Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowe sposoby impregnacji cienkiej sklejki

Krzysiek1260 26 Aug 2016 14:41 8472 7
 • #1
  Krzysiek1260
  Level 7  
  Czym można zaimpregnować elementy zrobione ze sklejki 1mm (firmy Koskisen), klejone dwuskładnikowym klejem epoksydowym Distal? Chodzi mi o jakiś najtańszy i najprostszy sposób - będzie to prowizoryczna obudowa lampki i baterii zamocowana na rowerze, używanym sporadycznie w mieście. Nie będę tego kąpać, ani jeździć podczas ulewy, chodzi mi tylko o to, by w razie nagłego deszczu sklejka nie nasiąkła zbytnio wodą i szybko wyschła. Jeśli da się to zrobić jakimiś domowymi środkami typu ulej spożywczy, wosk, stearyna itp. to byłoby super, bo nie opłaca mi się kupować puszki impregnatu czy bejcy dla kilku cm2. Myślałem też, żeby pomazać sklejkę cienką warstwą kleju na gorąco.
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  Olej spożywczy nie bardzo, ale wosk a raczej stearyna ze świecy już zabezpieczy powierzchnię. Możesz też kupić małą puszeczkę lakieru bezbarwnego i nim pomalować obudowę. Klej na gorąco raczej za ładnie nie będzie wyglądał.
 • #3
  Krzysiek1260
  Level 7  
  To może spróbuję tą stearyną ze świecy, na gorąco jakoś to moczyć? Wcześniej bym jeszcze pomalował farbą akrylową (zmywalną), żeby ładniej wyglądało.
 • #4
  101pawel
  Level 28  
  Krzysiek1260 wrote:
  To może spróbuję tą stearyną ze świecy, na gorąco jakoś to moczyć? Wcześniej bym jeszcze pomalował farbą akrylową (zmywalną), żeby ładniej wyglądało.
  Z tą świeczką daj sobie spokój; kup jeden lub dwa najtańsze lakiery do paznokci i tym pomaluj. Osobiście nie maluję paznokci, ale sprawdziłem ceny i widzę, że można kupić takie nawet po 2 zł. To są szybkoschnące lakiery nitro, myślę, że dla Twojego celu w sam raz. Pędzelek potrzebujesz większy, ale to chyba nie problem.
  Pozdrawiam
 • #5
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Najlepiej farbami do drewna zewnętrznymi, z reklam znam Vidaron, ale jest tego cała masa często w malutkich opakowaniach.
  Co do wygody malowania to masz masę lakierów w aerosolu.
  Pozdrawiam
 • #6
  Krzysiek1260
  Level 7  
  W takim razie poszukam jakiegoś środka, ostatecznie przyda się na przyszłość do innych rzeczy.
 • Helpful post
  #7
  kortyleski
  Level 43  
  Rozpuść trochę styropianu w zmywaczu do paznokci. Tylko takim z acetonem. Dostaniesz szybko schnacy lakier bezbarwny. Taniej ciężko. Możesz jeszcze tą twoją obudowę natrzeć solidnie świecą i podgrzać suszarką do włosów. Powłoka wyjdzie wodoodporna. Tylko roztopiona stearyna musi wsiaknac w drewno
 • #8
  Krzysiek1260
  Level 7  
  Z tym styropianem to świetny sposób, na taką małą powierzchnię w zupełności wystarczy. Szkoda, że nie natrafiłem na ten sposób wcześniej :) W ogóle to kiedyś kupując sklejkę w sklepie modelarskim pytałem sprzedawcę jak zabezpieczać ją przed wodą, ale nic mi nie podpowiedział, powiedział tylko że sklejka jest wodoodporna, co nie jest prawdą, bo dotyczy tylko zastosowanego kleju, a nie samego drewna.