojnie zmieszczę tam office'a i antywirusa.

Te 17GB to już zainstalowanym Officem.
    Benedykt1 napisał:
    Jeśli się zadecyduję na laptopa z dyskiem SSD i pamięcią 2GB, to

Zwróć uwagę, że to nie jest laptop z SSD, a z eMMC. Pamieć eMMC to taka wbudowana (wlutowana) karta pamięci, której dość daleko najczęściej do wydajności SSD. Ale to tylko gwoli wyjaśnienia, bo opcji nie masz ;)
    Benedykt1 napisał:
    zainstaluję przeglądarkę, która będzie oszczędna w użyciu zasobów pamięci.

W zasadzie takich nie ma, ale z testów, które kiedyś sam robiłem (mogło się co nieco zmienić) polecam Firefoxa.
  • Poziom 18  
    Co do dysków SSD które można kupić w netbookach/notebookach większość zamontowanych to najtańszy chłam na problematycznych kontrolerach zwykle przestarzałych i z awaryjnymi kośćmi jak TLC - dobry dysk SSD najlepiej kupić samodzielnie.
    Jeszcze chwila i będzie problem z zakupem innego dysku niż TLC. A swoją drogą to nie bardzo wiem o jakiej awaryjności mówisz.
    Nawet najsłabszy SSD jest szybszy od eMMC, bo najnowszego standardu eMMC 5.1 z transferem do 400MB/s jeszcze nikt nie implementuje.
  • Poziom 10  
    I tym oto sposobem doszliśmy do rozgrywki finałowej. :-)

Na placu boju pozostały:
    HP Stream 11-r021nw N2840/2GB/32SSD/Win10
    i
    Lenovo Ideapad 100S Z3735F/2GB/32GB/Win10 Srebrny

Tutaj porównanie: http://www.x-kom.pl/comparison/show

"Wyłapane" przeze mnie istotne różnice to:

na plus dla Lenovo:
    ciężar Lenovo 1,00 kg vs. ciężar HP 1,18 kg
    4-ro rdzeniowy procesor Lenovo vs. 2-rdzeniowy HP
    2 MB cash Lenovo vs. 1 MB cash HP

na plus dla HP:
    częstotliwość taktowania procesora: HP 2.16/2.58 GHz vs. Lenovo 1.33/1.83 GHz
    USB 3.1 + 2.0 w HP vs. 2 x USB 2.0 Lenovo
    Windows 10 32 Bit - Lenovo vs. Windows 10 64 Bit - HP

???
    bateria Lenovo 8400 mAh vs. bateria HP 37.69 Wh (nie znając napięcia nie jestem w stanie porównać - pomoże ktoś?)

I teraz pytanie końcowe: który laptop lepiej wybrać? Proszę o sugestie.
    W tej cenie z systemem operacyjnym faktycznie nie masz wyboru. Drożej (+220zł) i lepiej to tylko Acer ES1-131: http://www.x-kom.pl/p/291168-notebook-laptop-116-acer-es1-131-n3700-4gb-120-win8.html
    Jeśli nie ten to moim zdaniem zostaje HP Stream.
  • Poziom 10  
    speedy9 napisał:
    Jeśli nie ten to moim zdaniem zostaje HP Stream.

Skomentuję to tak: rzeczywiście HP bardziej mi się podoba. Zwłaszcza, że mam bardzo dobre doświadczenie z laptopami tej firmy, i to akurat z tymi z "dolnej półki". Od podjęcia ostatecznej decyzji wstrzymują mnie dwie wątpliwości:
    #1 - porównanie czasów pracy obydwu laptopów po jednym naładowaniu - niestety nie jestem w stanie tej informacji znaleźć
    #2 - czy Lenovo ze swoim 4-ro rdzeniowym procesorem i 2 MB casha nie będzie znacząco wydajniejszy niż HP z 2-ma rdzeniami, ale za to szybciej taktującym procesorem i Windowsem 10 64 B?
    Z tego, co znalazłem to czas surfowania w internecie na Lenovo to około 10h. HP 8,5h.
    Lenovo ma wolniejszy procesor, nie zawsze więcej rdzeni oznacza szybszy procesor. Ten w Lenovo jest wolniejszy od tego w HP nawet w operacjach wielowątkowych.
  • Poziom 10  
    @speedy9
    Jeszcze raz dziękuję za wszystkie Twoje uwagi i sugestie. HP jest już zamówiony.
    Tym samym temat uważam za zakończony.

BTW - przy zamówieniu spotkała mnie duża niespodzianka. Właśnie sklep obniżył cenę HP o 150 zł i kosztuje teraz 699 zł. Dzisiaj jeszcze przed południem kosztował 849 zł. :-)
    http://www.x-kom.pl/p/316785-notebook-laptop-...p-stream-11-r021nw-n2840-2gb-32ssd-win10.html