Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G500S - Nagle się wyłącza

26 Sie 2016 15:15 2079 32
  • Poziom 11  
    Witam.
    Zamówiłem do laptopa lenovo g500s płytę główną. Wygrałem licytację, natomiast sprzedawca informował, że laptop z niniejszą płytą miewał problemy czasami z uruchomieniem na etapie bootloadera. Wyłączał się i ponowne włączenie rozwiązywało problem. Problem mógł leżeć i w płycie lub w dysku. Tak czy tak, zamontowałem płytę u siebie z intel i7 3632qm, 8gbGB ramRAM dyskiem sshd 1tbTB. Sterowniki zainstalowałem od grafiki GF 720 (dla niej wymieniłem płytę aby tego GF'a mieć) i w losowych odstępach czasu potrafi się nagle wyłączyć, czy na ładowarce czy na baterii. Po prostu. I tylko słychać tyknięcie w dysku i to wszystko. Włączy się normalnie, pochodzi godzinę, lub 5 minut, bądź np. 20min i to samo. Czasami jest tak, że cały dzień działa dobrze i nic się nie dzieje.

Co może powodować problem? Na razie włożyłem inne ramyRAM'y i narazie problem nie wystąpił. Jeszcze przekładałem 2 procesory intel i3. Drugiej oraz trzeciej generacji i problem był ten sam. Włożyłem ponownie i7. Mam jeszcze pytanie odnośnie złącza LCD. Płyta jest nieco większa ze względu na dedykowaną grafikę przez co jakieś ~3cm kabla musiałem upchać w obudowę aby nie nachodziło na radiator od grafiki. Czy może być to przyczyną ?
  • TermoPasty.pl
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:
    Co może powodować problem ?

To trzeba zdiagnozować.
    pero3782 napisał:
    Czy może być to przyczyną ?

Nie.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 11  
    W jaki sposób ?
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:
    W jaki sposób ?
    Wykonując pomiary, diagnostykę, inne czynności zgodnie z zasadami naprawy płyt.
  • Poziom 11  
    Czyli od czego muszę zacząć. Gdzie dokładnie muszę zacząć mierzyć napięcia i w jaki sposób?
    Taka usterka może również być winą uszkodzenia dysku ?

Ewentualnie gdzieś może być zwarcie ?
    Pasta Arctic MX-4 na jakimś układzie czy ścieżce może powodować problemy ?
  • Spec od komputerów
    Na baterii też się wyłącza? Zasilacz o właściwej wydajności prądowej i oryginalny? Wykonaj test "Power Supply" programem OCCT, przedtem uruchom też program HWMonitor i wrzuć na forum wykresy, które ukażą się po zakończeniu testu oraz screen z HWMonitor'a.
    Podaj oznaczenie płyty.
  • Poziom 11  
    Czy to bateria czy ładowarka bądź jednio i drugie, zawsze ta sama sytuacja. Dzisiaj wyłączył się po około 20minutach. Dałęm test na 7minut bo godziny to on by nie wytrzymał mówię od razu. Gościu od którego kupiłem to mówił, że pod windowsem miał ten problem z oryginalnymi sterownikami pod to GPU Nvidi natomiast pod ubuntu na sterownikach generic było wszystko dobrze.
    Płyta to Lenovo LA-9901P

Więc tak z HW monitor
    Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza
    Tutaj jeszcze raz zrzut z HW bo przedtem nie pokazało zużycia w watach procesora

OCCT
    Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza
    Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza

A tutaj zrzut po tym jak się wyłączył, też z OCCT

Bateria i zasilacz oryginalny. Na starej płycie bez dedykowanego gpu było dobrze. Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza Lenovo G500S - Nagle się wyłącza
  • Poziom 10  
    Witam.
    Czy na wyłączenie ma wpływ jakieś obciążenie systemu? np. podczas grania lub oglądania filmu wyłącza się.
  • Poziom 11  
    Może to śmiesznie zabrzmi ale nawet przy pobieraniu aktualizacji czy nawet podczas patrzenia się na pulpit. Nagle się wyłączy, po prostu. Tak jak by nagle prądu brakło. Ponowne włączenie możliwe jest od razu. Jedynie co mnie zaciekawiło, to spójrz na to zdjęcie

Te 2 piny obok ethernet. Wygląda jak by były czymś uciapane. Może to powoduje zwarcie i przez to płyta się wyłącza ? Można to usunąć patyczkiem do uszu i zmywaczem do paznokci ?

