Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HD250HJ - prośba o sprawdzenie SMART - dysk stuknął głowicami.

RsNeo 26 Sie 2016 21:30 762 19
  • #1 26 Sie 2016 21:30
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam.
    Wyczulony już poprzednią podobną awarią dysku składam prośbę by ktoś przejrzał SMART mojego dysku.
    Dysk dziś stuknął głowicami - przywiesił komputer po czym na chwilę znikł z "Mój komputer" i pojawił się ponownie. W tym czasie zatrzymał się i wykonał ponowny rozruch. Zdążyłem szybko wskoczyć pod biurko i posłuchać który to dysk. Niestety nie dokładnie ale to jeden z tych dwóch dysków.

Dysk 1:

Dysk 2:

Uprzedzę za wczasu że dysk 2 ma uszkodzony termometr i od nowości pokazuje 66stC. Dysk jest chłodny, wszystkie dyski mają zapewnione chłodzenie wolnoobrotowymi wentylatorami 90mm.

Prośba do kolegów by tylko zerknąć czy to jest jakaś wieka awaria na którą muszę się przygotować czy po prostu jakiś błąd.

Dziękuję za pomoc - odwdzięczę się.

0 19
  • #2 26 Sie 2016 21:34
    Robert B
    Poziom 43  

Czym to zasilasz, bo nie podoba mi się 03?
    Pokaż SMART pozostałych.

0
  • #3 26 Sie 2016 21:39
    RitterX
    Poziom 36  

Dyski to tylko dyski. Zgadywanie, który padnie pierwszy to tylko zgadywanie. Oba zrzuty SMART-a niewiele na ten temat mówią.
    W pierwszej kolejności sprawdź czy przyczyną nie są wadliwe przewody, luźne złącza. Kolejna sprawa to stan zasilacza. Nie w pełni sprawny zasilacz potrafi w niewyjaśniony sposób uszkodzić dyski. Tak, napuchnięte kondensatory zdarzają się również w zasilaczach. Zerknij jakie napięcia zasilania pokazuje program diagnostyczny?

0
  • #4 26 Sie 2016 21:41
    Robert B
    Poziom 43  

Pokaż bardziej wiarygodnym programem:
    www.hdsentinel.com

0
  • #5 26 Sie 2016 21:43
    RsNeo
    Poziom 19  

Zasilam to zasilaczem ENERMAX Galaxy EGX850EWL 850W

[/url]Samsung HD250HJ - prośba o sprawdzenie SMART - dysk stuknął głowicami.

tak jak pisałem wcześniej dysk 2 ma uszkodzony termometr i od nowości wskazuje taką temperaturę.
    Dyski sa chłodzone wentylatorami 90mm i są chłodne w dotyku. A awaria wystąpiła zaraz po włączeniu komputera może z 30sek po włączeniu.

Jakim programem mam sprawdzić napięcia ?
    A może po prostu miernikiem wpiąć się w linie 12v ?

EDYCJA:
    Dodaje HD Sentinel:
    Samsung HD250HJ - prośba o sprawdzenie SMART - dysk stuknął głowicami. Samsung HD250HJ - prośba o sprawdzenie SMART - dysk stuknął głowicami.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Sie 2016 21:51
    Robert B
    Poziom 43  

RsNeo napisał:

Najlepiej i sprawdź resztę napięć.
    Może to jakiś niekontakt na złączach? Wypnij i wepnij ponownie wszystkie.

0
  • #7 26 Sie 2016 22:03
    RsNeo
    Poziom 19  

Wypiąłem i wpiąłem ponownie - przedmuchałem też sprężonym powietrzem dla pewności (kontaktem nie psikałem).

Wykonałem pomiary napięcia podczas uruchamiania komputera i podczas bezczynności miernikiem (UNI-T UT70 D).

12v - minimum 12.01v maximum 12.06v
    5v - minimum 5.02v maximum 5.05v
    3.3v - minimum 3.29v maximum 3.39v

Reszty napięć chyba nie ma sensu mierzyć.

Nie mam w domu oscyloskopu więc nie mam jak zmierzyć tętnień ale wszystko inne działa poprawnie więc do tego chyba nie ma co się przyczepiać. Karta graficzna by chyba wcześniej odmówiła współpracy niż dyski przy tętnieniu napięcia.

Dziękuję za szybką pomoc !!

0
  • #8 26 Sie 2016 22:05
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

RitterX napisał:
    Zerknij jakie napięcia zasilania pokazuje program diagnostyczny?

Odczyty programowe napięć są mało wiarygodne, nie polecana metoda.
    RsNeo napisał:
    Jakim programem mam sprawdzić napięcia ?

Żadnym.
    RsNeo napisał:

Zastosuj się do tego =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    i podaj odczyty pomiarów.

Dodano po 54 [sekundy]:

RsNeo napisał:
    Wykonałem pomiary napięcia podczas uruchamiania komputera i podczas bezczynności miernikiem (UNI-T UT70 D).

Napięcia należy mierzyć podczas obciążenia sprzętu.

0
  • #9 26 Sie 2016 22:07
    kokapetyl
    Poziom 43  

RitterX napisał:
    Zerknij jakie napięcia zasilania pokazuje program diagnostyczny?

Kontrolę napięć wykonuje się tylko miernikiem, żaden program diagnostyczny nie jest wiarygodny.