Dodano po 8 [minuty]:

Próbowałem przeinstalować bios, no ale jak odpaliłem instalator to mam komunikat, że bios nie jest przeznaczony na mój komputer. A pobieram ze strony lenovo dla g500s
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:

Te 2 piny obok ethernet. Wygląda jak by były czymś uciapane. Może to powoduje zwarcie i przez to płyta się wyłącza ?

To nie jest problemem.
    pero3782 napisał:
    Można to usunąć patyczkiem do uszu i zmywaczem do paznokci ?

Można.
    pero3782 napisał:
    Próbowałem przeinstalować bios, no ale jak odpaliłem instalator to mam komunikat, że bios nie jest przeznaczony na mój komputer. A pobieram ze strony lenovo dla g500s

Bios masz nie przeinstalować tylko przeprogramować kość w programatorze.
  • Poziom 11  
    A to zapewne droga zabawa programować bios ? Tzn tak liczę gdyż trzeba go wylutować, wlutować, zaprogramować...

Jest dziwna sprawa z dźwiękiem.
    Nie ma go na głośnikach natomiast po podpięciu kabla pod wejście słuchawkowe jest samo brzęczenie i strasznie cichy głos.
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:
    A to zapewne droga zabawa programować bios ? Tzn tak liczę gdyż trzeba go wylutować, wlutować, zaprogramować...

Nie są rujnujące koszty.
    pero3782 napisał:
    Nie ma go na głośnikach natomiast po podpięciu kabla pod wejście słuchawkowe jest samo brzęczenie i strasznie cichy głos.

Pewnie kodek do wymiany.
  • Poziom 11  
    Jaka jest szansa na to, że ponowne zaprogramowanie biosu rozwiąże sprawę ?
    Nie wiem czy nie było już coś grzebane bo w boot menu na górze powinno pisać Lenovo Button Menu a jest napisane Novo Button Menu.

Zobaczę czy reinstalacja systemu coś da.
  • Poziom 10  
    to nie będzie wina biosu.
    a zasilacz masz o wydajności 4,7A ?
    a czy przypadkiem podczas instalacji sterowników do grafiki nie wywaliło Ci bluescreen'a ?
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:
    Jaka jest szansa na to, że ponowne zaprogramowanie biosu rozwiąże sprawę ?

Tak 50%.
    Dodatkowo jeszcze problemy z dźwiękiem o których pisałeś i wygląda mi że coś jeszcze.
  • Poziom 11  
    Okazało się, że jeden ze slotów na RAM był uszkodzony i to powodowało problem z laptopem. Dlatego wyłączał się.Teraz pytanie jak naprawić slot ? Może wystarczy przeczyścić ?
  • Spec od komputerów
    Obejrzyj pod lupą czy piny w slocie nie są powyginane i przeczyść je spirytusem. BTW nie jestem przekonany co do takiej diagnozy. Uszkodzony slot może powodować restart komputera, zawieszanie się lub brak procedury POST przy uruchamianiu, ale nigdy nie spotkałem się żeby z powodu uszkodzonego slotu laptop się wyłączał.
  • Spec od monitorów
    Zobacz czy nie miał śladów zalania w ok. KBC KB9012QF
    - takie nieszczęsliwe rozwiązanie konstrukcyjne
  • Spec od komputerów
    Dźwięk też się naprawił?
  • Poziom 11  
    Sprawdzę. Co do do ramu niby jest dobrze, ale włożyłem w niego drugi raz kosć tą samą i normalnie zaskoczył. A przypomniało mi się, jak przykręcałem radiator od gpu to po jakiejś ścieżce zajechałem delikatnie śrubokrętem czubkiem bo śróbka się zablokowała.