0
  • #10 26 Sie 2016 22:20
    RsNeo
    Poziom 19  

Uruchomiłem grę Batterfield - aktualnie ta gra to chyba największy zjadacz zasobów komputera jaką znam. Wszystkie detale w ustawione są na Ultra - włączenie z FXAA.

Pod linie 12v podpoiłem miernik Unit-T a pod 5v tańszy ale tez w pełni wiarygodny innej firmy (starły się już napisy).
    Napięcia podczas gry (lekko oscylowały) ale podaje graniczne wartości:
    12v minimum 12.02v maksimum 12.09v
    5v minimum 5.02v maksimum 5.09v

Po wyłączeniu gry:
    12v zatrzymało się na 12.02v
    5v zatrzymało się na 5.05v

0
  • Pomocny post
    #11 26 Sie 2016 22:34
    310artur
    Poziom 43  

To teraz głupie pytanie. Dysk stuknął raz po 20 tysiącach godzin pracy po czym działa sprawnie dalej nie wykazując żadnego problemu.
    Więc o co chodzi? W myśl zasady nie ma PC sprawnych są tylko niedodiagnozowane mamy szukać dziury w całym?

0
  • #12 26 Sie 2016 22:38
    RsNeo
    Poziom 19  

Dysk dziś pierwszy raz stuknął. Poprzedni mój WD stuknął raz a za drugim razem jak stuknął to "w kalendarz".
    Dla tego od razu dałem logi SMART - w poprzednim dysku koledzy od razu zauważyli problem i część danych uratowałem nim stuknął drugi raz.
    Dla tego napisałem temat o pomoc czy się martwić już czy za chwilę.

0
  • Pomocny post
    #13 26 Sie 2016 22:43
    310artur
    Poziom 43  

Na razie to jeden kolega zwrócił uwagę na C3 - ja widzę C7 - jeśli C7 rośnie to wymień mu kabel SATA (problemy w komunikacji) i jeśli będzie rósł nadal to powoli trzeba dysk przeznaczyć na mniej ważne dane.
    Na bardzo ważne dane to dyskwalifikuje go 20k godzin pracy według mnie. Co najmniej 70% życia za nim.
    Swoją drogą dysk fajnie eksploatowany - średnio pracuje 100 godzin na jedno uruchomienie ;)

0
  • #14 26 Sie 2016 22:47
    RsNeo
    Poziom 19  

O którym dysku mówisz ? 1 czy 2 ? Kabli mam na pęczki, zaraz wymienię.
    Komputer eksploatowany w domu. Raz na 100h restart się przyda ;)

0
  • #16 26 Sie 2016 23:03
    RsNeo
    Poziom 19  

W takim razie jutro w Samsungu kabel wymienię na nowy.
    To jest mój komputer domowy, nie jest to żaden serwer.
    Mam trzy dyski które wciąż pracują w tym komputerze które mają już grubo ponad 40tyś godzin. Dwa samsungi i jeden WDC.

0
  • #18 26 Sie 2016 23:16
    RsNeo
    Poziom 19  

Mam podzielone po dwa dyski w kieszeń (taka obudowa) i przyłożyłem ucho do odpowiedniej kieszeni. Tak usłyszałem.
    Taniej na energii by było ale nie mam funduszy.

0
  • #19 27 Sie 2016 13:22
    RitterX
    Poziom 36  

Założenie, że ktoś ma multimetr w domu i potrafi się nim posługiwać jest mocno na wyrost. Zastosowanie oprogramowania odczytującego napięcia a nawet użycie danych z odpowiedniej zakladki w BIOS ma ten sens, że widać jak szybko i jak bardzo zmieniają się napięcia. Im układ zasilania jest bardziej kiepski tym zmiany będą szybsze i większe. Często pojawia się zjawisko gdy jedno napięcie istotnie rośnie a inne istotnie spada. To oznacza poważne problemy z zasilaczem. Problem dokładności wskazań, które są odczytywane przez oprogramowanie jest tutaj mniej istotny. Tak wiem jak wygląda dokładność napięć przez program diagnostyczny vide to co można zmierzyć multimetrem na złączach.
    Warto też zapisać tych kilka wartości napięć z BIOS. Jeżeli zaczną się mocno różnić po pewnym czasie od pierwotnych to oznacza, że z zasialczem zaczyna się dziać nie najlepiej.
    Spotkałem już kilkukrotnie przypadki gdy dziwne zachowanie dysków wskazywało na kończenie się zasilacza.
    Dysk w przeciwieństwie do karty graficznej nie ma na wszystkich napięciach dodatkowych układów stabilizacji albo wręcz dodatkowych przetwornic dlatego nie zawsze sprawna karta graficzna zacznie szwankować szybciej jak dysk. Oczywiście żyłowanie zasilacza kartą będzie wpływało zarówno na kartę jak i HDD co może spowodować powstanie niepokojących zjawisk, które da się zaobserwować.

0
  • #20 11 Gru 2016 17:36
    RsNeo
    Poziom 19  

Wymieniłem kabel SATA tak jak radził kolega i na ten czas jest wszystko OK.
    Dysk pracuje poprawnie i nie stuka głowicami.
    Temat zamykam bo wszystko jest sprawne.

0