A od dźwięku może zapomniałem złącze podłączyć. Lub samo się rozłączyło. Bo na słuchawkach teraz było dobrze z dźwiękiem.
  • Spec od komputerów
    Bzdury wypisujesz.
  • Poziom 11  
    Jakie bzdury. Sugerujesz, że piszę sobie tak dla zabawy?
    Na poważnie mam problem i jest dosyć dziwny bo sam widzisz co się dzieje. Tak jak by faktycznie coś było fizycznie uwalone na płycie.
    Jak wytłumaczysz zachowanie laptopa z niby uszkodzonym slotem pamięci RAM, które niby nie działa a później jakimś cudem normalnie mogę z włożoną w nim pamięcią ram włączyć laptopa.

Dodano po 20 [minuty]:

Jeżeli jest to istotne to na złączu lcd brakuje jednego pinu. Może gdzieś się wyłamał jak wyciągałem złącze z drugiej płyty ? Chyba, że było tak w oryginale.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    natomiast pod ubuntu na sterownikach generic było wszystko dobrze.

Odpal na live CD Ubuntu i zobacz objaw
    *można na ten czas "usunąć dysk"

(':idea:')
    Zobacz czy nie miał śladów zalania w ok. KBC KB9012QF , podgniłe ścieżki pod nim
    - takie nieszczęsliwe rozwiązanie konstrukcyjne w tym laptopie
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:

pero3782 napisał:
    Okazało się, że jeden ze slotów na RAM był uszkodzony i to powodowało problem z laptopem. Dlatego wyłączał się.Teraz pytanie jak naprawić slot ? Może wystarczy przeczyścić ?

pero3782 napisał:
    Sprawdzę. Co do do ramu niby jest dobrze, ale włożyłem w niego drugi raz kosć tą samą i normalnie zaskoczył.
    A od dźwięku może zapomniałem złącze podłączyć. Lub samo się rozłączyło. Bo na słuchawkach teraz było dobrze z dźwiękiem.

Cudowne naprawienie laptopa.
    Niestety rzadko takie płyty się zdarzają.
    Teraz już się nie wyłącza?
    Grafika działa prawidłowo?
  • Poziom 11  
    Właśnie rozkręcam i sprawdzę. Na razie jak wyjalem kartę wlan to widzę jakiś lekki mokry osad jak po zalaniu czymś klejacym (np. Pepsi) w okolicy. PJ502, chodzi o to poniżej :
  • Spec od komputerów
    Wyczyść kodek.
    pero3782 napisał:
    Jeżeli jest to istotne to na złączu lcd brakuje jednego pinu.

Którego?
  • Poziom 11  
    Niestety nadal ten problem. Czasami jak włączam to czarny ekran tylko wentylatory słychać a wyłącze włączę normalnie i pochodzi i gaśnie. Sloty ramu wyczyszczone i efekt jak wcześniej odpisywałem. Niby raz ramu nie czyta później wlozeniem znowu w to samo miejsce i już działa. Teraz to zalanie na układzie. Ciekawe to. Zmywacze to czyścić?
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:
    Zmywacze to czyścić?

Nie jest to koszmarne zalanie, wacikiem wyczyść.
    Sprawdź czy nie ma śladów korozji.
  • Poziom 11  
    Na zdjęciu wygląda na mniejsze, q rzeczywistości do okoła jest ta ciecz. Już wyczyszczone i korozji nie ma na szczęście. Zaraz sprawdzę ten inny układ KBC KB9012QF.
    Za co on właściwie odpowiada?

Dodano po 37 [minuty]:

Brakujący pin od złącza LCD Lenovo G500S - Nagle się wyłącza

Dodano po 49 [sekundy]:

Układ KBC KB9012QF bez skazy.
  • Poziom 11  
    Wiec coś jeszcze proponujecie co mógłbym zrobić?
    Coś dodatkowo sprawdzić? Z OCCT wyniki są dobre?
    Może np karta wlan robić zwarcie czy napęd? Tylko karta sieciowa była zmieniona z reszty podzespołów. A czy ewentualnie pasta termoprzewodząca może powodować zwarcia jeżeli gdzieś się znajdzie? Mówię o Arctic mx4